Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nałuka, czyli jaja jak arcybiskupie berety...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
26-05-2019 01:01Drobner (19539 punktów)Nałuka, czyli jaja jak arcybiskupie berety...
Ocena 6 na 6
Cytat:
Właśnie poprzez rodzinę zaczyna się prawdziwa rewolucja obyczajowa, znajdująca swój fundament w chrześcijaństwie. Była to rewolucja, której na sobie doświadczył także sam Mieszko I. Przed przyjęciem chrztu był bowiem zmuszony oddalić siedem żon, które dotychczas posiadał. Według Kpinomira, spowiednika Dobrawy, który w kronice zatytułowanej Vita Mesconis - Żywot Mieszka - przekazał nam nawet ich imiona, Mieszko I podjął decyzję o ich oddaleniu na skutek zabiegów swojej nowej czeskiej małżonki.
Philip Earl Steele podkreśla również dobroczynny wpływ Dobrawy, gdy chodzi o przyjęcie przez Mieszka samego sakramentu chrztu.

CHRZEST POLSKI
Arcybiskup Marek Jędraszewski, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań.
Łódzkie Studia Teologiczne 26 (2017) 2, s. 7-19

Nota o Autorze:... - metropolita krakowski, w latach 2012-2016 metropolita łódzki, profesor zwyczajny nauk teologicznych, doktor habilitowany nauk humanistycznych, wieloletni profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i kierownik Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM. Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W Konferencji Episkopatu Polski pełni ponadto następujące funkcje - jest przewodniczącym Rady Naukowej, członkiem: Rady Stałej KEP, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, Komisji Wychowania Katolickiego, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Jest także Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest przewodniczącym Komisji ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). 30 listopada 2013 r. Ojciec Święty Franciszek włączył go na okres pięciu lat do grona członków Kongregacji Wychowania Katolickiego.

{PDF: www.google(*)=AOvVaw1iOjcCe1hUKNLVY7FdmCoa}


A tu bach!
W. Maziarski, Ile są warte profesorskie tytuły dostojników Kościoła
koduj24.pl, 25 maja 2019

Nie wierzyłem, ale znalazłem:
Philip Earl Steele, Zapiski Kpinomira. Życie erotyczne Mieszka I. Rozmowa z historykiem Philipem Earlem Steelem.
Publikacja: 01.04.2016
(Kopiować i wklejać bez początkowej kreski _): _https://www.rp.pl/Plus-Minus/304019875-Zapiski-Kpinomira-Zycie-erotyczne-Mieszka-I.html
.................................................

Co, jeśli filut 'Marek' pierwszy napisał 'powiastkę' "dla jaj"....
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Wenancjusz (16441 punktów)
KAPITALNE! !!!!
Oj Drobnerze! Zaskakiwać potrafisz. Oj potrafisz.
Żeby nie wyłapać takiej kpiny trzeba jednak być prof. abp. po dogłębnych studiach teologicznych. Te studia tyle są warte co treści stanowiące ich podstawę.
Tak mówi Wam Wenancjusz, dobrze że Kpinomir mi nie dali.

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
26-05-2019 09:17 
 Ocena 4 na 4
Drobner (19539 punktów)
>Tak mówi Wam Wenancjusz, dobrze że Kpinomir mi nie dali.

Mnie też nie dali, ale 'Rechotosław' jestem od północy...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Jeśli założy się, że biblijny kreacjonizm nie niesie w sobie żadnych wiadomości, to wówczas musi się okazać, że jakakolwiek jego krytyka nie ma innego uzasadnienia, jak kreacjonizm czytelniczy autora, który się na nim opiera. To jednak nie może być uznane. Jeśli bowiem tak jest, to pojawia się sprzeczność między bytem, a niebytem, to znaczy - trzeba by uznać, że coś jednocześnie istnieje i nie istnieje jednocześnie, a wówczas staje się oczywiste, że błędów trzeba szukać tylko i wyłącznie po stronie niedostatków myślenia.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
26-05-2019 09:23 
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)
>    Jeśli założy się, że biblijny kreacjonizm nie niesie w sobie żadnych wiadomości...

>... wówczas staje się oczywiste, że błędów trzeba szukać tylko i wyłącznie po stronie niedostatków myślenia.

... autora tego kreacjonizmu biblijnego.


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-05-2019 09:30 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Każdą kwestię można ujmować w aspekcie bądź bardziej ogólnym, bądź bardziej szczegółowym. Żaden z wymienionych sposobów roztrząsania nie jest pozbawiony wad i zalet, w zależności od najbardziej lub najmniej pożytecznego rozstrzygnięcia. Odnosi się to również do teologii.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
26-05-2019 09:45 
 Ocena 4 na 4
Drobner (19539 punktów)
>    Każdą kwestię można ujmować w aspekcie bądź bardziej ogólnym, bądź bardziej szczegółowym. Żaden z wymienionych sposobów roztrząsania nie jest pozbawiony wad i zalet, w zależności od najbardziej lub najmniej pożytecznego rozstrzygnięcia. Odnosi się to również do teologii.

Oczywiście!
Tylko po co?
Przecież od początku wiadomo, że to jest ta trzecia kategoria tischnerowska...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-05-2019 09:50 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Teoria może z powodzeniem kwitnąć bez odniesienia do zagadnień praktycznych, na przykład wówczas, gdy owe zagadnienia praktyczne już się zdezaktualizowały lub tak wybiegają w przyszłość, że nie są dostępne środki i zasoby do ich realizacji. Jednakże posługiwanie się teorią w praktyce bywa pomocne głównie wtedy, gdy jest dostosowane do aktualnych uwarunkowań społecznych, w tym kulturowych czy - szerzej - cywilizacyjnych.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
26-05-2019 09:59 
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)
>    Teoria może z powodzeniem kwitnąć...

... najlepiej na dobrym nawozie...

Eeeech, ten wszechobecny 'trzeci' Tischner...

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-05-2019 10:45 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

>Eeeech, ten wszechobecny 'trzeci' Tischner...

   Sztuka przemawiania czy wykładania pewnych zagadnień w określonej manierze w tym celu, by nie budzić niechęci, a nawet - pociągać za sobą innych, nie może być obca nikomu, kto chce i potrafi zrobić z tego taki użytek, jaki mu się nadarzy.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
26-05-2019 12:33 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
"... możemy spokojnie przyjąć, że autor nie umiejący myśli swych wyrazić jasno, nie
umie też myśleć jasno, że więc myśli jego nie zasługują na to, by się silić na ich
odgadywanie."

Kazimierz Twardowski

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-05-2019 14:37 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Nieumiejętność prostego wyrażania się w sprawach prostych - to jedno; wyrażanie się prosto w sprawach zawiłych - to drugie. Trzecie - oczekiwanie, że w sprawach pozornie prostych można się wyrażać zawsze w sposób niezawiły.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
26-05-2019 14:56 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
Rozumiem zenowską metaforę "braku kubka na wrzącą herbatę", ale wiem też, iż po wielekroć obfitość niezrozumiałych słów jest zasłoną okrywającą pustkę...

I to nie zenowską...

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-05-2019 15:07 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Wypowiadanie się nie musi mieć celu stałego. Jeżeli musi, to należałoby to jakoś uzasadnić, o ile się to potrafi, jest ku temu okazja i potrzeba.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
26-05-2019 16:05 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
Tedy wciąż czekamy niecierpliwie...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-05-2019 16:33 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Czekanie nie jest cnotą samą w sobie, ale tylko względem przedmiotu oczekiwań.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
26-05-2019 17:51 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>    Czekanie nie jest cnotą samą w sobie...

Zwłoka zaś nie jest w ogóle...

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
26-05-2019 11:57 
 Ocena 4 na 4
Starog-Chrystus-Howgh (359 punktów)
>    Każdą kwestię można ujmować w aspekcie bądź bardziej ogólnym, bądź bardziej szczegółowym. Żaden z wymienionych sposobów roztrząsania nie jest pozbawiony wad i zalet, w zależności od najbardziej lub najmniej pożytecznego rozstrzygnięcia. Odnosi się to również do teologii.

Tyle tylko, że teologia to nie jest odrębny, autonomiczny i stały Twór. On się ciągle zmienia, między innymi przy udziale profesora Markusa. (nomen omen mojego ulubionego szamana)
W jednym z "wykładów" Jędraszewski youtu.be/SNCAW8Wi5bA?t=178 oznajmia, że dopiero po śmierci dowiemy się, jak to jest. Czy istnieje "bóg"? czy też nie? ... [ale rozum, rozum podpowiada, że należy wierzyć ... ] itd.
Oczywiście fajnie się tego słucha ... atmosfera, gestykulacja, pogłos.. etc. Mało kto zwraca jednak uwagę na rzecz OCZYWISTĄ ... szaman publicznie oświadcza, że dopiero po śmierci ..."dowiemy się, jak to jest..."
Oznajmia tym samym, że za życia nie wiadomo czy jest/istnieje "bóg" ... ale wiadomo , że ów "bóg" dał ludzkości... np. 10 przykazań. Nie wiadomo czy istnieje ... ale wiadomo, że uzdrowił nieuleczalnie chorą zakonnicę - ba! - nawet wiadomo, że namówił go do tego niejaki Wojtyła Karol (znany też w niektórych kręgach jako Jan Paweł II) i to gdy był już nieboszczykiem.
To tak jak oświadczyć - nie wiem czy mam żonę ... ale wiem, że mam z nią troje dzieci.
Ot takie tam sobie religijne bredzenie - dla niepoznaki/zmyłki WIARĄ zwane. No i TEOLOGIĄ - czyli dziedziną nauki, na którą rok w rok przeznacza się z kieszeni obywateli...

Drugi kontekst jego "wykładu" jest równie imponujący. Jeżeli Pana Boga nie ma ... to nic nie tracimy.
"Ale biada człowiekowi, który żył na tym świecie tak jakby Pana Boga nie było, a potem się okazuje, że Pan Bóg jest."
Na podstawie tak przyjętego rozumowania należy więc wierzyć/czcić wszystkich pozostałych ... /wymyślonych/ ... od Zeusa przez Odyna, Tora, Mzimu - Bachusa rzecz jasna nie pomijając. I tak sobie myślę, że jeżeli Markus BigAkbarWielki zaczyna wieczorami w przydomowej piwniczce wprowadzać w życie powyższe rozumowanie, to i nie dziwota, że popełnia zaprezentowane w tym wątku teksty czy wykłady. widać stopki Jacka Głodzika nie czytał
.
Henryk.K (2246 punktów)

>W jednym z "wykładów" Jędraszewski youtu.be/SNCAW8Wi5bA?t=178 oznajmia, że dopiero po śmierci dowiemy się, jak to jest. Czy istnieje "bóg"? czy też nie? ... [ale rozum, rozum podpowiada, że należy wierzyć ... ] itd.

Aby dowiedzieć się czy Pa Bóg istnieje wcale nie musimy czekać na śmierć. Od 1985 roku możemy to ustalić już na tej ziemi. Tylko jakoś nikomu nie chce się tego dokonać.

Drobner (19539 punktów)
> Od 1985 roku możemy to ustalić już na tej ziemi

No więc ustalcie...

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
29-05-2019 22:28 
 Ocena 1 na 1
Starog-Chrystus-Howgh (359 punktów)

>Aby dowiedzieć się czy Pa Bóg istnieje wcale nie musimy czekać na śmierć. Od 1985 roku możemy to ustalić już na tej ziemi. Tylko jakoś nikomu nie chce się tego dokonać.
>
W Twojej wypowiedzi JEST ... głębszy sens. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich, tekst ów czytający, aby choć na chwilę małą pochyli się nad tekstem owym, zadumali ...
Otóż raz, no może dwa razy w miesiącu, razem ze szwagrem, świętujemy (z religijnych rzecz jasna pobudek) wyższość stanu męskiego - nad mizernym stanem kobiecym (żeńskim, aby nie było wątpliwości).
Po spełnieniu licznych toastów, a to za zdrowie tego lub tamtego, lub na pohybel temu albo tamtemu, szwagier ma nieładny (moim zdaniem) zwyczaj zwracania się do swojej żony ... "Józia !, dawaj dupy, albo idziemy na kór.y" - na co Józia, zacna i cnotliwa kobieta, zazwyczaj wrzeszczy ... " a wypierd_alaj i z Panem Bogiem ".
I tak oto, z błogosławieństwem Józi oraz Panem Bogiem, chcąc nie chcąc, idziemy na ... prostytutki.
Puenta ...? nie staraj się przekonywać Mnie, że ... Panem Bogiem istnieje. Ja o tym wiem.
Staraj się raczej przekonać do tego ... Jędraszewskiego. Być bowiem może, że zabył biedaczyna jak to onegdaj bywało, i "błogosławieństwa Józi" ... już nie pamięta.

- daje do myślenia?
?
Jan Rylew (3965 punktów)
Rzeczywiście zabawne, a nawet smutne. Myślę, że abp. Jędraszewski podpisał coś czego nie przeczytał uważnie. Tak głupim być nie można. Osoby z tytułami naukowymi powinny staranniej sprawdzać pod czym się podpisują, a w pewnym wieku już w ogóle niczego nie podpisywać.
Co do meritum, ile warte są tytuły profesorskie dostojników kościoła (teologów), nawet nie warto odpowiadać.
Lech Wałęsa posiada kilkadziesiąt doktoratów honoris causa różnych znanych i mniej znanych uniwersytetów, a nawet tytuł hon. profesora. Ciekawe dlaczego placówki naukowe dekorują człowieka, który z nauką nie ma nic wspólnego?
W takim razie może tytuły naukowe purpuratów traktować jako honoris causa ?
26-05-2019 12:28 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
>... doktoratów honoris causa...

'doktor dla zaszczytu' - akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. (wikipedia)

Jasne jest, że Wałęsa jest symbolem strajku 1980, polskiego obalenia komunizmu i ogólnoświatowych zmian społecznych i kulturowych z tym związanych.

Można nawet przypuszczać, że w tym konkretnym przypadku nadanie tytułu honoris causa ma być swojego rodzaju zaszczytem dla uczelni, które chcą go mieć wśród swoich doktorów...

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
Starog-Chrystus-Howgh (359 punktów)

> Nota o Autorze:... - metropolita krakowski, w latach 2012-2016 metropolita łódzki, profesor
>zwyczajny
nauk teologicznych, doktor habilitowany nauk humanistycznych, wieloletni
>profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i kierownik Zakładu Filozofii
>Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM. Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu
>Polski. W Konferencji Episkopatu Polski pełni ponadto następujące funkcje - jest przewodniczącym
>Rady Naukowej
, członkiem: Rady Stałej KEP, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji
>Nauki Wiary, Komisji Wychowania Katolickiego, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także delegatem
>KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Jest także Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu PapieskiegoJana Pawła II w Krakowie. Jest przewodniczącym Komisji ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów Rady
>Konferencji Biskupich Europy (CCEE). 30 listopada 2013 r. Ojciec Święty Franciszek włączył go na
>okres pięciu lat do grona członków Kongregacji Wychowania Katolickiego.

, cóż za znakomita persona. I wszystkie te sukcesy za jednego życia. Strach się bać czego dokona po śmierci.

za pomysłowy wątek
!
26-05-2019 11:42 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Prześwituje zza tego sporo informacji o strukturze organizacji kościelnej.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>>Według Kpinomira, spowiednika Dobrawy, który w kronice zatytułowanej Vita Mesconis - Żywot Mieszka - przekazał nam nawet ich imiona[/color], Mieszko I podjął decyzję o ich oddaleniu na skutek zabiegów swojej nowej czeskiej małżonki.<<

Ksiądz arcybiskup profesor doktor habilitowany Marek Jędraszewski (42/59 to liczba liter jego tytułów)
Do tego jeszcze trzeba będzie doliczyć tytuł Kpinomira. Cóż za utytułowana postać? Może jeszcze zechce się zrehabilitować i do DR HAB. dopisze sobie REHAB?
Szkoda że w tym swoim peudonaukowym artykule o Chrzcie Polski pisząc na str. 6 o tych oddalonych żonach Mieszka nie wymienia ich imion, bo są one wręcz cudowne: Całusława, Biustyna, Błogomina, Udowita i Pieściwoja. Oraz dwie bliźniaczki: Rębicha i Pępicha.
Wśród źródeł, z których korzystał ów wielce utytułowany ksiundz-profesor wymieniony jest ten amerykański historyk Steele, ale to nie w cytowanej jego pracy pojawia się Kpinomir. On pojawia się w prima-aprilisowym artykule z gazety. Cóż za wyżyny działalności akademickiej?
Ale jeśli już mówić o tzw. Chrzcie Polski, to warto wiedzieć, że w katedrze poznańskiej - niewątpliwie znanej Jędraszewskiemu, który tamże pobierał wyższe nauki religijne - znajduje się grób Bolesława Chrobrego, a na nim był usunięty napis mówiący: "Zwano ciebie Chrobrym, po wieki błogosławionym Choć z ojca pogana, lecz matką twą chrześcijanka"
www.mediewistyka.pl/Chrobry.pdf
Kiedy więc miał miejsce jakiś chrzest i kto został ochrzczony? Diabli wiedzą.
opolczykpl(*)gii-domniemany-chrzest-polski/
26-05-2019 18:47 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>Ksiądz arcybiskup profesor doktor habilitowany Marek Jędraszewski...
>Do tego jeszcze trzeba będzie doliczyć tytuł Kpinomira...

Jeśli już, to Kiepomira. Albo (już daleko fonetycznie) Ignomira...

>Kiedy więc miał miejsce jakiś chrzest i kto został ochrzczony? Diabli wiedzą.

Najstarsze znane wzmianki mówią o (późniejszej) Małopolsce: Cytat:

Istnieją trzy przekazy źródłowe, które łączy się z plemieniem Wiślan. Najsłynniejszym z nich jest informacja z Żywota świętego Metodego (zwanego też Legendą Panońską) o przepowiedni, której autorem miał być Metody:

Był zaś w nim [Metodym] także dar proroczy, tak że spełniało się wiele przepowiedni jego, z których jedną lub dwie opowiemy. Książę pogański, silny bardzo, siedzący w Wiślech [Wiśle ?], urągał wielce chrześcijanom i krzywdy im wyrządzał. Posławszy zaś do niego [kazał mu] powiedzieć [Metody]: Dobrze będzie dla ciebie synu ochrzcić się z własnej woli na swojej ziemi, abyś nie był przymusem ochrzczony na ziemi cudzej, i będziesz mnie [wtedy] wspominał. I tak też się stało.
pl.wikiped(*)C5şródłach_z_epoki


A i stosowna 'misa chrzcielna' przetrwała w Wiślicy...

Tyle, że (wszystko na to wskazuje) nie był to 'właściwy' chrzest (watykańsko-łaciński), a w rycie 'słowiańskim' takim, z którego później (ok. 1050) wykształciło się prawosławie...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
29-05-2019 19:07 
 Ocena 1 na 1
Henryk.K (2246 punktów)

Wspaniali czytelnicy tego portalu starają się już nie pamiętać jakie wspaniałe kariery naukowe z dziedziny marksizmu i leninizmu powstawały w PRL- u. jakie tam powstawały doktoraty i habilitacje i to w mnogich ilościach. Jakie pojawiały się spory ideologiczne ze zgniłym kapitalizmem.Sukcesy biologiczne Miczurina i Pawłowa przerastały osiągnięcia całej ludzkości. Ile prac naukowych firmował swoim nazwiskiem człowiek słońce,Józef Stalin. To to dopiero była epoka niezwykłych odkryć i osiągnięć ludu pracującego miast i wsi.
29-05-2019 19:30 
 Ocena 3 na 3
szarley (54913 punktów)
> Sukcesy biologiczne Miczurina

ru.wikiped(*)риным


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
29-05-2019 21:02 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>> Sukcesy biologiczne Miczurina
>>i Pawłowa

Pewnie myślał o kim innym, ale nie będę mu podpowiadał...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
29-05-2019 21:09 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>>> Sukcesy biologiczne Miczurina
>>>i Pawłowa
>Pewnie myślał ...

Nie sądzę


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
29-05-2019 21:12 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>>>> Sukcesy biologiczne Miczurina
>>>>i Pawłowa
>>Pewnie myślał ...
>Nie sądzę

Mój błąd

Poprawiam: "Pewnie chciał o kim innym..."

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
29-05-2019 21:19 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>>>>> Sukcesy biologiczne Miczurina

У меня есть хобби (заеб)

Jestem sadownikiem

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
29-05-2019 23:41 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>>>>>> Sukcesy biologiczne Miczurina
>У меня есть хобби (заеб)

У меня есть заеб тоже, но сада у меня нет...


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
29-05-2019 21:05 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
> Sukcesy biologiczne ... Pawłowa...

... laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny z 1904 roku.


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
30-05-2019 16:39 
 Ocena 1 na 1
Henryk.K (2246 punktów)
>> Sukcesy biologiczne ... Pawłowa...
>... laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny z 1904 roku.
Przypisują mu również instrukcję służącą do przesłuchiwania wrogów komunizmu. Była ona bardzo szczegółowa i oprawcy bardzo wiernie ją stosowali.
W wyniku jej wykorzystania ludzie przyznawali się do wszystkiego.
Do historii nauki przeszedł najbardziej z powodu odkrycia psa Pawłowa.
30-05-2019 21:48 
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)
>>> Sukcesy biologiczne ... Pawłowa...
>>... laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny z 1904 roku.
> Przypisują mu również instrukcję służącą do przesłuchiwania wrogów komunizmu. Była ona bardzo szczegółowa i oprawcy bardzo wiernie ją stosowali.
>W wyniku jej wykorzystania ludzie przyznawali się do wszystkiego.

Źródło trzaby zalinkować, nie uważasz?

>Do historii nauki przeszedł najbardziej z powodu odkrycia psa Pawłowa.

Aha. Hasał sobie po stepach azjatycko-rosyjskich 'pies Pawłowa' i nikt go wcześniej nie 'odkrył' aż dopiero Pawłow.
Co za niesamowity zbieg okoliczności!
Prawdopodobieństwo niemal zerowe, prawie że ujemne... a jednak!

To cud!
Na pewno tam rękę przyłożył 'Pa Bóg'...
Znaczy - sprzyjał komunistom....


'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
Henryk.K (2246 punktów)

Kiedy sprawa dotyczy waszych adwersarzy to prześcigacie się w drwinach.
W chwili, gdy ktoś ironicznie wyrazi się o Waszych świętościach to poczucie humoru gwałtownie Was opuszcza.
31-05-2019 09:08 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)
>Kiedy sprawa dotyczy waszych...

Nie krystkoń.

>W chwili, gdy ktoś ironicznie wyrazi się o Waszych świętościach to poczucie humoru gwałtownie Was opuszcza.
Kłamstwo, a ironia to nie to samo.


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
31-05-2019 14:07 
 Ocena 2 na 2
Drobner (19539 punktów)
>W chwili, gdy ktoś ironicznie wyrazi się...

Gdzie tam było 'ironiczne' wyrażenie?

Tam było debilne wyrażenie.

> o Waszych świętościach to poczucie humoru gwałtownie Was opuszcza.

Wprost przeciwnie!

Rechoczemy się z tego, co ty uważasz za 'nasze świętości'.

'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." "
www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
30-05-2019 22:19 
 Ocena 2 na 2
zeniu73 (6483 punktów)

>Do historii nauki przeszedł najbardziej z powodu odkrycia psa Pawłowa.

😂😂😂😂
Gdzies bija dzwony ale nie wiesz gdzie.

Wiesz co to pies Pawlowa? Religianci to psy Pawlowa. Za kazdym razem jak uslysza dzwonek a brzmieniu ateistycznym (wystarczy, ze ktos powie, ze nie wierzy w niewidzialne stworki) to musza otworzyc paszcze i skamlec, ze owszem, stworki nie istnieja ale ich stworek jak najbardziej. I ze byl ochrzczony bo byl obrzezany. Albo ze oko jest tak skomplikowane, ze musial je stworzyc ich stworek 😂😂😂😂

Wyuczony odruch, nad ktorym nie maja kontroli. Chocby nie wiem jak sie osmieszali 😂😂😂
29-05-2019 21:21 
 Ocena 2 na 2
zeniu73 (6483 punktów)
>
>Wspaniali czytelnicy tego portalu starają się już nie pamiętać jakie wspaniałe kariery naukowe z dziedziny marksizmu i leninizmu powstawały w PRL- u. jakie tam powstawały doktoraty i habilitacje i to w mnogich ilościach. Jakie pojawiały się spory ideologiczne ze zgniłym kapitalizmem.Sukcesy biologiczne Miczurina i Pawłowa przerastały osiągnięcia całej ludzkości. Ile prac naukowych firmował swoim nazwiskiem człowiek słońce,Józef Stalin. To to dopiero była epoka niezwykłych odkryć i osiągnięć ludu pracującego miast i wsi.

Chcesz usprawiedliwic glupota lub oportunizmem komuszym glupote katolicka?
Na prawde tak nisko cenisz swoja wiare i swoich guru? 😂😂😂😂
29-05-2019 21:23 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>Chcesz usprawiedliwic glupota lub oportunizmem komuszym

Zeniu!!!
Zajedno Pawłow czy Miczurin to naukowcy ROSYJSCY nie radzieccy


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
29-05-2019 21:44 
 Ocena 2 na 2
zeniu73 (6483 punktów)
>>Chcesz usprawiedliwic glupota lub oportunizmem komuszym
>Zeniu!!!
>Zajedno Pawłow czy Miczurin to naukowcy ROSYJSCY nie radzieccy

Ja mialem na mysli naszych komunistycznych tytanow umyslu, jak chocby "praca" "doktorska" Kaczynskiego.

Jesli teraz wziac pod uwage, ze ten dokument splodzil katolik gleboko wierzacy (na takiego sie kreuje) to proba usprawiedliwienia jednego idiotyzmu drugim nosi znamiona skeczu lub kabaretu (lub typowego odruchu czlowieka wychowanego w ludowej wierze).
30-05-2019 06:09 
 Ocena 2 na 2
Wenancjusz (16441 punktów)
>>>Według Kpinomira, spowiednika Dobrawy, który w kronice zatytułowanej Vita Mesconis - Żywot Mieszka - przekazał nam nawet ich imiona[/color], Mieszko I podjął decyzję o ich oddaleniu na skutek zabiegów swojej nowej czeskiej małżonki.<<
>Ksiądz arcybiskup profesor doktor habilitowany Marek Jędraszewski (42/59 to liczba liter jego tytułów)
>Do tego jeszcze trzeba będzie doliczyć tytuł Kpinomira. Cóż za utytułowana postać? Może jeszcze zechce się zrehabilitować i do DR HAB. dopisze sobie REHAB?
>Szkoda że w tym swoim peudonaukowym artykule o Chrzcie Polski pisząc na str. 6 o tych oddalonych żonach Mieszka nie wymienia ich imion, bo są one wręcz cudowne: Całusława, Biustyna, Błogomina, Udowita i Pieściwoja. Oraz dwie bliźniaczki: Rębicha i Pępicha.
>Wśród źródeł, z których korzystał ów wielce utytułowany ksiundz-profesor wymieniony jest ten amerykański historyk Steele, ale to nie w cytowanej jego pracy pojawia się Kpinomir. On pojawia się w prima-aprilisowym artykule z gazety. Cóż za wyżyny działalności akademickiej?
>Ale jeśli już mówić o tzw. Chrzcie Polski, to warto wiedzieć, że w katedrze poznańskiej - niewątpliwie znanej Jędraszewskiemu, który tamże pobierał wyższe nauki religijne - znajduje się grób Bolesława Chrobrego, a na nim był usunięty napis mówiący: "Zwano ciebie Chrobrym, po wieki błogosławionym Choć z ojca pogana, lecz matką twą chrześcijanka"
>www.mediewistyka.pl/Chrobry.pdf

Tak ważny sakrament a Kościół, a raczej jego urzędnicy sami go spłycają jak mogą. W którym miejscu pism forsowanych jako święte, pisze iż nieświadome niczego jeszcze niemowlę należy jak najprędzej ochrzcić? Czy chrzest osoby nie mającej kontaktu, nieświadomej jest ważny? Do czasu przyjęcia chrztu ok. 33 lata Jezus był poganinem. No bo jak inaczej to nazwać? Osobna sprawa z Janem zwanym Chrzcicielem i jego uprawnieniami do rozdawnictwa chrztów. Był on zacz ochrzczony? Jeśli tak. to kto go ochrzcił?
A jeśli mówimy o Mieszku I-szym, to praktycznie tylko on przyjął chrzest i właściwie nie przywiązywał do tego znaczenia, poza tym że wytrącił naszym sąsiadom (Czechom i Niemcom) zapędy do napadania przed papieżem tłumaczącym swoją wielką ochotę na krzewienie chrześcijaństwa. To był gest polityczny, by odebrać im uzasadnienie agresywnych ataków.. Trzeba wiedzieć, iż Mieszko I miał wtedy robotę, by różne pogańskie plemiona Słowian scalić w jedną organizację państwową. Nie mógł więc z racji oczywistych wprowadzać na siłę obcej religii, bo nie chciał zadrażnień z tytułu formującej się instytucji państwa. Nic gorszego nie mogło by być, jak zamieszki wewnętrzne z powodów religijnych. Trzeba przyznać że było niezwykle zręczne z jego strony posunięcie. Nie prześladował więc innowierców, a wręcz czynnie uczestniczył w obrzędach pogańskich. Przecież jeszcze w XIII wieku duże obszary już państwa polskiego były pogańskie (Prusowie, Jadźwingowie, Pomorzanie, Mazurowie). Pan prof. abp więc (daję mu dwie możliwości) albo jest kompletnym negatem historycznym, albo celowo przekłamuje fakty, by przekonywać iż to chrześcijaństwo spoiło państwo polskie, czyli kłamać. Nieprawdę więc głosi. No i musiał wtrącić oczywiście rodzinę, co ma się jak gówno przy obcasie oficerskiego buta. Mieszko I swoją drogą był w historii Polski jednym z najlepszych polityków i mężów stanu. Znakomity organizator i obrońca ziem polskich. Nikt później nie był taki jak Mieszko I. Nawet Bolek zwany Chrobrym.

>Kiedy więc miał miejsce jakiś chrzest i kto został ochrzczony? Diabli wiedzą.
>opolczykpl(*)gii-domniemany-chrzest-polski/


Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
Henryk.K (2246 punktów)

>Tak ważny sakrament a Kościół, a raczej jego urzędnicy sami go spłycają jak mogą. W którym miejscu pism forsowanych jako święte, pisze iż nieświadome niczego jeszcze niemowlę należy jak najprędzej ochrzcić? Czy chrzest osoby nie mającej kontaktu, nieświadomej jest ważny? Do czasu przyjęcia chrztu ok. 33 lata Jezus był poganinem. No bo jak inaczej to nazwać? Osobna sprawa z Janem zwanym Chrzcicielem i jego uprawnieniami do rozdawnictwa chrztów. Był on zacz ochrzczony? Jeśli tak. to kto go ochrzcił?

Do czasu przyjęcia chrztu od Jana, Pan Jezus nie był poganinem, ponieważ został obrzezany. Podobnie i św. Jan. Późniejszy chrzest różnił się od tego, którym chrzcił św. Jan. Dokonywano go w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Wenancjusz (16441 punktów)
>>Tak ważny sakrament a Kościół, a raczej jego urzędnicy sami go spłycają jak mogą. W którym miejscu pism forsowanych jako święte, pisze iż nieświadome niczego jeszcze niemowlę należy jak najprędzej ochrzcić? Czy chrzest osoby nie mającej kontaktu, nieświadomej jest ważny? Do czasu przyjęcia chrztu ok. 33 lata Jezus był poganinem. No bo jak inaczej to nazwać? Osobna sprawa z Janem zwanym Chrzcicielem i jego uprawnieniami do rozdawnictwa chrztów. Był on zacz ochrzczony? Jeśli tak. to kto go ochrzcił?
> Do czasu przyjęcia chrztu od Jana, Pan Jezus nie był poganinem, ponieważ został obrzezany.

Skąd wiesz? Gdzie to napisane? Domniemasz? Czyli jak zwykle. Proszę o cytaty.

>Podobnie i św. Jan. Późniejszy chrzest różnił się od tego, którym chrzcił św. Jan.

Czyli był jeszcze wcześniejszym świętym? A różnił się czym, lub w jaki sposób? Celebrą?

>Dokonywano go w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Masz specyficzny sposób pojmowania. Te zmiany kto dokonał? Ludzie? Czyli chrzest jest celebrą zmienioną przez ludzi/kapłanów.
Czy widzisz różnicę dokonywać obrządków na osobie 33 letniej o pełnej świadomości, zdrowy na umyśle, świadomie godzący się na to, a na osobie nie zdającej sobie sprawy ze swojego istnienia, z tego że żyje? Czy wobec tego prawnie chrzest jest ważny? Nie. Wg każdego prawa nie (nawet kanonicznego). Nawet kodeksu Hammurabiego, prawa rzymskiego. Nieświadomość jest powodem niezdolności do czynności prawnych. Jest prymitywnym oszustwem najgorszego wydania. I przestań tu mącić wodę w której moczę nogi.

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365