Racjonalista - Strona głównaDo treści
Perskim okiem

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
25-06-2019 12:08Arminius (25555 punktów)Perskim okiem
Ocena 1 na 1
W czwartek ubiegły siły Iranu zestrzeliły amerykańskiego drona - który to fakt niemalże stał się przyczyną amerykańskiego uderzenia militarnego na Iran. Iran twierdzi, iż dron został zestrzelony nad jego terytorium po kilkakrotnym uprzednim ostrzeżeniu. Dronowi miał towarzyszyć amerykański samolot nasłuchu wywiadowczego z 35 osobową załogą, którego to obiektu Iran nie zestrzelił. USA wespół z Izraelem go podżegającym - prze do konfrontacji militarnej z Iranem. Reszta świata jest przeciwko - stąd, najpewniej, ciągłe rozterki podżegaczy wojennych, co do podjęcia ostatecznej decyzji.
Zainteresowanym problemem - a chyba wszyscy są, bo jak dojdzie do owej wojny, to jej skutki odczują wszyscy) podsyłam materiał obrazujący problem z perspektywy irańskiej.
A swoją drogą, jakie byłyby reakcje USA, gdyby nad jego terytorium/na granicy/tuż przy granicy - latały - na przykład - północno - koreańskie drony, którym towarzyszyłyby północnokoreańskie samoloty nasłuchu wywiadowczego z kilkudziesięcioosobową załogą?????

www.middleeasteye.net/news/iranian-press-review

"Iran sent four warning signals to a US surveillance drone before it was shot down on Thursday and did not strike a second plane carrying 35 passengers which accompanied it, the head of the Islamic Revolutionary Guard Corps' aerospace division told ISNA news agency.
"Ten minutes before the attack, a warning signal was sent to the drone. Those who were controlling the drone received the warning signals, but payed no attention," Amir Ali Hajizadeh was quoted as saying.
"There was an American P-8 surveillance airplane with 35 passengers flying close to the drone. We could have hit that plane too, but we didn't."
The revelations from Hajizadeh came hours after US President Donald Trump reportedly ordered and then called off an attack on Iran on Thursday evening.
On Friday, the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) presented the pieces of what remained of the drone, reported Fars news agency, an outlet close to the IRGC.
Fars also published a map, claiming to display the full path that the drone took from Al Dhafra Air Base in the United Arab Emirates until it was downed by the IRGC.
Iranian politicians warned the US about starting a war with Iran. "Today, analysts and observers have learned that we are not Saddam Hussein's Iraq," Mohsen Rezaei, a former commander of IRGC during the Iran-Iraq war, wrote on Twitter referring to the 2003 invasion of Iraq."
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

dżentelmen (2000 punktów)Odp: Perskim okiem ... i nie tylko.
>W czwartek ubiegły siły Iranu zestrzeliły amerykańskiego drona - który to fakt niemalże stał się przyczyną amerykańskiego uderzenia militarnego na Iran. Iran twierdzi, iż dron został zestrzelony nad jego terytorium po kilkakrotnym uprzednim ostrzeżeniu. Dronowi miał towarzyszyć amerykański samolot nasłuchu wywiadowczego z 35 osobową załogą, którego to obiektu Iran nie zestrzelił.

Decyzja o uderzeniu militarnym na Iran, nie sprowadza się do incydentu z dronem. Jakkolwiek owy incydent interpretować. Przyglądając się polityce między Waszyngtonem a Teheranem, nie dziwi mnie fakt, że Persowie zdecydowali się, by nie otwierać ognia w kierunku samolotu z załogą. Nie znamy szczegółów. Być może było tak, że ten dron, naruszył przestrzeń powietrzną Iranu, a ten samolot pozostawał poza granicami powietrznymi Iranu? Tego nie wiemy. Niezależnie jednak od tego, ostrzał bezzałogowego statku powietrznego, przy jednoczesnej obecności statku z ludźmi na pokładzie, świadczy o intencjach zupełnie innych, niż te, które sugerowane są przez tych akurat ludzi, którzy nie do końca są świadomi skutków ewentualnego konfliktu.

>USA wespół z Izraelem go podżegającym - prze do konfrontacji militarnej z Iranem. Reszta świata jest przeciwko - stąd, najpewniej, ciągłe rozterki podżegaczy wojennych, co do podjęcia ostatecznej decyzji.

Skąd teza, że USA prze do konfrontacji militarnej z Iranem, i to będąc podżeganym przez Izrael?

>A swoją drogą, jakie byłyby reakcje USA, gdyby nad jego terytorium/na granicy/tuż przy granicy - latały - na przykład - północno - koreańskie drony, którym towarzyszyłyby północnokoreańskie samoloty nasłuchu wywiadowczego z kilkudziesięcioosobową załogą?

Takie same.

"Temu, kto spogląda na świat racjonalnie, świat ukazuje swoje racjonalne aspekty". - Hegel.
25-06-2019 20:31 
 Ocena 3 na 3
pawel_wr (4297 punktów)

>Skąd teza, że USA prze do konfrontacji militarnej z Iranem, i to będąc podżeganym przez Izrael?

To nie jest teza , tylko prawda. USA pod przywództwem Trumpa to kraj bandycki,
narzucający innym "jedyny i sprawiedliwy" ład polityczny.
Tylko idiota może wierzyć w Pax Americana.


Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
26-06-2019 21:52 
 Ocena 1 na 1
dżentelmen (2000 punktów)
>>Skąd teza, że USA prze do konfrontacji militarnej z Iranem, i to będąc podżeganym przez Izrael?
>To nie jest teza , tylko prawda. USA pod przywództwem Trumpa to kraj bandycki, narzucający innym "jedyny i sprawiedliwy" ład polityczny.

Dość odważnie. Trzeba być nieuważnym obserwatorem, by tak jednoznacznie w sposób negatywny oceniać to, czym jest polityka USA.

>Tylko idiota może wierzyć w Pax Americana.

To zależy, co kto rozumie pod tym pojęciem.

"Temu, kto spogląda na świat racjonalnie, świat ukazuje swoje racjonalne aspekty". - Hegel.
27-06-2019 07:45 
 Ocena 1 na 1
mancziz (1830 punktów)
>To nie jest teza , tylko prawda. USA pod przywództwem Trumpa to kraj bandycki,
>narzucający innym "jedyny i sprawiedliwy" ład polityczny.

Nie to co gołąbek pokoju Obama.

www.indepe(*)ries-in-six-years-9753131.html

www.thebur(*)n-times-more-strikes-than-bush

www.nytime(*)tecting-nation-and-troops.html

"Największym wrogiem wiedzy nie jest jej brak, lecz jej iluzja" - Stephen Hawking
"Nauka to wiara w ignorancję ekspertów" - Richard Feynman
26-06-2019 10:29 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)kto kogo???
>Skąd teza, że USA prze do konfrontacji militarnej z Iranem, i to będąc podżeganym przez Izrael?

Z tego co się wokół dzieje. Przecież to nie Iran prze do wojny z USA???
dżentelmen (2000 punktów)Odp: kto kogo?
>>Skąd teza, że USA prze do konfrontacji militarnej z Iranem, i to będąc podżeganym przez Izrael?
>Z tego co się wokół dzieje. Przecież to nie Iran prze do wojny z USA?

Jestem daleki w swej opinii od tego, by oceniać sytuację w taki sposób. Wywieranie nacisku, i to z obu stron, to jeszcze nie konflikt zbrojny, ale istnieje świadomość tego, czym jest np. wojna informacyjna. Dziwi mnie jeszcze kilka innych rzeczy, ale sporą cześć mojej uwagi, przykuwa brak skupiania uwagi u innych na Arabii Saudyjskiej, etc.

"Temu, kto spogląda na świat racjonalnie, świat ukazuje swoje racjonalne aspekty". - Hegel.
26-06-2019 22:09 
 Ocena 1 na 1
Pawel077 (1855 punktów)Odp: kto kogo???
>>Skąd teza, że USA prze do konfrontacji militarnej z Iranem, i to będąc podżeganym przez Izrael?
>Z tego co się wokół dzieje. Przecież to nie Iran prze do wojny z USA???

Iran cały czas grozi, że zniszczy Izrael i tę szatańską Amerykę. Ostatnio te groźby jeszcze się nasiliły.
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: Perskim okiem
   Chodzą słuchy, że jakiś czas temu Rosjanie byli w stanie przejąc kontrolę nad podobnym obcym dronem. Widocznie Iran nie dysponuje jeszcze taką technologią.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
26-06-2019 10:26 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)metody z Teksasu?
>    Chodzą słuchy, że jakiś czas temu Rosjanie byli w stanie przejąc kontrolę nad podobnym obcym dronem. Widocznie Iran nie dysponuje jeszcze taką technologią.

Gdyby dysponował. Od razu traktowany byłby inaczej przez Amerykanów. Z Chinami na takie "teksaskie" metody - Ameryka już sobie nie pozwala.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365