W 1922 Frederick Banting (Kanadyjczyk) i James Rikard Macleod (Szkot) otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za wykrycie i wyprodukowanie nadającej się do użycia insuliny.
Dzisiaj wiemy, iż komitet noblowski popełnił błąd. Bo palma pierwszeństwa w wykryciu insuliny i sztucznym wytworzeniu tej substancji przypadła rumuńskiemu uczonemu Nicolae Paulescu. I to on - przede wszystkim - winien otrzymać nagrodę Nobla
Prawdę poznaliśmy - przede wszystkim - dzięki wieloletnim wysiłkom brytyjskiego profesora iana Murraya. zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału. Tymczasem natomiast pozwolę sobie na kilka refleksji i uwag. Otóż godna ubolewania sytuacja jak wyżej mogła zaistnieć z kilku powodów. Po pierwsze, jako Rumun, Paulescu ex definitione mógł być postrzegany jako "mniej poważny" badacz - na tle badaczy zachodnioeuropejskich, secundo, Paulescu był zaprzysięgłych krytykiem Żydów i judaizmu - co przysporzyło mu wielu wpływowych wrogów, którzy mogli "wpłynąć" odpowiednio na komitet noblowski. Wreszcie - last but not least - okazuje się, iż w 1922 roku w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym pt. "the Journal of Laboratory and Clinical Medicine" - Banting oraz jego asystent Best dokonali przekłamania na temat badań prowadzonych przez Paulescu. Napisali bowiem, iż "Paulescu twierdzi, że wstrzyknięcia (insuliny)do żył nie dają żadnego efektu, a jego eksperymenty udowodniły, iż powtórne wstrzyknięcia nie wywołały tak wyraźnego efektu jak za pierwszym razem". Była to nieprawda. W 1969 r. współautor tych kłamliwych słów, Best, w liście do jednego z rumuńskich profesorów( Jon Pavel) napisał: "Chcę stwierdzić, jak bardzo jest mi przykro z powodu tego niefortunnego błędu i jestem przekonany, że pańskie wysiłki w celu uhonorowania profesora Paulescu, zostaną nagrodzone wielkim sukcesem". Czy był to rzeczywiście tylko "niefortunny" błąd, a nie celowe przekłamanie, mające na celu pogrążenie oponenta??? Tego już się chyba nigdy nie dowiemy. Natomiast z całą pewnością możemy przywrócić należne uznanie rumuńskiemu geniuszowi, prostując przy każdej okazji błędne info na temat pionierów insuliny.
"In 1971, Roif Luft was president of the International Diabetes Federation and chairman of the Nobel Prize Committee for Physiology and Medicine. He highlighted that, in their 1922 paper published in the Journal of Laboratory and Clinical Medicine, Banting and Best misinterpreted Paulescu’s research, writing: “He [Paulescu] states that injections into peripheral veins produce no effect and his experiments show that second injections do not produce such marked effect as the first.”This turned out to be erroneous; in 1969 Best apologised in a letter to Professor Ion Pavel, writing: ”I would like to state how sorry I am for this unfortunate error and I trust that your efforts to honour Professor Paulescu will be rewarded with great success.”
Luft stated that the Nobel Prize Committee had made a mistake in not crediting Paulescu’s discovery. He said:
“One fact remains, namely that the earlier discovery made by Paulescu was misinterpreted by Banting and Best for reasons which we cannot know anything about today … In my opinion, the [Nobel] prize should—without any doubt—have been shared between Paulescu, Banting and Best.”
www.diabetes.co.uk/pioneers/nicolae-paulescu.html