Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy korzystanie z "Pernkopfa" jest etycznie akceptowalne?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
22-08-2019 08:19Arminius (25555 punktów)Czy korzystanie z "Pernkopfa" jest etycznie akceptowalne?
Ocena 1 na 1
Atlas anatomiczny Eduarda Pernkopfa pt. "Topographische Anatomie des Menschen" uchodzi powszechnie w świecie medycyny za najlepszy jaki kiedykolwiek się pojawił w skali globalnej. Tak ze względu na precyzję odzwierciedlenia anatomii człowieka jak i artyzm wykonania. Mija już kilkadziesiąt lat od jego edycji - tym niemniej jednak nadal jest on powszechnie używany przez studentów medycyny i lekarzy. Zdarza się, że chirurdzy w trakcie operacji robią przerwę - aby postudiować dany fragment ciała ludzkiego w "Pernkopfie". Fakt, iż w dobie galopującej digitalizacji, prace wykonane ręką ludzką nadal mają przewagę nad symulacją komputerową - jest i zaskakujące i cokolwiek podnoszący na duchu. Jednakże korzystanie z "Pernkopfa" jest interesujące również ze względu na dylemat etyczny jakiego doświadczają niektórzy z jego użytkowników.
Problem bowiem jest taki, iż Pernkopf - austriacki profesor medycyny - i czterej artyści z nim współpracujący przy tworzeniu atlasu - byli zawołanymi nazistami, a pracę swoją tworzyli na bazie zwłok więźniów politycznych (nie Żydów!), ofiar nazizmu.
Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału. A tymczasem zaprezentują swoje stanowisko. Uważam, iż jak najbardziej dopuszczalne jest korzystanie z atlasu anatomicznego jak wyżej. Albowiem takie postępowanie primo poszerza wiedzę fachową , secundo prowadzi bezpośrednio do ratowania zdrowia i życia ludzkiego - ergo, stanowi tym samym swoiste, zachodzące ciągle "odkupywanie winy" oraz "neutralizowania zła" - jakie zaistniało w związku z prześladowaniem i śmiercią owych więźniów politycznych jak wyżej.
Oczywiści poglądy na ten temat mogą być bardzo różne. I jeżeli pod tym wątkiem pojawi się ich cała paleta - tym ciekawsze stanie się dyskusja.

www.bbc.com/news/health-49294861

"When nerve surgeon Dr Susan Mackinnon needed help to finish an operation, she reached, as she often does, for a mid-20th Century book of anatomy.
Thanks to the complex hand-drawn illustrations - showing the human body peeled back layer by layer - Dr Mackinnon, from Washington University in St Louis, was able to complete the procedure.
The book she had used, the innocuous-sounding Pernkopf Topographic Anatomy of Man, is widely considered to be the best example of anatomical drawings in the world. It is richer in detail and more vivid in colour than any other.
Skin, muscle, tendons, nerves, organs and bone are revealed in graphic detail. It's not for the faint-hearted.
But the book, often referred to as Pernkopf's Atlas, is no longer in print and a second-hand set - there are several volumes - can sell for thousands of pounds online.
Yet despite its hefty asking price, few would proudly display it in their clinic, library or home.
That's because the book's findings came from the bodies of hundreds of people killed by the Nazis. It is their bodies - cut up and dissected - that are shown across thousands of pages.
Critics say the book is tainted by its dark past and scientists have grappled with the ethics involved in its use.
Dr Mackinnon says she feels uncomfortable with its origin, but using the book is a crucial part of being an "ethical surgeon" - and that she could not do her job without it."
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy korzystanie z "Pernkopfa" jest etycznie akceptowaln

   Wątek traktuję jako objaw ulegania magii anatomii i mitowi chirurga pochylonego nad książką. Lekarzy nieomylnych nie ma. I z atlasem anatomicznym w ręku można zoperować nie tę co trzeba nerkę czy nogę. Najlepiej w ogóle nie chorować, a pod nóż iść tylko w zakładzie pogrzebowym. gazetawroc(*)w-brzuchu-pacjenta/ar/13942668

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
22-08-2019 09:01 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)siła rażenia
> Wątek traktuję jako objaw ulegania magii anatomii i mitowi chirurga pochylonego nad książką. >Lekarzy nieomylnych niema.

Ameryki pan nie odkrył. Errare humanum est.

>I z atlasem anatomicznym w ręku można zoperować nie tę co trzeba nerkę czy nogę.

Jednakże - czego dowodzi zapodany przykład - z doskonałym atlasem anatomicznym można uniknąć wielu błędów, które mogłyby kosztować zdrowie lub życie pacjenta.

>Najlepiej w ogóle nie chorować....

Siła rażenia pańskich tez powala jak eksplozja bomby atomowej.
22-08-2019 09:29 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: siła rażenia

   Jest wiele doskonałych atlasów anatomicznych różnych autorów i zespołów autorskich. Są to nowoczesne wydawnictwa, w tym elektroniczne, interaktywne. Temat poruszany przez Ciebie w wątku jest wydumany, a sposób jego ujęcia - anachroniczny i w złym guście. Naprawdę nikt się tym nie emocjonuje z wyjątkiem niektórych publicystów i stylistów literackich, stosujących nader jaskrawe środki na przyciągnięcie uwagi czytelnika. Wielka Brytania ma wiele większych problemów. BBC powinna nimi się zajmować, zamiast szukać tematów zastępczych.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
22-08-2019 10:27 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)w złym guście?
>Jest wiele doskonałych atlasów anatomicznych różnych autorów i zespołów autorskich. Są to >nowoczesne wydawnictwa, w tym elektroniczne, interaktywne

Jednakże Pernkopf jest uważany za najlepszy. Warto też podkreślić, iż szereg innych atlasów anatomicznych było/jest robionych "w manierze" atlasu Pernkopfa


>Temat poruszany przez Ciebie w wątku jest wydumany, a sposób jego ujęcia - anachroniczny i w >złym guście.

Temat w zasadzie nie jest poruszony przeze mnie, tylko przez BBC. Ja jestem tylko pośrednikiem.
Nie jest też w żadnym wypadku wydumany, przeciwnie jest bardzo intrygujący - bo jest to temat - mający aspekt uniwersalny - odseparowywania autora od jego dzieła. Na czym konkretnie polega "zły gust", o którym wyżej?

>Naprawdę nikt się tym nie emocjonuje z wyjątkiem niektórych publicystów i stylistów literackich, >stosujących nader jaskrawe środki na przyciągnięcie uwagi czytelnika.

Ale kto tu się "emocjonuje"? Chyba tylko pan?


>BBC powinna nimi się zajmować, zamiast szukać tematów zastępczych.

BBC "zajmuje" się długim szeregiem problemów - a ów, jakkolwiek nie najważniejszy, nie jest bynajmniej jakimś ersatzem.
Gorilla (1205 punktów)Odp: Czy korzystanie z "Pernkopfa" jest etycznie akceptowaln

>Problem bowiem jest taki, iż Pernkopf - austriacki profesor medycyny - i czterej artyści z nim
>współpracujący przy tworzeniu atlasu - byli zawołanymi nazistami, a pracę swoją tworzyli na bazie
>zwłok więźniów politycznych (nie Żydów!), ofiar nazizmu.

Ojtam, zwłok.
Anatomie i fizjologia rozwinęły się też dzięki wiwisekcjom - krojono skazańców żywcem, bez znieczulenia. Jak to komu nie pasuje niech się "leczy" u szamanów.
22-08-2019 11:20 
 Ocena 1 na 1
pawel_wr (4297 punktów)
> Jak to komu nie pasuje niech się "leczy" u szamanów.

No tak , Ziębów , Czerniaków , Budrowskich mamy dostatek.


Pogrążony w wierze odrzuca rozum.
Gorilla (1205 punktów)
Co ciekawe - im mniej jest zdeklarowanych wierzących chrześcijan, tym więcej wierzy w szamańskie czary - mary.
dzienniklo(*)rozek-nie-wlokniarek/ar/190871

A tutejsi forumowicze nie chcą uznać, że lewactwo to też jest irracjonalna religia...
ololessa (187 punktów)
Nieetycznym byłoby honoraria dla autora
Samo korzystanie jest pozbawione etycznej wagi

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365