 |
Wojciecha Jastrzębowskiego Konstytucja dla Europy Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-09-2019 09:54 | Arminius (25555 punktów) | Wojciecha Jastrzębowskiego Konstytucja dla Europy
1 na 1 | Henri Dunant pod wpływem traumy (ogrom zabitych i rannych umierających z powodu braku elementarnej opieki) jakiej doświadczył trafiając przypadkiem na pole bitwy pod Solferino w 1859 roku powołał do życia kilka lat później organizację pod nazwą Czerwony Krzyż. Wojciech Jastrzębowski, wybitny polski przyrodnik, twórca pojęcia "ergonomia" i podstaw tej nauki, pod wpływem doświadczeń na polu bitwy pod Olszynką Grochowską oraz refleksji po tej bitwie, zainspirowany kantowskim "projektem wiecznego pokoju" napisał "Traktat o Wiecznym Przymierzu Między Narodami Ucywilizowanymi - Konstytucja dla Europy". Stwierdzał w nim - między innymi, że "wszystkie narody europejskie mają się wyrzec swojej wolności i zostać niewolnikami praw, wszyscy monarchowie maja być odtąd tylko stróżami i wykonawcami tychże praw i nie tytułować się inaczej tylko ojcami narodów". Zainteresowanych sylwetką autora tych słów oraz jego dorobkiem - odsyłam do podlinkowanego materiału. "W czasie powstania listopadowego Jastrzębowski wstąpił do Gwardii Narodowej Warszawskiej. Zasłynął wówczas jako patriota i wspaniały mówca, wygłaszając płomienną mowę zagrzewającą do walki. Miało to miejsce 13 lutego 1831 r. podczas wielkiej parady Gwardii na Placu Saskim w obecności prezesa Rządu Narodowego Adama Czartoryskiego i dowódcy Sił Zbrojnych gen. Ludwika Kickiego. Przemówienie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem, a jego autor otrzymał podziękowania od dowódcy Gwardii gen. Antoniego Ostrowskiego. Jastrzębowski wraz ze swym oddziałem uczestniczył w bitwach pod Wawrem i Olszynką Grochowską. Doświadczenia wojenne skłoniły go do przemyśleń o bezmiarze cierpień, jakie niosą wojny. Zawarł je w swoim traktacie. Jego rękopis, zatytułowany "Wolne chwile żołnierza polskiego, czyli myśli o wiecznym przymierzu między narodami ucywilizowanymi", autor przekazał sekretarzowi Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk. Dziś jest on przechowywany w Archiwum Dawnym Akt Dawnych w Warszawie. 21 marca 1831 r. w "Merkurym" opublikowano wybór z traktatu Jastrzębowskiego, tytułując publikację Projekt do Konstytucji Europejskiej, czyli przymierza wiecznego między narodami." "[...] Myśl 1. W obliczu Boga i prawa wszyscy ludzie, a zatem i wszystkie narody są sobie równymi. 2. Rękojmią równości ludzi, składających jeden naród, będą prawa narodowe, rękojmią zaś równości narodów europejskich będą prawa europejskie, które mają stanowić podstawę wiecznego przymierza w Europie. 3. Prawa narodowe stanowi naród przez swoich pełnomocników, czyli sejm, prawa zaś europejskie stanowi Europa przez swój Kongres, złożony z pełnomocników wybranych przez wszystkie narody. 4. Podstawą praw narodowych jako i europejskich będą prawa natury czyli prawa boskie, przedmiotem zaś ich będzie ludzkość i sprawiedliwość. 5. Zasadą w stanowieniu praw będzie większość zdań ustawodawców. 6. Stróżem i wykonawcą praw narodowych będzie patriarcha, wybrany przez naród; stróżem zaś i wykonawcą praw europejskich będzie sam Kongres. 7. Dotychczasowe granice jeograficzne krajów (główna przyczyna rozlewu krwi europejskiej) znoszą się na zawsze" agad.gov.p(*)6/jastrzebowski-internet_1.pdf | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) | Odp: Wojciecha Jastrzębowksiego Konstytucja dla Europy |
My już znamy te monarchistyczne pięknoduchowe wodolejstwa. Szwajcarom się udało i bez tego.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | jaka liga? | >Szwajcarom się udało i bez tego.
Szwajcarzy to inna liga - nota bene, w trzech czwartych proweniencji okołogermańskiej.
|
|
|  | 1 na 1 Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) | Odp: jaka liga? |
>Szwajcarzy to inna liga - nota bene, w trzech czwartych proweniencji okołogermańskiej.
Nie bądźcie tacy pewni swoich argumentów! Szwajcaria była podbita przez Napoleona, przeżywała wojny domowe i osiągnęła bogactwo mimo przewagi katolików. Wszystko wbrew metafizykom, fantastom i wypaczeniowcom!
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
2 na 2 | okragly (21676 punktów) | Odp: Wojciecha Jastrzębowskiego Konstytucja dla Europy |
>"[...] Myśl 1. W obliczu Boga i prawa wszyscy ludzie, a zatem i wszystkie narody są sobie równymi. "[...] Myśl 1. W obliczu (Bogini) jednej Wielkiej Matki rodzicielki (mitochondrialna Ewa) Wszyscy jesteśmy Jej dziećmi, a zatem ustrojem jest siostrzeństwo, braterstwo, (musimy wymyśleć ustrój którego źródłem siostrzeństwo)
>7. Dotychczasowe granice jeograficzne krajów (główna przyczyna rozlewu krwi europejskiej) znoszą się na zawsze" oczywista oczywistość, powinniśmy sie zorganizowac w stada, plemiona, patriarchat zastąpic matriarchatem (zyskamy ogrom czasu będziemy robić przyjemności) Likwidacja elit jako przyczyna WSZYSTKICH tragedii i niesprawiedliwości (np niewolnictwo, feudalizm, kapitalizm a ostatnio 1wś, 2wś, powstanie Warszawskie czy ogromne, niczym nie uzasadnione nierówności w kraju)
szukanie raju, moim celem
|
|
 | 1 na 1 Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) |
Fantasta, pozorant, zmyśliciel, niespełniony prorok, papierowy wódz i samozwańczy papież bulliczny - iluż to podobnych samogwałcicieli literackich nosiła ta ziemia? A tymczasem w rondelku pyrka gulaszyk, a w chlebaczku czekają świeże bułeczki, na talerzyku ogóreczek, pomidorek, w solniczce sól, a w pieprzniczce pieprz. W ogródeczku ziółka bujają. Na tym to się robi interesy. Na deser jabłuszko. Też nie tanie. Ktoś z tego się utrzymuje, i dobrze mu z tym.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
|  | 2 na 2 | okragly (21676 punktów) | > Fantasta, zmyśliciel, niespełniony prorok, papierowy wódz i samozwańczy papież bulliczny ależ to się dzieje, i proces będzie trwał z 1000 lat, widac wyraźne odejście od patriarchatu skutki już widzimy np brak wojen w europie, za 60 l będzie dla każdego dochód podstawowy, 4 godz dzien pracy itp. W patriarchacie mamy hierarchie, dominacje, walke, wyścig szczurów to byloby niemożliwe
szukanie raju, moim celem
|
|
| |  | 1 na 1 Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) |
Płaca minimalna, dochód podstawowy, niskie podatki, krótszy dzień pracy - to są wszystko oszustwa populistyczne! Dużo i głośno o tym mówią, nigdzie tego nie ma! Chcesz żyć we względnym komforcie, dobrobycie, to wiesz to od dziecka. Są tylko plakaty, ogłoszenia, rozmowy w telewizorze i radio, są artykuły w prasie, są materiały w internecie. Są wystąpienia, przemowy, uchwały, deklaracje. Fikcje, fikcje, fikcje! Same fantasmagorie! Nawet patriarchat sobie wymyślili, żeby odstawiać przedstawienie o walce z urojonym wrogiem. Nikt tego nie kupuje, nikt na to nie zwraca uwagi, poza garstką zagubionych samozwańczych propagandzistów, którzy uprawiają sztukę dla sztuki na własny zdrożny użytek.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
1 na 1 | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >>Myśl 1. W obliczu Boga i prawa wszyscy ludzie, a zatem i wszystkie narody są sobie równymi.<<
W praktyce politycy i politykierzy odpowiedzialni za dzieje narodów z żadnym wyimaginowanym bogiem się nie liczą i ZAWSZE inni są gorsi od nas. Poglądy różnych idealistów, jakkolwiek by się nam nie podobały, nie mają tu najmniejszego znaczenia. Nie spodziewam się, że w tym temacie nastąpi jakakolwiek zmiana.
|
|
 | 2 na 2 | Arminius (25555 punktów) | relatywnie | >>>Myśl 1. W obliczu Boga i prawa wszyscy ludzie, a zatem i wszystkie narody są sobie równymi.<< >W praktyce politycy i politykierzy odpowiedzialni za dzieje narodów z żadnym wyimaginowanym bogiem się nie liczą i ZAWSZE inni są gorsi od nas. >Poglądy różnych idealistów, jakkolwiek by się nam nie podobały, nie mają tu najmniejszego znaczenia. >Nie spodziewam się, że w tym temacie nastąpi jakakolwiek zmiana.
Zmiany nastąpiły istotne - niejednokrotnie za przyczyną takich właśnie fantastów/idealistów. Cokolwiek sądzić o obecnych uwarunkowaniach - są one z punktu widzenia przeciętnego śmiertelnika znacznie lepsze, niż w czasach pańszczyzny - na przykład.
|
|
1 na 1 | Bartosz Waskird (502 punktów) | Odp: Wojciecha Jastrzębowskiego Konstytucja dla Europy | > >Jastrzębowskiego, tytułując publikację Projekt do Konstytucji Europejskiej, czyli przymierza >wiecznego między narodami." >"[...] Myśl 1. W obliczu Boga i prawa wszyscy ludzie, a zatem i wszystkie narody są sobie równymi. >2. Rękojmią równości ludzi, składających jeden naród, będą prawa narodowe, rękojmią zaś równości >narodów europejskich będą prawa europejskie, które mają stanowić podstawę wiecznego przymierza w >Europie. >3. Prawa narodowe stanowi naród przez swoich pełnomocników, czyli sejm, prawa zaś europejskie >stanowi Europa przez swój Kongres, złożony z pełnomocników wybranych przez wszystkie narody. 4. >Podstawą praw narodowych jako i europejskich będą prawa natury czyli prawa boskie, przedmiotem zaś >ich będzie ludzkość i sprawiedliwość. >5. Zasadą w stanowieniu praw będzie większość zdań ustawodawców. >6. Stróżem i wykonawcą praw narodowych będzie patriarcha, wybrany przez naród; stróżem zaś i >wykonawcą praw europejskich będzie sam Kongres. >7. Dotychczasowe granice jeograficzne krajów (główna przyczyna rozlewu krwi europejskiej) znoszą się >na zawsze" > > Sednem na powyższe jest świadomość wolności ludzkiej, ja ją rozumiem jako "świadomość ograniczeń", co prowadzi do ROZMOWY !!!!!!!
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|