 |
Coraz mniej ptaków wokół nas Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 25-09-2019 09:28 | Arminius (25555 punktów) | Coraz mniej ptaków wokół nas
2 na 2 | Z raportu opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Science" wynika, iż w USA i Kanadzie, na przestrzeni ostatnich 50 lat, populacja ptaków zmniejszyła się o blisko 3 miliardy, co oznacza spadek 29 procentowy w stosunku do stanu sprzed pomiaru. W badaniach uwzględniono 529 gatunków ptaków. Ubytek w populacji jak wyżej dotyczy różnorakich gatunków, także tych które do tej pory uważane było za powszechnie występujące w najbliższym otoczeniu człowieka. Stan rzeczy jak wyżej koresponduje z sytuacją w innych regionach świata - w tym także w Europie. Przyczyny drastycznego regresu populacji ptasiej to utrata środowiska typowego dla danego gatunku ptaka, rozpowszechnione stosowanie pestycydów i herbicydów, zmiany klimatyczne, liczna populacja nienadzorowanych kotów. Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału zawierającego także link do raportu. "Billions of birds have vanished from North American skies over the past five decades, a new study has found — and scientists say it is a sign of a major ecological crisis. The bird population in the United States and Canada has plummeted by nearly 3 billion birds, or 29 percent, since 1970, according to a sweeping study published Thursday in the journal “Science.” The researchers say the drop points to a “widespread ecological crisis” likely fueled by several factors — including the destruction of bird habitats and the widespread use of pesticides — that are made worse by climate change. “We expected to see continuing declines of threatened species,” Ken Rosenberg, a senior scientist at the Cornell Lab of Ornithology and American Bird Conservancy, said in a statement. “But for the first time, the results also showed pervasive losses among common birds across all habitats, including backyard birds.” Some 90 percent of the 2.9 billion birds lost belong to just a dozen families including sparrows, finches, swallows and warblers, the study found. Those common species play key roles in North American ecosystems by dispersing seeds and keeping pests under control, scientists say. The bird researchers analyzed how populations changed for 529 avian species in the U.S. and Canada over about five decades using bird-monitoring data and a network of 143 radar stations." nypost.com(*)sappearing-from-north-america/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 #16 2 na 2 | Arminius (25555 punktów) | my Polacy złote.... ptacy! | > U was w Niemczech faktycznie coraz mniej ptaków. Ale u nas w Polsce trend pozytywny.Nie wiem czy pan zwrócił uwagę na drobny fakt, ze raport, do którego podałem link dotyczył kondycji ptaków w USA i Kanadzie, które, ciągle jeszcze, nie są landami niemieckimi. Zwracam też panu uwagę na oczywisty fakt, iż ptaki nie mają narodowości, nie znają też granic. Przedstawiony przez pana obraz kondycji ornitofauny w Polsce jest wybiórczy i hurraoptymistyczny. Co się z Panem dzieje??? Do czego Panu potrzebny takie retuszowanie rzeczywistości??? Poniżej zamieszczam fragment raportu opracowanego przez Inspekcję Ochrony Środowiska - z którego wynika zdecydowanie bardziej zniuansowany obraz kondycji ptaków w Polsce. "Informacje o rocznym tempie zmian liczebności gatunków lęgowych umożliwiły przyporządkowanie analizowanych populacji do sześciu kategorii trendów wieloletnich (okres po roku 2000). Trzy gatunki wykazywały silny spadek, 36 umiarkowany spadek, a 37 - stabilny trend w okresie badań. Trendy 49 kolejnych gatunków klasyfikowane były jako umiarkowanie rosnące, a 9 jako silnie rosnące. Zebrane dane nie były wystarczające, by ustalić trendy 26 populacji gatunków lęgowych. Trendy ptaków zimujących obliczane dla krótszego okresu badań wykazywały przewagę wzrostów (11) nad spadkami (8), przy 2 populacjach stabilnych i 8, dla których nie udało się określić trendu. Stosując kryteria IUCN, w publikacji wskazano 11 gatunków lęgowych, których szybkie tempo spadku liczebności pozwala kwalifikować ich krajowe populacje jako zagrożone przyspieszonym wymarciem. Zidentyfikowano również 26 gatunków, których populacje lęgowe wzrastały w szczególnie szybkim tempie, pozwalającym określić je jako gatunki "zwycięskie". Przedstawione zestawienie jest jednak niepełne z uwagi na brak informacji o trendach części gatunków lęgowych nieobjętych MPP. Zintegrowany wskaźnik liczebności 25 pospolitych ptaków krajobrazu rolniczego spadł o 20% w latach 2000-2016. W tym samym okresie wskaźnik liczebności 34 rozpowszechnionych ptaków terenów leśnych i zadrzewionych wzrósł o 30% głównie poprzez wzrost wartości indeksu na terenach chronionych jako obszary specjalnej ochrony Natura 2000. Wskaźnik liczebności ptaków charakterystycznych dla obszarów wodnych i podmokłych spadł aż o 19% w dwukrotnie krótszym okresie badań (2007-2016). Wskaźnik bogactwa gatunkowego pospolitych ptaków lęgowych mierzony w skali pojedynczych powierzchni próbnych o wielkości 1 km2 wzrastał sukcesywnie w latach 2000-2016. W tym samym czasie wskaźnik odmienności zgrupowań ptaków rejestrowanych na różnych powierzchniach próbnych wykazywał tendencję spadkową, wskazując na postępującą homogenizację zgrupowań ptaków lęgowych." Proszę zwrócić uwagę na info - z którego jednoznacznie wynika, iż zaprezentowane dane są niepełne i że jest to raport agencji rządowej, a nie niezależnego podmiotu. file:///C:/Users/ziajaar/AppData/Local/Packages/Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe/TempState/Downloads/Trendy_liczebnosci_ptakow_w_Polsce_2018%20(4).pdf |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Coraz mniej ptaków wokół nas |
> Badania wykazały, że różne gatunki ptaków coraz chętniej wybierają życie w otoczeniu starych, wysokich kościołów.> www.rmf.fm(*)coraz-wiecej-ptakow-przy-po...Zszokowana wieścią o wyodrębnieniu się tak zdefiniowanego środowiska przyrodniczego aż kliknęłam link, ale nie znalazłam zadeklarowanego materiału.  > Swoją populację wyraźnie zwiększa bielik, ptak naszego godłaW nadziei, że nie będzie się bardzo upierał na zasiedlanie otocznia kościołów trzymam za tę symboliczną ptaszynę ateistyczne kciuki. 
Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem. |
#18 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | preferowane | > Badania wykazały, że różne gatunki ptaków coraz chętniej wybierają życie w otoczeniu starych, >wysokich kościołów.> www.rmf.fm(*)coraz-wiecej-ptakow-przy-po...> Zszokowana wieścią o wyodrębnieniu się tak zdefiniowanego środowiska przyrodniczego aż kliknęłam >link, ale nie znalazłam zadeklarowanego materiału.To prawda, przynajmniej w jakimś stopniu - chociaż link nie działa. Przy czym nie chodzi tutaj li tylko i wyłącznie o stare, wysokie kościoły. Chodzi o obiekty, o określonych kształtach i gabarytach, typowych także dla niektórych kościołów. Taki sam efekt będzie występował także w przypadku zamków czy zamczysk. Przykładem ptaka, który preferuje takie środowisko jest pustułka, która potrafi także gnieździć się na ratuszach czy wieżowcach w dużych miastach. Zjawisko jak wyżej dotyczy nie tylko ptaków. Nietoperze często spotykane są w dzwonnicach czy strychach starych kościołów i cerkwi nota bene też. |
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Coraz mniej ptaków wokół nas | |
#20 3 na 3 | okragly (21676 punktów) | Odp: w stronę insektów? | |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: w stronę insektów? |
> >Żuk gnojowy, he he. (Niejeden tego prawdziwka by nie zjadł.)> jest profesorem przyrody (akademickim) prawdziwy badacz zobacz www.youtube.com/watch?v=9a6_V6lr5tc podróżuje żeby odwiedzić/ smakować różne robaki i ziela, pod tym względem jest z rajuNamówić ludzi na taki robaczywy raj nie będzie łatwo. > (jadali tysiące roślin i zwierzątek) www.youtube.com/watch?v=dd2l8F8LNSwA pieczenie tych stworzeń żywcem trąci sadyzmem.
Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem. |
#22 2 na 2 | okragly (21676 punktów) | Odp: w stronę insektów? |
> Namówić ludzi na taki robaczywy raj nie będzie łatwo.robaczywy raj? > Namówić ludzi ... nie będzie łatwo.przyzwyczajenie pierwszą naturą człowieka, wielu by umarło z głodu niż spróbowało, dzieci jakby były karmione (smak sie wyrabia w dziecinstwie) to stanowiłby przysmak w wieku dorosłym
szukanie raju, moim celem |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: w stronę insektów? |
> dzieci jakby były karmione (smak sie wyrabia w dziecinstwie) to stanowiłby przysmak w wieku dorosłymNo ale kto sam insektów z powodu obrzydzenia nie jadający poda je swojemu dziecku, chyba jakiś psychopata.
Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem. |
#24 1 na 1 | okragly (21676 punktów) | Odp: w stronę insektów? | > >dzieci jakby były karmione (smak sie wyrabia w dziecinstwie) to stanowiłby przysmak w wieku dorosłym> No ale kto sam insektów z powodu obrzydzenia nie jadający poda je swojemu dziecku, chyba jakiś psychopata. ma córki, ciekawe czy podaje, może żona nie pozwala zobacz, spotkała go kara "boska" www.youtube.com/watch?v=ySx3BTpl1hE
szukanie raju, moim celem |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: w stronę insektów? |
> zobacz, spotkała go kara "boska"Po prostu b-osko. Zresztą należało mu się za usmażenie żuka żywcem.
Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem. |
#26 1 na 1 | okragly (21676 punktów) | Odp: w stronę insektów? | > >zobacz, spotkała go kara "boska"> Po prostu b-osko.> Zresztą należało mu się za usmażenie żuka żywcem.z niego taka hybryda, jest dziki (w dodatku kanibal) i profesor (dziki profesor) kanibal bo jadł ludzine, jak w raju, mówi; łożysko ludzkie wyglada troche jak watroba. W smaku pomiedzy poledwica a watroba, wazy 80 deko. 1/3 zjadłem na surowo. Druga zjadłem jak tatara, z jajkiem, ogórkiem i pieprzem, z trzeciej zrobiłem tikka masala.
szukanie raju, moim celem |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: w stronę insektów? |
> kanibal bo jadł [...] łożysko ludzkieFormalnie to spoko... 
Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem. |
1 2 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|