Racjonalista - Strona głównaDo treści
Coraz mniej ptaków wokół nas

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
25-09-2019 09:28Arminius (25555 punktów)Coraz mniej ptaków wokół nas
Ocena 2 na 2
Z raportu opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Science" wynika, iż w USA i Kanadzie, na przestrzeni ostatnich 50 lat, populacja ptaków zmniejszyła się o blisko 3 miliardy, co oznacza spadek 29 procentowy w stosunku do stanu sprzed pomiaru. W badaniach uwzględniono 529 gatunków ptaków. Ubytek w populacji jak wyżej dotyczy różnorakich gatunków, także tych które do tej pory uważane było za powszechnie występujące w najbliższym otoczeniu człowieka.
Stan rzeczy jak wyżej koresponduje z sytuacją w innych regionach świata - w tym także w Europie. Przyczyny drastycznego regresu populacji ptasiej to utrata środowiska typowego dla danego gatunku ptaka, rozpowszechnione stosowanie pestycydów i herbicydów, zmiany klimatyczne, liczna populacja nienadzorowanych kotów.
Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału zawierającego także link do raportu.

"Billions of birds have vanished from North American skies over the past five decades, a new study has found — and scientists say it is a sign of a major ecological crisis.
The bird population in the United States and Canada has plummeted by nearly 3 billion birds, or 29 percent, since 1970, according to a sweeping study published Thursday in the journal “Science.”
The researchers say the drop points to a “widespread ecological crisis” likely fueled by several factors — including the destruction of bird habitats and the widespread use of pesticides — that are made worse by climate change.
“We expected to see continuing declines of threatened species,” Ken Rosenberg, a senior scientist at the Cornell Lab of Ornithology and American Bird Conservancy, said in a statement. “But for the first time, the results also showed pervasive losses among common birds across all habitats, including backyard birds.”
Some 90 percent of the 2.9 billion birds lost belong to just a dozen families including sparrows, finches, swallows and warblers, the study found. Those common species play key roles in North American ecosystems by dispersing seeds and keeping pests under control, scientists say.
The bird researchers analyzed how populations changed for 529 avian species in the U.S. and Canada over about five decades using bird-monitoring data and a network of 143 radar stations."

nypost.com(*)sappearing-from-north-america/
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 Dalej..
#1
25-09-2019 09:43
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Coraz mniej ptaków wokół nas

>Przyczyny drastycznego regresu populacji ptasiej to [...] liczna populacja nienadzorowanych kotów.
Powinniśmy wreszcie zacząć na koty polować i je zjadać, a wtedy szybko to one staną się gatunkiem zagrożonym.

Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem.

#2
25-09-2019 10:18
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)pilnować
>>Przyczyny drastycznego regresu populacji ptasiej to [...] liczna populacja nienadzorowanych kotów.
>Powinniśmy wreszcie zacząć na koty polować i je zjadać...

Przede wszystkim dobrze pilnować.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: pilnować
W odpowiedzi Arminius

>>>Przyczyny drastycznego regresu populacji ptasiej to [...] liczna populacja nienadzorowanych kotów.
>>Powinniśmy wreszcie zacząć na koty polować i je zjadać...
>Przede wszystkim dobrze pilnować.
Zjadanie wychodzi nam lepiej; ileż to gatunków zwierząt wyginęło lub prawie wyginęło przez nasze apetyty na mięso!

Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem.

#4
25-09-2019 12:14
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)kocizna?
>>>>Przyczyny drastycznego regresu populacji ptasiej to [...] liczna populacja nienadzorowanych kotów.
>>>Powinniśmy wreszcie zacząć na koty polować i je zjadać...
>>Przede wszystkim dobrze pilnować.
>Zjadanie wychodzi nam lepiej; ileż to gatunków zwierząt wyginęło lub prawie wyginęło przez nasze apetyty na mięso!

Mięsa i tak konsumujemy za dużo. Po cóż więc jeszcze dorzucać do niego "kociznę"?

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: kocizna?
W odpowiedzi Arminius

>>>>>Przyczyny drastycznego regresu populacji ptasiej to [...] liczna populacja nienadzorowanych kotów.
>>>>Powinniśmy wreszcie zacząć na koty polować i je zjadać...
>>>Przede wszystkim dobrze pilnować.
>>Zjadanie wychodzi nam lepiej; ileż to gatunków zwierząt wyginęło lub prawie wyginęło przez nasze apetyty na mięso!
>Mięsa i tak konsumujemy za dużo. Po cóż więc jeszcze dorzucać do niego "kociznę"?
Można też zastąpić, a realizując owo zastępstwo da się zmniejszyć spożycie mięsa, np. zamiast jednej tłustej świni jeden kot.

A dla wegetarian chcących mieć zasługę w ratowaniu ptactwa niechby to był kot Schrödingera.


Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem.

#6
25-09-2019 12:34
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)opór mięsożerców?
>Można też zastąpić, a realizując owo zastępstwo da się zmniejszyć spożycie mięsa, np. zamiast >jednej tłustej świni jeden kot.

Możnaby, pod warunkiem, iż mięsożercy przystaliby na taką woltę - w co - niestety - wątpię.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: opór mięsożerców?
W odpowiedzi Arminius

>>Można też zastąpić, a realizując owo zastępstwo da się zmniejszyć spożycie mięsa, np. zamiast >jednej tłustej świni jeden kot.
>Możnaby, pod warunkiem, iż mięsożercy przystaliby na taką woltę - w co - niestety - wątpię.
A Chińczycy podobno jedzą. I Szwajcarzy. I zdaje się Aborygeni polują na zdziczałe koty.

Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem.

#8
25-09-2019 13:23
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)w stronę insektów?
>>>Można też zastąpić, a realizując owo zastępstwo da się zmniejszyć spożycie mięsa, np. zamiast >jednej tłustej świni jeden kot.
>>Możnaby, pod warunkiem, iż mięsożercy przystaliby na taką woltę - w co - niestety - wątpię.
>A Chińczycy podobno jedzą.

Chińczycy i Azjaci inni jędzą też ogromne ilości insektów (odpowiednio przyrządzonych). Może w tym kierunku zmierzać? Tak byłoby chyba najbardziej ekonomicznie, ekologicznie i...etycznie?

#9
25-09-2019 14:05
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: Coraz mniej ptaków wokół nas

>Powinniśmy wreszcie zacząć na koty polować i je zjadać, a wtedy szybko to one staną się gatunkiem zagrożonym.

   Koty są dobre, ale najlepsza jest kocięcina w białym sosie grzybowym na ostro.



"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska

Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
Odp: Coraz mniej ptaków wokół nas

   Jechałem ostatnio swoim ulubionym samochodzikiem i w okolicach przydrożnego krzyża coś nagle mnie tknęło do zatrzymania się i rozpoznania okolicy. Wysiadłem z pojazdu i udałem się na krótką przechadzkę. Na ścieżce natknąłem się na dwie ptaszyny nieznanego mnie gatunku, bardzo miłe, rozćwierkane, obserwujące mnie czujnie z ukosa. Nóżki miały ukryte w kożuszku z mchów, porostów i ziółek. Nasze spotkanie nie trwało długo, jak to obcowanie z fauną nieudomowioną. Poćwierkały, pozerkały i sobie poleciały. Szkoda.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: w stronę insektów?
W odpowiedzi Arminius

>>>>Można też zastąpić, a realizując owo zastępstwo da się zmniejszyć spożycie mięsa, np. zamiast jednej tłustej świni jeden kot.
>>>Możnaby, pod warunkiem, iż mięsożercy przystaliby na taką woltę - w co - niestety - wątpię.
>>A Chińczycy podobno jedzą.
>Chińczycy i Azjaci inni jędzą też ogromne ilości insektów (odpowiednio przyrządzonych). Może w tym kierunku zmierzać? Tak byłoby chyba najbardziej ekonomicznie, ekologicznie i...etycznie?
Ale czy to pomoże ptakom? Raczej nie, w dodatku dla niejednego gatunku stalibyśmy się zgoła konkurencją pokarmową.

Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Coraz mniej ptaków wokół nas
W odpowiedzi Dragan Dargomier

>    najlepsza jest kocięcina w białym sosie grzybowym na ostro.
W takim sosie to nawet cieciorka (ale nie ptak) byłaby jadalna.


Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem.

#13
25-09-2019 15:41
 Ocena 3 na 3
okragly (21676 punktów)Odp: w stronę insektów?

>>Chińczycy i Azjaci jędzą ogromne ilości insektów Tak byłoby ekonomicznie, ekologicznie i...etycznie?
>Ale czy to pomoże ptakom? Raczej nie, w dodatku dla niejednego gatunku stalibyśmy się konkurencją pokarmową.
nikt by nie zbieral konika na lące, raczej byłby z fermy konika polnego
www.youtube.com/watch?v=_WY4dL1VYDM jest specjalist od spożywania niespożywanego

podobno "produkują" prawdziwe hamburgery, na szalce w laboratorium i zapowiadają przemysłowo, w fabryce

szukanie raju, moim celem

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: w stronę insektów?
W odpowiedzi okragly

>www.youtube.com/watch?v=_WY4dL1VYDM jest specjalist od spożywania niespożywanego
Żuk gnojowy, he he.
(Niejeden tego prawdziwka by nie zjadł.)

Nie wszystko czego nie rozumiemy jest błędem.

Mariusz Agnosiewicz (moderator)Odp: Coraz mniej ptaków wokół nas
U was w Niemczech faktycznie coraz mniej ptaków. Ale u nas w Polsce trend pozytywny.
W Polsce większość pospolitych gatunków ptaków zwiększa swoją liczebność. Monitoring prowadzi się od 2000. W trakcie 19 lat realizacji badań wykazano, że:
- 29 gatunków ptaków jest stabilne,
- 48 gatunków - trend wzrostowy,
- 33 gatunki - trend spadkowy.
monitoringptakow.gios.gov.pl/ptaki-pospolite

Ogólne trendy są takie, że coraz mniej ptaków jest na obszarach rolniczych, lecz coraz więcej w lasach, miastach, przy kościołach.

Z raportu naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie oraz z University of Cambridge opublikowanego w "Biological Conservation" wynika, że obecność kościołów sprzyja różnorodności naszych skrzydlatych przyjaciół. Badania wykazały, że różne gatunki ptaków coraz chętniej wybierają życie w otoczeniu starych, wysokich kościołów.
www.rmf.fm(*)ach-jest-najnowszy-raport.html

W polskich lasach żyje coraz więcej ptaków. Wg raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskaźnik liczebności pospolitych ptaków leśnych od 14 lat wykazuje ciągłą tendencje wzrostową. Populacje ptaków leśnych wzrosły w tym okresie przeciętnie o 25 proc. To dowód na to, że przyjęty w Polsce model gospodarki leśnej udanie łączy różne funkcje lasu - od gospodarczej, poprzez społeczną aż do ekologicznej.
www.lasy.g(*)i/w-lasach-coraz-wiecej-ptakow

Swoją populację wyraźnie zwiększa bielik, ptak naszego godła, na co znaczny wpływ może mieć poprawa jakości środowiska, w tym wód w Polsce.

1 2 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365