Racjonalista - Strona głównaDo treści
Oxytree - drzewo przyszłości

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
13-11-2019 00:59hanging_bishop (1112 punktów)Oxytree - drzewo przyszłości
Ocena 1 na 1
pl.m.wikipedia.org/wiki/Oxytree

Jak na razie jestem pod wielkim wrażeniem. Ciekawe czy są jakieś wady tego mieszańca... Rośnie w niewiarygodnym tempie, jest nieekspansywny, odporny na niskie temperatury, świetny do uprawy, estetyczny, nadaje się do wykorzystania w przemyśle, pobiera ogromne ilości CO2 i produkuje takież ilości tlenu.

Co o tym myślicie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>pl.m.wikipedia.org/wiki/Oxytree
>Jak na razie jestem pod wielkim wrażeniem. Ciekawe czy są jakieś wady tego mieszańca...
Jakieś wady są: "Polskie Ministerstwo Środowiska podważyło bezpieczeństwo wprowadzania do uprawy Oxytree w Polsce. Negatywną opinię przedstawiła także Państwowa Rada Ochrony Przyrody." - Z Twojego linka.

Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz.
hanging_bishop (1112 punktów)
Oczywiście, że są powściągliwi. Trwa faza testów.

Masz numer decyzji Ministerstwa Środowiska: DLP-V.070.77.2016.DP
okragly (21676 punktów)

> czy są jakieś wady tego mieszańca... Rośnie w niewiarygodnym tempie,
W Hiszpanii dla której została stworzona, u nas, wątpie, za malo słońca, ale oczywiście zasadzę z ciekawości.
>pobiera ogromne ilości CO2 i produkuje takież ilości tlenu.
ale jak się je spali czy zgnije, zabiera ten tlen, jest to obieg zamknięty,
>Co o tym myślicie?
większa karierę zrobilaby roślina podobna bambusom, pusta w środku, rura, jest lżejsza i mocniejsza od litego drzewa. Ale jeszcze ciekawsza roslina bylaby taka która ma ksztalt domu, żeby nie budowac domów tylko sadzić. Mieszkac w żywym domu, macicy, to byłoby to. Musze nad tym pomyśleć Taki żywy dom rósłby razem z rodziną, wprowadzilbys sie do kawalerki a po 30 latach pięciopokojowy dom (każde dziecko swój pokój)

szukanie raju, moim celem
14-11-2019 08:39 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>ciekawsza roslina bylaby taka która ma ksztalt domu, żeby nie budowac domów tylko sadzić. Mieszkac w żywym domu, macicy, to byłoby to. Musze nad tym pomyśleć
W "W pustyni i w puszczy" mieszkali w baobabie, rodzime metraże skromniejsze:



Tj. topola Tekla w Chudowie.

www.wykop.(*)BEŸ-jest-to-domek-wykonany-/

Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz.
14-11-2019 10:10 
 Ocena 3 na 3
okragly (21676 punktów)
>> nie budowac domów tylko sadzić. Mieszkac w żywym domu
>W "W pustyni i w puszczy" mieszkali w baobabie, rodzime metraże skromniejsze:

plusem takich domów, że nie potrzebne pozwolenie na budowę.
Tu altanka 2 letnia, ale za 10 lat ... ?



w upały dobre miejsce do picia wody, miły cień, nikt nie widzi.


szukanie raju, moim celem
14-11-2019 10:33 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>plusem takich domów, że nie potrzebne pozwolenie na budowę.
A minusem bezpieczeństwo w czasie burz.

>Tu altanka 2 letnia, ale za 10 lat ... ? [...] w upały dobre miejsce
Igloo na lato ale dopiero za 10 lat


Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz.
14-11-2019 11:14 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>>plusem takich domów, że nie potrzebne pozwolenie na budowę.
>A minusem bezpieczeństwo w czasie burz.
omawiany Oxytree szybko rośnie i ma liście jak dachówki, trzeba "pożenić"

>>Tu altanka 2 letnia, ale za 10 lat ... ? [...] w upały dobre miejsce
>Igloo na lato ale dopiero za 10 lat
już w 2letnim igloo jest mily chlodek (bez klimatyzacji), za 10 lat będzie chłodnia. To są proste rozwiazania z raju

szukanie raju, moim celem
Duch Prawdy (14787 punktów)
>To są proste rozwiazania z raju
chętnie wynajmę...
www.facebo(*)748573938486332&type=3&theater


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
salek (4701 punktów)
>Co o tym myślicie?

Barszcz Sosnowskiego też miał zalety... dziś nie sposób mieszkać obok.
Palma olejowa zalety ma nadal... o szkodliwym wpływie plantacji na środowisko napisano już tomy.

Ciekawe czym ciekawym wykaże się kolejne cudne rozwiązanie. Pocieszającym jest jednak, że chyba wyciągnięto trochę nauki z poprzednich doświadczeń.
13-11-2019 22:12 
 Ocena 1 na 1
hanging_bishop (1112 punktów)
Rozmnaża się je laboratoryjnie, więc się nie rozpanoszy. Wczoraj się dopiero natknąłem na informacje o tej roślinie. Poszukam więcej. Każda monokultura jest niepożądana, ale np. rzepak uprawia się masowo. Przetestować nie zaszkodzi. Ministerstwo ma jakieś zastrzeżenia, zaraz sprawdzę o co chodzi.
13-11-2019 22:25 
 Ocena 1 na 1
hanging_bishop (1112 punktów)
DLP-V.070.77.2016.DP

Zrozumiała ostrożność.
14-11-2019 00:10 
 Ocena 1 na 1
salek (4701 punktów)
>Rozmnaża się je laboratoryjnie, więc się nie rozpanoszy.

Dokładnie o tym myślałem, pisząc że jednak wyciągnięto naukę z doświadczeń.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Rozmnaża się je laboratoryjnie, więc się nie rozpanoszy.
Rozmnażanie laboratoryjne nie wyklucza pozalaboratoryjnego. I faktycznie oxytree jest b. żywotne:
Drzewa w ciągu 6 lat od posadzenia osiągają wysokość do 16 metrów i 35 cm średnicy pnia. W tym momencie są gotowe do ścięcia. [...] Z pozostawionego pnia drzewo odrasta ponownie, co pozwala na kolejne ścięcie drzew po 4 latach.
czyli jest przesłanka, że może się okazać inwazyjne niczym osławiony topinambur.

Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz.
14-11-2019 09:35 
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14787 punktów)
>czyli jest przesłanka, że może się okazać inwazyjne niczym osławiony topinambur.
Nie ma przesłanki, topinambur rozprzestrzenia się pod ziemią, oxytree wyrasta tylko z tego samego pnia.

człowiek trzeciego sortu...


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
hanging_bishop (1112 punktów)
Wyrasta z pnia (podobno cztery razy!), a korzeń jest palowy. Jedyne wady jakie widze, a raczej się domyślam, to wyjaławianie gleb i duży pobór wody. Przewiduję tylko plantacje, być może obsadzenia wokół miast. Fajnie by było oszczędzać nasze rodzime lasy liściaste. Nie ma nic nudniejszego niż bory... Dęby, buki, grab, brzozy etc. - to jest to! Lasy iglaste są z nasadzeń, w północnej części Polski (a rosły tam kiedyś gatunki liściaste).
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Lasy iglaste są z nasadzeń, w północnej części Polski (a rosły tam kiedyś gatunki liściaste).
Rosną lasy liściaste, a od kilkunastu lat zwiększa się % udział sadzonek dębu, buka, brzozy, jesionu, klonu, jaworu, wiązu, olchy...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
Hrihorij (1723 punktów)
>pl.m.wikipedia.org/wiki/Oxytree
>Jak na razie jestem pod wielkim wrażeniem. Ciekawe czy są jakieś wady tego mieszańca... Rośnie w
>niewiarygodnym tempie, jest nieekspansywny, odporny na niskie temperatury, świetny do uprawy,
>estetyczny, nadaje się do wykorzystania w przemyśle, pobiera ogromne ilości CO2 i produkuje takież
>ilości tlenu.
>Co o tym myślicie?
Zastanawiam się jakie organizmy polubią żerowanie na tym mieszańcu i jakie to przyniesie konsekwencje?
hanging_bishop (1112 punktów)
Pod uprawę chyba nie zaszkodzi posadzić eksperymentalny lasek. Z tego co czytałem takie plantacyjki już powstają w Polsce.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365