Racjonalista - Strona głównaDo treści
ekonomia w raju

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
05-01-2020 14:15okragly (21676 punktów)ekonomia w raju
Ocena 1 na 1
raj to ekonomia darów w której więcej dla ciebie oznacza więcej dla mnie, twoje powodzenie oznacza dobre powodzenie także dla mnie, dla wszystkich w stadzie. Bogactwo krąży więc w stadzie bezustannie, dary powracają w nowej formie, której będziemy najbardziej w owym czasie potrzebować. W przeciwieństwie do bezdusznego rynku który wymusza walkę, rywalizację i indywidualizację

Czym jest ekonomia z naszych genów poczeta;
-Relacja a nie transakcja. Wartości nie determinuje popyt, podaż czy cena Wynika z relacji także znaczenia tej relacji w stadzie.
-Waluta społeczna (wyraża relacje), nie pieniężna Nie da się jej wartości wyrazić za pomocą monet
- Majątek wspólny kontra indywidualny Status zdobywali ci, którzy najwięcej dali społeczności a nie ci co zgromadzili

„wartość społeczna” nie polega na tworzeniu bogactwa czy nawet wygodnego życia. W równej mierze polega ona na tworzeniu więzi, dawać sobie nawzajem szczęście i radość. Kolektywne doświadczenia stada niosą „ewidentną wartość społeczną” (rzecz znana, że zamożni nie znoszą sąsiadów)

Dzieki aktywności która nas angażuje nie mamy parcia na konsumpcje, minimalizm wychodzi w raju automatycznie

Nie możemy monetyzować życia w raju, ponieważ dzieli ludzi, a poza tym nie jest sprawiedliwe bo jak niby oszacowac prace, że niby dzieło X jest piękniejsze od Y, albo „o ile” mnich Jan jest pobożniejszy od Bogdana
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

Raj to gospodarka naturalna. To było i może już nigdy się nie powtórzyć.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
05-01-2020 15:16 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>Raj to gospodarka naturalna.
tak, ale
modny u bogatych trend powrotu do natury? to czemu nie w tym? Rozumiem, bogaci bez pieniędzy tracą przewagę, a do tego to oni nie dopuszczą. Pieniądze dają im poczucie bezpieczenstwa, zawsze można kogoś przekupić, zaplacic za lekarza, opieke.

pieniądze (niektórzy sie ślinią na ich widok jak u psa P) czy przedmioty szczęścia nie dają a relacje, więzi, owszem.
dlatego najdłużej żyją i są najszczęśliwsi, biedni w zasoby materialne, pieniężne mieszkancy np Greckiej wyspy ..

szukanie raju, moim celem
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

To nie jest moda, tylko nędza. Po eksmisji i windykacji bogaci lądują w altance na ogródku działkowym. Reszta nie ma do czego wracać, bo natura jest już zamordowana i nigdy nie odrodzi się.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
05-01-2020 19:05 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>To nie jest moda, tylko nędza.
proste życie, proste pożywienie, prosty ruch, słonce, woda, proste jest najlepszym
> ...natura jest już zamordowana i nigdy nie odrodzi się.
w Czarnobylu ladnie sie odradza

szukanie raju, moim celem
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

>proste życie, proste pożywienie, prosty ruch, słonce, woda, proste jest najlepszym

A jak, Twoim zdaniem, wygląda życie pokrzywione?

> w Czarnobylu ladnie sie odradza

Natura się nie odradza, bo już jest zmieniona.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
05-01-2020 23:15 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>proste życie, proste pożywienie, prosty ruch, słonce, woda, proste jest najlepszym
>A jak, Twoim zdaniem, wygląda życie pokrzywione?
przeintelektualizowane! z natłokiem informacji, myśli, czynów, stwarzanie sobie problemów.
Proste to np zakwaterowac sie przez miesiac w domku nad woda, nawet zima, lapac ryby, jeść z czarnym chlebem, myśli spokojnie płyna, ogien w kominku
>> w Czarnobylu ladnie sie odradza
>Natura się nie odradza, bo już jest zmieniona.
promieniowaniem nasion zmienia sie ich geny, prowokuje do większej wydajności, ale to praktykują od 60 lat zakłady nasienne


szukanie raju, moim celem
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

>>A jak, Twoim zdaniem, wygląda życie pokrzywione?
> przeintelektualizowane! z natłokiem informacji, myśli, czynów, stwarzanie sobie problemów.
>Proste to np zakwaterowac sie przez miesiac w domku nad woda, nawet zima, lapac ryby, jeść z czarnym chlebem, myśli spokojnie płyna, ogien w kominku

Idylla - produkt naiwnej wyobraźni mieszczucha. Żaden wieśniak nie zostawi domu bez opieki na tak długo; ryba to nie mięso dla człowieka,; chleba nikt tu nie lubi; po co ci kominek, jak masz kaflową kuchnię?; po co myśleć, jak nie ma nic do roboty?

>>Natura się nie odradza, bo już jest zmieniona.
>promieniowaniem nasion zmienia sie ich geny, prowokuje do większej wydajności, ale to praktykują od 60 lat zakłady nasienne

Promieniowanie zabija, a nie zmienia.

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
07-01-2020 01:06 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>A jak, Twoim zdaniem, wygląda życie pokrzywione?
>> przeintelektualizowane! z natłokiem informacji, myśli, czynów, stwarzanie sobie problemów.
>>Proste to np zakwaterowac sie przez miesiac w domku nad woda, nawet zima, lapac ryby, jeść z czarnym chlebem, myśli spokojnie płyna, ogien w kominku
>Idylla - produkt naiwnej wyobraźni mieszczucha ... po co myśleć, jak nie ma nic do roboty?

celem osiągnięcie stanu flow, w raju byliśmy zwierzętami a one sa w stanie flow, wtedy mysli i czyny płyna, zgodnie z tym, co ich interesuje co nie sprawia wiekszej trudności, daje poczucie szczęścia Doznają przy tym uniesienia, uskrzydlenie, stan między satysfakcją a euforią, wywołany całkowitym oddaniem się jakiejś czynności. stan umysłu, kiedy ludzie są całkowicie skupieni podczas danego zadania, które wykonywane jest dla czystej przyjemności z samej tej aktywności "niesienie falą" odczuwane podczas zajęć (dla każdego innych) jak ogrodnictwo, lapanie ryb, zabawa z dziećmi, muzykowanie, stolarstwa Flow charakteryzuje się brakiem samoświadomości, utratą poczucia czasu, wolnością od strachu i lęku. W raju Flow był stanem permanentnym, odczuwali podczas tropienia, polowania, wędkowania, chodzenia, zbierania jagód, uprawiania ogródka,


szukanie raju, moim celem
Hamerlik-Konopka (2812 punktów)
(zablokowany)
>ogrodnictwo, lapanie ryb, zabawa z dziećmi, muzykowanie

Z tego piramidy na 1000-lecia nie będzie najwyższej, najpiekniekszej, najpotezniejszej jak władca, pod rzadami którego piramida powstanie.

Jesli masz 2 ręce i siłę, żeby nosić kamienie, nikt Ci nie pozwoli na muzykowanie i zabawę z dziecmi.
10-01-2020 10:59 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>ogrodnictwo, lapanie ryb, zabawa z dziećmi, muzykowanie
>Z tego piramidy na 1000-lecia nie będzie najwyższej, najpiekniekszej, najpotezniejszej jak władca, pod rzadami którego piramida powstanie.
to efekt patriarchatu z niego pycha władców, że niby oni bogami - z patriarchatu hierarchia- papież, kardynałowie, biskupi, wiele, wiele posrednich stopni. i na końcu TY, malutka bezrozumna istotka.

>Jesli masz 2 ręce i siłę, żeby nosić kamienie, nikt Ci nie pozwoli na muzykowanie i zabawę z dziecmi.
płodząc dzieci jesteś zmuszony oddac je państwu, które je formuje, od żłobka poprzez przedszkole, szkołe - linia produkcyjna jak z brojlerami- wychodzą z tego procesu produkcyjnego gotowi służyć elitom, ich chorym (antyludzkim) ideologiom


szukanie raju, moim celem

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365