Racjonalista - Strona głównaDo treści
Losowość

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
11-04-2020 01:34Hamerlik-Konopka (2812 punktów)
(zablokowany)
Losowość
Ocena -1 na 3
>Losowość – brak celu, przyczyny, porządku lub przewidywalnego zachowania.
pl.wikipedia.org/wiki/Losowość

Wyobraźcie sobie, że bęben maszyny losującej w losowaniu lotto ma idealne kształty, zostaje odizolowany od wszelkich zewnętrznych wstrząsów, wypływu zmian temperatury, ciśnienia, promieniowania, fale grawitacyjne już pominę, a także, że wszystkie kule mają idealne kształty, jednakową wielkość i masę, znamy precyzyjnie układ początkowy i wszystkie siły jakie poruszą kulami w bębnie.
youtu.be/Un6OPknPtug

Czy w takich warunkach losowanie nadal będzie losowe?

Co Wy na to, że losowość, to tylko brak zdolności pełnego pojęcia zdarzenia przez obserwatora?

Wierzycie w zdarzenia bez porządku i przyczyny?
O zdarzenia bez celu nie pytam, bo wiem, że wierzycie. Ja nie wierzę.

Proponuję nową definicję losowości.

Losowość to nieokreśloność, niepoliczalność, nieprzewidywalność.

Miałbym pomysł o zdarzenie losowe wg mojej definicji.
Odgadywanie przez obserwatora koloru wyświetlanego na ekranie przez 1/100 sekundy.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Mam podobny dylemat: Dlaczego smażone ziemniaki czasami się przypalają, chociaż się uważa przy patelni?
****** *******

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Hamerlik-Konopka (2812 punktów)
(zablokowany)
>    Mam podobny dylemat: Dlaczego smażone ziemniaki czasami się przypalają, chociaż się uważa przy patelni?

Bo się źle uważa i zajmuje innymi rzeczami zamiast ziemniakami.
Hamerlik-Konopka (2812 punktów)
(zablokowany)
Tu piszą tak

>Zgodnie ze standardową interpretacją mechaniki kwantowej zachowanie obiektów mikroskopowych jest w pewnym stopniu losowe. Oznacza to, że powtarzanie tego samego doświadczenia w całkowicie identycznych warunkach może dać za każdym razem inny wynik.
pl.wikipedia.org/wiki/Losowość

Wierzycie, że warunki są naprawdę identyczne?
A zostały uwzględnione fale grawitacyjne?
Albo inne oddziaływania globalne jak choćby fale długie radiowe?

Jeszcze raz zapytam.
Czy wierzycie w zdarzenia bez porządku i przyczyny?

A gdyby znać tylko urywek porządku i tylko niektóre czynniki, nie wszystko, czy można przewidzieć pewny wynik?

Może losowość wynika z braku wiedzy?

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365