Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wariacje z teoriami względności.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
29-05-2020 20:20Henryk.K (2246 punktów)Wariacje z teoriami względności.
Jest do dalsze rozważanie o teoriach względności.
Proszę tego nie traktować jako nowych tez.
Zastanawiam się jak by wyglądały obie teorie w przypadku, gdybyśmy zmienili ich fizyczne otoczenie?
W matematyce taką operację określa się zmianą warunków brzegowych funkcji.
Przyjmijmy teoretycznie, rzecz jasna, iż istnieje tylko nasza planeta. Nie ma żadnego Wszechświata rozszerzającego się lub statycznego.
Czy przy tak ograniczonych warunkach można byłoby opracować obie, lub jedną z teorii względności?
Drugi przypadek wariacji odnosiłby się do problemu wartości obu teorii w odniesieniu do tak ograniczonego otoczenia?
Czy posiadałyby one wówczas jakąkolwiek wartość naukową w takim świecie?
Dla osób mających problem z zaakceptowaniem obowiązującego modelu Wszechświata, przywołam inny model, który preferują japońscy astrofizycy.
Uważają oni, iż Wszechświat, który oglądamy jest wirtualną projekcją wyświetlaną z innego wymiaru.
Dla mnie oba pytania nie są tylko zagadnieniami retorycznymi, lecz wybiegają znacznie poza tą formę.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

salek (4701 punktów)
>Przyjmijmy teoretycznie, rzecz jasna, iż istnieje tylko nasza planeta. Nie ma żadnego Wszechświata
>rozszerzającego się lub statycznego.
> Czy przy tak ograniczonych warunkach można byłoby opracować obie, lub jedną z teorii względności?
Oczywiście. Teorie względności w żadnym punkcie nie są zależne od rozmiaru wszechświata czy sposobu zmian jego geometrii. To tylko (a może aż) opis tej geometrii, uzależniający ją od pewnych fizycznych cech tegoż wszechświata.

>Czy posiadałyby one wówczas jakąkolwiek wartość naukową w takim świecie?
Oczywiście. Bomba atomowa działałaby tak samo i tak samo potrzebowalibyśmy poprawek do GPSu.
abecadło z pieca spadło (24 punktów)
(zablokowany)
>>Przyjmijmy teoretycznie, rzecz jasna, iż istnieje tylko nasza planeta. Nie ma żadnego Wszechświata
>>rozszerzającego się lub statycznego.
>> Czy przy tak ograniczonych warunkach można byłoby opracować obie, lub jedną z teorii względności?
>Oczywiście. Teorie względności w żadnym punkcie nie są zależne od rozmiaru wszechświata czy sposobu zmian jego geometrii. To tylko (a może aż) opis tej geometrii, uzależniający ją od pewnych fizycznych cech tegoż wszechświata.
>>Czy posiadałyby one wówczas jakąkolwiek wartość naukową w takim świecie?
>Oczywiście. Bomba atomowa działałaby tak samo i tak samo potrzebowalibyśmy poprawek do GPSu.

a niby kto potrzebuje GPS w tym świecie?

Ja chodzę od urodzenia: ulicami, polami, górami...

całkiem samodzielnie i swobodnie - po cholerę mi GPS do tego?

Komu potrzeba GPS?
Szpiegom, agentom, policji, i innym najemnikom Władzy!

A po co im to?
Wiadomo po co: aby ciebie kontrolować!

A po co oni muszą ciebie kontrolować?

Wiadomo po co... żeby rządzić tobą - mówić ci co jest dobre a co be.
Henryk.K (2246 punktów)
>>Oczywiście. Bomba atomowa działałaby tak samo i tak samo potrzebowalibyśmy poprawek do GPSu.
>a niby kto potrzebuje GPS w tym świecie?
>Ja chodzę od urodzenia: ulicami, polami, górami...
>całkiem samodzielnie i swobodnie - po cholerę mi GPS do tego?
>Komu potrzeba GPS?
>Szpiegom, agentom, policji, i innym najemnikom Władzy!
>A po co im to?
>Wiadomo po co: aby ciebie kontrolować!
>A po co oni muszą ciebie kontrolować?
>Wiadomo po co... żeby rządzić tobą - mówić ci co jest dobre a co be.
>

Tak dziwnie się składa, że na tym świecie prawie każdą rzecz możemy wykorzystać w dwojaki sposób, dla dobra i dla zła.



Kto trzęsie drzewo prawdy,temu padają na głowę obelgi i nienawiść. Konfucjusz
abecadło z pieca spadło (24 punktów)
(zablokowany)
> >>Oczywiście. Bomba atomowa działałaby tak samo i tak samo potrzebowalibyśmy poprawek do GPSu.
>>a niby kto potrzebuje GPS w tym świecie?
>>Ja chodzę od urodzenia: ulicami, polami, górami...
>>całkiem samodzielnie i swobodnie - po cholerę mi GPS do tego?
>>Komu potrzeba GPS?
>>Szpiegom, agentom, policji, i innym najemnikom Władzy!
>>A po co im to?
>>Wiadomo po co: aby ciebie kontrolować!
>>A po co oni muszą ciebie kontrolować?
>>Wiadomo po co... żeby rządzić tobą - mówić ci co jest dobre a co be.
>>
> Tak dziwnie się składa, że na tym świecie prawie każdą rzecz możemy wykorzystać w dwojaki sposób, dla dobra i dla zła.

A niby co to jest dobro i zło?

Przecież samo to sobie wymyśliłeś - nie?
Henryk.K (2246 punktów)

>A niby co to jest dobro i zło?
>Przecież samo to sobie wymyśliłeś - nie?
>

Dobro i zło zrównali ze sobą liberałowie. Z tego powodu mamy taki zalew pedofilii na świecie.
Liberalizm w filozofii jest jak płaska Ziemia w astronomii.

Kto trzęsie drzewo prawdy,temu padają na głowę obelgi i nienawiść. Konfucjusz
Henryk.K (2246 punktów)
>>Przyjmijmy teoretycznie, rzecz jasna, iż istnieje tylko nasza planeta. Nie ma żadnego Wszechświata
>>rozszerzającego się lub statycznego.
>> Czy przy tak ograniczonych warunkach można byłoby opracować obie, lub jedną z teorii względności?
>Oczywiście. Teorie względności w żadnym punkcie nie są zależne od rozmiaru wszechświata czy sposobu zmian jego geometrii. To tylko (a może aż) opis tej geometrii, uzależniający ją od pewnych fizycznych cech tegoż wszechświata.
>>Czy posiadałyby one wówczas jakąkolwiek wartość naukową w takim świecie?
>Oczywiście. Bomba atomowa działałaby tak samo i tak samo potrzebowalibyśmy poprawek do GPSu.

W bombie atomowej wykorzystuje się oddziaływania silne, a te chyba nie mają nic wspólnego z teoriami względności?

Kto trzęsie drzewo prawdy,temu padają na głowę obelgi i nienawiść. Konfucjusz
abecadło z pieca spadło (24 punktów)
(zablokowany)
>>>Przyjmijmy teoretycznie, rzecz jasna, iż istnieje tylko nasza planeta. Nie ma żadnego Wszechświata
>>>rozszerzającego się lub statycznego.
>>> Czy przy tak ograniczonych warunkach można byłoby opracować obie, lub jedną z teorii względności?
>>Oczywiście. Teorie względności w żadnym punkcie nie są zależne od rozmiaru wszechświata czy sposobu zmian jego geometrii. To tylko (a może aż) opis tej geometrii, uzależniający ją od pewnych fizycznych cech tegoż wszechświata.
>>>Czy posiadałyby one wówczas jakąkolwiek wartość naukową w takim świecie?
>>Oczywiście. Bomba atomowa działałaby tak samo i tak samo potrzebowalibyśmy poprawek do GPSu.
> W bombie atomowej wykorzystuje się oddziaływania silne, a te chyba nie mają nic wspólnego z teoriami względności?
>
Kto trzęsie drzewo prawdy,temu padają na głowę obelgi i nienawiść. Konfucjusz


A niby co ma wspólnego z teorią względności w tym świecie?

Nic. To jest puste gadanie tępaków i nieuków.
Henryk.K (2246 punktów)

>> W bombie atomowej wykorzystuje się oddziaływania silne, a te chyba nie mają nic wspólnego z teoriami względności?

>A niby co ma wspólnego z teorią względności w tym świecie?
>Nic. To jest puste gadanie tępaków i nieuków.

Teorie względności dają nam jakiś opis świata. To czy on jest pełny, czy też nie to możemy oceniać. Nie jest to przecież prawda objawiona. Zawiera sporo braków, lecz lepszą należy dopiero opracować.
Kiedy na świecie zabronimy pustego gadania tępaków i nieuków, to zamilkną również ci co bywają mądrzy.
Powołanie instytucji oceniającej i dopuszczającej do publicznej wiadomości tylko najcenniejsze opinie jest cenzurą. Taka instytucja jeszcze nikomu nie wyszła na dobre.


Kto trzęsie drzewo prawdy,temu padają na głowę obelgi i nienawiść. Konfucjusz
salek (4701 punktów)
> W bombie atomowej wykorzystuje się oddziaływania silne

Też.

>, a te chyba nie mają nic wspólnego z teoriami względności?

Być może, niemniej jednak opis zjawiska wymaga znajomości nie tylko oddziaływań silnych.
31-05-2020 13:51 
 Ocena 1 na 1
uxbridge (5980 punktów)
> W bombie atomowej wykorzystuje się oddziaływania silne, a te chyba nie mają nic wspólnego z teoriami względności?
Jak najbardziej mają. Ze szczególną. Cała kwantowa teoria pól czyli Model Standardowy unifikujący oddziaływania silne, elektromagnetyczne i słabe, jest zgodny z transformacją Lorenza i bez niej nie mógłby istnieć.
Henryk.K (2246 punktów)
>> W bombie atomowej wykorzystuje się oddziaływania silne, a te chyba nie mają nic wspólnego z teoriami względności?
>Jak najbardziej mają. Ze szczególną. Cała kwantowa teoria pól czyli Model Standardowy unifikujący oddziaływania silne, elektromagnetyczne i słabe, jest zgodny z transformacją Lorenza i bez niej nie mógłby istnieć.

Na pewno Model Standardowy nie miał żadnego wpływu na konstrukcję bomby atomowej. Poradzono sobie z tym znacznie wcześniej niż opracowano jego zasady.

Kto trzęsie drzewo prawdy,temu padają na głowę obelgi i nienawiść. Konfucjusz
Nie Śpie Co Noc (338 punktów)
(zablokowany)

   Jest to od dawna szeroko znany problem w filozofii nauki. Platon przedstawił do w metaforze jaskini. Teoria względności mogła powstać tylko w warunkach, w których była wiedza na temat światła i fal elektromagnetycznych. Nie mogłaby powstać w ciemnicy albo w społeczeństwie naukowców ślepych.

Było to dawno i nikt o tym nie wie nic. - Tycie Varaldo
Henryk.K (2246 punktów)
>    Jest to od dawna szeroko znany problem w filozofii nauki. Platon przedstawił do w metaforze jaskini. Teoria względności mogła powstać tylko w warunkach, w których była wiedza na temat światła i fal elektromagnetycznych. Nie mogłaby powstać w ciemnicy albo w społeczeństwie naukowców ślepych.
>
Było to dawno i nikt o tym nie wie nic. - Tycie Varaldo


Pragnę zwrócić uwagę, że OTW bardziej skupia się na masie, grawitacji, zakrzywieniu czasoprzestrzeni.
W STW Einstein ograniczył falę elektromagnetyczną dwoma postulatami oraz przypisał czasowi i masie dylatację.


Kto trzęsie drzewo prawdy,temu padają na głowę obelgi i nienawiść. Konfucjusz
Nie Śpie Co Noc (338 punktów)
(zablokowany)

   Jaskinia Platona nadal aktualna. Po wyeliminowaniu skojarzeń wzrokowych, pozostaje problem skojarzeń dotykowych - masa, grawitacja, zakrzywienie. To nadal prymitywna teoria, nieoczyszczona z sensualizmu. Najdojrzalsza teoria jest taka: nic nie ma, nic nie wiadomo, a wyjdzie co wyjdzie.

Było to dawno i nikt o tym nie wie nic. - Tycie Varaldo

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365