Mieszkańcy Nowej Kaledonii w referendum dzisiejszym odrzucili niepodległość. Nowa Kaledonia pozostanie terytorium zamorskim Francji. Jest to już drugie referendum, w którym Melanezyjczycy zrezygnowali z niepodległości na rzecz pozostania w związku z Francją. Co się dzieje? Tego typu fenomen zauważa się od pewnego czasu. Dawniej, kolonie (jakkolwiek zwane) potrafiły wszczynać krwawe batalie o niepodległość. Dzisiaj w referendach odrzucają tę opcję. Dlaczego? Odpowiedź, cięta brzytwą Ockhama jest prosta. Ponieważ elity państw kolonialnych zapewniają lepsze rządy i lepszy byt niż elity własne. Słowem - o ironio - spełnia się proroctwo Kiplinga o brzemieniu białego człowieka. "People in the French overseas territory of New Caledonia have narrowly rejected independence from France in a referendum. The archipelago voted to remain French with 53.26% of votes, according to final results reported by AFP news agency. Turnout - at 85.6% - was high. In a similar vote two years ago, the margin was slightly wider, with 56.7% voting to stay French. New Caledonia has been a French territory for nearly 170 years. French President Emmanuel Macron welcomed the result as a "sign of confidence in the republic", adding he also felt "humility" in view of the results. Skip Twitter post by @EmmanuelMacron" www.bbc.com/news/world-asia-54410059 |