Racjonalista - Strona głównaDo treści
Apel do wędkarzy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
05-10-2020 20:23Arminius (25555 punktów)Apel do wędkarzy
Ocena 5 na 5
W trakcie wypadu rowerowego lubię sobie trochę popływać w pięknych okolicznościach przyrody. Mam takie ulubione miejsce, uroczy zakątek/refugium na brzegu starorzecza wcale dużej rzeki. Trzciniak tam latem swiergoli, zimorodek nurkuje aerodynamicznie w toń w pogoni za rybą, zaskroniec cichaczem pruje taflę wody. Wody czyściutkiej, o czym zaświadcza obfite stanowisko kotewki i...pachnącej aromatem bo na brzegu cały łan wodnej mięty. Słowem jednym - jest idyllicznie. Arkadia jak wyżej jest jednakże w pewnym swym aspekcie skalana. Otóż bywa, że jest zaświoniona wszelakim śmieciem, głównie plastikiem i butelkami. Miesiąc temu skrupulatnie oczyściłem zakątek z wszelakiego badziewia. Dzisiaj zjawiłem się tam spragniony zanurzenia się w chłodnej toni - i...zastałem miejsce zbydlone na potege. Naliczyłem 24 sztuki dużego śmiecia. Butelki, torby plastikowe, opakowania plastikowe, splątane żyłki...że nie wspomnę o opakowaniach po papierosach i petach, bo to drobnica. A minął - powtarzam, tylko jeden miesiąc. Miejsce owo prócz mnie odwiedzają niekiedy wędkarze. Więc to oni są odpowiedzialni za zbydlenie przestrzeni jak wyżej. Zastanawia mnie jakim prostakiem trzeba być, żeby odczuwać przyjemność łowienia ryby siedząc na stosie śmieci.
Apeluję do wędkarzy - aby nie zbydlali przestrzeni wokół siebie, szczególnie tak uroczych jak ów nadwodny zakątek. Jeżeli wam takie zaświnienie miejsca jest obojętne - to podaję do waszej wiadomości, że są jeszcze w tym kraju ludzie o trochę bardziej rozwiniętej wrażliwości niż wasza tryglodycka.
Problem jak wyżej nie dotyczy li tylko i wyłącznie mojego refugium. To problem powszechny - dlatego zdecydowałem się poruszyć go w wątku. Oczywiście nie każdy wędkarz zbydla przestrzeń w manierze jak wyżej - ale duży odsetek spośród nich, niestety tak.
Jeżeli wśród forumowiczów są wędkarze - rad bym poznać ich opinię na temat.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

DyktaFon (9281 punktów)

>Jeżeli wśród forumowiczów są wędkarze - rad bym poznać ich opinię na temat.
>
Nie jestem wędkarzem, więc moja opinia nie ma tu znaczenia. Ale coś wpiszę, niech autor wątku wymazuje
Otóż wędkarze nie są winni. Takie zachowanie to efekt wychowania, a nie nagłej potrzeby wyrzucenia czegoś. A wychowanie zależy od całego społeczeństwa, nie od szkoły, nie od rodziców. Od nikogo pojedynczego. Tacy jesteśmy, bo tak nas wychowano. W internecie wszyscy będą się oburzać, w tv tym bardziej.... a na spacerze czy innym pobycie w lesie, na łonie przyrody niewiele osób ma "we krwi" schowanie zużytej chusteczki, czy pustej butelki po napojach do plecaka czy kieszeni. Prościej rzucić w krzaki.

Obserwuję zachowania dzieci, skądinąd całkiem kulturalnych rodziców... i widzę, że zwyczaj wyrzucania śmieci przechodzi na kolejne pokolenie. Apele do wędkarzy będą więc jeszcze długo całkiem bezowocne. Tym bardziej, że mamy ważniejsze sprawy (LGBT, ocieplenie klimatu, najbliższe wybory), w imię których warto zaśmiecać okolice różnymi transparentami i plakatami. Drobiazgi w kształcie butelki czy woreczka foliowego (albo starej opony) się nie liczą. Idziemy naprzód!
05-10-2020 22:12 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)hipokryzja rybaczących?
>>Jeżeli wśród forumowiczów są wędkarze - rad bym poznać ich opinię na temat.
>>
>Nie jestem wędkarzem, więc moja opinia nie ma tu znaczenia. Ale coś wpiszę, niech autor wątku wymazuje
>Otóż wędkarze nie są winni. Takie zachowanie to efekt wychowania, a nie nagłej potrzeby wyrzucenia czegoś. A wychowanie zależy od całego społeczeństwa, nie od szkoły, nie od rodziców. Od nikogo pojedynczego. Tacy jesteśmy, bo tak nas wychowano. W internecie wszyscy będą się oburzać, w tv tym bardziej.... a na spacerze czy innym pobycie w lesie, na łonie przyrody niewiele osób ma "we krwi" schowanie zużytej chusteczki, czy pustej butelki po napojach do plecaka czy kieszeni. Prościej rzucić w krzaki.
>Obserwuję zachowania dzieci, skądinąd całkiem kulturalnych rodziców... i widzę, że zwyczaj wyrzucania śmieci przechodzi na kolejne pokolenie. Apele do wędkarzy będą więc jeszcze długo całkiem bezowocne. Tym bardziej, że mamy ważniejsze sprawy (LGBT, ocieplenie klimatu, najbliższe wybory), w imię których warto zaśmiecać okolice różnymi transparentami i plakatami. Drobiazgi w kształcie butelki czy woreczka foliowego (albo starej opony) się nie liczą. Idziemy naprzód!


Rzecz jasna zaśmiecanie nabrzeży rzek i starorzeczy jest częścią większej całości. I ma pan rację odnosząć problem do całego społeczeństwa. Ja wykroiłem fragment patologii, za którą w dużym stopniu odpowiedzialni są wędkarze. Jest ona w ich przypadku o tyle kwalifikowana, iż bardzo często mają oni zwyczaj prezentować się jako miłośnicy przyrody i ludzie szczególnie wrażliwi na jej uroki. Tak więc ich postępowania w swietle tego typu deklaracji ( analogia pewna do myśliwych) jest tym bardziej karygodne.
Pańska uwaga o śmieciach transparentach i śmieciach - plakatach różnorakich, niestety nie jest trafna. To ułamek badziewia w którym dominuje plastik. Jeżeli za pańskim twierdzeniem (o śmieciach - transparentach) kryje się jakaś alegoria/metafora -ro moja ostatnia opinia - rzecz jasna nie jest aktualna.
05-10-2020 22:28 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Apel do wędkarzy

>niewiele osób ma "we krwi" schowanie zużytej chusteczki, czy pustej butelki po napojach do plecaka czy kieszeni [..] Apele [...] będą więc jeszcze długo całkiem bezowocne.
Apele będą bezowocne póki zanieczyszczanie przestrzeni publicznej nie zacznie być skutecznie ścigane i karane adekwatnie do kosztów jakie wywołuje. Niestety zamiast podjąć jakieś skuteczne działania wywala się publiczną kasę na spoty propagujące wyręczanie tej aroganckiej hołoty, co przecież najpewniej spowoduje, że się jeszcze bardziej rozzuchwalą.

cr
05-10-2020 23:40 
 Ocena 4 na 4
bartech (554 punktów)
>>niewiele osób ma "we krwi" schowanie zużytej chusteczki, czy pustej butelki po napojach do plecaka czy kieszeni [..] Apele [...] będą więc jeszcze długo całkiem bezowocne.
>Apele będą bezowocne póki zanieczyszczanie przestrzeni publicznej nie zacznie być skutecznie ścigane i karane adekwatnie do kosztów jakie wywołuje.

Skuteczne ściganie jest niestety w takich przypadkach bardzo trudne, bo to łamanie prawa odbywa się w miejscach nieczęsto odwiedzanych i bardzo rozproszonych. A trzeba by takiego delikwenta złapać na gorącym uczynku, bo przecież to, że w jego otoczeniu jest kupa śmieci nie znaczy, że on je powyrzucał. (Egzekwowanie nakazu/zalecenia noszenia maseczek w miastach przy jednocześnie ustalonych wysokich mandatach za ich brak było dużo łatwiejsze, a jak to wyglądało, to każdy widział.) Ale jasne, gdyby zwiększyć wysokość kar, intensywność patroli i dociekliwość patrolujących funkcjonariuszy w takich przypadkach, to w jakimś stopniu skala tego zjawiska pewnie by zmalała. Może gdyby w kraj poszła informacja, że jakiś nadrzeczny śmieciarz dostał 5 tys. złotych mandatu, to podziałałoby motywująco na resztę tej subkultury.

Edukacja i wpajanie dobrych wzorców zachowań dzieciom to bardzo ważna sprawa. Ale chyba też często te wysiłki niweczone są przez głupich rodziców:
www.youtub(*)v=2V7oEYd-1Ls&feature=emb_logo
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Skuteczne ściganie jest niestety w takich przypadkach bardzo trudne, bo to łamanie prawa odbywa się w miejscach nieczęsto odwiedzanych i bardzo rozproszonych.
Ruszyło zwolna wyłapywanie za pomocą fotopułapek wywożących śmieci do lasu, ale w sprawie śmiecących biwakowiczów nie dzieje się nic, poza arcy nieetycznym apelowaniem do gotowych sprzątać po śmiecących ochotników.

>A trzeba by takiego delikwenta złapać na gorącym uczynku
Wystarczy podzielić się zyskiem z mandatów z gotowymi do sporządzenia dowodowej dokumentacji, czyli filmu, a złapanych może się znaleźć więcej niż samych śmieci. Nie inaczej powinno się załatwić problem niesprzątania po psach.

> Może gdyby w kraj poszła informacja, że jakiś nadrzeczny śmieciarz dostał 5 tys. złotych mandatu, to podziałałoby motywująco na resztę tej subkultury.
Potencjalni ścigający chyba sami nie widzą niczego złego w śmieceniu, dlatego to ściganie mocno kuleje.

cr
06-10-2020 01:33 
 Ocena 1 na 1
Leonardoo (1099 punktów)
"Czym jest pożądanie eunucha, by dziewczynę pozbawić dziewictwa, tym jest przeprowadzanie sprawiedliwości przemocą."

Można, oczywiście, karać za wyrzucenie zużytej chusteczki w krzaki. Można ustawiać foto pułapki w lasach, można ustawiać fotokomórki wyłapujące i wlepiające mandaty za sikanie na deskę w toytoy-ach itd.

Ale czy można wlepiać mandaty za to, że ktoś nie kocha swojego kraju?

Można przy każdym obywatelu postawić policjanta. Ale zapytajmy jak starożytny Rzymianin: A kto będzie pilnował policjanta? Quis custodiet ipsos custodes? (Juvenalis)

Jakie wyjście z sytuacji bez wyjścia?

Jak można karać kogoś, że nie posprzątał psiej kupy, jeśli zawodowi kłamcy z miedzianym czołem bezkarnie codziennie wydalają z siebie bezkarnie stek bredni demoralizując naiwnych?

Czytałem kiedyś wspomnienia inspektora sanepidu, który za konkretne łapówki przymykał oko na przekręty w firmach. Aż kiedyś przypadkiem ktoś na jego oczach ukradł batonika w supermarkecie... Przeżył wstrząs psychiczny... bo już chciał wezwać ochronę sklepu, ale... sam codziennie robił coś gorszego

Tomasz z Akwinu powiedział, że fałszerzy prawdy należy karać równie surowo, jak fałszerzy pieniędzy. - Społeczeństwo to bardzo delikatny ekosystem. Tak, jak zrzucanie ścieków komunalnych (także tych ze szpitali zakaźnych) do Wisły nie pozostanie bez konsekwencji, tak i wrzucanie do społeczeństwa umysłowych odchodów nie pozostanie bez skutków.

Jak można karać za rzucenie chusteczki w krzaki, jeśli nawet na tym forum niektórzy z lubością sr*ją i szcz*ją według własnego widzimisię, bez żadnych konsekwencji. - Lekarzu ulecz sam siebie. - Dotyczy to także środowiska Ojca Red-aktora z Czerskiej, którzy ubolewają, że tubylcy bezczelnie nie noszą maseczek.

Ktoś powiedział "Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym."

Podsumowując: środowisko nie będzie "czyste" jeśli ludzie będą "nieczyści".
06-10-2020 13:48 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>"Czym jest pożądanie eunucha, by dziewczynę pozbawić dziewictwa, tym jest przeprowadzanie sprawiedliwości przemocą."
Prawo na każdym kroku pozbawia nas dziewiczej beztroski, z jaką jako dzicy nakładlibyśmy po łbie niejednemu słabszemu.

>Można, oczywiście, karać za wyrzucenie zużytej chusteczki w krzaki.
Chusteczka jest eko, ale papierek po cukierku rozkłada się 500 lat.

>Można ustawiać foto pułapki w lasach
Ustawia się je na leśnych 'wysypiskach'.

>Ale czy można wlepiać mandaty za to, że ktoś nie kocha swojego kraju?
Jednak należy je wlepiać za to, że ów brak miłości zbyt spektakularnie okazuje.

>A kto będzie pilnował policjanta? Quis custodiet ipsos custodes?
Konieczność pilnowania się, 'bo jestem policjantem', jest tym pilnowaniem.

>Jak można karać kogoś, że nie posprzątał psiej kupy, jeśli zawodowi kłamcy z miedzianym czołem bezkarnie codziennie wydalają z siebie bezkarnie stek bredni demoralizując naiwnych?
A może to na odwrót działa: tkwiąc po kolana w psich kupach nie podejmujemy żadnych działań we własnej obronie, bo nie czujemy się warci życia w lepszym świecie?

>nawet na tym forum niektórzy z lubością sr*ją i szcz*ją według własnego widzimisię, bez żadnych konsekwencji
Nie jest to tak, że krytykując słownictwem jak wyżej dowiodłeś, że na daleko posuniętą bezceremonialność zasłużyłeś?

>Ktoś powiedział "Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym."
>Podsumowując: środowisko nie będzie "czyste" jeśli ludzie będą "nieczyści".
Singapurczycy czy Szwajcarzy jakoś sobie z jednymi i drugimi nieczystościami poradzili, a i przyjezdni im niestraszni.

cr
hanging_bishop (1112 punktów)
To nie wędkarze... To ludzie, którzy łowią ryby. Wędkarstwo to pasja, a nie pozyskiwanie surowca. Tak samo jest w lasach. Masa puszek, "małpki", paczki po papierosach... To grzybiarze? Nie, to menele pozyskujący surowiec, by później go sprzedać. Wiadomo na co im ten dodatkowy zarobek. Nie udało mi się za rękę złapać, widzę tylko ślady tej działalności. "Latają" z miejscówki na miejscówkę, wypijając hektolitry piwa, wódki etc. Ostatnio sprzedawali nawet muchomory zielonawe (sromotnikowe), jako gąski zielonki. Dwie kobiety zmarły. Podejrzewam, że większość zatruć grzybami, to wynik zbierania po pijaku i wycinania przy ziemi owocników miast wykręcania. Co do "wędkarzy" to wiem, że też piją i nawet wypływają łódkami pod wpływem rzeczonej substancji. Nie trudno się domyślić, że większość tragedii na wodzie dokonało się po spożyciu...
okragly (21676 punktów)

> jakim prostakiem trzeba być, żeby odczuwać przyjemność łowienia ryby siedząc na stosie śmieci.
mamy zaśmiecona głowę 'plastikiem", stół, pokój, mieszkanie, podwórko, dziwne jeśli przestrzen publiczna byłaby czysta.
Mam odwrotnie, bałagan wszędzie ale w przestrzeni publicznej zachowuje sie obywatelsko

w raju był matriarchat, "rządziły" kobiety, wszędzie było czysto
07-10-2020 13:25 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)
>w raju był matriarchat, "rządziły" kobiety, wszędzie było czysto
a teraz jest patriarchat i nad rzekami walają się tampony i podpaski


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
07-10-2020 13:36 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>w raju był matriarchat, "rządziły" kobiety, wszędzie było czysto
>a teraz jest patriarchat i nad rzekami walają się tampony i podpaski
nie widziałem faceta który byłby zbierał kupy po swoim psie

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365