Zaglądając do wikipedii, znajdziemy tam tyle definicji energii, że może rozboleć nas głowa. Energia mechaniczna, cieplna, sprężystości, elektryczna, jądrowa etc.- jakby wnikliwiej spojrzeć, to każda z tych energii jest w zasadzie albo potencjalna albo kinetyczna. To są dwa podstawowe jakby rodzaje energii, mogące sie przemieniać jedna w drugą. Wyjątkiem tu jest energia spoczynkowa zawarta w masie spoczynkowej, której nie można podpiąć pod żadną z poprzednich. Energii spoczynkowej elektronu czy protonu nie można wykorzystać do wykonania żadnej pracy. O energii całkowitej mówimy jako o stanie układu złożonym ze wszystkich rodzajów energii.
Według Modelu Geometrycznego, który prezentuję tu od jakiegoś czasu, żadna z form materii nie znajduje się w bezwzględnym spoczynku. Cała materia wraz z eterem (3D-przestrzeń) propaguje w czwartym prostopadłym do niego, niewidzialnym dla nas kierunku z prędkością światła.
Ponieważ wszystko co jest zawarte w Modelu Geometrycznym da się narysować ołówkiem na papierze a przy tym proporcje są identyczne, więc nic tu nie trzeba tłumaczyć ani obliczać, bo wszystko widać na diagramach jak na dłoni. Matematycy są tu niepotrzebni. Jak się dalej okaże tak samo jest w przypadku diagramu energii.
Sięgnijmy zatem do przykładu z poprzednich wątków, gdzie rozpatrywaliśmy odległości i prędkości dwóch bliźniaków i promienia świetlnego.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,829154Mieliśmy tam diagram na którym widniała tajemnicza prędkość
V
Nazwałem tak całkowitą prędkość bliźniaka B w 4D-przestrzeni. Jest ona wypadkową (sumą geometryczną) dwóch prostopadłych do siebie prędkości:
1. prędkości bliźniaka B w eterze V(AB)
2. prędkości bliźniaka B w niewidzialnym kierunku prostopadłym do eteru V(B)=1
Całkowita energia bliźniaka B będzie wprost proporcjonalna do jego masy spoczynkowej m(o) i właśnie do tej prędkości V.
Mało tego - w Modelu Geometrycznym energia jest wektorem (podobnie jak czas) i ma ten sam kierunek co prędkość obiektu.
E = m(0)*c*VE = E(0) + E(V)E(V) - wzrost energii (masy) całkowitej bliźniaka B z uwagi na jego ruch w eterze
Bliźniak A nie porusza się w eterze więc jego energia jest tym samym co masa spoczynkowa. Zakładamy, że masy bliźniaków są takie same.
E(0) = m(0)*c^2SKĄD MATERIA MA MASĘ SPOCZYNKOWĄ?Według obecnie obowiązującego Modelu Standardowego, masa spoczynkowa jest wynikiem oddziaływania jakiegoś tajemniczego pola Higgsa o którym niewiele wiadomo, poza tym, że o jego wykrycie gra idzie o duże granty w CERN-ie. Być może niedługo dowiemy się, że to jakaś mistyfikacja albo pomyłka.
A w Modelu Geometrycznym bardzo proszę - mamy bardzo proste, geometryczne i kompatybilne z czasem i przestrzenią wytłumaczenie pochodzenia masy spoczynkowej.
Masa zwana spoczynkową jest to energia kinetyczna powstała w wyniku ruchu materii w czwartym kierunku przestrzennym.Wygląda na to, że problem energii (masy) spoczynkowej nie należy do dziedziny mechaniki kwantowej ale jest domeną geometrii.
Eligiusz Smela Łódź 22 listopada 2020 r.
----------------------------------------------
Prawdę można poznać po jej pięknie i prostocie - Richard Feynmann
.