 |
Jak powstaje "kapitalistyczne bogactwo"? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 30-12-2020 22:37 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Jak powstaje "kapitalistyczne bogactwo"?
5 na 5 | > Tayloryzm, algorytmy, nadzór, ewaluacje, monitoring> Amazon stosuje w swoich centrach logistycznych rozwinięte metody zarządzania pracą, oparte na idei tayloryzmu, wzbogacone o szczegółowe pomiary elektroniczne. W centrach logistycznych organizacja i kontrola pracy odbywa się w rozbudowanym systemie komputerowym. Każdy pracownik hali posługuje się skanerem kodów kreskowych, który wskazuje, gdzie ma znaleźć dany produkt w hali, jakie jest jego przeznaczenie oraz ile czasu zajęło pracownikowi wykonanie poszczególnych czynności. Obliczone przez system komputerowy normy wyznaczają, ile czasu ma pracownik na wykonanie danej czynności i jaka jest dzienna norma czynności do wykonania. Liderzy, czyli zarządzający niższego szczebla, na bieżąco kontrolują postępy pracy, a w razie nieplanowanej przerwy lub opóźnienia mogą znaleźć dowolnego pracownika i zmobilizować go do wydajniejszej pracy lub pomóc rozwiązać problem, który opóźnia pracę. Zarządzanie zasobami ludzkimi w Amazonie polega na wskaźnikach liczbowych. Szef firmy podkreśla, że można zarządzać ludźmi, wykorzystując te same techniki i algorytmy, które stosuje Amazon w realizacji usług.> Amazon po polsku> Warunki pracy i stosunki z pracownikami> Prowadzi się szczegółowy i ciągły monitoring wyników pracy, inny dla pracowników fizycznych, inny dla umysłowych, ale niezmiennie mierzony, wyrażany i oceniany w liczbach. Wyniki są regularnie komunikowane na zebraniach pracowników. Stosuje się do nich "algorytmy poprawy wyników", czyli obliczenia, które mają zapoznać pracownika z jego efektywnością i zmobilizować do jej podwyższania, a zarazem polepszania wyników. Można powiedzieć, że jest to swoista gamifikacja zarządzania zasobami ludzkimi - pracownicy są graczami, którzy porównują swoje wyniki i podejmują rywalizację. Pracownicy mają też oceniać siebie nawzajem. Anytime Feedback Tool, specjalna aplikacja w wewnętrznym oprogramowaniu, umożliwia pracownikom anonimowe dzielenie się z kierownictwem nawet najmniejszymi spostrzeżeniami na temat współpracowników. Mogą to być pochwały albo nagany, informacje o kilkuminutowych przerwach w pracy, o narzekaniu czy o tym, że ktoś zdradza oznaki "nieelastyczności". Taki system stwarza możliwość wzajemnego donoszenia na siebie w środowisku ciągłej rywalizacji. Takie metody zarządzania ludźmi polegają na stosowaniu pomiarów matematycznych i porównywaniu wyników pracy dla wzmocnienia rywalizacji między pracownikami i silnego motywowania ich do ciągłego podnoszenia efektywności.> Pracownicy fizyczni> Powstało kilka reportaży opisujących ciężkie warunki pracy pracowników fizycznych w centrach logistycznych Amazona. Artykuły prasowe dostarczają przeglądu problemów: od podziału pracowników na "stałych" i "tymczasowych" (którzy jednak mogą pracować tam długo), co ma wzmocnić konkurencję i pomóc uniknąć kosztów zatrudnienia wszystkich pracowników na stałe kontrakty, utrzymywać dużą rotację pracowników przez zwalczanie związków zawodowych, trudne warunki pracy na hali (np. zbyt wysoka temperatura powodująca omdlenia), a nawet wypadki śmierci pracowników podczas pracy w magazynie. Podział pracowników na stałych i tymczasowych jest związany z systemem dostaw Just-in-time, charakterystycznym dla dzisiejszego kształtu kapitalistycznej produkcji i dystrybucji. Aby sprostać ogromnym zamówieniom, szczególnie w okresie szczytowych obrotów, czyli w czwartym kwartale, centra logistyczne Amazona potrzebują tysięcy pracowników fizycznych. Część z nich przyjmowana jest tylko na ten okres, choć większość jest przekonana, że jeśli sprawdzi się w roli pracownika tymczasowego, to zasłuży na stałą posadę. Determinacja pracowników tymczasowych, aby dowieść swojej sprawności w nowym miejscu, wzmaga rywalizację. Tymczasowe zatrudnienie wiąże się z gorszymi warunkami zatrudnienia i brakiem zabezpieczeń socjalnych. Zdaniem niektórych pracowników, Amazon celowo utrzymuje dużą rotację zatrudnionych, aby uniknąć oferowania stałych kontraktów i konsolidacji załogi. Główne problemy warunków pracy to szybkie tempo, częste reprymendy, groźby zwolnienia, utrzymywanie stałego podziału na pracowników stałych i tymczasowych. Częste zwolnienia z kolei motywują pracowników do ukrywania kontuzji i bólu. W 2011 roku w jednym z amerykańskich centrów logistycznych Amazona dochodziło do przegrzewania hal, a skutkiem były omdlenia pracowników. Temperatura w halach wynosiła do 43 stopni Celsjusza. Pracownicy, którzy tracili przytomność w czasie pracy, byli odwożeni z zakładu pracy przez ambulans. Pracodawca zorganizował dodatkowe przerwy, ale nie zmniejszył wyznaczonych na te dni norm pracy, czyli nie zmniejszył zaleconej ilości pracy do wykonania. To mobilizowało niektórych pracowników do pracy mimo osłabienia z obawy przed punktami karnymi. W artykułach powtarzają się uwagi o zbyt szybkim tempie pracy i jej wymagającym fizycznie charakterze. Oprócz tego zanotowano przypadki zniechęcania pracowników do zakładania związków zawodowych. Amazon zatrudnił nawet w Stanach Zjednoczonych specjalną firmę, której zadaniem jest rozbijanie związków, a nawet, jak donosi prasa, zamknął jedno ze swoich centrów w odpowiedzi na rosnące uzwiązkowienie pracowników. Brytyjski związek GMB, obecny w zakładach na terenie Wielkiej Brytanii, określił warunki pracy w centrach logistycznych Amazona jako "groźbę dla zdrowia psychicznego i fizycznego". Pojawił się też artykuł na temat pracownika, który umarł podczas pracy na hali.library.fes.de/pdf-files/bueros/warschau/12842.pdfWyobraźcie sobie ludzi, którzy nie myślą o spędzeniu wakacji, nie myślą o wspólnym obiedzie z rodziną, o własnym zdrowiu, o swoim rozwoju, wykształceniu, kondycji fizycznej, nie myślą o niczym co w pięknych komediach romantycznych i niczym co w natchnionych filmach sukcesu przedstawia amerykańska propaganda ale myślą tylko o wykonaniu kolejnych czynności procesu produkcyjnego, o wyniku produkcji i o tym, żeby się choć trochę zregenerować zanim znowu wrócą do procesu produkcji. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Czy zdajecie sobie sprawę ile piramid tacy ludzie zdołają zbudować? Mnóstwo!
Ale jak ludzi można do czegoś podobnego zmotywować?
Otóż należy ich egzystencjalnie uzależnić od cudzego, przy czym cudze musi być wszystko, miejsca w którym pracują, narzędzia z którymi pracują, miejsca w którym odpoczywają, środki transportu, którymi się przemieszczają, ubrania i posiłki. Muszą odczuwać permanentny lęk egzystencjalny, czuć, że są sami naprzeciw potężnej organizacji. Muszą być przekonani, że stracą fundament własnej egzystencji natychmiast po opuszczeniu struktury.
W atomizacji i destrukcji wszelkiej związkowej organizacji, która mogłaby wzmocnić ich pozycję, należy zarazić ich ideą wzajemnej rywalizacji, stworzyć tablicę wyników i nieustannie wyświetlać im ją przed oczami, żeby wzajemnie rywalizując nabrali przekonania, że współpracownik to wróg.
Ale to nie wystarczy. Potrzeba czegoś jeszcze.
Potrzeba jeszcze stworzyć "elitę", nakarmić ja owocami pracy bezmyślnych, zredukowanych do roli konia pociągowego, roboli, która będzie poić roboli ideami wpędzającymi ich w poczucie niskiej wartości, w poczucie wielkiego wstydu i winy, ażeby robole nabrali przekonania, że ich pozycja, rola i życie są słuszne są sprawiedliwe.
Kto sprzeda człowieczeństwo za parę pakietów, które za tydzień wylądują w koszu, bo to są tylko niepotrzebne rzeczy, które wkrótce uczynią z naszej planety wysypisko śmieci?
|
|
4 na 4 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | >zdaniem Taylora ...każdy robotnik pracuje tak wolno, jak tylko zdoła i sprzeciw pracowników wobec systemu wynikał z lenistwa i głupoty
a ja naprzeciw twierdzeniom Taylora dotarłem do opisów i dokumentów przyrodniczych mówiących o tym, że zwierzęta unikają wysiłku dla zaoszczędzenia energii
zwierzę, które bezmyślnie wydatkuje energię ginie
Zycie organizuje na system zbudowany na pogardzie do człowieka, system zagrażający zdrowiu fizycznemu i psychicznemu człowieka, system którego sercem i duszą nienawidzę.
|
|
| DyktaFon (9281 punktów) | Proponuję włączyć myślenie.. choćby z okazji Nowego Roku.
|
|
 | 2 na 2 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | >Proponuję włączyć myślenie.. choćby z okazji Nowego Roku.
Proponuję pohamować się od poniżania innych.. choćby z okazji Nowego Roku.
Ale wtedy trzeba uznać wartość innych a to już nie jest proste, bo wartościowym ludziom też się coś należy a to może stać w sprzeczności z chciwością.
|
|
|  | | szarley (54913 punktów) | >>Proponuję włączyć myślenie.. choćby z okazji Nowego Roku. >Proponuję pohamować się od poniżania innych.. choćby z okazji Nowego Roku.
To się pohamuj
>Ale wtedy trzeba uznać wartość innych To uznaj
>bo wartościowym ludziom też się coś należy a to może stać w sprzeczności z chciwością. i w twoim przypadku jest sprzeczne
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
|
|
| |  | 2 na 2 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | >To się pohamuj
Nikogo nie poniżam, domagam się jedynie wyjawienia panującego podziału pracy i dóbr.
I jeszcze tego, żeby złamasy moralne z uniwersytetów, finansowani z podatków od pracy i konsumpcji, nie tworzyli programów manipulacji ludzką psyche ku chwale wielkich rodów i Panów życia i śmierci.
To żadne poniżenie!
|
|
|  | | DyktaFon (9281 punktów) | > >Proponuję włączyć myślenie.. choćby z okazji Nowego Roku.> Proponuję pohamować się od poniżania innych.. choćby z okazji Nowego Roku.> Ale wtedy trzeba uznać wartość innych a to już nie jest proste, bo wartościowym ludziom też się coś należy a to może stać w sprzeczności z chciwością.Oooo... już zaczyna trybić. Jeszcze chwila myślenia i autor tego wątku zrozumie, co jest nie tak w tym wpisie... Idzie dobrą drogą
|
|
| |  | 1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | >Oooo... już zaczyna trybić.
Do kogo to mówisz, bo raczej nie do mnie? Do swoich kolesi? Do ludzi, z którymi łączy Cię wspólny interes, sprzeczny z interesem niezgodnych z wami?
To jeden z tym porozumiewawczych gestów pokazujący, że pozostajecie zmówieni?
|
|
| | |  | 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | > >Oooo... już zaczyna trybić.> Do kogo to mówisz, bo raczej nie do mnie?> Do swoich kolesi?> Do ludzi, z którymi łączy Cię wspólny interes, sprzeczny z interesem niezgodnych z wami?> To jeden z tym porozumiewawczych gestów pokazujący, że pozostajecie zmówieni?Przestało trybić...
|
|
| | | |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Przestało trybić...  Masz coś do wyrażenia? Potrafisz to sformułować w zdaniu? Bo piszesz jak troll.
|
|
 | 2 na 2 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Proponuję włączyć myślenie.. choćby z okazji Nowego Roku.Obejrzałem sobie serial "Kalifat" na Netflixie www.filmweb.pl/serial/Kalifat-2020-849666gorąco polecam ciekawie pokazują tam manipulację niewykształconą psyche dla wyzysku i skojarzyło mi się to z tayloryzmem pl.wikipedia.org/wiki/Tayloryzma konkretnie wynikami produkcji równoległych taśm produkcyjnych wyświetlanych wielkimi cyframi na ścianie hali produkcyjnej z podziałem na grupy robotników najlepszych i najgorszych. Zastanawialiście się jak robotnicza, niewykształcona psyche zareaguje na bombardowanie jej ciągłym wynikiem porównania efektów pracy poszczególnych grup robotników? Zastanawialiście się co się stanie z psyche człowieka, jeżeli będzie funkcjonować w takich warunkach przez wiele lat? Zastanawialiście się dlaczego kapitał został utajniony i nie dopuszcza się do łatwego i jasnego porównania zgromadzonych przez ludzi posiadłości? Dochodzę do wniosku, że panują nad nami zdemoralizowane, egoistyczne wykształciuchy, rozwinięte na garbie najemnych roboli, którzy wykorzystują całą swoją inteligencję do manipulacji psyche zredukowanych intelektualnie ludzi dla ich wyzysku. Mamy do czynienia z panowaniem zła. Kto im na to pozwolił?! Ja? Uważam, że moralnym obowiązkiem każdego godnego człowieka jest wyzwolić się spod panowania zła. Nie ma zgody na takie podłe triki psychologiczne! Nie ma zgody na panowanie utajnionej i nieopodatkowanej własności! Było ale się skończyło a teraz wynocha z tronu!
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|