Albert Harris (Aaron Hekelman), piosenkarz i tekściarz żydowski, tuż przed wojną wypromował szlagier zatytułowany "Gdy radio w pokoiku gra"( www.youtube.com/watch?v=MTGxJLpvKMM), mający także charakter sui generis rekalmy tego medium w tytule, będącego wówczas trochę tym czym dzisiaj jest internet. Ten sam kompozytor jest także twórcą znacznie większego przeboju, śpiewanego przez Mieczysław Fogga, czyli "Piosenki o mojej Warszawie". I tu jest pewien problem, bo są tacy, którzy zarzucają Hariisowi vel Hekelmanowi popełnienie plagiatu przy tworzeniu tego utworu. Bowiem istnieje niemiecka piosenka z tego samego okresu zatytułowana "Mamatschi kauf mir ein Pferdchen", której melodia brzmi bardzo podobnie, jeżeli nie identycznie z melodią "Piosenki o mojej Warszawie". Proponuję wysłuchać jednego i drugiego utworu i samemu zadecydować czy to plagiat czy nie, a może plagiat przypadkowy, nieumyślny??? www.youtube.com/watch?v=N57XUKyamIcwww.youtube.com/watch?v=beityqDT4_Y |