Racjonalista - Strona głównaDo treści
co znaczy penitenciare?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
24-03-2021 03:20alsor (3283 punktów)co znaczy penitenciare?
Ocena 1 na 1
Chodzi mi o ten motyw z filmu Imię Róży.
Tam mówi ten garbaty: panitencjare;
co go zdemaskowało jako przeciwnika kościoła w oczach tego nieudanego, przegranego inkwizytora, którego gra Sean Connery.

Istniała w ogóle jakaś istotna grupa, czy sekta, antykościelna w średniowieczu?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

salek (4701 punktów)
>Chodzi mi o ten motyw z filmu Imię Róży.
>Tam mówi ten garbaty: panitencjare;
Ten garbaty mówi penitencjare w trakcie procesu, w którym skazano go na śmierć za herezję; mówiąc to wnosi o kościelną pokutę zamiast spalenia na stosie, a nie demaskuje kogokolwiek.

>Istniała w ogóle jakaś istotna grupa, czy sekta, antykościelna w średniowieczu?
Oczywiście, wystarczy wspomnieć Lutra. Wątpię jednak, by istniały grupy wątpiące w wiarę stanowiąc odpowiednik współczesnych ruchów ateistycznych; wątpliwości związane z kościelną instytucją to nie wymysł naszych czasów.
25-03-2021 01:45 
 Ocena 1 na 1
alsor (3283 punktów)
>>Chodzi mi o ten motyw z filmu Imię Róży.
>>Tam mówi ten garbaty: panitencjare;
>Ten garbaty mówi penitencjare w trakcie procesu, w którym skazano go na śmierć za herezję; mówiąc to wnosi o kościelną pokutę zamiast spalenia na stosie, a nie demaskuje kogokolwiek.

Nie. Tam zaraz na początku on to mówi - do tego synka

www.cda.pl/video/6503003ff

minuta 28.

>>Istniała w ogóle jakaś istotna grupa, czy sekta, antykościelna w średniowieczu?
>Oczywiście, wystarczy wspomnieć Lutra. Wątpię jednak, by istniały grupy wątpiące w wiarę stanowiąc odpowiednik współczesnych ruchów ateistycznych; wątpliwości związane z kościelną instytucją to nie wymysł naszych czasów.

Wg tego filmu tam funkcjonowała chyba jakaś opozycja,
typu Robin Hood, która okradała tych przesadnie bogatych biskupów.

A ten drugi spalony też w tym siedział: wyzywał biskupów,
przyznaje się że niby ich mordował bo to zaraza...

Trzeba było chyba taką działalność podtrzymywać, lub wznowić, nie?
Przecież to faktycznie złodzieje a nie żadna elita - kupa żarłoków i fałszywców.

pl.wikipedia.org/wiki/Penitenziagite
25-03-2021 10:01 
 Ocena 1 na 1
salek (4701 punktów)
>>>Chodzi mi o ten motyw z filmu Imię Róży.
>>>Tam mówi ten garbaty: panitencjare;
>>Ten garbaty mówi penitencjare w trakcie procesu, w którym skazano go na śmierć za herezję; mówiąc to wnosi o kościelną pokutę zamiast spalenia na stosie, a nie demaskuje kogokolwiek.
>Nie. Tam zaraz na początku on to mówi - do tego synka
>www.cda.pl/video/6503003ff
>minuta 28.
>pl.wikipedia.org/wiki/Penitenziagite
No więc już wiesz. Nadal nie wskazuje to na demaskację kogokolwiek w czymkolwiek. Cóż, skojarzyłem inną scenę z filmu, który oglądałem już dawno temu.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365