Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy u szympansów występują zachowania proto/quasireligijne?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
30-04-2021 08:28Arminius (25555 punktów)Czy u szympansów występują zachowania proto/quasireligijne?
Ocena 2 na 2
Na forum "Racjonalisty" często pojawia się tematyka religijna. Zainteresowanym tą problematyką polecam lekturę dwóch podlinkowanych tekstów, traktujących o genezie religii.
Szczególnie drugi tekst poświęcony - miedzy innymi - proto i quasireligijnym zachowaniom wśród szympansów i bonobos jest warty uwagi. Jest w nim zawarta opinii Jane Goodall znamienitej prymatolożki, która interpretując tak zwany "taniec szympansów przy wodospadzie" (trzeci link zawierający scenę tańca) formułuje pogląd o możliwości występowania u tych naszych bliskich krewnych zachowań i postaw wskazujących na ich bogate życie duchowe i emocjonalne ("feelings of some kind of spirituality"), - co stanowi podglebie rozwoju najwcześniejszych form religii.
Taniec jak wyżej jest rzeczywiście interesujący. Przy odrobinie wysiłku można go kojarzyć z amokiem/transem szamana, poza tym wiadomo jest że z szympansami i bonobos dzielimy 99 % naszego DNA i że analogie między nimi a nami bywają często uderzające. Z drugiej strony jednak mam pewne wątpliwości czy przypadkiem tego typu interpretacja "tańca szympansów przy wodospadzie" nie jest przejawem sui generis bambinizmu, której nie ustrzegła się nawet tak wybitna badaczka jaką jest niewątpliwie Goodall. Sprawa więc pozostaje otwarta i czeka na dalsze badania.

"In archival footage, primatologist and anthropologist Jane Goodall describes the well-known waterfall dance which has been widely observed in chimpanzees. Her comments are worth quoting at length: "When the chimpanzees approach, they hear this roaring sound, and you see their hair stands a little on end and then they move a bit quicker. When they get here, they’ll rhythmically sway, often upright, picking up big rocks and throwing them for maybe 10 minutes. Sometimes climbing up the vines at the side and swinging out into the spray, and they’re right down in the water which normally they avoid. Afterwards you’ll see them sitting on a rock, actually in the stream, looking up, watching the water with their eyes as it falls down, and then watching it going away. I can’t help feeling that this waterfall display or dance is perhaps triggered by feelings awe, wonder that we feel.The chimpanzee’s brain is so like ours: they have emotions that are clearly similar to or the same as those that we call happiness, sad, fear, despair, and so forth – the incredible intellectual abilities that we used to think unique to us. So why wouldn’t they also have feelings of some kind of spirituality, which is really being amazed at things outside yourself"?
Goodall has observed a similar phenomenon happen during a heavy rain. These observations have led her to conclude that chimpanzees are as spiritual as we are. “They can’t analyse it, they don’t talk about it, they can’t describe what they feel. But you get the feeling that it’s all locked up inside them and the only way they can express it is through this fantastic rhythmic dance.” In addition to the displays that Goodall describes, others have observed various carnivalesque displays, drumming sessions, and various hooting rituals."


www.bbc.co(*)umans-have-a-religion-instinct
www.bbc.co(*)ow-and-why-did-religion-evolve
www.youtube.com/watch?v=jjQCZClpaaY
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
>...formułuje pogląd o możliwości występowania u tych naszych bliskich krewnych zachowań i postaw wskazujących na ich bogate życie duchowe i emocjonalne ("feelings of some kind of spirituality"), - co stanowi podglebie rozwoju najwcześniejszych form religii.
Ciekawe jak daleko "im" do etapu formowania episkopatu.
30-04-2021 09:42 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)powaga zagadnienia
>>...formułuje pogląd o możliwości występowania u tych naszych bliskich krewnych zachowań i postaw wskazujących na ich bogate życie duchowe i emocjonalne ("feelings of some kind of spirituality"), - co stanowi podglebie rozwoju najwcześniejszych form religii.
>Ciekawe jak daleko "im" do etapu formowania episkopatu.

Temat jest poważny, nie przystoi go opatrywać nieprzystojnymi żartami, mającymi - niewykluczone - na celu wpuszczenie go w kanał "ideolo".
romaro (25211 punktów)Odp: powaga zagadnienia
Temat jest bardzo ciekawy i rozwojowy w dosłownym tego słowa znaczeniu. Chciałem dać plusa ale pamięć mnie zwiodła ze względu na moją bujną wyobraźnię.
To nie jest żart, choć pewnie podobnie byłbym potraktowany 2000 lat temu gdybym przepowiadał przyszłą historię chrześcijaństwa.
Mam pytanie, wiele sekt molestowało dzieci - czy w małpiej sekcie może mieć miejsce molestowania małpiątek?
Wiem -pytanie głupie, złośliwe, nie na miejscu.

Wedlug mnie to sa bzdury. Tylko człowiek może byc zdolny do tak wyrafinowanego działania, by dla wlasnych korzyści wymyśleć/stworzyć religię.
30-04-2021 10:17 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)pewnik i domniemanie
>Temat jest bardzo ciekawy i rozwojowy w dosłownym tego słowa znaczeniu. Chciałem dać plusa ale pamięć mnie zwiodła ze względu na moją bujną wyobraźnię.
>To nie jest żart, choć pewnie podobnie byłbym potraktowany 2000 lat temu gdybym przepowiadał przyszłą historię chrześcijaństwa.
>Mam pytanie, wiele sekt molestowało dzieci - czy w małpiej sekcie może mieć miejsce molestowania małpiątek?
>Wiem -pytanie głupie, złośliwe, nie na miejscu.

Na pewno zdarzają się gwałty i molestowania seksualne dorosłych osobników, więc domniemywam, iż w przypadku "małpiątek" też może się to zdarzyć.
romaro (25211 punktów)Odp: pewnik i domniemanie
Chyba się nie mylę - użyto w artykule słowo "religia"?
Więc pytanie było w kontekście.
30-04-2021 10:21 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)działania niewyrafinowane
>Wedlug mnie to sa bzdury. Tylko człowiek może byc zdolny do tak wyrafinowanego działania, by dla >wlasnych korzyści wymyśleć/stworzyć religię.

Proszę pamiętać, iż nie chodzi li tylko wyłącznie o rozwinięta formę religii, z teologią, rytuałami ściśle określonymi itp. Chodzi o najbardziej prymitywne zachowania typu pierwotny, niewyszukany szamanizm. Takie zachowania trudno określić mianem "wyrafinowane".
romaro (25211 punktów)Odp: działania niewyrafinowane
>Proszę pamiętać, iż nie chodzi li tylko wyłącznie o rozwinięta formę religii, z teologią, rytuałami ściśle określonymi itp. Chodzi o najbardziej prymitywne zachowania typu pierwotny, niewyszukany szamanizm. Takie zachowania trudno określić mianem "wyrafinowane".
Ale ja właśnie kwestionuję "Nie chodzi li tylko".
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: powaga zagadnienia

>>Ciekawe jak daleko "im" do etapu formowania episkopatu.
>Temat jest poważny, nie przystoi go opatrywać nieprzystojnymi żartami,
Zatem małpie przejawy religijności to rzecz poważna, a ludzkie to żart?

cr
haish (2905 punktów)Odp: Czy u szympansów występują zachowania proto/quasireligijne?
>Na forum "Racjonalisty" często pojawia się tematyka religijna. Zainteresowanym tą problematyką
>polecam lekturę dwóch podlinkowanych tekstów, traktujących o genezie religii.
>Szczególnie drugi tekst poświęcony - miedzy innymi - proto i quasireligijnym zachowaniom wśród
>szympansów i bonobos jest warty uwagi. Jest w nim zawarta opinii Jane Goodall znamienitej
>prymatolożki, która interpretując tak zwany "taniec szympansów przy wodospadzie" (trzeci link
>zawierający scenę tańca) formułuje pogląd o możliwości występowania u tych naszych bliskich krewnych
>zachowań i postaw wskazujących na ich bogate życie duchowe i emocjonalne ("feelings of some kind of
>spirituality"), - co stanowi podglebie rozwoju najwcześniejszych form religii.....

W wielu opracowaniach naukowych dyskutowane jest czy zwierzęta mają świadomość, - terminologia stosowana w tychże opracowaniach i tłumaczeniach nie jest jednolita.
W języku polskim opócz pojęcia śwaidomości istnieje pojęcie samoświadomości.
W wielu miejscach na angielskojęzycznej wiki znajduję się hasło 'trudny problem świadomości'. Precyzując i uściślając te pojęcia dochodzimy do wniosku, że świadomość
posiadają wszystkie organizmy żywe w tym rośliny. W kwestji samoświadomości akceptowanym przez ogół środowisk naukowych jest między innymi test lustra.

Odnośnie gatunku homo-sapiens za kryterium początków religijności przyjęto pojawienie się pochówków zmarłych osobników, więc zastosowanie podobnego kryterium wobec innych naczelnych i innych gatunków jest uzasadnione.

Wracając do problemu samoświadomości, wiele z udomowionych zwierząt a zwłaszcza mieszkające pod jednym dachem psy i koty uczą się niejako samoistnie zachowań właściwych zachowaniom ludzkim, - różnica jest jednak taka, że domowe koty i psy
nie są w stanie tych wyuczonych zachowań przekazać własnemu potomstwu.
okragly (21676 punktów)
RELIGIA TO DARWINIZM, NEWTON TO RACJONALIZM. Newton i Darwin nie przystaja do siebie,
Darwinizm to pragmatyzm, jeśli zrobisz coś źle umierasz bezpotomnie. Społeczeństwo niewierzących nie przeżyje (tak było kiedyś ale i dzisiaj umierają bezpotomnie w porównaniu do mocno religijnych)
Rafał Poniecki (7132 punktów)
A ja uważam, że szympansy są jeszcze zbyt racjonalne na to, żeby tworzyć jakiekolwiek podstawy religii.
Powstanie religii musi być poprzedzone rozwojem języka na tyle, żeby móc zacząć - za przeproszeniem - pieprzyć o czymś nieracjonalnym.
Rowerex (859 punktów)
>A ja uważam, że szympansy są jeszcze zbyt racjonalne na to, żeby tworzyć jakiekolwiek podstawy religii.

Czyli co, każda małpa to ateista, żeby nie powiedzieć, że również odwrotnie?

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365