Racjonalista - Strona głównaDo treści
Iły to nie ślady życia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
30-06-2021 14:31MaxGolonko3 (3459 punktów)Iły to nie ślady życia
Streszczenia odkryć naukowych dokonywane na wp.pl trzeba czytać z pewnym sceptycyzmem

"Naukowcy z Uniwersytetu w Vigo w Hiszpanii dokonali niezwykłego odkrycia.
Po dokonaniu analiz próbek gleby pobranych w 2016 roku przez należący do NASA łazik Curiosity okazało się,
że odnaleźli w nich minerały ilaste, które występują również na Ziemi.
W raporcie opublikowanym w czasopiśmie naukowym Nature Astronomy wskazują, że dowodzi to

na istnienie życia na Marsie.

(i po co to pierwsze "na" w tym zdaniu?)

Ich zdaniem warunki sprzyjające temu istniały tam ponad milion lat.
Prawdopodobnie istniały tam stabilne warunki atmosferyczne oraz panowała temperatura od od -3.3 st. Celsjusza do 50,6 st.

wideo.wp.p(*)ch-naukowcow-6655814571305089v

Miłego dnia
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

MaxGolonko3 (3459 punktów)
Tymczasem inny, najnowszy łazik na Marsie nazywa się Perseverance (wytrwałość).

W coraz częstszych przypadkach ten łazik sam przejmie wyznaczanie sobie trasy, korzystając z potężnego systemu automatycznej nawigacji.

Ten ulepszony system o nazwie AutoNav tworzy mapy 3D terenu przed nami, identyfikuje zagrożenia i planuje trasę wokół wszelkich przeszkód
bez dodatkowych wskazówek ze strony kontrolerów z Ziemi.

Ma umiejętność zwaną "myśleniem podczas jazdy". Łazik "myśli" o dalszej jeździe, nawet wtedy gdy koła się kręcą.

Ta zdolność, w połączeniu z innymi ulepszeniami, może umożliwić Perseverance osiągnięcie maksymalnej prędkości 120 metrów na godzinę;
jego poprzednik, Curiosity, wyposażony we wcześniejszą wersję AutoNav, pokonuje około 20 metrów na godzinę.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników, Perseverance może wykorzystywać jeden ze swoich komputerów tylko do nawigacji jazdy na powierzchni
podczas gdy jego główny komputer może poświęcić się wielu innym zadaniom.

Łazik okresowo rejestruje obrazy podczas ruchu, porównując jedną pozycję z drugą, aby sprawdzić, czy przesunął się o oczekiwaną odległość.

Wszytko to powoduje, że będzie w stanie dotrzeć do miejsc wyznaczanych przez naukowców znacznie szybciej.
Ponadto może wjechać w tak urozmaicony teren jaki kiedyś (innymi łazikami) omijano w trosce o uniknięcie awarii.

***
Na jednym ze zdjęć widzimy Panią Vandi Verma, inżynier, która pracuje w zespole sterującym łazikiem.
Nosi specjalne okulary 3D, aby łatwiej wykrywać elementu w terenie, których łazik powinien jednak unikać.

Filmiki:

youtu.be/t2gMaK003B8

youtu.be/lBluKAgu8e8

Źródło:

www.nasa.g(*)nce-mars-rover-takes-the-wheel
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Ma umiejętność zwaną "myśleniem podczas jazdy". Łazik "myśli" o dalszej jeździe, nawet wtedy gdy koła się kręcą.

A dlaczego "myślenie" oznaczyłeś cudzyslowiem?

Czyzby odezwała się w tobie jakas katolicka idea, przypisująca myślenie wyłącznie ludziom?

Skąd wiesz, że myśleniu łazika nie towarzyszy jego świadomość?

W reakcji na bodźce łazik nie różni się szczególnie od ludzi.

Co by to dla was znaczyła idea, wg której przedmioty martwe są świadome i myślą abstrakcyjnie?
02-07-2021 07:58 
 Ocena 1 na 1
Wenancjusz (16441 punktów)
>>Ma umiejętność zwaną "myśleniem podczas jazdy". Łazik "myśli" o dalszej jeździe, nawet wtedy gdy koła się kręcą.
>A dlaczego "myślenie" oznaczyłeś cudzyslowiem?
>Czyzby odezwała się w tobie jakas katolicka idea, przypisująca myślenie wyłącznie ludziom?
>Skąd wiesz, że myśleniu łazika nie towarzyszy jego świadomość?
>W reakcji na bodźce łazik nie różni się szczególnie od ludzi.
>Co by to dla was znaczyła idea, wg której przedmioty martwe są świadome i myślą abstrakcyjnie?

No? Na ten przykład Twoja oderwana ręka, która po oderwaniu ma własną, niezależną od Ciebie świadomość.


Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
02-07-2021 08:28 
 Ocena-1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>No? Na ten przykład Twoja oderwana ręka, która po oderwaniu ma własną, niezależną od Ciebie świadomość.

Tak sądzę.

Sądzę, że każda komórka naszego ciała ma własną świadomość a świadomość człowieka jest złożeniem tych pomniejszych, komórkowych świadomości w jedną globalną.

Kazde ogniwo ma swoje właściwości, które po spięciu ogniw w łańcuch składają się na właściwości łańcucha.
02-07-2021 21:08 
 Ocena 1 na 1
Wenancjusz (16441 punktów)
>>Ma umiejętność zwaną "myśleniem podczas jazdy". Łazik "myśli" o dalszej jeździe, nawet wtedy gdy koła się kręcą.
>A dlaczego "myślenie" oznaczyłeś cudzyslowiem?

A tyle Ciebie pouczam i nic. Groch o ścianę. Dlaczego nie umiesz Polaku pisać po polsku?
Cytat:
Definicyjnie cudzysłów «znak graficzny w postaci dwóch par przecinków: " " lub rzadziej w innej formie, np. << >>, >> <<, w które ujmuje się wyrazy, powiedzenia lub zdania cytowane.
Więc winieneś napisać "cudzysłowem" skrótowo od cudzego słowa, a nie cudzego słowia.

>Czyzby odezwała się w tobie jakas katolicka idea, przypisująca myślenie wyłącznie ludziom?

No właśnie. A masz inne, lepsze? Zdefiniowałeś to określenie? Więc dlaczego Ty przypisujesz słowo "katolickie"? Co ma do tego "katolicyzm"? A skąd to skojarzenie? Łazika budował człowiek bez udziału żadnej religii.. By to zrobić musiał pomyśleć jak, musiał mieć już wiedzę wg jakich technologii, jakich użyć materiałów, jak to urządzenie wyposażyć w namiastkę "myślenia", co się okazuje tylko stosem algorytmów wpisanych będących tylko następstwem spodziewanych zdarzeń, co by było gdyby. jak ma zareagować gdy się zdarzy nieprzewidywalna sytuacja. Więc człowiek konstruktor wyposaża to urządzenie we wszelkie możliwe rozwiązania pozwalające na samo radzenie sobie. To nie jest świadomość istnienia i to nie jest myślenie. U Ciebie pokrako świadomość, to inne pojęcie, którego nie zdefiniowałeś jak zwykle. No bo jaką świadomość ma materia martwa, np. przydrożny kamień, którego dla zabawy sobie kopniesz? A łazik jest przecież w swej istocie materią martwą. To gdzie jego świadomość?

Cytat:

Świadomość to:
1. zdawanie sobie sprawy z czegoś
2. wspólne dla określonej grupy ludzi poglądy i cele
3. stan przytomności
4. charakterystyczna dla człowieka zdolność poznawania i oceniania siebie i otoczenia
Próg świadomości najmniejsza i największa wartość bodźców wywołujących u kogoś świadomość czegoś


>Skąd wiesz, że myśleniu łazika nie towarzyszy jego świadomość?

A Ty skąd taki pewien, że to jego samoświadomość a nie odpowiednio bogate programy mu wszyte przy budowie?
Znów awantury wywołujesz, nie mając pojęcia o czym piszesz?

>W reakcji na bodźce łazik nie różni się szczególnie od ludzi.

Różni się i to dokładnie. Wszystko zależy jakie sensory/czujniki mu "wszyto".

>Co by to dla was znaczyła idea, wg której przedmioty martwe są świadome i myślą abstrakcyjnie?

Znów puszczasz bąki i to śmierdzące. Udowodnij te bzdury matole. Takie bzdury mnie nie interesują. Wąchaj je sobie sam. Ja nie mam zamiaru. Masz swoją prywatną fizykę, matematyki nie znasz, a wciskasz się jak koszulka niemowlęcia w jego dupeczkę. Smród się zaczyna coraz większy, ale żeby to od niemowlęcia, to bym wytrzymał. Ale stary, kończący już swój żywot byk, wędrowny dzieciorób, robi. NIE! Nie będę dalej tego wąchał.
Ucz się polskiego, Polaku.


Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
03-07-2021 12:23 
 Ocena-1 na 1
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>>Co by to dla was znaczyła idea, wg której przedmioty martwe są świadome i myślą abstrakcyjnie?
>Znów puszczasz bąki i to śmierdzące. Udowodnij te bzdury matole. Takie bzdury mnie nie interesują.

Chętnie udowodnię.

Człowiek to TYLKO zwoje przewodów i przepływające przez nie strumienie dokładnie tak samo jak łazik.

W człowieku nie znajdziesz niczego ponad zwojami przewodów i przepywajacymi przez nie strumieniami.

Czlowiek jest czynną maszyną tak jak łazik różni go od łazika jedynie poziom złożoności układów i systemów.

Wyjaśnię ci to wprost.

Wasza wiara w istnienie systemu w układzie człowieka, który jest początkiem świadomości jest całkowicie fałszywa.

Urządzenie z tego filmu
youtu.be/ltkEIV4ZO10

jest świadoma osobą
czującą, myślącą abstrakcyjnie, rozumujaca, dokonującą własnych wyborów tak samo jak ty
04-07-2021 20:39 
 Ocena 2 na 2
Wenancjusz (16441 punktów)
>>>Co by to dla was znaczyła idea, wg której przedmioty martwe są świadome i myślą abstrakcyjnie?
>>Znów puszczasz bąki i to śmierdzące. Udowodnij te bzdury matole. Takie bzdury mnie nie interesują.
>Chętnie udowodnię.
>Człowiek to TYLKO zwoje przewodów i przepływające przez nie strumienie dokładnie tak samo jak łazik.
>W człowieku nie znajdziesz niczego ponad zwojami przewodów i przepywajacymi przez nie strumieniami.
>Czlowiek jest czynną maszyną tak jak łazik różni go od łazika jedynie poziom złożoności układów i systemów.
>Wyjaśnię ci to wprost.
>Wasza wiara w istnienie systemu w układzie człowieka, który jest początkiem świadomości jest całkowicie fałszywa.
>Urządzenie z tego filmu
>youtu.be/ltkEIV4ZO10
>jest świadoma osobą
>czującą, myślącą abstrakcyjnie, rozumujaca, dokonującą własnych wyborów tak samo jak ty
No i nic nie udowodniłeś, jak zwykle a to co chciałeś udowodnić to tylko ciąg dalszy p*****lenia be sensu.

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365