Racjonalista - Strona głównaDo treści
Steganografia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
12-07-2021 03:09romaro (25211 punktów)Steganografia
Ocena 3 na 3
W kryptografii, wiadomości są szyfrowane i mogą zostać wysłane publicznym kanałem. A słyszeliście o steganografii? Otóż steganografia posiada pewną przewagę - próbuje ukryć fakt prowadzenia komunikacji.Wiadomością do ukrycia może być nie tylko tekst czy steganotekst, lecz także plik graficzny, dźwiękowy lub wideo. Objętość ukrywanego pliku medialnego jest ściśle powiązana z wielkością pliku nośnika, toteż niemożliwe jest ukrycie pliku wideo w pliku tekstowym. Zmiany, jakie niesie za sobą umieszczenie wiadomości w pliku nośnika są nieuchwytne dla ludzkich zmysłów. Tutaj moje ostrzeźenie - steganografia może być wykorzystana do przesyłania pornografii dziecięcej i już chociaż dlatego warto z informatyką być za pan brat, by rozwijająca się sztuczna inteligencja nas za mocno nie zaskoczyła.
Jeden z pierwszych przykładów wykorzystania steganografii, opisany przez Herodota, przypisuje się niejakiemu Histiajosowi. Potrzebował on sposobu na przesłanie tajnej wiadomości do swojej armii drogami kontrolowanymi przez nieprzyjaciela. W tym celu ogolił głowę niewolnikowi i wytatuował informację na gołej skórze. Gdy odrosły włosy, niewolnik dostarczył wiadomość. Metody ukrywania wiadomości, takie jak pisanie między wierszami dokumentu niewidzialnym atramentem sporządzonym z mleka lub soku, który uwidacznia się dopiero po podgrzaniu, były stosowane już w starożytnym Rzymie. W 1499 r. Trithemius ogłosił dzieło zatytułowane Steganographia. Jest to jedna z pierwszych książek poświęconych tej dziedzinie. W czasie II wojny światowej Niemcy używali mikrokropek, by ukrywać dane w znakach interpunkcyjnych w papierowych dokumentach. Przy pewnych założeniach za odmianę pisemnej steganografii możemy uznać stenografię (gr.stenós'ciasny',gráphein 'pisać') - jest to skrócona, symboliczna metoda zapisu, zwiększająca jego szybkość i zwięzłość w porównaniu z tradycyjnymi dla danego języka metodami.
Stenografia cieszyła się znacznie większą popularnością w przeszłości, przed wynalezieniem przenośnych urządzeń do nagrywania głosu. Metody stenograficzne były wykorzystywane albo do zapisu bieżącej mowy, albo do usprawnienia pracy biurowej i dziennikarskiej. Zapisywanie informacji poufnych w postaci stenogramu pozwalało ukryć treść przez osobami trzecimi w miejscach publicznych. No i kto z nas w czasach analogowych nie próbował stworzyć własnego atramentu sympatycznego?
W dzisiejszych czasach steganografia zdobywa coraz większą popularność w Internecie. Wykorzystywana jest do ukrywania informacji poufnych oraz do ukrywania znaków towarowych w obrazach i muzyce, co definiuje się mianem elektronicznych znaków wodnych.Kiedy stosując komercyjne rozwiązania możemy przypuścić, że odpowiednie służby są w stanie odczytać zaszyfrowane informacje, steganografia elektroniczna może realnie okazać się jednym z ostatnich bastionów prywatności we współczesnym świecie Internetu.
Programy do ukrywania informacji można bezpłatnie pobrać z Internetu. Istnieje duża liczba aplikacji dla różnych systemów operacyjnych. Te aplikacje wyposażone są w interfejsy graficzne i umożliwiają proste ukrywanie danych w różnorodnych formatach plików. Naprawdę warto się z nimi zapoznać.

Więcej informacji o steganografii znajdziecie tutaj:
pawelskaru(*)o-to-jest-a-komu-to-potrzebne/
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Hodża (11172 punktów)
>W kryptografii, wiadomości są szyfrowane i mogą zostać wysłane publicznym kanałem. A słyszeliście o
>steganografii? Otóż steganografia posiada pewną przewagę - próbuje ukryć fakt prowadzenia
>komunikacji.

Lata temu czytałem artykuł poświęcony kryptografii i można przyjąć, że steganografia niemal zawsze towarzyszy transmisjom między różnymi państwowymi instytucjami wespół z kryptografią (warto jeszcze raz podkreślić różnicę - steganografia sensu stricto nie zajmuje się kodowaniem przekazu, tylko samym ukrywaniem faktu iż taki przekaz w ogóle ma miejsce).

Ciekawym tego przykładem jest transmisja w szumie (w szczególności cyfrowym) - jedynie dedykowane urządzenie, klucz bądź algorytm są w stanie wyłowić znaczące bity informacji.

Steganografia w połączeniu z najbardziej zaawansowanymi technikami kryptograficznymi (o których raczej nie poczyta się w żadnym biuletynie naukowym) sprawiają, że wbrew obiegowym opiniom i mitom budowanym wokół np kryptografii kwantowej, istnieją kody praktycznie niemożliwe do złamania kryptograficznego i żaden postęp technologiczny w tej dziedzinie (włączając w to wspomnianą kwantową technologię obliczeniową) który możemy obecnie sobie wyobrażać tego nie zmieni w dającej się przewidzieć przyszłości.

Pozostają więc stare jak świat metody: korupcja, zdrada, szantaż, uzyskiwanie fizycznego dostępu do specyfikacji protokołów kryptograficznych, innymi słowy koledzy Jamesa B. nadal będą mieć zajęcie.


Forma Dei munus
romaro (25211 punktów)
>Steganografia w połączeniu z najbardziej zaawansowanymi technikami kryptograficznymi (o których raczej nie poczyta się w żadnym biuletynie naukowym) sprawiają, że wbrew obiegowym opiniom i mitom budowanym wokół np kryptografii kwantowej, istnieją kody praktycznie niemożliwe do złamania kryptograficznego i żaden postęp technologiczny w tej dziedzinie (włączając w to wspomnianą kwantową technologię obliczeniową) który możemy obecnie sobie wyobrażać tego nie zmieni w dającej się przewidzieć przyszłości.
No nie wiem.
To co się działo wokół tv satelitarnej swego czasu, to był istny wyścig szczurów. Nadawcy byli bezsilni. Rozkodowywanie sygnałów w nagravision, cryptoworku czy innych było bajecznie proste, mimo że do dyspozycji były tylko domowe 8 bitowe komputery. Zabawa skończyła się, a raczej przeniosła do sieci. I nawiasem mówiąc, specjaliści od kodowania tv satelitarnej mogliby już pójść na niezasłużony urlop.
Zważywszy jakie dzisiaj domowe komputery mają moce obliczeniowe...
Hodża (11172 punktów)
>No nie wiem.
>To co się działo wokół tv satelitarnej swego czasu, to był istny wyścig szczurów. Nadawcy byli bezsilni. Rozkodowywanie sygnałów w nagravision, cryptoworku czy innych było bajecznie proste, mimo że do dyspozycji były tylko domowe 8 bitowe komputery. Zabawa skończyła się, a raczej przeniosła do sieci. I nawiasem mówiąc, specjaliści od kodowania tv satelitarnej mogliby już pójść na niezasłużony urlop.
>Zważywszy jakie dzisiaj domowe komputery mają moce obliczeniowe...

Ale toż to biznes dla masowego odbiorcy. Mówimy tu o zupełnie innej "półce". Wiadomo, firmy raczej nie będą inwestować w zabezpieczenia na poziomie kodów atomowych. Kiedyś nasi spece jeździli do Niemiec i otwierali zamki elektroniczne w najnowszych mercach za pomocą pilotów-wytrychów.

Forma Dei munus
romaro (25211 punktów)
>>Zważywszy jakie dzisiaj domowe komputery mają moce obliczeniowe...
>Ale toż to biznes dla masowego odbiorcy. Mówimy tu o zupełnie innej "półce". Wiadomo, firmy raczej nie będą inwestować w zabezpieczenia na poziomie kodów atomowych.
Nie ma istotnego znaczenia do czego wykorzystywane są maszyny. Podałem jeden z wielu przykładów.
>Kiedyś nasi spece jeździli do Niemiec i otwierali zamki elektroniczne w najnowszych mercach za pomocą pilotów-wytrychów.
Nie o takich specach mówię. Mam na myśli informatyków z najwyższej półki. Polaków, Ukraińców, Rosjan. Wyobraź sobie, że dzisiaj firmy pozycjonerskie rosną jak grzby. Obecnie zarobek dobrego pozycjonera wynosi nie mniej niz 10000zł brutto. A wyobraź sobie, że pozycjonerzy z prawdziwego zdarznia już 10 lat temu nie schodzili poniżej 500000 zł.
Wielu z nich pozakladało legalne firmy i dzisiaj zatrudniają ludzi którzy w miarę dobrze u nich zarabiają. Ale w tej branży zawsze będzie forpoczta, grupa wybitnych wolnych strzelców, którzy nie tylko dla pieniędzy ten informacyjny business napędzają i będą napędzać. Dla mlodych ludzi w tej profesji , przy najmniej na poczatku, liczy się uznanie w srodowisku. Kto lub co było pierwsze - NeXT czy Jobs, a na końcu Apple? Microsof czy Gates?
Moi synowie siedzą w tej branży, a ja mam w tym swój udział, że taką drogę wybrali. A
.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365