 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-07-2021 03:09 | romaro (25211 punktów) | Steganografia
3 na 3 | W kryptografii, wiadomości są szyfrowane i mogą zostać wysłane publicznym kanałem. A słyszeliście o steganografii? Otóż steganografia posiada pewną przewagę - próbuje ukryć fakt prowadzenia komunikacji.Wiadomością do ukrycia może być nie tylko tekst czy steganotekst, lecz także plik graficzny, dźwiękowy lub wideo. Objętość ukrywanego pliku medialnego jest ściśle powiązana z wielkością pliku nośnika, toteż niemożliwe jest ukrycie pliku wideo w pliku tekstowym. Zmiany, jakie niesie za sobą umieszczenie wiadomości w pliku nośnika są nieuchwytne dla ludzkich zmysłów. Tutaj moje ostrzeźenie - steganografia może być wykorzystana do przesyłania pornografii dziecięcej i już chociaż dlatego warto z informatyką być za pan brat, by rozwijająca się sztuczna inteligencja nas za mocno nie zaskoczyła. Jeden z pierwszych przykładów wykorzystania steganografii, opisany przez Herodota, przypisuje się niejakiemu Histiajosowi. Potrzebował on sposobu na przesłanie tajnej wiadomości do swojej armii drogami kontrolowanymi przez nieprzyjaciela. W tym celu ogolił głowę niewolnikowi i wytatuował informację na gołej skórze. Gdy odrosły włosy, niewolnik dostarczył wiadomość. Metody ukrywania wiadomości, takie jak pisanie między wierszami dokumentu niewidzialnym atramentem sporządzonym z mleka lub soku, który uwidacznia się dopiero po podgrzaniu, były stosowane już w starożytnym Rzymie. W 1499 r. Trithemius ogłosił dzieło zatytułowane Steganographia. Jest to jedna z pierwszych książek poświęconych tej dziedzinie. W czasie II wojny światowej Niemcy używali mikrokropek, by ukrywać dane w znakach interpunkcyjnych w papierowych dokumentach. Przy pewnych założeniach za odmianę pisemnej steganografii możemy uznać stenografię (gr.stenós'ciasny',gráphein 'pisać') - jest to skrócona, symboliczna metoda zapisu, zwiększająca jego szybkość i zwięzłość w porównaniu z tradycyjnymi dla danego języka metodami. Stenografia cieszyła się znacznie większą popularnością w przeszłości, przed wynalezieniem przenośnych urządzeń do nagrywania głosu. Metody stenograficzne były wykorzystywane albo do zapisu bieżącej mowy, albo do usprawnienia pracy biurowej i dziennikarskiej. Zapisywanie informacji poufnych w postaci stenogramu pozwalało ukryć treść przez osobami trzecimi w miejscach publicznych. No i kto z nas w czasach analogowych nie próbował stworzyć własnego atramentu sympatycznego? W dzisiejszych czasach steganografia zdobywa coraz większą popularność w Internecie. Wykorzystywana jest do ukrywania informacji poufnych oraz do ukrywania znaków towarowych w obrazach i muzyce, co definiuje się mianem elektronicznych znaków wodnych.Kiedy stosując komercyjne rozwiązania możemy przypuścić, że odpowiednie służby są w stanie odczytać zaszyfrowane informacje, steganografia elektroniczna może realnie okazać się jednym z ostatnich bastionów prywatności we współczesnym świecie Internetu. Programy do ukrywania informacji można bezpłatnie pobrać z Internetu. Istnieje duża liczba aplikacji dla różnych systemów operacyjnych. Te aplikacje wyposażone są w interfejsy graficzne i umożliwiają proste ukrywanie danych w różnorodnych formatach plików. Naprawdę warto się z nimi zapoznać. Więcej informacji o steganografii znajdziecie tutaj: pawelskaru(*)o-to-jest-a-komu-to-potrzebne/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Hodża (11172 punktów) | >W kryptografii, wiadomości są szyfrowane i mogą zostać wysłane publicznym kanałem. A słyszeliście o >steganografii? Otóż steganografia posiada pewną przewagę - próbuje ukryć fakt prowadzenia >komunikacji.
Lata temu czytałem artykuł poświęcony kryptografii i można przyjąć, że steganografia niemal zawsze towarzyszy transmisjom między różnymi państwowymi instytucjami wespół z kryptografią (warto jeszcze raz podkreślić różnicę - steganografia sensu stricto nie zajmuje się kodowaniem przekazu, tylko samym ukrywaniem faktu iż taki przekaz w ogóle ma miejsce).
Ciekawym tego przykładem jest transmisja w szumie (w szczególności cyfrowym) - jedynie dedykowane urządzenie, klucz bądź algorytm są w stanie wyłowić znaczące bity informacji.
Steganografia w połączeniu z najbardziej zaawansowanymi technikami kryptograficznymi (o których raczej nie poczyta się w żadnym biuletynie naukowym) sprawiają, że wbrew obiegowym opiniom i mitom budowanym wokół np kryptografii kwantowej, istnieją kody praktycznie niemożliwe do złamania kryptograficznego i żaden postęp technologiczny w tej dziedzinie (włączając w to wspomnianą kwantową technologię obliczeniową) który możemy obecnie sobie wyobrażać tego nie zmieni w dającej się przewidzieć przyszłości.
Pozostają więc stare jak świat metody: korupcja, zdrada, szantaż, uzyskiwanie fizycznego dostępu do specyfikacji protokołów kryptograficznych, innymi słowy koledzy Jamesa B. nadal będą mieć zajęcie.
Forma Dei munus
|
|
 | | romaro (25211 punktów) | >Steganografia w połączeniu z najbardziej zaawansowanymi technikami kryptograficznymi (o których raczej nie poczyta się w żadnym biuletynie naukowym) sprawiają, że wbrew obiegowym opiniom i mitom budowanym wokół np kryptografii kwantowej, istnieją kody praktycznie niemożliwe do złamania kryptograficznego i żaden postęp technologiczny w tej dziedzinie (włączając w to wspomnianą kwantową technologię obliczeniową) który możemy obecnie sobie wyobrażać tego nie zmieni w dającej się przewidzieć przyszłości. No nie wiem. To co się działo wokół tv satelitarnej swego czasu, to był istny wyścig szczurów. Nadawcy byli bezsilni. Rozkodowywanie sygnałów w nagravision, cryptoworku czy innych było bajecznie proste, mimo że do dyspozycji były tylko domowe 8 bitowe komputery. Zabawa skończyła się, a raczej przeniosła do sieci. I nawiasem mówiąc, specjaliści od kodowania tv satelitarnej mogliby już pójść na niezasłużony urlop. Zważywszy jakie dzisiaj domowe komputery mają moce obliczeniowe...
|
|
|  | | Hodża (11172 punktów) | >No nie wiem. >To co się działo wokół tv satelitarnej swego czasu, to był istny wyścig szczurów. Nadawcy byli bezsilni. Rozkodowywanie sygnałów w nagravision, cryptoworku czy innych było bajecznie proste, mimo że do dyspozycji były tylko domowe 8 bitowe komputery. Zabawa skończyła się, a raczej przeniosła do sieci. I nawiasem mówiąc, specjaliści od kodowania tv satelitarnej mogliby już pójść na niezasłużony urlop. >Zważywszy jakie dzisiaj domowe komputery mają moce obliczeniowe...
Ale toż to biznes dla masowego odbiorcy. Mówimy tu o zupełnie innej "półce". Wiadomo, firmy raczej nie będą inwestować w zabezpieczenia na poziomie kodów atomowych. Kiedyś nasi spece jeździli do Niemiec i otwierali zamki elektroniczne w najnowszych mercach za pomocą pilotów-wytrychów.
Forma Dei munus
|
|
| |  | | romaro (25211 punktów) | >>Zważywszy jakie dzisiaj domowe komputery mają moce obliczeniowe... >Ale toż to biznes dla masowego odbiorcy. Mówimy tu o zupełnie innej "półce". Wiadomo, firmy raczej nie będą inwestować w zabezpieczenia na poziomie kodów atomowych. Nie ma istotnego znaczenia do czego wykorzystywane są maszyny. Podałem jeden z wielu przykładów. >Kiedyś nasi spece jeździli do Niemiec i otwierali zamki elektroniczne w najnowszych mercach za pomocą pilotów-wytrychów. Nie o takich specach mówię. Mam na myśli informatyków z najwyższej półki. Polaków, Ukraińców, Rosjan. Wyobraź sobie, że dzisiaj firmy pozycjonerskie rosną jak grzby. Obecnie zarobek dobrego pozycjonera wynosi nie mniej niz 10000zł brutto. A wyobraź sobie, że pozycjonerzy z prawdziwego zdarznia już 10 lat temu nie schodzili poniżej 500000 zł. Wielu z nich pozakladało legalne firmy i dzisiaj zatrudniają ludzi którzy w miarę dobrze u nich zarabiają. Ale w tej branży zawsze będzie forpoczta, grupa wybitnych wolnych strzelców, którzy nie tylko dla pieniędzy ten informacyjny business napędzają i będą napędzać. Dla mlodych ludzi w tej profesji , przy najmniej na poczatku, liczy się uznanie w srodowisku. Kto lub co było pierwsze - NeXT czy Jobs, a na końcu Apple? Microsof czy Gates? Moi synowie siedzą w tej branży, a ja mam w tym swój udział, że taką drogę wybrali. A .
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|