Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bezpieczna eskapada po orzecha laskowego

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
20-08-2021 08:01Arminius (25555 punktów)Bezpieczna eskapada po orzecha laskowego
Ocena 2 na 2
Wystarczyło trochę dobrej woli oraz zebranych społecznie przez ochotników 750 funtów - żeby liczba zabijanych przez samochody wiewiórek na jednej z ruchliwych dróg w GB drastycznie spadła. Zasadnicze znaczenia ma więc niejednokrotnie postawa i chęć zdziałania czegoś - nie zaś środki finansowe. Wyrażając uznanie dla tego typu przedsięwzięć chciałbym jednakże zwrócić uwagę na jeden istotny problem. Otóż wiewiórki są "cute" dają się lubić - więc łatwo zyskują sobie sympatyków i sojuszników. Należy jednakże pamiętać, iż w przyrodzie nie wszystkie zwierzęta mają taki "pijar" jak wiewiórki, co bynajmniej nie powinno usprawiedliwiać zauważalnego często wśród ludzi bambinizmu. Gawron, dżdżownica czy "paskudna" ropucha zasługują na taką samą ochronę jak wiewiórka czy sarenka. Warto tez wiedzieć, że wśród zwierząt podobnie jak wśród ludzi "nie szata zdobi... zwierza". Eleganckie i szykowne sójki bywają większymi "rozbójnikami" ( według naszych mniemań i definicji) niż sroki czy gawrony


www.bbc.com/news/av/uk-england-tyne-58245296

"Volunteers from Cramlington and District Red Squirrel Group fundraised about £750 to build the safe crossing between the squirrels' home in Seghill woods and East Cramlington Nature Reserve.
The endangered animals make the treacherous journey dozens of times each day to get hazelnuts".
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>liczba zabijanych przez samochody wiewiórek na jednej z ruchliwych dróg w GB drastycznie spadła.
A co w takim spadku drastycznego?

>Otóż wiewiórki są "cute" dają się lubić - więc łatwo zyskują sobie sympatyków i sojuszników.
W Europie, Amerykanie za swoimi nie przepadają.

cr
20-08-2021 20:55 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)rudowłose
>>liczba zabijanych przez samochody wiewiórek na jednej z ruchliwych dróg w GB drastycznie spadła.
>A co w takim spadku drastycznego?

Jego skala

>>Otóż wiewiórki są "cute" dają się lubić - więc łatwo zyskują sobie sympatyków i sojuszników.
>W Europie, Amerykanie za swoimi nie przepadają.

Materiał dotyczy rudowłosych z GB.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: rudowłose

>>>liczba zabijanych przez samochody wiewiórek na jednej z ruchliwych dróg w GB drastycznie spadła.
>>A co w takim spadku drastycznego?
>Jego skala
Czyli powinno się poprawić mniej gwałtownie? Lub jakoś przyzwoiciej?

cr
23-08-2021 08:31 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)uzasadnienie
>>>>liczba zabijanych przez samochody wiewiórek na jednej z ruchliwych dróg w GB drastycznie spadła.
>>>A co w takim spadku drastycznego?
>>Jego skala
>Czyli powinno się poprawić mniej gwałtownie? Lub jakoś przyzwoiciej?
>
cr


"The group said it was "undoubtedly reducing the risk of death" each time the squirrels opt for the safer crossing, with figures reducing from nine confirmed and four unconfirmed deaths on the stretch of road in 2018, to just one unconfirmed death this year."

Pry takiej redukcji "wypadków śmiertelnych" - użycie określenia "drastyczny spadek" - jest jak najbardziej uzasadnione.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: uzasadnienie

>>Czyli powinno się poprawić mniej gwałtownie? Lub jakoś przyzwoiciej?
>"The group said it was "undoubtedly reducing the risk of death" each time the squirrels opt for the safer crossing, with figures reducing from nine confirmed and four unconfirmed deaths on the stretch of road in 2018, to just one unconfirmed death this year."
>Pry takiej redukcji "wypadków śmiertelnych" - użycie określenia "drastyczny spadek" - jest jak najbardziej uzasadnione.
Redukcja zjawiska niepożądanego siłą logiki jest zjawiskiem pozytywnym, więc epitet zarezerwowany do zjawisk negatywnych nie ma tu zastosowania.

cr
23-08-2021 11:15 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)Ma zastosowanie

>Redukcja zjawiska niepożądanego siłą logiki jest zjawiskiem pozytywnym, więc epitet zarezerwowany do zjawisk negatywnych nie ma tu zastosowania.

Spadek śmiertelności wiewiórek był "radyklaną zmianą" stanu rzeczy - więc jak najbardziej ma.

"(1.1) pełen jaskrawości, wyrazistości, czasem też - brutalności
(1.2) o zmianie lub o metodzie: gwałtowny, radykalny"

pl.wiktionary.org/wiki/drastyczny
romaro (25211 punktów)Odp: Ma zastosowanie
Jeszcze trochę, to się dowiemy jak przekształcić powieść "Krzyżacy" Sienkiewicza w Krzyżowców Kossak.

>Spadek śmiertelności wiewiórek był "radyklaną zmianą" stanu rzeczy
Chcesz powiedzieć, że powyższe zdanie jest tożsame z tym:
"liczba zabijanych przez samochody wiewiórek na jednej z ruchliwych dróg w GB drastycznie spadła."

"Uległ radykalnej poprawie".

radykalny = drastyczny (logiki zero)
Arminius (25555 punktów)odsyłam
>Jeszcze trochę, to się dowiemy jak przekształcić powieść "Krzyżacy" Sienkiewicza w Krzyżowców Kossak.
>>Spadek śmiertelności wiewiórek był "radyklaną zmianą" stanu rzeczy
>Chcesz powiedzieć, że powyższe zdanie jest tożsame z tym:
>"liczba zabijanych przez samochody wiewiórek na jednej z ruchliwych dróg w GB drastycznie spadła."
>"Uległ radykalnej poprawie".
>radykalny = drastyczny (logiki zero)

To pańskie subiektywne elukubracje. Raz jeszcze odsyłam do podlinkowanego materiału z wikipedii.
romaro (25211 punktów)Odp: odsyłam
>To pańskie subiektywne elukubracje. Raz jeszcze odsyłam do podlinkowanego materiału z wikipedii.
Nie widzę potrzeby, różnica między radykalny, a drastyczny jest...
RADYKALNA czy DRASTYCZNA?

Nie masz wyczucia w akcentowaniu, stad wnoszę, ze nie jestes obdarzony słuchem muzycznym
Nie jest to defekt.

Gdyby bylo - "ulegla radykalnej poprawie", nie byłoby tej dyskusji.
Arminius (25555 punktów)bez dyskusji

>Nie masz wyczucia w akcentowaniu,

Pan zaś używając standardowych hejterskich epitetów najcięższego kalibru - nie ma pojęcia o desygnacie tego słowa.

>stad wnoszę, ze nie jesteś obdarzony słuchem muzycznym

To zupełnie inna bajka.

>Nie jest to defekt.

Kamień mi spadł z serca.


>Gdyby bylo - "ulegla radykalnej poprawie", nie byłoby tej dyskusji.

Ale jest o drastycznym spadku czyli zmianie i też jest poprawnie - wiec...po co ta dyskusja?
Zamiast mleć bezsensownie jęzorem o niczym, wyjdź pan na zewnątrz i usuń ślimaki czy dżdżownice z jezdni czy ścieżek rowerowych. Ocalisz pan parę istnień, zrobisz pan coś konkretnego.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Ma zastosowanie

>Spadek śmiertelności wiewiórek był "radyklaną zmianą"
Na 'radykalność' zgoda, ona jak najbardziej się tu nadaje.

cr
Arminius (25555 punktów)której synonimem...
>>Spadek śmiertelności wiewiórek był "radyklaną zmianą"
>Na 'radykalność' zgoda, ona jak najbardziej się tu nadaje.
>
cr


, której synonimem w kontekście zmiany jest "drastyczność" - o czym dobitnie w podlinkowanym materiale z wikipedii. Nie ma w nim nic o potrzebie takiej czy innej konotacji zdarzenia charakteryzowanego owym epitetem.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: której synonimem...

>, której synonimem w kontekście zmiany jest "drastyczność" - o czym dobitnie w podlinkowanym materiale z wikipedii. Nie ma w nim nic o potrzebie takiej czy innej konotacji zdarzenia charakteryzowanego owym epitetem.
Cóż, w polszczyźnie, nierzadko za sprawą językowego niechlujstwa, zachodzą drastyczne zmiany.

cr
Arminius (25555 punktów)ewolucja
>>, której synonimem w kontekście zmiany jest "drastyczność" - o czym dobitnie w podlinkowanym materiale z wikipedii. Nie ma w nim nic o potrzebie takiej czy innej konotacji zdarzenia charakteryzowanego owym epitetem.
>Cóż, w polszczyźnie, nierzadko za sprawą językowego niechlujstwa, zachodzą drastyczne zmiany.
>
cr


Językoznawcy mówią o takim zjawisku, że język żyje swoim własnym życiem.
z Mantopy (3643 punktów)
(zablokowany)
Odp: ewolucja
>>>
>Językoznawcy mówią o takim zjawisku, że język żyje swoim własnym życiem.
>

Wybrańcy ludu sami sobie piszą przepisy i wydaje mi się, że oni je rozumieją jednoznacznie.
Cwani prawnicy jak to czytają to padają ze śmiechu.
Twórczość wybrańców ludu przechodzi przez nadzór wojewody.
Polak z ulicy, na urzędzie, sam sobie pisze prawo. Prawo sobie pisze kierując się dewizą:
Jestem nietykalny a lud nie ma żadnych praw.
Jakaś gazeta powinna zrobić konkurs i przyznawać, ANONIMOWO, nagrody osobom ujawniającym samorządowe, prawne kwiatki wybrańców ludu.
romaro (25211 punktów)Odp: rudowłose
>>>liczba zabijanych przez samochody wiewiórek na jednej z ruchliwych dróg w GB drastycznie spadła.
drastycznego[/url]?
>Jego skala
Przejmujesz się, bo skala tego zjawiska jest zbyt gwałtowna?
Jeżeli tak, to wyraz "drastyczny" jak najbardziej pasuje. Ale z wypowiedzi wynika jasno, że jesteś sojusznikiem wiewiórek, a więc będąc ich sprzymierzeńcem, użyte w zdaniu słowo "drastycznie", nabiera znaczenia paradoksalnego. Nawet ta figura retoryczna ma swoją nazwę.
Pewnie tego nie dostrzegasz, zadufany w swe zdolności twórcze, ale nie pierwszy już raz popełniasz gafy. Rownie dobrze mogłeś napisać "dramatycznie maleje".
I jeszcze jedno - pozdrów tą/tego, który dając ci plusy, promuje twoje nawet najbardziej absurdalne wypowiedzi.
23-08-2021 08:29 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)zazdrośnik?

>I jeszcze jedno - pozdrów tą/tego, który dając ci plusy, promuje twoje nawet najbardziej >absurdalne wypowiedzi.

Czy mam domniemywać, iż zżera pana zazdrość?
romaro (25211 punktów)Odp: zazdrośnik?
>>I jeszcze jedno - pozdrów tą/tego, który dając ci plusy, promuje twoje nawet najbardziej >absurdalne wypowiedzi.
>Czy mam domniemywać, iż zżera pana zazdrość?
Bez przesady, za bardzo ci się nie przelewa.

Ale wróćmy do meritum.
Ubolewasz zatem nad faktem, że skala tego zjawiska jest gwałtowna.
Dlaczego nie lubisz wiewiórek?
23-08-2021 08:55 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)na otarcie łez
>>>I jeszcze jedno - pozdrów tą/tego, który dając ci plusy, promuje twoje nawet najbardziej >absurdalne wypowiedzi.
>>Czy mam domniemywać, iż zżera pana zazdrość?
>Bez przesady, za bardzo ci się nie przelewa.

Niech więc ten fakt będzie dla pana niczym otarcie łez.


>Dlaczego nie lubisz wiewiórek?

"Lubię" je tak samo jak gawrony i dżdżownice
romaro (25211 punktów)Odp: na otarcie łez
>>>>I jeszcze jedno - pozdrów tą/tego, który dając ci plusy, promuje twoje nawet najbardziej >absurdalne wypowiedzi.
>>>Czy mam domniemywać, iż zżera pana zazdrość?
>>Bez przesady, za bardzo ci się nie przelewa.
>Niech więc ten fakt będzie dla pana niczym otarcie łez.
>>Dlaczego nie lubisz wiewiórek?
>"Lubię" je tak samo jak gawrony i dżdżownice
Niemozliwe - za dżdżownicami "przepadasz"?
23-08-2021 09:10 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)Możliwe

>Niemozliwe - za dżdżownicami "przepadasz"?
>

Tak. Odgrywają ważną rolę w przyrodzie. Nie wie pan o tym?
romaro (25211 punktów)Odp: Możliwe
>Tak. Odgrywają ważną rolę w przyrodzie. Nie wie pan o tym?
Po kolei.Nie odniosłeś sie do tego:
>Jego skala
Przejmujesz się, bo skala tego zjawiska jest zbyt gwałtowna?
Jeżeli tak, to wyraz "drastyczny" jak najbardziej pasuje. Ale z wypowiedzi wynika jasno, że jesteś sojusznikiem wiewiórek, a więc będąc ich sprzymierzeńcem, użyte w zdaniu słowo "drastycznie", nabiera znaczenia paradoksalnego. Nawet ta figura retoryczna ma swoją nazwę.
23-08-2021 09:53 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)po kolei
>>Tak. Odgrywają ważną rolę w przyrodzie. Nie wie pan o tym?
>Po kolei.Nie odniosłeś sie do tego:
>>Jego skala
>Przejmujesz się, bo skala tego zjawiska jest zbyt gwałtowna?
>Jeżeli tak, to wyraz "drastyczny" jak najbardziej pasuje. Ale z wypowiedzi wynika jasno, że jesteś sojusznikiem wiewiórek, a więc będąc ich sprzymierzeńcem, użyte w zdaniu słowo "drastycznie", nabiera znaczenia paradoksalnego. Nawet ta figura retoryczna ma swoją nazwę.
>

Jeżeli napisałem, że skala drastycznie spadła - i odniosłem ten wpis do zjawiska zabijania wiewiórek przez samochody na szosie, wskazując na przyczynę tego drastycznego spadku wybudowanie napowietrzengo przejścia dla wiewiórek pond ową "zabójczą" szosą - to wszystko jest granitowo przejrzyste, zważywszy na przytoczone arytmetyczne dane.. Ja jestem "przyjacielem" wiewiórek, pan zaś jesteś ociężały umysłowo.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365