Racjonalista - Strona głównaDo treści
Lord Howe - rajska wyspa zagubiona w bezkresach Pacyfiku

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
10-09-2021 09:05Arminius (25555 punktów)Lord Howe - rajska wyspa zagubiona w bezkresach Pacyfiku
Każdy z trzech wielkich oceanów (założywszy że są one trzy, bo są tacy, którzy wyodrębniają czwarty, Lodowaty) ma swoje "laboratorium natury", wyspę czy archipelag, które to obszary wyróżniają się ze względu na obfitość gatunków fauny i flory oraz intensywność zachodzących na nich procesów przyrodniczych. Na Atlantyku jest to archipelag Galapagos, który odegrał newralgiczną role w dziele zdefiniowania przez Darwina zasad ewolucji, na Oceania Indyjskim potężny atol Aldabra, na Pacyfiku wyspa Lord Howe, mająca genezę wulkaniczną, leżąca 700 km od wybrzeży Australii w połowie drogi do Nowej Zelandii.
Podlinkowany film traktuje właśnie o niej. Zachęcając do jego obejrzenia polecam zwrócić szczególną uwagę na problem gatunków inwazyjnych ( szczur w tym wypadku) które potrafią w bardzo krótkim czasie zmasakrować rodzime populacje awifauny oraz na rolę jaką w gospodarce wyspy odgrywa hodowla palmy kencji.

www.youtube.com/watch?v=N_GdRzTmqcw
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365