 |
Balsamiczny przybysz spod Himalajów Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-09-2021 13:24 | Arminius (25555 punktów) | Balsamiczny przybysz spod Himalajów
2 na 2 | Nadbrzeżna przestrzeń starorzecza, którą mam zwyczaj nawiedzać podczas eskapad rowerowych - celem zregenerowania pływaniem mięśni i stawów zesztywniałych od intensywnego pedałowania, zdominowana jest florystycznie czterema gatunkami. Pałką stawową, miętą takową, kotewką - orzechem wodnym oraz last but not least, niecierpkiem gruczołowatym. Ten ostatni jest obecnie rośliną bardzo pospolitą w dolinach polskich rzek. Jednakże dawniejszymi czasy w ogóle go tam nie było - bo jest to intruz, sprowadzony do Europy ze stoków....Himalajów, przez Brytyjczyków w 19 wieku (Kew Garden odegrał w tym dziele krytyczną rolę). Niecierpek ma śliczne kwiatostany w formie girlandowych, ciemnobordowych dzbanuszków, w których wnętrzu potrafi schować się całkowicie nawet trzmiel - generał. Kwiaty jak wyżej obfitują w nektar oraz - co bardzo istotne - wydzielają intensywny, słodkawo - mdły, odurzający aromat, więc wszelakiego rodzaju insektów nad łanem niecierpka unosi się ogrom - i efekt jest podobny trochę do fenomenu kwitnącej lipy w słoneczny dzień. Z powodu owego nektaru, niecierpek rozprzestrzenił się bardzo po całej Europie, bo pszczelarze sadzili go (i sadzą) na potęgę, jako wyśmienitą roślinę miododajną. W niektórych miejscach jest go tak dużo, że się go tam...zwalcza metodami niewybrednymi. W moim refugium rośnie cały "łan" niecierpka. Więc jak sobie późnym, słonecznym popołudniem do niego zawitam i wieje łagodny zefirek, to efekt jest absolutnie piorunujący. Balsamiczny zapach niecierpka przenika całą przestrzeń (analogicznie do fenomenu kwitnących sadów pomarańczy), łan się lekko kołysze, w rytm podmuchów wiatru, unosi się nad nim chmara owadów, wśród których fenomenalnie prezentują się bombastyczne trzmiele, buczące charakterystycznie i podchodzące do lądowania w kielichach kwiatów. Potrafi ich znaleźć się nawet kilka na jednym kwiatostanie rośliny. Co chwila któryś z nich opuszcza się na kwiat i wtedy często niecierpek "ostrzeliwuje" owada eksplodującymi nasionami, które niczym amunicja w magazynkach, znajdują się obok kwiatów w zielonych łupinach nasiennych. To bardzo charakterystyczna cecha przybysza z Himalajów. Dojrzałe łupiny nasienne pod wpływem lekkiego dotyku eksplodują wyrzucając z siebie grad nasion na odległość do 3-4 metrów. Obserwowanie spektaklu jak wyżej bardzo absorbuje i już po chwili jesteśmy w stanie błogostanu/ stuporu zachwyceni teatrem jaki prezentuje nam natura. Pół godziny takiej ekokontemplacji - i tak psyche jak i fizis ( po pływaniu) są wybornie "zresetowane". Chyba że spektakl jaki serwuje nam przyroda zostanie brutalnie przerwany i zbezczeszczony pojawieniem się barbarzyńskiego jeb...ńca, który na swym quadzie czy motocrossie, furiacko jeżdżąc, wygeneruje sto kilkadziesiąt decybeli profanującego otoczenie jazgotu. Czar wówczas pryska i od podziwiania gracji trzmieli tudzież "raczenia się" balsamicznym aromatem, nasze myśli błyskawicznie przestawiają się na zasadniczo inny tryb. W moim przypadku, w takich sytuacjach, następuje przywołanie historii o partyzanckich zasadzkach na wroga, z wykorzystaniem żyłki wędkarskiej rozpiętej między dwoma drzewami. Proszę przyjrzeć się fotografii niecierpka w całej jego glorii i chwale. Czyż nie jest on piękny? A gdyby jeszcze państwo mogli wciągnąć w nozdrza ten aromat. Ech... www.istock(*)ndilufera-gm186770397-27203348 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| romaro (25211 punktów) | > gdyby jeszcze państwo mogli wciągnąć w nozdrza ten aromat. Ech...> www.istock(*)ndilufera-gm186770397-27203348Armi, aromat reklamujesz osobno/ Jeszcze raz ci przypominam, że na forum obowiązuje regulamin i oto jeden z jego punktów: § 27. Zabrania się: f) wykorzystywania Forum do ogłoszeń i reklamy w jakiejkolwiek formie dla towarów, usług, stron WWW itd., zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych (nie dotyczy działu ogłoszeń), Linkujesz do płatnych stron, ale i znowu Armi narażasz forumowiczów. Czy to znowu przypadek? A może kompletny brak wiedzy albo twoja głupota. To miałem też miedzy innymi na myśli gdy chodziło o czerwoną lampkę. Widzę, że żaden grosz ci nie śmierdzi i najprawdopodobniej o to tu w tym chodzi. [Załącznik]Armi wystarczy wpisać w Google odpowiednie hasło by uzyskać dostęp do zdjęć do wyboru i koloru.
|
|
1 na 1 | okragly (21676 punktów) |
> Pałką stawową, miętą takową, kotewką - orzechem wodnym oraz niecierpkiem gruczołowatym. setki milionów lat, w raju, przetrwanie zależało od relacji z naturą Związek jest wrodzoną koniecznością do osiągnięcia satysfakcji i dobrego stanu Przyroda ma wpływ na nasze zdrowie na poziomie komórkowym. Mamy z nią wrodzone poczucie wspólnoty, która jest potrzebna dla prawidłowego rozwoju Wiele roślin jest jadalnych w tym palka stawowa. W raju znaliśmy wszystkie rośliny jadalne i wiedzieliśmy które są trujące
|
|
 | 2 na 2 z Mantopy (3643 punktów) (zablokowany) | > Mamy z nią wrodzone poczucie wspólnoty, która jest potrzebna dla prawidłowego rozwoju Wiele >roślin jest jadalnych w tym palka stawowa. W raju znaliśmy wszystkie rośliny jadalne i >wiedzieliśmy które są trujące
"Parlamentarzystka Sylwia Spurek ogłosiła Nową 5 dla zwierząt - według niej od 2O23 roku można wprowadzić zakaz pokazów zwierząt m.in. w cyrkach, od 2O25 roku zakazać otwierania nowych hodowli zwierząt (od 2O4O zakazać jej całkowicie), od 2O3O roku zakazać badań z udziałem zwierząt. Za dwa lata Sylwia Spurek, która chciałaby także generalnie zabronić spożywania mięsa, chciałaby też zakazać polowań, przy czym nowością w tym jest to, że zakaz miałby dotyczyć także połowów ryb. Jej zdaniem wędkowanie to hobby, nie ma znaczenia żywieniowego, a łowienie ryb to krzywdzenie, okaleczanie i zabijanie dla przyjemności. - Nie możemy stosować taryfy ulgowej dla myślistwa i wędkarstwa."
Tak to jest gdy Polacy zastosowali taryfę ulgową i oddali głos na zieloną istotę.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|