Racjonalista - Strona głównaDo treści
Polak nie jest pijakiem a...Rom nie jest krętaczem

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
24-09-2021 10:13Arminius (25555 punktów)Polak nie jest pijakiem a...Rom nie jest krętaczem
Ocena 2 na 2
W Francji i nie tylko tam ( także w USA ) popularne jest/było ( bo stopniowo chyba zanika jego popularność) powiedzenie "pijany jak Polak". Geneza tego powiedzenia jest wyjaśniona w podlinkowanym materiale. Pierwotnie wydźwięk jego był co najmniej tak pozytywny jak i negatywny - jednakże z biegiem czasu, gdy zatraciły się jego historyczne konotacje - określenie owo nabrało jednoznacznie waloru pejoratywnego. Dzisiaj, gdy Polak jest skonfrontowany z takim powiedzeniem - odczuwa dyskomfort i czuje się zdecydowanie bardziej obrażony niż... doceniony.

Analogicznie jest z powiedzeniem "kręcić jak Cygan Słońcem". Nie wiem jaka jest geneza tego powiedzenia, może i nie jednoznacznie negatywna. Jednakże obecnie wydźwięk jego jest jednoznacznie pejoratywny. Oznacza bowiem, iż ktoś kręci (czynienie krętactw), mataczy..."cygani" ( kłamie) jak Cygan czyli Rom. Romowie, cokolwiek o nich się sądzić - też mają swoją wrażliwość jak Polacy - dlatego też nie ma najmniejszego sensu obrażać ich. Zazwyczaj sytuacja takowa nie ma charakteru intencjonalnego, tym niemniej jednak efekt powstaje i zło jest uczynione. Dlatego też nim wypowiemy jakieś powiedzenie starszego sortu - ugryźmy się wpierw w jęzor i zastanówmy przez moment - żeby nie popełnić sromotnego faux pas.


pl.wikipedia.org/wiki/Pijany_jak_Polak
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

qwery (2864 punktów)A Żyd nie żydzi?
Tak jak i nie nalezy mówić o kimś skąpym i oszczędnym iż "żydzi"
24-09-2021 11:21 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)analogia żydowska
>Tak jak i nie nalezy mówić o kimś skąpym i oszczędnym iż "żydzi"

Dokładnie tak samo. Jest całe multum przysłów i powiedzeń, w których Żyd jest obrażany i vice versa, przysłów i powiedzeń żydowskich w których goje (Polacy, chrześcijanie, katolicy) są obrażani. Należy ich unikać - co nie oznacza w żadnym wypadku konieczności unikania krytyki jednych czy drugich. Jeżeli Rom da w tyłek i poczyni zło - można go poddać bardzo ostrej krytyce i napiętnować. Ale nie ma potrzeby obrażania wszystkich Romów, posługując się ksenofobicznym powiedzeniem.
24-09-2021 11:29 
 Ocena 1 na 1
qwery (2864 punktów)Odp: analogia żydowska
>>Tak jak i nie nalezy mówić o kimś skąpym i oszczędnym iż "żydzi"
>Dokładnie tak samo. Jest całe multum przysłów i powiedzeń, w których Żyd jest obrażany i vice versa, przysłów i powiedzeń żydowskich w których goje (Polacy, chrześcijanie, katolicy) są obrażani. Należy ich unikać - co nie oznacza w żadnym wypadku konieczności unikania krytyki jednych czy drugich. Jeżeli Rom da w tyłek i poczyni zło - można go poddać bardzo ostrej krytyce i napiętnować. Ale nie ma potrzeby obrażania wszystkich Romów, posługując się ksenofobicznym powiedzeniem.
>

Nawet jak Romowie nie slyszą? Stereotyp potrafi nieść w grupie istotne informacje i wyczulać na zagrozenia.
Wenancjusz (16441 punktów)Odp: Polak nie jest pijakiem a...Rom nie jest krętaczem
>W Francji i nie tylko tam ( także w USA ) popularne jest/było ( bo stopniowo chyba zanika jego
>popularność) powiedzenie "pijany jak Polak". Geneza tego powiedzenia jest wyjaśniona w
>podlinkowanym materiale. Pierwotnie wydźwięk jego był co najmniej tak pozytywny jak i negatywny -
>jednakże z biegiem czasu, gdy zatraciły się jego historyczne konotacje - określenie owo nabrało
>jednoznacznie waloru pejoratywnego. Dzisiaj, gdy Polak jest skonfrontowany z takim powiedzeniem -
>odczuwa dyskomfort i czuje się zdecydowanie bardziej obrażony niż... doceniony.
>Analogicznie jest z powiedzeniem "kręcić jak Cygan Słońcem". Nie wiem jaka jest geneza tego
>powiedzenia, może i nie jednoznacznie negatywna. Jednakże obecnie wydźwięk jego jest jednoznacznie
>pejoratywny. Oznacza bowiem, iż ktoś kręci (czynienie krętactw), mataczy..."cygani" ( kłamie) jak
>Cygan czyli Rom. Romowie, cokolwiek o nich się sądzić - też mają swoją wrażliwość jak Polacy -
>dlatego też nie ma najmniejszego sensu obrażać ich. Zazwyczaj sytuacja takowa nie ma charakteru
>intencjonalnego, tym niemniej jednak efekt powstaje i zło jest uczynione. Dlatego też nim wypowiemy
>jakieś powiedzenie starszego sortu - ugryźmy się wpierw w jęzor i zastanówmy przez moment - żeby nie
>popełnić sromotnego faux pas.
>pl.wikipedia.org/wiki/Pijany_jak_Polak

Arminiusie! Określenie "Cygan" istniało już przed pierwszą wojną światową i zajęło w słownictwie polskim równoprawne miejsce. Jest używane, gwarowo, ludowo, w przeróżnej maści slangach regionalnych i na to nie masz rady. Jak wspomniałem to nawet sami cyganie tak siebie nazywaj a i nie czują się z tego tytułu gorzej. Z tej racji też nawet oficjalny zespół pieśni i tańca "Roma" nazywa się sam cyganami. A powiedzienie którym sypnąłem nieopatrznie "Kręcisz jak cygan Słońcem", nie ma podtekstu rasistowskiego, jakim to epitetem mnie poczęstowałeś, a raczej powstało wtedy, gdy Romowie wiedli wędrowniczy trym życia i byli zmorą rządów bezradnego Gomułki, próbującego ich gdzieś ich osiedlić na stałe. Jak stale zmieniali miejsce pobytu, to i co tu dużo mówić, szabrowali jak się dało. Ówczesna milicja miała zawsze kłopoty z ustaleniami sprawców czynów wykraczających poza literę prawa polskiego, u nich. Stąd i takie powiedzenie. A że powiedzenie "kręcisz jak cygan Słońcem" jest nieprawdziwe to chyba wyczuwasz. Bo Słońcem nie kręci nawet cygan. Jest to takie powiedzenie "z przymrużeniem oka". Jakże często słyszałem jak młodzieniec, rówieśnik zabaw wspólnych, który coś zbroił tłumaczył się ojcu mętnie, że to nie on, ojciec mu mówił: "Mów jak to było i nie kryńć jak cygan Słońcym".
Arminiusie. W swoim zapalczywym dążeniu do poprawności, po prostu się wygłupiłeś. Przyznaj sam przed sobą, bo przed forumowiczami nie trzeba. Już raczej sam przeanalizuj zasadność określenia faux pas. Nie wszyscy muszą posługiwać się tak nieskazitelną polszczyzną jak Ty.


Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
24-09-2021 12:27 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>Arminiusie. W swoim zapalczywym dążeniu do poprawności, po prostu się wygłupiłeś.
Temat już był
Zgadnij do kogo nasz Armi tymi słowami się zwrócił?
>Cytat jak wyżej dowodzi, iż pan także w jakieś sidła się zaplątał - bo dla niejednego filosemity - to co Pan napisał jest podszyte antysemityzmem, który Pan wyssał wiadomo skąd.

Wenancjuszu, ja bym się tak nie przejmował tym co wypisuje Armi w tym temacie. Wyssałeś naukę i wiedzę, a Armi jest tylko foliarzem, pewnym swojej wiary. Jedyny sprawiedliwy na forum. Co ja mówię - Sprawiedliwy wśród narodów świata.

Ps.
Brat mieszkał jakiś czas wśród cyganów, więc i ja trochę ich poznałem. Armi ze swoim sposobem traktowania ludzi z góry nie przeżyłby u nich jednego dnia. Cygańskie kłótnie są głośne i emocjonalne. Walki są powszechne. To jest część ich kultury.
Już za popełnienie takiego tekstu nie byłby mile widziany. A co do słowa cygan... Jak mają mówić? Jak murzyni na siebie - czarnuch?
24-09-2021 14:00 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)morał
>Brat mieszkał jakiś czas wśród cyganów, więc i ja trochę ich poznałem.

"Cyganie" i z małej litery. Dlaczego...polaku tak "polaczysz"?
Wpis powyższy miał na celu uzmysłowić panu niestosowność pańskiego komentarza jak wyżej, co poniekąd nie dziwi zważywszy na fakt, iż zdecydowanie bliżej panu do lewactwa niż lewicowości.
Nie jestem - nota bene - pewien czy do pana "dotrze" morał płynący z tego przykładu.
24-09-2021 14:46 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)Odp: morał
>poniekąd nie dziwi zważywszy na fakt, iż zdecydowanie bliżej panu do lewactwa niż lewicowości.
No cóż, moje lewactwo ma na pewno więcej wspólnego z tym tematem niż twoja, tępy głąbie wiedza o społeczności cygańskiej. Bo nie kto inny baranie, jak lewacy wprowadzili zamiast cyganie "Gypsies", "Gypsies and Travellers" termin Romowie.. Relacja między oboma elementami jest arbitralna i oparta na konwencji społecznej. A ty masz taką wiedze o Gybsach ile przeciętny nazista. I żeby cię dobić ćwoku, etnonimu "Cygan" używa na stałe znany muzyk, powszechnie szanowany w romskim środowisku, Edward Dębicki. A to już kołtunie moja działka.
youtu.be/TaOHmaSsypc

Polecam ci panienko awatara. Pasuje do twojego charakteru:

24-09-2021 17:31 
 Ocena 1 na 1
z Mantopy (3643 punktów)
(zablokowany)
>>Brat mieszkał jakiś czas wśród cyganów, więc i ja trochę ich poznałem.
>"Cyganie" i z małej litery. Dlaczego...polaku tak "polaczysz"?

Robole posługują się swoją gwarą i mają swoją prostacką gramatykę.
Wszelkie zasady ustanowione przez mądrych są im solą w oku.
Piszą i mówią jak słyszą, to ci im ktoś powiedział.
Cyganie i Żydzi to nacje, które przetrwały bez posiadania ziemi. Można przyjąć, że Cyganie to tacy głupsi Żydzi. Potrafią jedynie doraźnie coś ukraść ale nie potrafią stworzyć złodziejskiego systemu drenażu całych zadłużanych społeczeństw.
Cyganie to są prawdziwi ateiści: nie dają się wciągnąć do polityki, nie patrzą w telewizor, nie cytują propagandy. Są enklawą w reżimie demokratycznym. Nie wiem, czy jak niewolnik mają numer PESEL??
24-09-2021 12:55 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)dlatego napisałem...
>A powiedzienie którym sypnąłem nieopatrznie "Kręcisz jak cygan Słońcem"....

Dlatego też napisałem:

>Zazwyczaj sytuacja takowa nie ma charakteru
>intencjonalnego, tym niemniej jednak efekt powstaje i zło jest uczynione.

Co do określenia "Cygan" większość Romów nie aprobuje jego używania - bo no etykietuje ich jednoznacznie pejoratywnie. Jednakże w wątku niniejszym chodzi głównie o powiedzenie "kręcić jak Cygan Słońcem". Co do niego nie ma najmniejszej wątpliwości, iż jest ono dosadnie obraźliwe i nie aprobowane przez Romów. Stąd należy się powstrzymywać przed jego używaniem.
romaro (25211 punktów)Odp: dlatego napisałem...
>Co do określenia "Cygan" większość Romów nie aprobuje jego używania
Armi pieprzysz durne farmazony. Większość??? Jak dziecko we mgle. A wiesz ty co znaczy romanipen? Właśnie cygańskość.
Zajmij się ty chłopie już lepiej żydami, bo tutaj choć się komromitujesz antysemityzmem, to przynajmniej "otrzaskany" jesteś w temacie.
24-09-2021 14:09 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)

>Zajmij się ty chłopie już lepiej żydami, bo tutaj choć się komromitujesz antysemityzmem, to >przynajmniej "otrzaskany" jesteś w temacie.

Żydami przecież zajmuję się od zawsze. Mało Panu? Od czasu do czasu jakiś antrakt jest wskazany - i pożądany, także przez forumowiczów.
okragly (21676 punktów)Odp: Polak nie jest pijakiem a...Rom nie jest krętaczem

> powiedzenie "kręcić jak Cygan Słońcem". wydźwięk jego jest oznacza, iż ktoś kręci (czynienie krętactw), mataczy..."cygani" ( kłamie) jak Cygan czyli Rom.
Dla Cyganów, ludzie spoza ich taboru sa częścią flory i fauny, do wykorzystania, dlatego kradli np kury przejeżdżając przez wieś, podobnie jesteśmy dla Żydów, jako flora i fauna do wykorzystania
to cecha ludzi raju, podobnie postepuja łowcy- zbieracze, zabierają co znajdą
haish (2905 punktów)
>> powiedzenie "kręcić jak Cygan Słońcem". wydźwięk jego jest oznacza, iż ktoś kręci (czynienie krętactw), mataczy..."cygani" ( kłamie) jak Cygan czyli Rom.
> Dla Cyganów, ludzie spoza ich taboru sa częścią flory i fauny, do wykorzystania, dlatego kradli np kury przejeżdżając przez wieś, podobnie jesteśmy dla Żydów, jako flora i fauna do wykorzystania
>to cecha ludzi raju, podobnie postepuja łowcy- zbieracze, zabierają co znajdą

W ramach antraktu zacytuję opowieść zasłyszaną od mieszkańca Gorzowa Wielkopolskiego, anegdota ta dotyczy oszczędności i gospodarności Polaków tych z Wielkopolski i tych z Małopolski - otóż znaleźli oni pięć złotych, a było to w czasach gdy monety te były aluminiowe z wizerunkiem rybaka
z siecią. Nie było zgody co do tego komu należy się znaleziona moneta, Wielkopolanin zaczął ciągnąć w swoją stronę monetę którą trzymał w ręku Małopolanin, trwało to czas jakiś, aż w efekcie tych działań powstał drut aluminiowy, który wykorzystywano w ówczesnych czasach do instalacji elektrycznych w budownictwie "z wielkiej płyty".
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>> Dla Cyganów, ludzie spoza ich taboru sa częścią flory i fauny, do wykorzystania, dlatego kradli np kury przejeżdżając przez wieś, podobnie jesteśmy dla Żydów, jako flora i fauna do wykorzystania <<
Nazwa Cyganie istnieje też w innych językach, oczywiście w nieco innej formie. A dlaczego im samym przestała się ta nazwa podobać? Przecież np. Włosi się nie czepiają, że ich Italiańczykami nie nazywamy, albo Niemcy, czyli tacy co to nie mówią (zrozumiale).
Możemy nazywać Cyganów Romami, a i tak nas ocyganią, jak Niemcy oszwabią. Te określenia nie wzięły się znikąd. Cyganów to pamiętam z lat 50-60-tych, gdy do naszego niewielkiego miasteczka przyjeżdżał ich tabor. Zawsze zatrzymywał się na placu targowym, między kościołem, remizą strażacką i posterunkiem milicji. A zimą widywałem, jak dzieci cygańskie boso biegały po śniegu. Generalnie było zupełnie spokojnie, ale gdy rozlegał się okrzyk bojowy: Cyganicha idzie, to ludzie zamykali drzwi na klucz. No bo przezorny zawsze ubezpieczony.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>ugryźmy się wpierw w jęzor i zastanówmy przez moment - żeby nie
>popełnić sromotnego faux pas.

Zależy jakie znaczenie dla Ciebie ma ocena innych i jakie dla innych znaczenie ma twoja ocena.

Ja staram się nie przejmować ocenami innych ludzi choć wiem, że ta może mieć związek z warunkami egzystencjalnymi jakie Ci stworzą, sam też się nie powstrzymuję z oceną innych.

Mówię co chcę, co uważam, określam przy tym swoje wartości, dążenia i cele.

Nie jestem z tego powodu szczególnie lubiany.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365