Racjonalista - Strona głównaDo treści
Koniec z wysyłaniem satelitów na orbitę bez zgody nadchodzi

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
12-10-2021 18:21MaxGolonko3 (3459 punktów)Koniec z wysyłaniem satelitów na orbitę bez zgody nadchodzi
19 grudnia 2019 r. Tony Tyson, fizyk eksperymentalny z University of California (UC) Davis, dołączył do telekonferencji z miliarderem Elonem Muskiem, planującym wysyłanie setek a nawet tysięcy satelitów.

Rozmowa była serdeczna, ale napięta.

Niemal z dnia na dzień otworzyła się nowa arena konfliktu międzygrupowego.
Nie tylko astronomowie zobaczyli zagrożenie. Ekolodzy, amatorzy obserwacji gwiazd i przywódcy pracujący nad ożywieniem tradycji astronomicznych
widzą "afront" względem ciemnego nieba planety - jako akt tak wandalistyczny, jak wycinanie inicjałów w pniu drzewa; "Profanacja".

Dla Tysona stawka jest wyższa i bardziej osobista, straszna.
W 1996 roku, kiedy pracował w Bell Labs, wymyślił teleskop szerokokątny zdolny do rejestracji całego niebie nad głową.
To przedsięwzięcie stało się projektem o wartości 700 milionów dolarów, wspieranym przez Narodową Fundację Nauki (NSF),
który umożliwia wykorzystanie kamer ze "sprzężeniem ładunkowym" (charge-coupled device = CCD) - technologii nagrodzonej Nagrodą Nobla.

Astronomowie wciąż starają się określić ilościowo, jak bardzo roje satelitów wpłyną na teleskopy szerokokątne.
Docelowy rój Starlink może zepsuć 1% danych "Rubin" pobranych o zmierzchu, ale algorytmy mogą omijać uszkodzone piksele.
Niestety algorytmicznie skorygowane obrazy mogą z kolei wpływać negatywnie na badania ciemnej materii i ciemnej energii,
które zależą od pomiaru drobnych fluktuacji na całych obrazach.
Astronomowie martwią się jeszcze bardziej tym, że smugi i błyski z przelatujących satelitów mogą naśladować tajemnicze,
przejściowe zdarzenia, które "Rubin" miał odkryć: nieoczekiwane rozbłyski trwające sekundy lub minuty.

www.scienc(*)ew-zone-environmental-conflict

Siema
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365