Racjonalista - Strona głównaDo treści
Przewrót w fizyce (Modelu Standardowym) prawie pewny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
28-10-2021 02:06MaxGolonko3 (3459 punktów)Przewrót w fizyce (Modelu Standardowym) prawie pewny
Ocena 1 na 1
Przeprowadzono duży eksperyment w poszukiwaniu nieuchwytnej cząstki subatomowej:
kluczowego składnika materii, z której składa się też nasze codzienne życie.

W trakcie poszukiwań nie udało się znaleźć spodziewanej cząstki, znanej jako sterylne neutrino.

Dzieje się coś naprawdę interesującego, co wciąż musimy wyjaśnić. Dane odciągają nas od dotychczasowych teorii
i wskazują na coś bardziej złożonego i interesującego, co jest naprawdę ekscytujące.

Otworzył się nowy rozdział w fizyce.
Skieruje to teraz fizyków w stronę jeszcze ciekawszych teorii, które pomogą wyjaśnić, jak powstał Wszechświat.

www.bbc.com/news/science-environment-59051779

Siema
max (ateista)
[Załącznik]
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
Neutrino to taka proteza modelu jądrowego,
no a niedawno pokazywałem, że obecne modele budowy jąder są do niczego.

z fuszerki zawsze wychodzi kit... na początku troszkę mniejszy, ale za to później coraz większy!

Energia jądrowa to pole magnetyczne.

Zagadka: czym są te rejestrowane neutrina?

Pewnie zwyczajną falą e/m, ale o specyficznym kształcie... sferyczne?
.............

Przykład - energia jądra helu He4

He4 składa się z dwóch deuteronów D.

Deuter ma zaledwie 2.2 MeV,
natomiast po scaleniu w parę otrzymujemy He4, i plus ekstra 24MeV aż!

Jak to w ogóle możliwe, żeby z połączenia D2 otrzymać aż tyle pary?

To jest proste: toroid!

4 protony w He4 tworzą taki kwadratowy toroid,
co powoduje potęgowanie pola magnetycznego: N^2 razy.

Energię takiego pola łatwo wyliczyć,
bo ono jest zamknięte praktycznie zupełnie w tym toroidzie.

Em = B^2/mu0 * V;

w środku protonu mamy pole: B =~ 2.8e12 T

Objętość toroidu: 2pi^2r^2R

biorąc: r = 1fm, oraz R = 2fm,

otrzymamy tu:
E_He4-toro = 4^2 * B^2/mu0 * V = 24MeV

jak ładnie wyszło, co nie? hahaha!

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365