Racjonalista - Strona głównaDo treści
JWST - najdroższy instrument badawczy ludzkości na szczycie rakiety

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
14-12-2021 19:34MaxGolonko3 (3459 punktów)JWST - najdroższy instrument badawczy ludzkości na szczycie rakiety
Może wyjaśnić fundamentalne pytania o początek tego etapu istnienia naszego wszechświata (nawet teoria wielkiego odbicia jest w korzystnym przypadku do zweryfikowania)

albo odkryć ślady życia pod inną gwiazdą.

Spodziewane też liczne inne odkrycia.

Grafika:
pbs.twimg.(*)4MVd?format=jpg&name=4096x4096

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) został wciągnięty na szczyt rakiety, która wyniesie go w kosmos.
Ważący ponad sześć ton, wart 10 miliardów dolarów obiekt został podniesiony za pomocą dźwigu i ustawiony za pomocą laserów.

Manewry żurawia wymagane do połączenia pary wymagały milimetrowej precyzji.
Podczas prac montażowych wokół Webba założono zasłonę prysznicową, aby utrzymać obserwatorium i jego lustra w idealnej czystości.

Owiewka, która będzie chroniła Webba podczas pierwszych trzech minut jego wznoszenia się w kosmos, bardzo blisko otacza teleskop.

Rakieta Ariane posiada szereg modyfikacji pod kątem tej misji.
W szczególności specjalne otwory wentylacyjne zostały umieszczone po bokach owiewki, aby zapewnić równomierną utratę ciśnienia podczas wznoszenia się na orbitę.
Zapewni to brak nagłych zmian w otoczeniu teleskopu, które mogłyby uszkodzić teleskop w przypadku "zwyczajnego" odrzucenia owiewki.

Siema
p.s.
Wszystkie wszechświaty są wieczne.

www.bbc.com/news/science-environment-59632757
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

MaxGolonko3 (3459 punktów)Odp: JWST - najdroższy instrument badawczy ludzkości na szczycie rakie
Teleskop Jamesa Webba nie wystartuje 22 grudnia. Ze względu na problemy techniczne start został przesunięty na nie wcześniej niż 24 grudnia.

Siema
p.s.
Wszystkie wszechświaty są wieczne.

nauka.tvp.(*)mesa-webba-ponownie-przelozony

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365