 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-12-2021 14:30 | romaro (25211 punktów) | wirusy, robaki, trojany
3 na 3 | Twój komputer został zainfekowany/"FileRepMalware"/ Win32: Evo-gen; może być tłumaczone następująco: Win32 oznacza, że zgłoszony plik jest częścią systemu Windows. Evo-gen zaś wskazuje na generyczną klasyfikację trojana. FileRepMalware może być odpowiedzialna za otwieranie tylnych drzwi pozwalających na wnikanie innych malware (adware, porywaczy przeglądarek) do systemu. Generalnie komunikaty powyższe oznaczają, że system został zainfekowany przez wirusa lub inny rodzaj złośliwego oprogramowania. Termin "wirus" jest często używany, błędnie, w odniesieniu do wszelkiego rodzaju złośliwego oprogramowania. Wynika to z faktu, że złośliwe oprogramowanie obejmuje wirusy, robaki, trojany, a także inne zagrożenia. Wirusy są w stanie replikować, a następnie rozprzestrzeniać się na inne komputery, włamując się do innych programów lub legalnych dokumentów zwanych "hostami". Są one dystrybuowane w następujący sposób: wirus sektora rozruchowego; plik; makro; i skrypt. Niektóre integrują rootkity. Wirusy mogą być szczególnie niebezpieczne i powodować mniej lub bardziej poważne uszkodzenia zainfekowanych maszyn. Robaki są w stanie wysłać swoją kopię do innych maszyn. Można je sklasyfikować zgodnie z techniką ich rozmnażania: robaki e-mail; Internet; IRC; Robaki sieciowe i udostępnianie plików. Niektóre, jak robak I Love You, szybko się rozprzestrzeniają. Konie trojańskie są podzielone na kilka podkategorii, w tym backdoory, droppery, powiadomienia, spyware (w tym keyloggery) itp. Każdy z nich ma określone cele. Niektóre trojany wykorzystują również rootkity do ukrywania swojej aktywności. Konie trojańskie "udają" przydatne i pożyteczne programy, w rzeczywistości skrywają w sobie złośliwy kod. Mogą potajemnie gromadzić takie informacje o użytkownikach jak na przykład dane osobowe. Niektóre programy antywirusowe są w stanie wykryć typ zagrożenia - obok zagrożenia wyświetlają wtedy komunikat o treści "trojans", "trojan" lub podobne; Malware to program opracowany w celu uszkodzenia systemu komputerowego, bez wiedzy użytkownika, którego komputer jest zainfekowany. Istnieje kilka metod wykorzystywanych przez hakerów do infekowania komputera, takich jak na przykład phising czy automatyczne pobieranie pliku. adware - złośliwe programy wyświetlające niechciane i uporczywe reklamy. Mogą spowalniać system, a także gromadzić dane użytkownika w tle. Maldocs to złośliwe dokumenty komputerowe. Rozróżniane zgodnie z ich mechanizmem propagacji: Luka w zabezpieczeniach Maldoc. Wykorzystuje istniejącą wcześniej lukę w zabezpieczeniach. Wykonuje swój ładunek po otwarciu. Przykładem może być złośliwy dokument w formacie PDF. Funkcja Maldoc. Ma bezpośredni dostęp do zasobów systemowych. Przenosi obciążenie z jednego systemu do drugiego. Przykłady: złośliwe dokumenty w formatach AutoCAD, HTA lub pakietu biurowego zawierające makro Zainfekowanie danego systemu złośliwym oprogramowaniem może nastąpić na kilka sposobów. Oczywiście może wynikać z nieostrożnego zachowania użytkowników tego systemu (klasyczne kliknięcie w nieznany plik/link itp.), jednak równie często następuje to poprzez przełamanie zabezpieczeń danego systemu, uzyskanie do niego dostępu i zainstalowanie malware-u. Złośliwe oprogramowanie umożliwia zaś cyberprzestępcy między innymi pozyskanie chronionych danych. Takie zachowanie stanowi przestępstwo z art. 267 KK. Oprócz wykradzenia danych malware może posłużyć do ich zniszczenia, zmodyfikowania lub zaszyfrowania, np. celem uzyskania okupu. W takim przypadku w grę wchodzą dwa przepisy, a mianowicie art. 268 KK oraz art. 268a KK. Przesłanki drugiego z przepisów zostaną spełnione np. gdy malware umożliwi przejęcie kontroli nad danym komputerem (w szerokim oczywiście rozumieniu). Jeśli natomiast chodzi o przestępstwo polegające na tworzeniu, posiadaniu i udostępnianiu malware, to zostało ono przewidziane w art. 269b KK, gdzie przeczytamy, że zabronione jest wytwarzanie, pozyskiwanie, zbywanie lub udostępnianie innym osobom urządzeń lub programów komputerowych przystosowanych do popełnienia przestępstw Na marginesie warto wskazać, że w USA samo stworzenie i posiadanie złośliwego oprogramowania nie jest karalne. Dopiero jego "szkodliwe użycie" grozi odpowiedzialnością. W Europie nielegalne jest już samo posiadanie malware-u na swoim sprzęcie, co może rodzić pewne wątpliwości w przypadku osób, których sprzęt został bez ich wiedzy zainfekowany. W związku z tym, już z cywilistycznego punktu widzenia ważne jest mieć świadomość, że nieznajomość przepisów, nie tylko w ruchu drogowym, nie zwalnia od odpowiedzialności. Pomimo wysiłku programistów działających na rzecz bezpieczeństwa w sieci, nie ma obecnie oprogramowania antywirusowego, które byłoby w stanie wykryć wszystkie zagrożenia. Obecne na rynku programy tego typu wykrywają jednak większość z nich. Nie wiem pod jakim kątem Arminius "weryfikuje" swój "materiał". Pomijając kontrowersyjne treści które tu zamieszcza, poniższy przykład jest najlepszym dowodem, że klikając w jego linki przede wszystkim narażamy na zainfekowanie nasz system, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do uszkodzenia urządzenia. Nie zawsze narzędzia online wykryją Malware. Czasami trzeba posłużyć się kilkoma skanerami. ip-46.com/72.167.191.69 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | DyktaFon (9281 punktów) | Super wpis  Dzięki. Trzeba jakoś iść za zmianami na świecie  Jeszcze proszę o przybliżenie Pegasusa. Czy i jak można się przed nim bronić? W końcu czytelnicy fR powinni być o krok przed nie-racjonalistami, nawet z rządu
|
|
 | 1 na 1 | romaro (25211 punktów) | > Super wpis Dzięki. Trzeba jakoś iść za zmianami na świecie  > Jeszcze proszę o przybliżenie Pegasusa. Czy i jak można się przed nim bronić?Ok. Ale na tę chwilę pamiętaj o złożeniu życzeń oficerowi który cię podsłuchuje. Przed snem spójrz na smartfona i złóż życzenia swojemu kapitanowi. Ciebie to nic nie kosztuje, a jemu będzie miło. Ale na razie może cię zainteresuje prawdziwe i namacalne zagrożenie. Temat Arminiusa, w którym nawiązuje do swoich dawnych wypowiedzi i przy okazji ponownie reklamuje giwersworld.org ip-46.com/34.102.136.180Atak 34.102.136.180 został po raz pierwszy zasygnalizowany w dniu 2020-06-30 06:45, a ostatni rekord był na 2021-11-15 20:40. To są tylko zgłoszone, a więc ataki, z których tylko nieliczne ofiary zdają sobie sprawę, mają świadomość, że ich maszyny/ urządzenia zostały na tym portalu zaatakowane. Nie mam czasu się bawić Więcej tutaj www.racjonalista.pl/forum.php/s,866272#w866293
|
|
|  | | DyktaFon (9281 punktów) | > >Super wpis Dzięki. Trzeba jakoś iść za zmianami na świecie  > >Jeszcze proszę o przybliżenie Pegasusa. Czy i jak można się przed nim bronić?> Ok.> Ale na tę chwilę pamiętaj o złożeniu życzeń oficerowi który cię podsłuchuje.> Przed snem spójrz na smartfona i złóż życzenia swojemu kapitanowi. Ciebie to nic nie kosztuje, a jemu będzie miło.Jeśli programy komputerowe mają stopnie oficerskie, to dlaczego nie?  Lecz chyba nie mają, więc żaden oficer nie siedzi przed ekranem i nie śledzi mnie  Robi to (może robić...) program komputerowy. Jest cierpliwszy, tańszy i dokładniejszy  > Ale na razie może cię zainteresuje prawdziwe i namacalne zagrożenie.> Temat Arminiusa, w którym nawiązuje do swoich dawnych wypowiedzi i przy okazji ponownie reklamuje giwersworld.org ip-46.com/34.102.136.180> Atak 34.102.136.180 został po raz pierwszy zasygnalizowany w dniu 2020-06-30 06:45, a ostatni rekord był na 2021-11-15 20:40. To są tylko zgłoszone, a więc ataki, z których tylko nieliczne ofiary zdają sobie sprawę, mają świadomość, że ich maszyny/ urządzenia zostały na tym portalu zaatakowane.> Nie mam czasu się bawić> Więcej tutaj> www.racjonalista.pl/forum.php/s,866272#w866293Nie wnikam we wszystkie tematy na fR aż tak, żeby klikać we wszystkie linki. Więc jeśli nawet to prawda, to są mniejsze szanse, że się dostanę na nieodpowiednią stronę  A Pegasus interesuje mnie z racji ostatniej mody na niego. No i z tego powodu, że niby jest w Polsce bezprawny, a niby ma go rząd. To by znaczyło, że nie tylko przestępcy są w kraju nielegalni i szkodliwi społecznie...
|
|
| |  | 1 na 1 | romaro (25211 punktów) | > Nie wnikam we wszystkie tematy na fR aż tak, żeby klikać we wszystkie linki. Więc jeśli nawet to prawda, to są mniejsze szanse, że się dostanę na nieodpowiednią stronę  I słusznie. Ja tylko na przykładnie jednego linku Arminiusa, pokaże, na jakie niebezpieczeństwie naraża ludzi, których przecież - było nie było - zna. I To jest tym bardziej podłe z jego strony. Tylko ta jedna domena którą tutaj zeskanowałem ip-46.com/34.102.136.180 jest bombą. Nie wszystkie ataki z tej strony wymieniłem, a tylko te, których opis można było w jednym zdaniu ująć Fraud Orders - podejrzane zamówienia są oznaczane jako potencjalnie oszukańcze Brute-Force - technika łamania haseł lub kluczy Web App Attack - Atak skierowany na aplikację internetową DDoS Attack - uniemożliwienia przez osoby atakujące legalnego korzystania z usługi. Bad Web Bot - jest w stanie przewidzieć przyszłe wydarzenia, śledząc wprowadzone słowa kluczowe Exploited Host - ogólnie sondowania luk FTP Brute-Force - atakujący przesyła wiele haseł lub haseł z nadzieją, że ostatecznie zgadnie poprawnie. SQL Injection - metoda ataku komputerowego wykorzystująca lukę w zabezpieczeniach Ping of Death - Ping śmierci to rodzaj ataku na system komputerowy, polega na wysłaniu złośliwego pingu do komputera. Spoofing - grupa ataków na systemy teleinformatyczne polegająca na podszywaniu się pod inny element systemu informatycznego. Phishing - metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę Hacking - nieautoryzowany dostęp do komputera/przejęcie kontroli nad systemami komputerowymi w jakimś nielegalnym celu. Fraud VoIP - Ogólnie rzecz biorąc, osoba lub podmiot popełnia oszustwo, gdy korzysta z usług VoIP bez zamiaru dokonywania płatności. Rooted Machine - proces odblokowywania smartfonów i tabletów z Androidem w celu uzyskania wyższych uprawnień administracyjnych w celu dostosowania systemu Forum Spam - ogólnie czym zajmuje się arminius WordPress Abuse/Attack - brutalne wymuszanie hasła do konta w celu uzyskania dostępu do zaplecza systemu WordPress. Mailserver Attack - Ataki typu "odmowa usługi" zalewają serwery ruchem, rujnując niezawodność serwerów poczty e-mail. Windows RDP Attack - . W ataku RDP przestępcy szukają niezabezpieczonych usług PROW w celu wykorzystania i uzyskania dostępu do sieci Telnet Attack - sposób na zakłócenie komunikacji dwóch urządzeń sieciowych poprzez wykorzystanie całej przepustowości, jaką mają do zaoferowania ich połączenie. Web Server Attack - skuteczny, jeden z najpopularniejszych sposobów ataku na serwer WWW w celu złamania zabezpieczeń . DNS Attack - DNS to cyberatak, w którym osoba atakująca wykorzystuje luki w systemie nazw domen. Malware - po krótce opisałem
|
|
| Rafał Poniecki (7132 punktów) | >> Twój komputer został zainfekowany/"<<
To wszystko jest efektem nieudolnego działania programistów od Windows'ów i z Apple. Jak długo te systemy istnieją? Prawie 30 lat. Przez ten czas powinni być w stanie dawno już dopracować systemy operacyjne tak, że mogły by być zapisane w ROM, gdzie żaden wirus by ich nie ruszył. Ale nie, robią to byle jak, byle szybciej, bo trzeba na rynek wypchnąć nowy komputer, nowy system. Potem w systemie wynajduje się dziury, pisze updatingi będące łatami na te dziury, w tych łatach też znajduje się dziury, więc znowu updating. I kolejna wersja systemu, i tak samo dziurawa. No i mamy gooowno do potęgi n-tej. I biznes się kręci, więc na żadną poprawę liczyć nie można. Tak jest zresztą w całym przemyśle. Kiedyś mercedes był wręcz niezniszczalnym samochodem, a dzisiaj już tylko pudłem na kółkach dla szpanerów.
|
|
 | 3 na 3 | romaro (25211 punktów) | >>> Twój komputer został zainfekowany/"<< >To wszystko jest efektem nieudolnego działania programistów od Windows'ów i z Apple.
iOS firmy Apple został zaprojektowany tak, aby był bardzo bezpieczny, ale możesz mi powiedzieć, ponieważ każda aplikacja na iOS jest wykonywana we własnym "sandboksie", jak wtedy miałaby działać?
A z innej beczki, nie wchodząc w szczegóły ponownego rozruchu samego Windowsa, również BIOS, podstawowy system wejścia/wyjścia to układ oprogramowania na płycie głównej komputera, który określa sposób działania systemu operacyjnego; wyobrażasz sobie go w romie? Co miałoby zainicjować chociażby dołączony nowy sprzęt i tu wracamy do systemu, a co ze sterownikami? pytam prosto by szerszemu ogółowi było wiadome o czym mówimy. A piszę o BIOSie ponieważ również może zostać zaatakowany przez wirusa w celu jego uszkodzenia. Najczęściej jest czyszczona wtedy pamięć flash.
Świat przyszłości, to świat, w którym przestępcy cybernetyczni już zawsze będą szukać furtki...
|
|
|  | 2 na 2 | Berzerac (5671 punktów) |
>Świat przyszłości, to świat, w którym przestępcy cybernetyczni już zawsze będą szukać furtki... > A powiedz mi, Twoim zdaniem który program antywirusowy jest najlepszy? Świadomy jestem tego, że nie ma 100% skutecznych, ale czy jest to np Norton, Kaspersky, Avast, czy może jeszcze inny? Ja osobiście stosuję kilka niezależnie od siebie działających, co jakiś czas dokładnie skanując komputer przy użyciu każdego z nich.
|
|
| |  | 2 na 2 | romaro (25211 punktów) | > A powiedz mi, Twoim zdaniem który program antywirusowy jest najlepszy? Świadomy jestem tego, że nie ma 100% skutecznych, ale czy jest to np Norton, Kaspersky, Avast, czy może jeszcze inny?Płatny... Nie, no nie zamierzam tu grać za eksperta. Nie ma prostych wyborów. W zasadzie wszystkie te programy niewiele się różnią - żaden z nich na nowy atak nie jest gotowy. Z pośród tych wymienionych chciałem ci zwrócić uwagę na Kaspersky Przedstawię dwa punkty widzenia: 1 "Kaspersky Lab ma siedzibę w Moskwie i oddziały w 33 państwach, w tym od roku 2000 w Polsce. Jej założyciel i szef, miliarder Jewgienij Kaspierski, na Zachodzie znany jako Eugene Kaspersky, jest absolwentem elitarnej szkoły kryptologii KGB. Jego krytycy twierdzą, że nie jest prawdopodobne, by firma Kaspersky Lab mogła działać niezależnie w Rosji, gdzie gospodarka jest zdominowana przez przedsiębiorstwa państwowe, a agencje szpiegowskie stały się o wiele potężniejsze pod rządami Władimira Putina." www.newswe(*)-szpiegowal-dla-rosjan/ttj2bvw2 "Ktoś może więc powiedzieć, że nasza firma umożliwia szpiegowanie, jednak to bardzo naciągane stwierdzenie. Błąd, który mógł potencjalnie umożliwiać śledzenie przez podmioty zewnętrzne w bardzo ograniczonym zakresie, został już wyeliminowany." plblog.kaspersky.com/tracking-ids-bug/11078/Skanuj na bieżąco
|
|
| | |  | z Mantopy (3643 punktów) (zablokowany) | >a agencje szpiegowskie stały się o wiele potężniejsze pod rządami Władimira Putina." >
Jak do tego doszedłeś?? Też bym tak chciał.
|
|
| | |  | 1 na 1 | Berzerac (5671 punktów) |
>Płatny... Nie, no nie zamierzam tu grać za eksperta. >Nie ma prostych wyborów. W zasadzie wszystkie te programy niewiele się różnią - żaden z nich na nowy atak nie jest gotowy. Z pośród tych wymienionych chciałem ci zwrócić uwagę na Kaspersky
Dzięki bardzo.
|
|
|  | | Rafał Poniecki (7132 punktów) | >> również BIOS, podstawowy system wejścia/wyjścia to układ oprogramowania na płycie głównej komputera, który określa sposób działania systemu operacyjnego; wyobrażasz sobie go w romie?<<
Nie jestem komputerowcem, więc sobie wyobrazić tego nie mogę. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystko może być w ROMie, ale możliwie dużo powinno być niedostępne dla hackerów. Pytanie: jak rozwiązać problem niefirmowego oprogramowania, które musi mieć jakiś dostęp do systemu?
|
|
| |  | | Rafał Poniecki (7132 punktów) | Jeszcze jedno pytanie: czy to producenci systemów komputerowych nie powinni pisać programów antywirusowych? Po pierwsze, jeśli coś spieprzyli, to powinni dodać chociaż tymczasowe rozwiązanie, jakim jest program antywirusowy. Po drugie: żeby napisać taki program, trzeba lepiej poznać niedociągnięcia swojego systemu. W końcu na tym bazują hackerzy.
|
|
 | 2 na 2 | DyktaFon (9281 punktów) | Na każdy zamek można wymyślić wytrych  ( www.youtub(*)167s&ab_channel=Imponderabilia) Zarówno z jednej, jak i z drugiej strony (twórcy systemów i wirusów) ktoś coś opracowuje i wymyśla, aby "pokonać" przeciwnika. Raz górą jest jedna strona, raz druga. I pewnie niewiele da się z tym zrobić. A dodatkowo twórcy wirusów są bardziej zmotywowani, bo to hobbyści. Natomiast twórcy systemów to pracownicy. Szanse więc nie są równe  Tym niemniej każdy, na swój użytek, powinien się jakoś bronić, na ile potrafi, chce i ma możliwości. I dzięki temu kupa ludzi ma co robić. A w erze przed komputerowej tylko się nudzili i marnowali swoje uzdolnienia
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|