Racjonalista - Strona głównaDo treści
kwestia podstawowa: co znaczy 'myśleć'?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
13-01-2022 23:11alsor (3283 punktów)kwestia podstawowa: co znaczy 'myśleć'?
Każdy zna ten krzyk rozpaczy: z domu, szkoły, z pracy, z ulicy - kierowcy, itd.:

gdy popełnisz błąd, np. źle spakujesz walizkę, albo zablokujesz przejazd na skrzyżowaniu, złamiesz wiertło w pracy... wtedy słyszysz takie coś:

- co ty tworzysz chłopie/babo! pomyśl trochę - myśl durniu, bo... zginiesz, albo się pokaleczysz! itd.

a następnie - ten lepszy, znaczy fachowiec, mistrz, bo on wielce myślący, oczywista,
pokazuje jak to należało zrobić prawidłowo.

No i co to w ogóle jest - o co tu chodzi, a przede wszystkim: kto tu myśli, a kto nie?

Odpowiedź jest prosta, łatwa i jednoznaczna!

No, ale niestety: to wymaga myślenia... haha!

Do dzieła.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
>Każdy zna ten krzyk rozpaczy: z domu, szkoły, z pracy, z ulicy - kierowcy, itd.:
>a następnie - ten lepszy, znaczy fachowiec, mistrz, bo on wielce myślący, oczywista, pokazuje jak to należało zrobić prawidłowo.
>No i co to w ogóle jest - o co tu chodzi, a przede wszystkim: kto tu myśli, a kto nie?
>Odpowiedź jest prosta, łatwa i jednoznaczna!
>No, ale niestety: to wymaga myślenia... haha!

To nie odpowiadaj, by nie być tym "wielce myślącym fachowcem".
Też nie będę odpowiadał, ale żebyś miał na uwadze:
Kiedy widzisz komara lądującego na twoich jądrach, pamiętaj, że istnieje sposób na rozwiązanie pewnych problemów inny niż przemoc.
alsor (3283 punktów)
>To nie odpowiadaj, by nie być tym "wielce myślącym fachowcem".
>Też nie będę odpowiadał, ale żebyś miał na uwadze:
>Kiedy widzisz komara lądującego na twoich jądrach, pamiętaj, że istnieje sposób na rozwiązanie pewnych problemów inny niż przemoc.

Nie łapiesz sedna zagadnienia.

Chodzi tu o kwestię:
dlaczego każdy fachowiec, i niezależnie od dziedziny:
ładowacz, pakowacz, drwal, hydraulik, kierowca, elektryk, piłkarz,
ale i: lekarz, ekonomista, psycholog, geolog, historyk, ...

uważają że myślenie jest kluczem ich kompetencji zawodowych - fachowości?
15-01-2022 06:11 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>Nie łapiesz sedna zagadnienia.
Podobnie jak Rysiu od Newtona, tak ty starasz się być tu mądrzejszy od Sokratesa.
>Inaczej - metoda Sokratesa: co to jest myślenie, a co nie jest?
Sokrates przeszedł do historii jako wielki mędrzec, dzięki do perfekcji opanowanej sztuce urabiania umysłów. Krąży anegdota, że stosując swoją majeutyke, nigdy prawdopodobnie się nie dowiedział, że jego żona zdradzała go z Platonem. Skoro Sokrates się nie dowiedział, pomyśl, w jakim ty iluzorycznym świecie musisz żyć.

>Pytanie brzmi: co znaczy myśleć w tym świecie?
Gdzie logika w tym pytaniu? Myśleć można dobrze albo źle.
Mózg jest zajęty ciągłym przetwarzaniem informacji również, gdy wydaje ci się, że nie myślisz. Ludzie, którzy nie potrafią dobrze pisać, nie potrafią też dobrze myśleć, a jeśli nie potrafią dobrze myśleć, inni zrobią to za nich. Do czego to prowadzi? Do tworzenia Nowego Ładu.
Mózg jest fascynujący: przetwarza informacje cały czas, ale nie zna wyraźnej różnicy między tym, co jest prawdą, a tym, co nie i w tym wypadku zawsze można polegać na Mateuszu Morawieckim.

Nie staraj się być lepszy w urabianiu umysłów od PiSu, a już na pewno nie od Sokratesa.

>uważają że myślenie jest kluczem ich kompetencji zawodowych - fachowości?
A co jest w takim razie kluczem twojej kompetencji. Urabianie nauk ścisłych w paranaukę?
alsor (3283 punktów)
>>uważają że myślenie jest kluczem ich kompetencji zawodowych - fachowości?
>A co jest w takim razie kluczem twojej kompetencji. Urabianie nauk ścisłych w paranaukę?

Blisko.
Teraz sam sobie odpowiedz: co jest kluczem kompetencji, czyli inaczej fachowości?

A dalej pójdzie już z górki: co to jest myślenie?

Albo i jeszcze bardziej ułatwiam:
co ludzie uważają za myślenie, a czym to faktycznie jest?

i dalej - praktyczne konsekwencje:
dlaczego ci rzekomo 'wielce myślący' nie zdają sobie sprawy - są kompletnie nieświadomi!, na czym faktycznie polegają ich umiejętności (zawodowe)?
haseleczko (418 punktów)
>>>uważają że myślenie jest kluczem ich kompetencji zawodowych - fachowości?
>>A co jest w takim razie kluczem twojej kompetencji. Urabianie nauk ścisłych w paranaukę?
>Blisko.
>Teraz sam sobie odpowiedz: co jest kluczem kompetencji, czyli inaczej fachowości?
>A dalej pójdzie już z górki: co to jest myślenie?
>Albo i jeszcze bardziej ułatwiam:
>co ludzie uważają za myślenie, a czym to faktycznie jest?
>i dalej - praktyczne konsekwencje:
>dlaczego ci rzekomo 'wielce myślący' nie zdają sobie sprawy - są kompletnie nieświadomi!, na czym faktycznie polegają ich umiejętności (zawodowe)?
>

Proces analizy, który prowadzi do wyciągnięcia wniosków. Błędnych lub właściwych. Proces trwa do momentu osiągnięcia wyniku satysfakcjonującego, który następnie może być przekształcony i utrwalony w schemat pamięciowy, a który to może być następnie przywołany i wykorzystany w razie potrzeby. Innymi słowy - minimalizacja wysiłku w drodze do celu. Często powtarzalnego.
Rowerex (859 punktów)
>z ulicy - kierowcy, itd.:
>gdy popełnisz błąd,(...) albo zablokujesz przejazd na skrzyżowaniu
>(...)No, ale niestety: to wymaga myślenia... haha!

I tu wkraczają zdobycze cywilizacji - w ruchu drogowym są to znaki drogowe - intuicyjne, czytelne, nie wymagające myślenia, rozmieszczone zgodnie z przepisami - myśleć już nie trzeba:




Wszystko jasne?
14-01-2022 23:39 
 Ocena 1 na 1
alsor (3283 punktów)
Pytanie brzmi: co znaczy myśleć w tym świecie?

Inaczej - metoda Sokratesa: co to jest myślenie, a co nie jest?
okragly (21676 punktów)
> co znaczy 'myśleć'?
myślenie nie jest zajęciem indywidualnym a wspólnotowym
wychowany z dzikimi psami myślałbyś jak pies
wychowany w Chinach, jak Chinczyk
a w Polsce myślisz jak Polak
ja jestem z raju, myślę jak rajanin
dlatego nikt nie rozumie

jako Polacy nie jesteśmy najmądrzejsi, z powodu nam panującego antyludzkiego liberalizmu (indywidualizmu, wolności), a myślenie jest wspólnotowe. Dlatego tak latwo nas wykorzystać, zniewolić. Jako naród jesteśmy kolonią zachodu

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365