Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy Ukraińcy wskrzeszą tradycje upowskiej partyzantki?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
28-01-2022 10:49Arminius (25555 punktów)Czy Ukraińcy wskrzeszą tradycje upowskiej partyzantki?
0 na 4
W obliczu możliwej agresji ze strony Rosji na Ukrainę - do starcia przygotowuje się nie tylko ukraińska armia ale także zwykli mieszkańcy kraju, którzy w wypadku rosyjskiej inwazji są zdeterminowani do podjęcia walki partyzanckiej z agresorem. Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału, zwierającego także ciekawe zdjęcia. Tymczasem napomknąć wypada, iż w przypadku ziszczania się takiego właśnie scenariusza - niewątpliwie odżyją tradycje zmagań UPA z sowiecką okupacyjną armią i administracją, trwające aż do połowy lat 50 - tych zeszłego stulecia - podnosząc morale współczesnych bojowców i stanowiąc przykład do naśladowania.

"Dmytro Ternovskiy, a 39-year-old physical therapist for the Kyiv Arsenal soccer club, is originally from eastern Donetsk but fled the Russia-controlled city for Kyiv in 2016. He told BuzzFeed News that he had seen firsthand how Russian warlords seized his city and brought death and despair to residents there. He joined the territorial defense force to help make sure the same doesn’t happen to Kyiv and because he was ashamed that he didn’t take up arms to fight off the Russians in 2014.
“It was very embarrassing that I was not with [Ukrainian fighters] then,” he said.
Ternovskiy is trying to make up for that mistake. He’s already spent nearly $4,000 USD on uniforms, a bulletproof vest, boots, an assault rifle, cartridges, ammunition, and shooting practice.
Vasyl Hryhoryuk, a 28-year-old entrepreneur, has him beat. He said he’s put more than $10,000 into his own fighting kit, which includes an AR-15 assault rifle and a Zbroyar Ukrainian-made sniper rifle. “If the dudes come from [Russia] and try to tell me how to live on my land, f**k them,” Hryhoryuk said with an air of bravado as he showed off his AR-15.
Hryhoryuk goes to a shooting range once a week and CrossFit and stretching courses twice a week. Every Saturday, he shows up at the abandoned factory grounds to train with his fellow defense force fighters in Kyiv.
Hryhoryuk has some past military training; he was conscripted into the Ukrainian army in 2011, at a time when it was “wildly underfunded.”
“Things are different now, These are professionals,” he said of Ukrainian soldiers. He hopes the defense forces will soon be as prepared and lethal."


www.buzzfe(*)de-volunteer-fighters-training
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

kobieta (1491 punktów)
(zablokowany)
>W obliczu możliwej agresji ze strony Rosji na Ukrainę - do starcia przygotowuje się nie tylko
>ukraińska armia ale także zwykli mieszkańcy kraju, którzy w wypadku rosyjskiej inwazji są
>zdeterminowani do podjęcia walki partyzanckiej z agresorem. Zainteresowanych problemem odsyłam do
>podlinkowanego materiału, zwierającego także ciekawe zdjęcia. Tymczasem napomknąć wypada, iż w
>przypadku ziszczania się takiego właśnie scenariusza - niewątpliwie odżyją tradycje zmagań UPA z
>sowiecką okupacyjną armią i administracją, trwające aż do połowy lat 50 - tych zeszłego stulecia -

Rządzący i eksperci widzą ryzyko wojny nuklearnej

Napięcia wokół Ukrainy i ostre napięcia między Kremlem a Waszyngtonem mogą doprowadzić do konfrontacji nuklearnej. Kilku ekspertów i rządzących mówi Politico.

"Nikt nie wierzy, że ta broń zostanie użyta celowo, ale istnieje znaczne ryzyko błędnej oceny", powiedział były brytyjski sekretarz obrony Des Browne.

Według niego sytuacja jest delikatna i ci, którzy rozpoczynają wojnę w dzisiejszym współczesnym życiu, muszą mieć świadomość, że konsekwencji nie można przeoczyć.

Eksperci nuklearni Patty-Jane Geller i Richard Burt, były ambasador USA w Rosji, również martwią się ryzykiem gwałtownie degenerującej się wojny nuklearnej.

- Ludzie obawiają się, że będzie to eskalować poza naszą kontrolą poprzez niewłaściwą ocenę sygnałów drugiej strony lub błędy techniczne, a broń nuklearna w takiej czy innej formie będzie czynnikiem kryzysu.

www.politi(*)kraine-crisis-deepens-00003088

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365