>Odnawialne źródła energii są różne. Ważne by lokalizować je z sensem.
Czyli także ciepłe wody podziemne i ciepło płynące z wnętrza Ziemi
Od 7 do nawet 21 tys. zł dotacji będzie można dostać na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym w ramach nowego programu "Moje Ciepło", który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi na przełomie I i II kwartału 2022 r. Ze wsparcia finansowego skorzystają właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Obowiązywać ma zasada: najpierw inwestycja - potem wypłata.
Środki na obsługę programu "Moje Ciepło" będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego, czyli nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla - wyjaśnia prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski. - Program został zaakceptowany przez Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego po uzyskaniu pozytywnej oceny i rekomendacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego - przypomina szef NFOŚiGW. - Pieniędzy wystarczy dla pokaźnej grupy wnioskodawców, gdyż budżet programu "Moje Ciepło", zasilany z Funduszu Modernizacyjnego, wynosi 600 mln zł - zaznacza wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, który odpowiada za operacyjne uruchomienie programu. - Warto dodać, że dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, przez co "Moje Ciepło" będzie komplementarne wobec programu "Czyste Powietrze" - zauważa wiceszef NFOŚiGW.
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Siema
|