Racjonalista - Strona głównaDo treści
a może kolejny gwóźdż do trumienki - kosmologii?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
12-02-2022 18:09alsor (3283 punktów)a może kolejny gwóźdż do trumienki - kosmologii?
Temat obszerny, zatem jedynie sygnalizuję.

Wedle obecnych opinii formowanie gwiazd dotyczy chmur molekularnych - tak?

en.wikipedia.org/wiki/Star_formation

Nie wiem, ale coś mi tu kompletnie na odwrót wychodzi - znowu!

Przecież gdyby te molekularne gazy podlegały kontrakcji grawitacyjnej,
wtedy nie ma szans na kompresję, bo to już zwyczajne prawo gazów eliminuje z marszu!

W wersji z molekułami - już gotowymi, nie o po prostu pola na wycieki energii, co jest konieczne dla uformowania gwiazdy!

Wg mnie poprawna wersja musi wyglądać tak:

1. w kosmosie jest to tzw. międzygwiezdne medium, i o temperaturze rzędu... miliona stopni, czyli plazma w zasadzie - to nie są żadne zimne molekuły typu: H2, O2, itp.

A dlaczego to takie gorące?
No to jest przecież oczywiste:
to medium międzygwiezdne zalega pomiędzy gwiazdami - co sama nazwa sugeruje!

A jaką ma to genezę - kto i jak to produkuje?

Gwiazdy to produkują! haha!

Wiatr gwiazdowy - to ma prędkości w setkach i tysiącach km/s!
Zatem po nieuchronnej kolizji - to zasuwa pomiędzy gwiazdami, więc się wymiesza, wymłóci, rozwali w pył, rozproszy...!

finalnie z tego powstaje ten 'gaz' międzygwiezdny - totalnie rozdrobniony, i stąd tam te miliony stopni, a nie np. 300K - piwko w lodówce!

2. zatem jak wygląda poprawne rozwiązanie... wiadomo jak!

jedynie atomy (H) oraz te jony - plazma! ulegają kontrakcji właśnie do postaci gwiazdek!

Uzasadnienie jest oczywiste:
podczas kontrakcji pojawia się ekstra energia - ta kinetyczna...
no ale ponieważ to się kurczy, zacieśnia,
więc z atomów robią związki: plazma -> H, 2H -> H, itd.

generalnie: konsolidacja materii jest przyczyną powstawania gwiazd i planet, a nie odwrotnie!

Jak wygląda Ziemia każdy widzi:
to jest solid: woda, piach, żelastwo, itd. a nie plazma jakieś rozdrobnione ekstremalnie atomy!

Słońce i gwiazdy?
Tam musi być tak samo... haha!

Znaczy tak: Słońce ma atmosferę z H i innej drobnicy,
ale poniżej jest... solid!

Tak niestety musi być...
bo nie przypadkiem pasuje to idealnie do tych moich sferek - gwiazdek skorupek;

[wydedukowane z poprawnej wersji prawa równowagi!]

..........
Pozostaje sprawa wyjaśnienia obecności tych chmurek molekularnych... wokół powstających gwiazd... haha!

Przecież to jest banał!
Podczas kontrakcji tej plazmy, powstają coraz gęstsze związki, więc cześć z nich - te najlżejsze, są rozsiewane dookoła centrum zapaści... jak te drzazgi i trociny w tartaku!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

  Jeszcze nikt nie odpowiedział na ten wątek


Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365