Twierdzę że Ziemia ma moment bezwładności I = ~1/2 MR^2,
wbrew temu co serwują geodeci: 1/3 MR^2.
Co to znaczy?
To znaczy że Ziemia musi być lekka - pusta w środku, a nie gęstsza, co sugerują geolodzy od wieków.
Nie istnieje żadne żelazne jądro w Ziemi - to są bajki... typu IronMan... no może przesada - Ironek był całkiem niezły.

Dlaczego tak jest już chyba pokazywałem: spłaszczenie ziemi to ujawnia!
Niemniej to jest nadal mało... obrazkowy argument, aby kogoś solidnie przekonać.
No, ale mam kolejny super-hiper argument -
tym razem bardziej obrazkowy:
wedle obecnego modelu precesja swobodna osi ziemi ma okres:
433 dni - znane jako Chandler Wobble:
en.wikipedia.org/wiki/Chandler_wobble(to jest precesja swobodnej bryły, czyli bez wymuszenia...
coś jak rzuconego raz talerza, który się telepie w locie;
- nie mylić z tą platoniczną precesją osi z okresem 26000 lat - ta jest wymuszona - robota Księżyca i Słońca...)
ale wg obliczeń ten okres powinien wynosić 305 dni...
a dokładniej: 298
........
Skąd aż taka gruba rozbieżność od teorii?!
w zasadzie nikt nie ma pojęcia od 300 lat.....................
Zatem sprawdźmy to: 433/ 298 = 1.45
no i co to jest?
3/2 = 1.5;
przecież wiadomo, że
większy moment bezwładności daje wolniejszą precesję!Ziemia ma prawie 1.5 razy większy moment bezwładności,
od tego wydumanego - z hipotetycznych modeli
hydrostatyki pionowego słupa -
bo prawie: 1/2 = 0.5 a nie 1/3 = 0.333!
No i właśnie z tego powodu swobodna precesja Ziemi jest wolniejsza:
okres precesji zamiast około 300, ma aż 440 dni - prawie 1.5 wolniejsza,
bo o tyle jest większa ta bezwładność obrotowa.
......
pl.wikiped(*)ów_bezwładnościcała lita kula: 2/5 = 0.4
pusta cienka sfera: 2/3 = 0.67
Ziemia: 1/2 = 0.5 ->
to jest pomiędzy jednorodną kulą i cienką sferą, zatem to musi być rzadsze w środku, a nie gęstsze, niestety!