Racjonalista - Strona głównaDo treści
mam nowy hit dla geologów i astrologów!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
21-02-2022 23:44alsor (3283 punktów)mam nowy hit dla geologów i astrologów!
Twierdzę że Ziemia ma moment bezwładności I = ~1/2 MR^2,
wbrew temu co serwują geodeci: 1/3 MR^2.

Co to znaczy?
To znaczy że Ziemia musi być lekka - pusta w środku, a nie gęstsza, co sugerują geolodzy od wieków.
Nie istnieje żadne żelazne jądro w Ziemi - to są bajki... typu IronMan... no może przesada - Ironek był całkiem niezły.

Dlaczego tak jest już chyba pokazywałem: spłaszczenie ziemi to ujawnia!

Niemniej to jest nadal mało... obrazkowy argument, aby kogoś solidnie przekonać.

No, ale mam kolejny super-hiper argument -
tym razem bardziej obrazkowy:

wedle obecnego modelu precesja swobodna osi ziemi ma okres:
433 dni - znane jako Chandler Wobble:

en.wikipedia.org/wiki/Chandler_wobble
(to jest precesja swobodnej bryły, czyli bez wymuszenia...
coś jak rzuconego raz talerza, który się telepie w locie;
- nie mylić z tą platoniczną precesją osi z okresem 26000 lat - ta jest wymuszona - robota Księżyca i Słońca...)

ale wg obliczeń ten okres powinien wynosić 305 dni...
a dokładniej: 298
........

Skąd aż taka gruba rozbieżność od teorii?!
w zasadzie nikt nie ma pojęcia od 300 lat.

....................

Zatem sprawdźmy to: 433/ 298 = 1.45

no i co to jest?

3/2 = 1.5;

przecież wiadomo, że większy moment bezwładności daje wolniejszą precesję!

Ziemia ma prawie 1.5 razy większy moment bezwładności,
od tego wydumanego - z hipotetycznych modeli hydrostatyki pionowego słupa -
bo prawie: 1/2 = 0.5 a nie 1/3 = 0.333!

No i właśnie z tego powodu swobodna precesja Ziemi jest wolniejsza:
okres precesji zamiast około 300, ma aż 440 dni - prawie 1.5 wolniejsza,
bo o tyle jest większa ta bezwładność obrotowa.
......

pl.wikiped(*)ów_bezwładności

cała lita kula: 2/5 = 0.4

pusta cienka sfera: 2/3 = 0.67

Ziemia: 1/2 = 0.5 ->
to jest pomiędzy jednorodną kulą i cienką sferą, zatem to musi być rzadsze w środku, a nie gęstsze, niestety!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365