Racjonalista - Strona głównaDo treści
Mieliśmy szczęście w naszym układzie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
25-02-2022 17:05MaxGolonko3 (3459 punktów)Mieliśmy szczęście w naszym układzie
Grafika:
www.scienc(*)_hot-jupiter_feat-1030x580.png

Pod naszą gwiazdą nic takiego się nie stało.
Nasz Jowisz jest "zimny" i daleko od jego gwiazdy (czyli Słońca).
Bywają inne układy planetarne - z "gorącym Jowiszem".

Gorący Jowisz na orbicie Merkurego mógłby oznaczać, że takiej ślicznej Ziemi by tu nie było?!?

Jak (znane już licznie pod innymi gwiazdami) "gorące Jowisze" mogły uzyskać swoje dziwnie ciasne orbity?

Badanie faworyzuje odpowiedź, że przelatujące obok lub początkowo obecne sąsiednie Gwiazdy albo inne wielkie planety
mogą rzucać duże planety pierwotnie ukształtowane daleko od swojej gwiazdy w kierunku niej.

Najpierw trafia oczywiście na bardzo eliptyczną i nachyloną orbitę, która zbliża się miejscami bardzo swojej gwiazdy.
W niektórych przypadkach planeta obraca się nawet w niewłaściwy sposób wokół swojej gwiazdy, w przeciwieństwie do tego, w jaki się kręci.

Gdy rzucona planeta przelatuje obok swojego słońca, grawitacja gwiazdy pozbawia planetę energii orbitalnej.
Powoduje to kurczenie się orbity, stopniowo czyniąc ją bardziej kołową i mniej nachyloną,
aż planeta stanie się gorącym Jowiszem na małej, kołowej orbicie.

To oznacza też, że niezliczone światy planetarne spotkały straszliwe losy. Dobrze, że nie Ziemię

Niektóre planety, które zbliżyły swoich braci do swoich gwiazd, same pogrążyły się w tych gwiazdach.
Wiele innych planet zostało całkowicie wyrzuconych ze swoich układów gwiezdnych,
więc dziś te światy wędrują w głębokim zamrożeniu w przestrzeni międzygwiazdowej, z dala od światła gwiazdy.

www.scienc(*)-sun-close-gravity-star-planet
Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Grafika:
>www.scienc(*)_hot-jupiter_feat-1030x580.png
>Pod naszą gwiazdą nic takiego się nie stało.
>Nasz Jowisz jest "zimny" i daleko od jego gwiazdy (czyli Słońca).
>Bywają inne układy planetarne - z "gorącym Jowiszem".
>Gorący Jowisz na orbicie Merkurego mógłby oznaczać, że takiej ślicznej Ziemi by tu nie było?!?
>Jak (znane już licznie pod innymi gwiazdami) "gorące Jowisze" mogły uzyskać swoje dziwnie ciasne
>orbity?
>Badanie faworyzuje odpowiedź, że przelatujące obok lub początkowo obecne sąsiednie Gwiazdy albo inne
>wielkie planety
>mogą rzucać duże planety pierwotnie ukształtowane daleko od swojej gwiazdy w kierunku niej.
>Najpierw trafia oczywiście na bardzo eliptyczną i nachyloną orbitę, która zbliża się miejscami
>bardzo swojej gwiazdy.
>W niektórych przypadkach planeta obraca się nawet w niewłaściwy sposób wokół swojej gwiazdy, w
>przeciwieństwie do tego, w jaki się kręci.
>Gdy rzucona planeta przelatuje obok swojego słońca, grawitacja gwiazdy pozbawia planetę energii
>orbitalnej.
>Powoduje to kurczenie się orbity, stopniowo czyniąc ją bardziej kołową i mniej nachyloną,
>aż planeta stanie się gorącym Jowiszem na małej, kołowej orbicie.
>To oznacza też, że niezliczone światy planetarne spotkały straszliwe losy. Dobrze, że nie Ziemię
>Niektóre planety, które zbliżyły swoich braci do swoich gwiazd, same pogrążyły się w tych gwiazdach.
>Wiele innych planet zostało całkowicie wyrzuconych ze swoich układów gwiezdnych,
>więc dziś te światy wędrują w głębokim zamrożeniu w przestrzeni międzygwiazdowej, z dala od światła
>gwiazdy.
>www.scienc(*)-sun-close-gravity-star-planet
>Siema

Genialne!

Mieliśmy szczęście że jesteśmy tacy, jacy akurat jesteśmy,
bo gdybyśmy byli inni - choćby troszeczkę!
wtedy bylibyśmy... tak samo normalni, bo dopasowani do innych warunków.

Ty mówisz że jesteś... kim? zwolennikiem, piewcą teorii ewolucji Darwina?!

No to Ja cipo wiem kim Ty naprawdę jesteś:
wyznawcą religii o doskonałym, niepowtarzalnym, stworzeniu...
innymi słowy: żydem... doskonałym. hihi!

PS. zauważyłeś już tę okropnie grubą belkę w moim oku?
bo ja twoją drzazgę widzę... doskonale.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365