Racjonalista - Strona głównaDo treści
no dobra - coś prostgo dla rozrywki

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
26-02-2022 18:42alsor (3283 punktów)no dobra - coś prostgo dla rozrywki
Mam takie proste zagadnienie -
nie żeby coś obalać znowu... tak tylko - w ramach ćwiczeń z fizyki.

Ludzie od lat oglądają te fantastyczne obrazki:



albo i takie:


ja mieć w związku z tym... wielkie pytanie:
to wszystko stoi, wisi, czy porusza się w ogóle... jakoś tam i raczej?:

proste pytanie:
Jaka jest średnia prędkość galaktyki w tym kosmosie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

MaxGolonko3 (3459 punktów)
Grafika:

qph.fs.quo(*)0f9948312d7a6d1282809d9d488-lq

Mają najpewniej prędkość rzędu kilkaset km na sekundę czyli podobne jak nasza galaktyka (Droga Mleczna).

Z zasady kopernikańskiej.

To się liczy względem mikrofalowego promieniowania tła bo ono jest jednakowe z wszystkich stron (gdyby coś akurat stało względem najdalszych miejsc obserwowanych z czasów tuż po wielkim wybuchu).

Wszystkie galaktyki mają szczególne prędkości, które należy uśrednić, aby uzyskać ogólny ruch z racji ekspansji przestrzeni (stała Hubble'a).
Ale to już wektorowo.

www.quora.(*)e-with-the-MW-Galaxy-Should-it

Inne twoje wątki dziś to trollowskie bzdury i pseudo sensowne wzorki. Żenujący jesteś.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
alsor (3283 punktów)
>Grafika:
>qph.fs.quo(*)0f9948312d7a6d1282809d9d488-lq
>Mają najpewniej prędkość rzędu kilkaset km na sekundę czyli podobne jak nasza galaktyka (Droga Mleczna).
>Z zasady kopernikańskiej.

Niby co ma zasada Kopernika do prędkości galaktyk?

Jest prędkość, czy nie ma - to stoi, czy jedzie...
a może to jest makieta przyklejona do teleskopu!, bo i takie numery są możliwe, i wcale nie tak mało prawdopodobne, niestety.

>To się liczy względem mikrofalowego promieniowania tła bo ono jest jednakowe z wszystkich stron (gdyby coś akurat stało względem najdalszych miejsc obserwowanych z czasów tuż po wielkim wybuchu).

Oj facet... może trochę się doedukuj wreszcie -
masz maturę?... no to główkuj jak człowiek... przynajmniej!

Istnieje średnia prędkość cząstek gazu w powietrzu?
Oczywiście że istnieje!

I co to ma wspólnego z jakimś tłem kosmicznym?

Ekspansja?

Mowa o normalnym ruchy galaktyk: GA względem GB;
więc ekspansję sobie wsadź w buty... durniu!
MaxGolonko3 (3459 punktów)
Odpowiedziałem ci (kilkaset km sek).
Bo niby czemu nasza galaktyka miałaby być nietypowa?!

Pomijając ucieczkę dalekich galaktyk z powodu ekspansji przestrzeni.

To się mierzy względem CMB (reliktowego promieniowania tła)
bo to najlepsze co można lokalnie uznać za ramy wszechświata.

Gdy za nieruchomy uznajemy układ w którym fotony CMB nadlatują średnio z takimi samymi energiami (albo długościami fali) z wszystkich stron.

Wycieczki ad personam i ubliżanie oznacza, że jesteś trollem z Frondy (itp)
a nie poważnym forowiczem.

Czyżbyś ożywił się by znowu lajkować Arminiusa (albo jego wersję o nazwie "Kobieta").

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
alsor (3283 punktów)
>Odpowiedziałem ci (kilkaset km sek).
>Bo niby czemu nasza galaktyka miałaby być nietypowa?!

Nietypowa w czym?

Niby dlaczego Droga Mleczna ma mieć akurat średnią prędkość w kosmosie?

Aha! Już rozumiem twoją logikę: wszystkie galaktyki mają średnią == stoją!

Słyszałeś cokolwiek o rozkładzie prędkości... Maxwell itd. ?

no to zapraszam do lektury.
MaxGolonko3 (3459 punktów)
>Niby dlaczego Droga Mleczna ma mieć akurat średnią prędkość w kosmosie?
> ... stoją
Ty masz wieczorem deficyt ciężki w logice.

Jedna leci około 350 km/sek tam druga siam.

Galaktyki są w pustej praktycznie przestrzeni - analogie z gazem - daj spokój

Trolluj gdzie indziej!

Siema
alsor (3283 punktów)
>>Niby dlaczego Droga Mleczna ma mieć akurat średnią prędkość w kosmosie?
>> ... stoją
>Ty masz wieczorem deficyt ciężki w logice.
>Jedna leci około 350 km/sek tam druga siam.
>Galaktyki są w pustej praktycznie przestrzeni - analogie z gazem - daj spokój

jesteś totalnie zielony...

powiem jedynie pro forma:
ta średnia wynosi raptem kilka tysięcy km/s, czyli 10 x więcej od tego co improwizujesz.
alsor (3283 punktów)
Jaka jest średnia prędkość galaktyki w tym kosmosie?

wciąż czekam na propozycje konstruktywnego, logicznego, sensownego rozwiązanie tego problemu.

Szanowni Panowie doktorzy, profesorowie - (astro)fizycy! do ro bo ty!

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365