Racjonalista - Strona głównaDo treści
Konstytucja benderska hetmana Filipa Orlika

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
07-03-2022 10:02Arminius (25555 punktów)Konstytucja benderska hetmana Filipa Orlika
Ocena 2 na 2
Z pochodzenia był Czechem, przybyłym na tereny Rzeczypospolitej w dobie wojen husyckich, świetnie wykształcony ( znajomość pięciu języków), kończył Kolegium Jezuickie w Wilnie oraz Akademię Mohylańską w Kijowie. Związał się z kozackim hetmanem Mazepą ( poznał go w Akademii jak wyżej) i zrobił przy nim szybka i błyskotliwą karierę. Po śmierci Mazepy, w 1710 roku został wybrany Jego następcą. Zaraz po tym akcie, ogłosił On " Pacta et Constitutiones legum libertatumqe Exercitus Zaporoviensis czyli "Pakty i konstytucje praw i wolności wojska zaporoskiego" - którą wielu historyków i prawników uznaje za pierwszą konstytucję Ukrainy. "Pakty" owe nigdy niestety nie weszły w życie, gdyż próby budowania przez Kozaków państwowości ukraińskiej zostały przez Moskwę brutalnie zdławione. Znamienne jest to, że tekst owego dokumentu został zredagowany tak w języku ruskim ( ukraińskim) jak i po łacinie - co dobitnie ukazywało opcję polityczną, wybraną przez Mazepę i Orlika.
Konstytucja benderska - bo tak również zwany jest ów dokument od miejsca jego powstania - wpisuje się w pierwociny europejskiej myśli konstytucyjnej i jako taka - pomimo swoich braków i wad - powinna być zawsze uwzględniania w historii myśli konstytucyjnej. Przy ocenie konstytucji benderskiej należy brać pod uwagę moment jej powstania - to jest prawie sto lat przed zaistnieniem w Europie pokłosia myśli liberalno - oświeceniowej. W szczególności uderza wprowadzenie zasady trójpodziału władzy ( rozgraniczenie tych władz) na długo przed sformułowaniem tej konstrukcji przez Monteskiuszaw w "O duchu praw".
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

www.dk.com.ua/post.php?id=2801

en.wikipedia.org/wiki/Constitution_of_Pylyp_Orlyk


"After the Battle of Poltava, when Charles XII of Sweden's and Hetman Ivan Mazepa's armies were defeated by Peter I of Russia, Pylyp Orlyk remained with Mazepa. Together, Orlyk, Mazepa, and their Cossack forces retreated to the city of Bendery, in Bessarabia (now Moldova, then part of the Ottoman Empire). The Zaporizhian Cossack Army also settled in this area.
When Mazepa died on 5 April 1710, Pylyp Orlyk was elected as the Hetman of the Zaporizhian Host. On the same day, he issued the Pacts and Constitutions of Rights and Freedoms of the Zaporizhian Host. Orlyk's Constitution is sometimes referred to by the city of its proclamation, the Bendery Constitution."

Preamble
The preamble briefly discusses Cossack history, their Khazar origin (a discredited narrative), the rise of the Zaporizhian Sich and its downfall when after under Bohdan Khmelnytsky it rebelled against the Polish-Lithuanian Commonwealth and ended up serving Imperial Russia. According to the introduction, using all available means, Moscow limited and nullified rights and freedoms of the Zaporizhian Host and eventually subjugated the free Cossack nation. Ivan Mazepa's politics and alliance with Charles XII of Sweden are explained as logical and inevitable, mandated by the need to free the homeland. The independence of the new state from Russia is given as the primary goal of the Bendery Constitution.

"Articles 1 - 5
Articles 1-3 dealt with general Ukrainian affairs. They proclaimed the Eastern Orthodox faith to be the faith of Ukraine, and to further the independence from Moscow, the Kiev Patriarchate must acquire the direct subordination to the Apostolic Capital of Constantinople. The residence of people professing other faiths, especially Judaism, must be forbidden. The Sluch River was designated as the boundary between Ukraine and Poland. The articles also recognized the need for an anti-Russian alliance between Ukraine and the Crimean Khanate.

Articles 4-5 reflected the interests of the Zaporozhian Cossacks, who constituted the overwhelming majority of the Bendery emigration. The Hetman was obligated:

Hetman Pylyp Orlyk
to expel, with the help of Charles XII, the Russians from Zaporozhian territories
to grant the town of Trakhtemyriv to the Zaporozhians to serve as a hospital, and
to disallow non-Zaporozhians to own anything in Zaporozhian territories
Articles 6 - 16
Articles 6-10 limited the powers of the hetman and established a Cossack parliament, similar to an extended council of officers, which was to meet three times a year. The General Council was to consist not only of the general staff and the regimental colonels, but also of "an outstanding and worthy individual from each regiment."

Articles 11-16 protected the rights of towns, limited the taxation of peasants and poor Cossacks, and restricted the innkeepers. Charles XII, king of Sweden and "the protector of Ukraine," happened to be in Bendery at the time, and confirmed these articles."
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

qwery (2864 punktów)
>Z pochodzenia był Czechem, przybyłym na tereny Rzeczypospolitej w dobie wojen husyckich, świetnie
>wykształcony ( znajomość pięciu języków), kończył Kolegium Jezuickie w Wilnie oraz Akademię
>Mohylańską w Kijowie. Związał się z kozackim hetmanem Mazepą ( poznał go w Akademii jak wyżej) i
>zrobił przy nim szybka i błyskotliwą karierę. Po śmierci Mazepy, w 1710 roku został wybrany Jego
>następcą. Zaraz po tym akcie, ogłosił On " Pacta et Constitutiones legum libertatumqe Exercitus
>Zaporoviensis czyli "Pakty i konstytucje praw i wolności wojska zaporoskiego" - którą wielu
>historyków i prawników uznaje za pierwszą konstytucję Ukrainy. "Pakty" owe nigdy niestety nie weszły
>w życie, gdyż próby budowania przez Kozaków państwowości ukraińskiej zostały przez Moskwę brutalnie
>zdławione. Znamienne jest to, że tekst owego dokumentu został zredagowany tak w języku ruskim (
>ukraińskim) jak i po łacinie - co dobitnie ukazywało opcję polityczną, wybraną przez Mazepę i
>Orlika.
>Konstytucja benderska

Arminusie! Nazwą konstytucji przypominasz nam Bandere i banderowcow? Ty ruski trolu
07-03-2022 12:17 
 Ocena 3 na 3
Arminius (25555 punktów)gry słowne
>>Z pochodzenia był Czechem, przybyłym na tereny Rzeczypospolitej w dobie wojen husyckich, świetnie
>>wykształcony ( znajomość pięciu języków), kończył Kolegium Jezuickie w Wilnie oraz Akademię
>>Mohylańską w Kijowie. Związał się z kozackim hetmanem Mazepą ( poznał go w Akademii jak wyżej) i
>>zrobił przy nim szybka i błyskotliwą karierę. Po śmierci Mazepy, w 1710 roku został wybrany Jego
>>następcą. Zaraz po tym akcie, ogłosił On " Pacta et Constitutiones legum libertatumqe Exercitus
>>Zaporoviensis czyli "Pakty i konstytucje praw i wolności wojska zaporoskiego" - którą wielu
>>historyków i prawników uznaje za pierwszą konstytucję Ukrainy. "Pakty" owe nigdy niestety nie weszły
>>w życie, gdyż próby budowania przez Kozaków państwowości ukraińskiej zostały przez Moskwę brutalnie
>>zdławione. Znamienne jest to, że tekst owego dokumentu został zredagowany tak w języku ruskim (
>>ukraińskim) jak i po łacinie - co dobitnie ukazywało opcję polityczną, wybraną przez Mazepę i
>>Orlika.
>>Konstytucja benderska
>Arminusie! Nazwą konstytucji przypominasz nam Bandere i banderowcow? Ty ruski trolu

Sadzi pan że należy - w związku z takimi podobieństwami na które pan wskazuje zakazać nazwy "bandera" - flaga? Albo - przeciwnie - przy innej "opcji" nakazać jak najczęstsze używanie tego wyrazu?
Nazwa miejscowości od której tak się zwie owa konstytucję tak a nie inaczej - pisze się "Bendery"
qwery (2864 punktów)Odp: gry słowne
>>>Z pochodzenia był Czechem, przybyłym na tereny Rzeczypospolitej w dobie wojen husyckich, świetnie
>>>wykształcony ( znajomość pięciu języków), kończył Kolegium Jezuickie w Wilnie oraz Akademię
>>>Mohylańską w Kijowie. Związał się z kozackim hetmanem Mazepą ( poznał go w Akademii jak wyżej) i
>>>zrobił przy nim szybka i błyskotliwą karierę. Po śmierci Mazepy, w 1710 roku został wybrany Jego
>>>następcą. Zaraz po tym akcie, ogłosił On " Pacta et Constitutiones legum libertatumqe Exercitus
>>>Zaporoviensis czyli "Pakty i konstytucje praw i wolności wojska zaporoskiego" - którą wielu
>>>historyków i prawników uznaje za pierwszą konstytucję Ukrainy. "Pakty" owe nigdy niestety nie weszły
>>>w życie, gdyż próby budowania przez Kozaków państwowości ukraińskiej zostały przez Moskwę brutalnie
>>>zdławione. Znamienne jest to, że tekst owego dokumentu został zredagowany tak w języku ruskim (
>>>ukraińskim) jak i po łacinie - co dobitnie ukazywało opcję polityczną, wybraną przez Mazepę i
>>>Orlika.
>>>Konstytucja benderska
>>Arminusie! Nazwą konstytucji przypominasz nam Bandere i banderowcow? Ty ruski trolu
>Sadzi pan że należy - w związku z takimi podobieństwami na które pan wskazuje zakazać nazwy "bandera" - flaga? Albo - przeciwnie - przy innej "opcji" nakazać jak najczęstsze używanie tego wyrazu?
>Nazwa miejscowości od której tak się zwie owa konstytucję tak a nie inaczej - pisze się "Bendery"
>

Tak! Uwazam że brzmienia i konotacje wszelkich slów nalezy przemysleć i uzywać zgodnie z aktualnym kluczem propagandowym
07-03-2022 15:04 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)co zrobić z Rasputinem?

>Tak! Uwazam że brzmienia i konotacje wszelkich slów nalezy przemysleć i uzywać zgodnie z >aktualnym kluczem propagandowym

A jakby pan w świetle postulatu jak wyżej potraktował nazwisko "Rasputina" i - w tym kontekście - piosenkę osławioną BoneyM?

Na marginesie, oglądał pan kiedyś film "Ładunek 200" Bałabanowa - chyba go nawet kiedyś podrzucałem w ramach "kina konesera"?
qwery (2864 punktów)Odp: co zrobić z Rasputinem?
>>Tak! Uwazam że brzmienia i konotacje wszelkich slów nalezy przemysleć i uzywać zgodnie z >aktualnym kluczem propagandowym
>A jakby pan w świetle postulatu jak wyżej potraktował nazwisko "Rasputina" i - w tym kontekście - piosenkę osławioną BoneyM?

Trudno powiedzieć, o ile pamietam to miala ona dla polakow wymiar lekcewaćacy rosjan. Jednak na dzis lekcewazenie to zbytek laski, należy potępiać w czambuł Jednak to powinien okreslic jakis"starszy cenzor".

>Na marginesie, oglądał pan kiedyś film "Ładunek 200" Bałabanowa - chyba go nawet kiedyś podrzucałem w ramach "kina konesera"?

Nie.
Arminius (25555 punktów)to warto

>>Na marginesie, oglądał pan kiedyś film "Ładunek 200" Bałabanowa - chyba go nawet kiedyś podrzucałem w ramach "kina konesera"?
>Nie.

Bardzo polecam! W kontekście ładunków 200 wracających z Ukrainy oraz rosyjskiej mentalności

Tu ma pan link i cały wątek poświęcony filmowi:

www.racjonalista.pl/forum.php/s,855172

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365