Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dowod na jednokierunkowo inne c.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
12-03-2022 15:44qwery (2864 punktów)Dowod na jednokierunkowo inne c.
Synchronizujesz(jak mowia fizycy) zegary na dziobie i rufie, przesylasz impuls z rufy do dziobu, sprawdzasz czas przelotu, wszystko sie zgadza, zmieniasz prędkosć rakiety silnikiem zamontowanym po srodku jej długosci, ponownie wysylasz sygnał i okazuje sie ze mimo zmiany taktowania zegarow jak i mimo skrocenia Lorantza czas przelotu sygnalu zmienil się. Wniosek jest chyba oczywisty - C jest stałe ale jedynke dwukierunkowo bo średnia z c-v i z c+v = c. A skkro c nie jest stale jednokierunkowo to nic nke wyklucza istnienia UUO.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Synchronizujesz(jak mowia fizycy) zegary na dziobie i rufie, przesylasz impuls z rufy do dziobu,
>sprawdzasz czas przelotu, wszystko sie zgadza, zmieniasz prędkosć rakiety silnikiem zamontowanym po
>srodku jej długosci, ponownie wysylasz sygnał i okazuje sie ze mimo zmiany taktowania zegarow jak i
>mimo skrocenia Lorantza czas przelotu sygnalu zmienil się. Wniosek jest chyba oczywisty - C jest
>stałe ale jedynke dwukierunkowo bo średnia z c-v i z c+v = c. A skkro c nie jest stale
>jednokierunkowo to nic nke wyklucza istnienia UUO.

Niestety ale średnia c+v i c-v nie jest wcale równa c !

Oblicz to poprawnie.
qwery (2864 punktów)
>>Synchronizujesz(jak mowia fizycy) zegary na dziobie i rufie, przesylasz impuls z rufy do dziobu,
>>sprawdzasz czas przelotu, wszystko sie zgadza, zmieniasz prędkosć rakiety silnikiem zamontowanym po
>>srodku jej długosci, ponownie wysylasz sygnał i okazuje sie ze mimo zmiany taktowania zegarow jak i
>>mimo skrocenia Lorantza czas przelotu sygnalu zmienil się. Wniosek jest chyba oczywisty - C jest
>>stałe ale jedynke dwukierunkowo bo średnia z c-v i z c+v = c. A skkro c nie jest stale
>>jednokierunkowo to nic nke wyklucza istnienia UUO.
>Niestety ale średnia c+v i c-v nie jest wcale równa c !
>Oblicz to poprawnie.
>

((c+v)+(c-v)):2=(c+v+c-v):2=(2c):2=c

?
alsor (3283 punktów)
Tworzysz coś?

Podstawówka:

jedziemy z miasta A do B, z prędkością v-c, bo np. wiatr wieje, albo jest pod górę;

a potem wracamy z B do A, i mamy v+c -> teraz mamy z górki, więc szybciej jedziemy.

średnia prędkość jazdy z całej podróży = ?

sprawdź to praktycznie, np. dla: c = 100 km/h, oraz v = 20 km/h,
co da średnią z 120 i 80 km/h.

Użyj mocy! A dla ułatwienia masz:
www.youtube.com/watch?v=B52hCszUsoQ
qwery (2864 punktów)
>Tworzysz coś?
>Podstawówka:
>jedziemy z miasta A do B, z prędkością v-c, bo np. wiatr wieje, albo jest pod górę;
>a potem wracamy z B do A, i mamy v+c -> teraz mamy z górki, więc szybciej jedziemy.
>średnia prędkość jazdy z całej podróży = ?
>sprawdź to praktycznie, np. dla: c = 100 km/h, oraz v = 20 km/h,
> co da średnią z 120 i 80 km/h.

Nie 100 km/h? to ile madralo
alsor (3283 punktów)
>>Tworzysz coś?
>>Podstawówka:
>>jedziemy z miasta A do B, z prędkością v-c, bo np. wiatr wieje, albo jest pod górę;
>>a potem wracamy z B do A, i mamy v+c -> teraz mamy z górki, więc szybciej jedziemy.
>>średnia prędkość jazdy z całej podróży = ?
>>sprawdź to praktycznie, np. dla: c = 100 km/h, oraz v = 20 km/h,
>> co da średnią z 120 i 80 km/h.
>Nie 100 km/h? to ile madralo

zapytaj fizyka - on ci to wytłumaczy.
qwery (2864 punktów)
>>>Tworzysz coś?
>>>Podstawówka:
>>>jedziemy z miasta A do B, z prędkością v-c, bo np. wiatr wieje, albo jest pod górę;
>>>a potem wracamy z B do A, i mamy v+c -> teraz mamy z górki, więc szybciej jedziemy.
>>>średnia prędkość jazdy z całej podróży = ?
>>>sprawdź to praktycznie, np. dla: c = 100 km/h, oraz v = 20 km/h,
>>> co da średnią z 120 i 80 km/h.
>>Nie 100 km/h? to ile madralo
>zapytaj fizyka - on ci to wytłumaczy.
>

Czyli to ironia była?
alsor (3283 punktów)
>>>>Tworzysz coś?
>>>>Podstawówka:
>>>>jedziemy z miasta A do B, z prędkością v-c, bo np. wiatr wieje, albo jest pod górę;
>>>>a potem wracamy z B do A, i mamy v+c -> teraz mamy z górki, więc szybciej jedziemy.
>>>>średnia prędkość jazdy z całej podróży = ?
>>>>sprawdź to praktycznie, np. dla: c = 100 km/h, oraz v = 20 km/h,
>>>> co da średnią z 120 i 80 km/h.
>>>Nie 100 km/h? to ile madralo
>>zapytaj fizyka - on ci to wytłumaczy.
>>
>Czyli to ironia była?

nie, masz tam wielki błąd jak... wielbłąd!
qwery (2864 punktów)
>>>>>Tworzysz coś?
>>>>>Podstawówka:
>>>>>jedziemy z miasta A do B, z prędkością v-c, bo np. wiatr wieje, albo jest pod górę;
>>>>>a potem wracamy z B do A, i mamy v+c -> teraz mamy z górki, więc szybciej jedziemy.
>>>>>średnia prędkość jazdy z całej podróży = ?
>>>>>sprawdź to praktycznie, np. dla: c = 100 km/h, oraz v = 20 km/h,
>>>>> co da średnią z 120 i 80 km/h.
>>>>Nie 100 km/h? to ile madralo
>>>zapytaj fizyka - on ci to wytłumaczy.
>>>
>>Czyli to ironia była?
>nie, masz tam wielki błąd jak... wielbłąd!

wskaż go.
alsor (3283 punktów)
>>nie, masz tam wielki błąd jak... wielbłąd!
>wskaż go.

sobie oblicz czas jazdy, bo na tym to polega,
a potem podziel tym pokonaną odległość w tym czasie:
v_średie = L/T
qwery (2864 punktów)
>>>nie, masz tam wielki błąd jak... wielbłąd!
>>wskaż go.
>sobie oblicz czas jazdy, bo na tym to polega,
>a potem podziel tym pokonaną odległość w tym czasie:
>v_średie = L/T
>

A, Ty o tym. Ale tam dochodzi jeszcze zmiana długosci i taktowania zegara i realnie jest w dwie strony 2 razy tyle co w jedną.
alsor (3283 punktów)
>>>>nie, masz tam wielki błąd jak... wielbłąd!
>>>wskaż go.
>>sobie oblicz czas jazdy, bo na tym to polega,
>>a potem podziel tym pokonaną odległość w tym czasie:
>>v_średie = L/T
>>
>A, Ty o tym. Ale tam dochodzi jeszcze zmiana długosci i taktowania zegara i realnie jest w dwie strony 2 razy tyle co w jedną.

Nie słyszałeś piosenki?

z miasta A do miasta B... odległość mam, prędkość znam... itd.

słuchaj uważnie - nie ignoruj tego!
12-03-2022 21:22 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)

>z miasta A do miasta B... odległość mam, prędkość znam... itd.

Ale to już nie jest to samo co z miasta B do miasta A. Mamy we wzorach symetrię między czasem i przestrzenią. Odległości w jednym układzie widziane z perspektywy drugiego są dłuższe!
W fizyce transformacje Lorentza są rodziną sześciu parametrów przekształceń liniowych z układu współrzędnych w czasoprzestrzeni do innego układu współrzędnych, który porusza się ze stałą prędkością w stosunku do pierwszego. Odpowiednia transformacja odwrotna jest następnie parametryzowana przez ujemną wartość tej prędkości.

Drobne podpowiedzi dla Alsora, żeby nie miał pod górkę albo pod wiatr:
T = L/c-v + L/c+v = 2Lc/( c² - v² )
T = t/g
l/cg = Lc/( c² - v² )
L = gl

Długość B mierzona z perspektywy A jest o g mniejsza (bo g <=1) niż ta sama długość zmierzona w układzie własnym przez B.

W każdym układzie odniesienia obserwator może użyć lokalnego układu współrzędnych (zwykle współrzędnych kartezjańskich w tym kontekście) do pomiaru długości i zegara, do pomiaru przedziałów czasowych.
qwery (2864 punktów)
>>>>>nie, masz tam wielki błąd jak... wielbłąd!
>>>>wskaż go.
>>>sobie oblicz czas jazdy, bo na tym to polega,
>>>a potem podziel tym pokonaną odległość w tym czasie:
>>>v_średie = L/T
>>>
>>A, Ty o tym. Ale tam dochodzi jeszcze zmiana długosci i taktowania zegara i realnie jest w dwie strony 2 razy tyle co w jedną.
>Nie słyszałeś piosenki?
>z miasta A do miasta B... odległość mam, prędkość znam... itd.
>słuchaj uważnie - nie ignoruj tego!
>

Jak nie wyjdzie ok 95,23 km/h to nie wiem
alsor (3283 punktów)
>Jak nie wyjdzie ok 95,23 km/h to nie wiem

v_śr = 2/(1/120 + 1/80) = 2 * 48 = 96

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365