W związku z toczącą się wojną rosyjsko - ukraińską oraz dokonującym się przełomem w stosunkach polsko - ukraińskich kilkakrotnie już zwracałem uwagę na kształtujący się na naszych oczach fundament pod powstanie w przyszłości polsko- ukraińskiej konfederacji: Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Warto nadmienić w tym kontekście, iż taki precedens, w postaci Ugody Hadziackiej z 1658 roku miał już miejsce w historii Polski i Ukrainy. Niestety Unia Hadziacka przyszła o 10 lat za późno i została zneutralizowana przez Moskwę oraz promoskiewskie elementy wśród Kozactwa i ludu ruskiego. Także po stronie polskiej było wielu niechętnych tej wielkiej idei. Oby doświadczenia historii tej dalekiej i tej najbliższej otworzyły obydwu stronom oczy i wymusiły na niach trzeźwość i racjonalność geopolitycznego myślenia. Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału. "Przewidywała przekształcenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów w unię trzech równorzędnych podmiotów prawnych (państw): Korony, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Wielkiego Księstwa Ruskiego utworzonego z województw kijowskiego, bracławskiego i czernihowskiego (wcześniej, od unii lubelskiej, stanowiących część Korony). Konsekwencją unii było traktatowe ustanowienie odrębnych urzędów dla Rusi (stworzono funkcje marszałka ruskiego, obok marszałka koronnego i litewskiego, hetmana ruskiego, kanclerza ruskiego i inne stanowiska analogiczne do istniejących w pozostałych dwóch członach federacji), dopuszczenie posłów ruskich do Sejmu, a biskupów prawosławnych do Senatu. Państwo to miało posiadać własne wojsko, własny skarb, własne ministerstwa i urzędy, pod zwierzchnictwem hetmana z własnego wyboru. Szlachta wszystkich trzech państw miała wybierać wspólnie króla i wysyłać posłów na sejm walny. Unia brzeska miała zostać wykluczona na terenie Księstwa Ruskiego; wyższe duchowieństwo prawosławne otrzymało uprawnienia równające je z łacińskim, między innymi prawo zasiadania w Senacie; zastrzeżono, że w województwie kijowskim urzędy senatorskie zarezerwowane są dla prawosławnych, zaś w bracławskim i czernihowskim obowiązywać ma alternata na przemian z katolikami. Tysiąc Kozaków (starszyzny kozackiej) otrzymało nadanie praw szlacheckich jednorazowo, a stu Kozaków (z każdego pułku kozackiego) zatwierdzonych przez hetmana miało z rąk króla otrzymywać szlachectwo corocznie. Postanowienia unii obejmowały również przyjęcie do etatowego rejestru kozackiego 30 tysięcy Kozaków (tekst ugody dawał możliwość zwiększenia liczby jako Wielmożny Hetman Zaporoski na Regestrze poda), a także powrót szlachty (polskiej i ruskiej) do jej majątków na Ukrainie naddnieprzańskiej." pl.wikipedia.org/wiki/Unia_hadziackahistmag.or(*)ii-polskiej-i-ukrainskiej-4185 |