Racjonalista - Strona głównaDo treści
zagadka z geometrii - pakowanie atomów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
02-04-2022 16:04alsor (3283 punktów)zagadka z geometrii - pakowanie atomów
Są dwa sposoby optymalnego pakowania kul:
jedziemy warstwami z kwadratami, albo sześciokątami w kolejnych warstwach.

co chyba jakoś tak by wyglądało:
1. Kwadraty
O O O O
O O O O
O O O O
O O O O

a następna warstwa wchodzi w te dziury pomiędzy 4.

4+4+4 = 12 -> każda kula ma 12 sąsiadów
2. Sześciokąty
tu tylko przesuwamy linie o pół:

o o o o
.o o o o
o o o o
.o o o o

kolejne warstwy - wsadzamy kule w dziury pomiędzy 3 kule.
3+6+3 = 12 -> każda kula ma też 12 sąsiadów

No i fajnie jest.

Teraz poproszę o sprawdzenie np. diamentu, czy on jest upakowany sensownie..
bo znamy gęstość: 3500 kg na metr sześcienny,
a masa atomu węgla też jest znana = 12 x 1.66e-27 kg,
więc tu można wyliczyć ilość atomów w m3, itd.

A wtedy dowiemy się jak diament jest faktycznie upakowany..
bo wedle teorii tam są jakieś cubik centered...

a co to w ogóle jest!?

jako najtwardszy materiał powinien być chyba dobrze - optymalnie upakowany, a nie jakoś tak byle jak! Nie?

mathworld.wolfram.com/CubicClosePacking.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

DyktaFon (9281 punktów)
Na wstępie bym zauważył, że atomy to nie są kulki. Więc trudno mówić o upychaniu kulek.
W rozwinięciu można by dodać, że zasady obowiązujące "u nas" nie koniecznie obowiązują w świecie kwantowym.
A na koniec bym zapytał, że co to znaczy "sensownie upakowane"? Jest jak jest. Czy to znaczy sensownie?

alsor (3283 punktów)
>Na wstępie bym zauważył, że atomy to nie są kulki. Więc trudno mówić o upychaniu kulek.
>W rozwinięciu można by dodać, że zasady obowiązujące "u nas" nie koniecznie obowiązują w świecie kwantowym.
>A na koniec bym zapytał, że co to znaczy "sensownie upakowane"? Jest jak jest. Czy to znaczy sensownie?

Ok. Widzę że nie rozumiecie o co mi chodzi.

Proste pytanie:

ile kuleczek o małym promieniu np. 1mm, lub 1nm,
można zapakować do 1m3, czyli wsadzić do kubika: 1m x 1m 1m?

Potem z tego sprawdzimy czy i jak diament jest upakowany.
DyktaFon (9281 punktów)
>>Na wstępie bym zauważył, że atomy to nie są kulki. Więc trudno mówić o upychaniu kulek.
>>W rozwinięciu można by dodać, że zasady obowiązujące "u nas" nie koniecznie obowiązują w świecie kwantowym.
>>A na koniec bym zapytał, że co to znaczy "sensownie upakowane"? Jest jak jest. Czy to znaczy sensownie?
>Ok. Widzę że nie rozumiecie o co mi chodzi.
>Proste pytanie:
>ile kuleczek o małym promieniu np. 1mm, lub 1nm,
>można zapakować do 1m3, czyli wsadzić do kubika: 1m x 1m 1m?
>Potem z tego sprawdzimy czy i jak diament jest upakowany.
>
Może niezbyt wyraźnie napisałem... więc powtórzę:

Na wstępie bym zauważył, że atomy to nie są kulki. Więc trudno mówić o upychaniu kulek.
W rozwinięciu można by dodać, że zasady obowiązujące "u nas" nie koniecznie obowiązują w świecie kwantowym.
A na koniec bym zapytał, że co to znaczy "sensownie upakowane"? Jest jak jest. Czy to znaczy sensownie?
alsor (3283 punktów)
>Może niezbyt wyraźnie napisałem... więc powtórzę:
>Na wstępie bym zauważył, że atomy to nie są kulki. Więc trudno mówić o upychaniu kulek.
>W rozwinięciu można by dodać, że zasady obowiązujące "u nas" nie koniecznie obowiązują w świecie kwantowym.
>A na koniec bym zapytał, że co to znaczy "sensownie upakowane"? Jest jak jest. Czy to znaczy sensownie?

Nie bądź głąb - praw geometrii nie zmienisz.
A atomy są zawsze kulami - zapytaj chemika lub fizyka.

Sensowne pakowanie znaczy tyle co skuteczne...
nie pakowałeś nic nigdy... np. pomidory do skrzynek,
albo 100 bananów do walizki?

Losowe pakowanie to takie byle jakie, np. sypiesz kartofle do wora, a one wtedy układają się... jakoś tak byle jak - dużo dziur, pustki...
ile procent zajmą te dziury?

Ładne pakowanie może być gorsze od losowego, np. kładziesz kartofle warstwami 1 na drugim zawsze - co z tego wyjdzie, jaki współczynnik upakowania?
n x n x n = n^3

Można to zrobić jeszcze gorzej!
Ustawiamy kopułę - coś jak igloo... no i co tu masz? Jedna wielgaśna dziura, czyli to jest słabo upakowane - ekstremalnie słabo!

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365