Racjonalista - Strona głównaDo treści
"To błyszczy Dniestr, to weszła lampa Akermanu"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
05-04-2022 12:06Arminius (25555 punktów)"To błyszczy Dniestr, to weszła lampa Akermanu"
Ocena 1 na 1
"Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,
Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi,
Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi,
Omijam koralowe ostrowy burzanu.

Już mrok zapada, nigdzie drogi ni kurhanu;
Patrzę w niebo, gwiazd szukam przewodniczek łodzi;
Tam z dala błyszczy obłok? tam jutrzenka wschodzi?
To błyszczy Dniestr, to weszła lampa Akermanu."


Któż nie zna tych wersów? To oczywiście "Stepy akermańskie", pierwszy sonet Mickiewicza z cyklu Sonetów krymskich". Pada w nich słowo "Akerman". To miejscowość nad Dniestrowym Limanem zwana obecnie Biłhorodem Dnistrowskim, położona kilkadziesiąt km. od Odessy. Osada została założona w 6 wieku p.n.e. w okresie wielkiej greckiej kolonizacji - jako Tyras (także nazwa grecka Dniestru). Początki ma więc absolutnie antyczne i szlachetne. Obecnie znana jest nie tylko z archeologicznych znalezisk datujących się z czasów antycznych ale także dzięki wielkiej potureckiej twierdzy, stojącej tuż nad limanem. W czasach gdy Mickiewicz tworzył swoje sonety Stepy Akermańskie stanowiące część wielkiej stepowej krainy Budziaku, ciągle jeszcze prezentowały się okazale i bez dwóch zdań miały w sobie i moc i czar aby potężnie inspirować romantycznego poetę. Dzisiaj - niestety - są one w dużym stopniu przekształcone rolniczo - i tylko ich skrawki (objęte w wielu wypadkach ochroną w postaci rezerwatów przyrody) mają w sobie coś z dziewiczości wielkiej trawiastej krainy.

Zapraszam na wycieczkę po Akermanie!

www.youtube.com/watch?v=IuZQgXrshyg&t=364s
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

farmer (22440 punktów)
Arminus kłamco napisałeś o mnie kłamstwa .

Kłamco napisałeś to o mnie:

....trollu putinowksi..
.....putinowski poputcziku...

Łzesz na mój temat.

W obliczu wojny Putina zarzucasz mi bycie trolem Putina?

Łzesz jak bura suka kłamco.

Udowodnij moje powiazania.

Pisałem nie odpuszczę ci tych kłamstw
05-04-2022 13:29 
 0 na 2
Arminius (25555 punktów)usidlony farmer
>Arminus kłamco napisałeś o mnie kłamstwa .
>Kłamco napisałeś to o mnie:
>....trollu putinowksi..
>.....putinowski poputcziku...
>Łzesz na mój temat.
>W obliczu wojny Putina zarzucasz mi bycie trolem Putina?
>Łzesz jak bura suka kłamco.
>Udowodnij moje powiazania.
>Pisałem nie odpuszczę ci tych kłamstw

Poczytaj sonety - nie szamotaj się w sidłach głupoty i paranoi.
farmer (22440 punktów)Odp: usidlony farmer
>>Arminus kłamco napisałeś o mnie kłamstwa .
>>Kłamco napisałeś to o mnie:
>>....trollu putinowksi..
>>.....putinowski poputcziku...
>>Łzesz na mój temat.
>>W obliczu wojny Putina zarzucasz mi bycie trolem Putina?
>>Łzesz jak bura suka kłamco.
>>Udowodnij moje powiazania.
>>Pisałem nie odpuszczę ci tych kłamstw
>Poczytaj sonety - nie szamotaj się w sidłach głupoty i paranoi.

Pisze prawdę o tobie kłamco...to nas różni że ty łżesz jak bura suka o mnie a ja pisze prawdę.

Arminius to kłamca.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365