Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wolna myśl

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
15-04-2022 16:11romaro (25211 punktów)Wolna myśl
Ocena 2 na 2
Pogrążeni w kryzysie poznawczym, ani tradycyjnym, ani nowym mediom nie możemy już ufać. W naszej teraźniejszości cyfrowej kształt Polski staje się powoli coraz bardziej wynaturzony. Kaczyński gdyby tylko zechciał, mógłby ogłosić się królem. Wcale nie jest to niemożliwe, bowiem znając zdolności krasomówcze Morawieckiego, nie trudno byłoby mu przekonywać, że królestwo Kaczyńskiego jest nie z tego świata.
Polska zmierza do biedy i ludzie to widzą. PiS nie ma ani recepty ani nie daje nadziei że będzie lepiej. To koniec tego ugrupowania. Realnie partia ta ma coraz mniejsze poparcie, bo kryzys gospodarczy dotyka każdego z nas. Rosnące ceny, utrata pracy i spadające zarobki to wina Jarosława Kaczyńskiego i PiS. Nie ma warunków, by cokolwiek PiSowi miało rosnać, dlatego Pis posiłkuje się coraz częściej kłamstwem i manipulacją. Na wszystkich odcinkach. Cóż tego, że NBP "wypracował" 11 mld zysku i 11% inflacji. Dla obywatela pierwsze bez znaczenia, drugie koszmarnie bolesne. Podobnie PiSowska propaganda o niebotycznych zyskach Orlenu w stosunku do wzrostu cen paliw ma się wprost proporcjonalnie.
Pellet z 900 zł za tonę w tamtym roku, do 1500-2300 zł za tonę obecnie (w zależności m.in. z certyfikatem czy bez). To jest prawdziwa skala inflacji, choć wg GUS_STAT nośniki energii wzrosły o 18% w stosunku do ubiegłego roku.
Tak bowiem - wg. GUS_STAT - kształtował się wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. w porównaniu z marcem 2021 r.
pbs.twimg.(*)mfMC?format=jpg&name=4096x4096


Dawno nie mogę dojść jak GUS liczy średnią?! ale w Polsce zawsze było słabo z matematyką.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Wenancjusz (16441 punktów)
>Pogrążeni w kryzysie poznawczym, ani tradycyjnym, ani nowym mediom nie możemy już ufać. W naszej
>teraźniejszości cyfrowej kształt Polski staje się powoli coraz bardziej wynaturzony. Kaczyński gdyby
>tylko zechciał, mógłby ogłosić się królem. Wcale nie jest to niemożliwe, bowiem znając zdolności
>krasomówcze Morawieckiego, nie trudno byłoby mu przekonywać, że królestwo Kaczyńskiego jest nie z
>tego świata.
>Polska zmierza do biedy i ludzie to widzą. PiS nie ma ani recepty ani nie daje nadziei że będzie
>lepiej. To koniec tego ugrupowania. Realnie partia ta ma coraz mniejsze poparcie, bo kryzys
>gospodarczy dotyka każdego z nas. Rosnące ceny, utrata pracy i spadające zarobki to wina Jarosława
>Kaczyńskiego i PiS. Nie ma warunków, by cokolwiek PiSowi miało rosnać, dlatego Pis posiłkuje się
>coraz częściej kłamstwem i manipulacją. Na wszystkich odcinkach. Cóż tego, że NBP "wypracował" 11
>mld zysku i 11% inflacji. Dla obywatela pierwsze bez znaczenia, drugie koszmarnie bolesne. Podobnie
>PiSowska propaganda o niebotycznych zyskach Orlenu w stosunku do wzrostu cen paliw ma się wprost
>proporcjonalnie.
>Pellet z 900 zł za tonę w tamtym roku, do 1500-2300 zł za tonę obecnie (w zależności m.in. z
>certyfikatem czy bez). To jest prawdziwa skala inflacji, choć wg GUS_STAT nośniki energii wzrosły o
>18% w stosunku do ubiegłego roku.
>Tak bowiem - wg. GUS_STAT - kształtował się wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022
>r. w porównaniu z marcem 2021 r.
>pbs.twimg.(*)mfMC?format=jpg&name=4096x4096
>
Dawno nie mogę dojść jak GUS liczy średnią?! ale w Polsce zawsze było słabo z matematyką.


W zasadzie, to twórcą statystyki współcześnie nam zrozumiałej (pojęciowo) był paradoksalnie pewien francuski fryzjer. Bawił się zapisami dotyczącymi jego klientów. Wiadomo, że zakłady fryzjerskie są miejscami, w których się plotkuje, zwierza nieraz z problemów, które trudno rozwiązać, opowiada nieświadomie o sobie, o swoich problemach, będąc przeciętnym członkiem społeczeństwa. Fryzjer ujął więc takie zdarzenia w zapisach sobie czynionych. Ilu emerytów korzysta z jego usług, ilu czesze się na lewo czaszki ilu na prawo, jak często chodzą do fryzjera (do niego) młodzi a jak starsi, ilu jest łysych i tylko przychodzą sobie golić twarz, itp. Taką miał zabawę. Ktoś to zauważył i po głębokim namyśle stwierdził iż pewne powtarzalne zjawiska społeczne można ująć w pewne grupy rodzajowe zdarzeń. Pierwszym zainteresowanym takich zapisów był Krupp, niekwestionowany właściciel zakładów metalowych i stalowni w najszerszej gamie pojęciowej określającej charakter jego posiadania, w swoim kartelu. Okazało się, że statystykę można było wykorzystywać i w businessie jak i w odniesieniu do stosunków społecznych, w szybko postępującej industrializacji gospodarczej. Statystyka okazała się świetnym narzędziem, jeśli się wiedziało jak jej użyć, dającej niesamowity obraz wszelkich możliwości kontroli i kierunków decyzji finansowych, produkcji, trendów mody, w zasadzie wszystkiego czym operował wolny rynek. Statystyka była jakby wyrocznią pieczętującą posunięcia w przestrzeni społecznej. Niestety, ale z chwilą uwierzenia w moc statystyki, zrodziła się chęć i skłonność do przekłamywania rzeczywistości w której jesteśmy. Techniki są RÓŻNE DAJĄCE POZORY PRAWDOMÓWNOŚCI w zależności jakie kryteria danych dobieramy/stosujemy. GUS państwowy urząd, po to stworzony by dawał wiarygodne wyniki stanu naszej polskiej gospodarki, zresztą nie tylko gospodarki, nie uwzględnia na życzenie mocodawcy (państwa) rzeczy niewygodnych aktualnej władzy. Skoro ich nie ma więc nie ma problemów. To jedna z metod urzędowego oszukiwania. Druga na ten przykład to "uśrednianie" danych np. przeciętna, najwyższa i najniższa pensja pracownicza, mająca uzasadnić przecietny wzrost płac, Nic bardziej mylnego.Dane GUS-u nie wykazują wzrostu zasobności społeczeństwa. GUS nie zwraca uwagi na relacje rynkowe pieniądz-towar. To decyduje o możliwościach napełniania "dziennego koszyka zakupów". Zachłystywanie się wysokością płac za wykonywaną pracę nie jest dowodem żadnym. Zauważyć można to także o stanie lokat bankowych. Czy "chudną" czy znikają/maleje ich ilość i jaką strukturę wykazują jeśli są. Państwo jest bogate przez bogactwo swoich obywateli. Na tym tle niestety przeciętny obywatel Polak odstaje od Europy.
Po czym to widać? Ano spadająca wartość realna rewaloryzowanej corocznie jednorazowo emerytury. Wzrost nominalnej wielkości nie jest przecież wzrostem realnej wartości, przy rosnącej niestety inflacji. Pozdrowionka.

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
16-04-2022 08:41 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>Państwo jest bogate przez bogactwo swoich obywateli.
przeciętny amerykanin jeździ drogim SUVem o poj silnika 3.4l który pali 15l/100km, mieszka 79km od pracy, pracuje 11godz dziennie, nie ma urlopów, chorobowego, macierzynskiego, tatcierzyńskiego, ..., jest niewolnikiem konsumpcji
konsumpcjonizm jest patologią, wymyslem kapitalu celem zniewolenia

w PRL-u było ciekawiej, rower, motorynka, pieszo, autobusem, koleją, ale wiadomo Wenancjusz nie będzie plebsem

>Na tym tle niestety przeciętny obywatel Polak odstaje od Europy.
w Holandii, Niemczech, Dani, mają wiecej rowerów, kolei, wspólnoty niz my. Liberalizm (indywidualizm, wolność, wlasność) to trucizna. Jest wysoce prawdopodobne że ród Wenancjuszy wyginie w ciągu 200 lat, a to za sprawą Twoich wyborów, uwielbienia dla balcerowicza, tuska i innych liberałów

>Po czym to widać? Ano spadająca wartość realna rewaloryzowanej corocznie jednorazowo emerytury.
napisz, nie chcemy 13, 14 emerytury, to komunizm, a my emeryci jesteśmy libkami, dla nas bogiem jest indywidualizm, wolność, wlasność, a wiec, nie powinno być emerytur
16-04-2022 12:49 
 Ocena 3 na 3
Wenancjusz (16441 punktów)
>>Państwo jest bogate przez bogactwo swoich obywateli.
>przeciętny amerykanin jeździ drogim SUVem o poj silnika 3.4l który pali 15l/100km, mieszka 79km od pracy, pracuje 11godz dziennie, nie ma urlopów, chorobowego, macierzynskiego, tatcierzyńskiego, ..., jest niewolnikiem konsumpcji
>konsumpcjonizm jest patologią, wymyslem kapitalu celem zniewolenia
>w PRL-u było ciekawiej, rower, motorynka, pieszo, autobusem, koleją, ale wiadomo
>Wenancjusz nie będzie plebsem.
Jasnowidz z Człuchowa następny? Coś takiego ile się ich ostatnio mnoży w Polsce.
No to popieprzymy razem. Stawiaj kropki na końcu zdania. A nowe zaczynaj od dużej litery. Po pierwsze. Widzę, żeś i Ty niezadowolony, bo nie masz gdzie wcisnąć swojego raju. Bo w Twoim raju był tylko konsumpcjonizm. Nie napisałeś tylko skąd w tym raju brały się takie dobra, że wybrał przebrał. Po drugie.
>>Na tym tle niestety przeciętny obywatel Polak odstaje od Europy.
>w Holandii, Niemczech, Dani, mają wiecej rowerów, kolei, wspólnoty niz my. Liberalizm (indywidualizm, wolność, wlasność) to trucizna.
Nie uzasadniłeś takich skojarzeń. Rozumiem, iż byłeś zajęty rozmyślaniami o raju.
>Jest wysoce prawdopodobne że ród Wenancjuszy wyginie w ciągu 200 lat, a to za sprawą Twoich wyborów, uwielbienia dla balcerowicza, tuska i innych liberałów.
Nie wciskaj mi do grona ludzi, których szanuję (za Balcerowicza porządków przy rewaloryzacji polskiej waluty straciłem moje oszczędności na koncie w banku) którzy nie powinni pełnić żadnych funkcji państwowych ze względu na brak oczywistej uczciwości. Nie wciskaj mi swoich narracji traktując je jako moje. Już przestałem Ciebie przez to szanować.
Jak Ty nic nie rozumiesz. Nic. Balcerowicz jako taki zatrzymał galopującą hiperinflację jaką komuniści zostawili po swoich rządach. Przeżyłeś te czasy? Widać żeś młodziutki jeszcze. Nie wiesz jak to jest w tydzień płacić o 100% więcej za wszystko. Nie znasz oczywistego strachu co może być za następny tydzień. Balcerowicz mi zaimponował odwagą i konsekwencją oraz wiedzą rasowego ekonomisty, trzymając twardą ręką to co zamierzał zrobić by inflację zatrzymać. A poza tym Balcerowicz nie bawił się jakieś podziały na liberałów, komunistów, czy jeszcze jakichś innych jakich wymyślisz, bo to nie ma nic do rzeczy skoro mówimy o inflacji. Powtarzam młodzieńcze, że podziwiam go jako fachowca, który wiedział co robi. I chwała mu za to. Nie cackał się jak usłużny migdalący się Kaczyńskiemu Morawiecki i dyletant Glapiński robiący to dokładnie, czego nie powinien. Bo obniżenie skandalicznie nisko oprocentowania lokat nie wyprowadziło "pustych" pieniędzy z rynku, a wręcz przeciwnie, stało się ich na rynku więcej. A wiesz, że Glapiński był minister budownictwa i gospodarki przestrzennej? On to dokładnie zaczął rozwalać budownictwo powszechne. Akurat wtedy pracowałem w budownictwie i to odczułem na własnych plecach.
>>Po czym to widać? Ano spadająca wartość realna rewaloryzowanej corocznie jednorazowo emerytury.
>napisz, nie chcemy 13, 14 emerytury, to komunizm,
To nie jest komunizm i pieprzysz teraz na potęgę. To jest rozdawnictwo pieniędzy, które ujawnione w obrocie rynkowym są automatycznie "pustymi" pieniędzmi, wspomagającymi inflację.
>....a my emeryci jesteśmy libkami, dla nas bogiem jest indywidualizm, wolność, wlasność, a wiec, nie powinno być emerytur.
To co wymyśliłeś kupy się nie trzyma i takich głupot jak Ty to robisz na pewno nie napiszę. O własności też nie masz pojęcia. Wnioskowanie Twoje, bez urazy, nadaje się tylko do rozbicia bezdomnemu psu o kant d.py. Nie powinno być emerytury? Taki był system i moje pieniądze, na którą to moją emeryturę się składałem lat 47.. Państwo nie daje emerytury. Widać, że nie wiesz o czym piszesz. Bo osiołku państwo nie ma swoich pieniędzy. Państwo jest tylko dysponentem pieniędzy podatników z ich podatków.
Głupi jak trzeba. Nie jesteś przez to bliższy swojej emerytury. Zobaczysz Twoją emeryturę. Całe moje życie zawodowe pracowałem i płaciłem składki emerytalne czy mi się to podobało czy nie i nie miałem żadnego wpływu na ich wysokość. Taki był system, którego nie wymyśliłem. A już najmniej do powiedzenia to masz o komunizmie, bo nie miałeś tej wątpliwej przyjemności go konsumować na co dzień.
Summa summarum. Nie dorastasz do takich dysput. Trudno, ale tak jest.

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
16-04-2022 15:04 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

> Widzę, żeś i Ty niezadowolony, bo nie masz gdzie wcisnąć swojego raju.
trzeba umiec odróżnic potrzebę od zachcianki, my libki nie potrafimy, dla przypomnienia piramida potrzeb masłowa

komunizm wypelnia ją dużo lepiej niż tzw liberalna demokracja

> Twoim raju był tylko konsumpcjonizm.
byly wypelnione potrzeby piramidy w 100%, każdego nie tylko patoelit

>>w Holandii, Niemczech, Dani, mają wiecej rowerów, kolei, wspólnoty niz my. Liberalizm (indywidualizm, wolność, wlasność) to trucizna.
>Nie uzasadniłeś takich skojarzeń.
uzasadnieniem jest liberalizm- indywidualizm, wolność, własność- w W-wie mamy 2 x więcej aut niz w Berlinie. To patologia, glupota libków, dowód że jesteśmy niedorozwojki

> Balcerowicz jako taki zatrzymał galopującą hiperinflację
odwrotnie, największa inflacja byla za balcerowicza

>Nie wiesz jak to jest w tydzień płacić o 100% więcej za wszystko.
to wałesa (agent usa) wasz idol, wstrzymal kraj, ruszyl inflacje, noblista na miare Kopernika

>Powtarzam, że podziwiam go jako fachowca, który wiedział co robi.
spowodowal inflacje by ją gasic, geniusz znad wisły

>>napisz, nie chcemy 13, 14 emerytury, to komunizm,
>To nie jest komunizm i pieprzysz teraz na potęgę. To jest rozdawnictwo pieniędzy, które ujawnione w obrocie rynkowym są automatycznie "pustymi" pieniędzmi, wspomagającymi inflację.
tak, lepiej dac patoelitom, ukryja w rajach podatkowych i tyle je widziano. Taki kulczyk, wizjoner? bog patoelit dom ze zlotymi klamkami mial w Szwajcari, podatki placil na kajmanach, jaki z niego pozytk? To my z naszych podatkow utrzymujemy wojsko, policje, sądy, wiezienia, żeby pilnowaly jego majątku a on podatki na kajmanach, patoelity i my libki w nie wpatrzone są niesamowite

> Zobaczysz Twoją emeryturę.
dzieki balcerowiczowi, tuskowi i innym libkom na nich glosujących, wielu rodakow będzie dostawać 23 gr/miesiąc.

wiadomo, dla nas libków najwazniejsza praworządność, kiedy się zbieramy w obronie prezes sądu i jej męża prezesa trybunału
sedziowie imunitet mają do konca życia, patoelity sa niesamowicie mądre, my libki są niedorozwojki
okragly (21676 punktów)
>Pogrążeni w kryzysie poznawczym, ani tradycyjnym, ani nowym mediom nie możemy już ufać.
nigdy nie powinniśmy, należą do patoelit. Największe oszustwo medialne było za balcerowicza, ikony nas libków

>Polska zmierza do biedy i ludzie to widzą.
póki mamy parasol ochronny USA, a one drukują $, nic nam nie grozi

> Cóż tego, że NBP "wypracował" 11 mld zysku
tusk by sprywatyzował, zyski nasze straty wasze

> o niebotycznych zyskach Orlenu
tusk by sprywatyzował, zyski nasze, straty wasze. Wiadomo że prywatne efektywne, panstwowe to straty, sprywatyzować

> To jest prawdziwa skala inflacji,
ale koszyk do oceny inflacji powstal za tuska
16-04-2022 13:31 
 Ocena 2 na 2
Wenancjusz (16441 punktów)
>>Pogrążeni w kryzysie poznawczym, ani tradycyjnym, ani nowym mediom nie możemy już ufać.
>nigdy nie powinniśmy, należą do patoelit. Największe oszustwo medialne było za balcerowicza, ikony nas libków
Nieprawda. Balcerowicz nie zawłaszczył mediów publicznych osiołku.
>>Polska zmierza do biedy i ludzie to widzą.
>póki mamy parasol ochronny USA, a one drukują $, nic nam nie grozi
Nieprawda. 65% amerykanów nie wie gdzie Polska leży. A Biden ma inne zmartwienia jak drukowanie dolarów dla Polski. I tu wyłazi z Ciebie ohydny bo rajski konsumpcjonizm. To amerykanie będą na nas pracować? Co za rewelacyjna koncepcja.
>> Cóż tego, że NBP "wypracował" 11 mld zysku
>tusk by sprywatyzował, zyski nasze straty wasze
Żyłka jasnowidza znów Ciebie nawiedza? Skąd wiesz co by zrobił Tusk?
>> o niebotycznych zyskach Orlenu
>tusk by sprywatyzował, zyski nasze, straty wasze. Wiadomo że prywatne efektywne, panstwowe to straty, sprywatyzować
Jaka szkoda, że ciebie nie było dane być obecnym przy ustalaniu nowych porządków gospodarczych kraju. Jak sobie wyobrażam ten burdel jaki byś zrobił.
>> To jest prawdziwa skala inflacji,
Jak to jest prawdziwa skala inflacji, to stwierdzam, że masz takie samo pojęcie o ekonomii jak Hamerlik Konopka.
>ale koszyk do oceny inflacji powstal za tuska
Nie gamoniu. Pojęcie "dziennego koszyka zakupów" powstało za "solidarności" i Wałęsy, kiedy o Tusku nikt nawet wtedy jeszcze nie wiedział.
P.S. Stawiaj kropki po zakończonych zdaniach i nowe zdania zaczynaj z dużej litery, bo nie dość, iż piszesz nonsensy, to jeszcze brzydko to wygląda.
Nie dorosłeś do takich dysput bo pitolisz jakbyś pisał o raju. Nie widziałem, nie byłem, nie wiem gdzie ten raj, ale wszystko wiem. Dziecinada młodzieńcze.


Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
farmer (22440 punktów)
.
>Polska zmierza do biedy i ludzie to widzą.

To znaczy że było dobrze. Ale kiedy?

Za komuny? W czasie transformacji? A może gdy bezrobocie było na poziomie 20%?

Co to znaczy że Polska zmierza do biedy?

Ja pamiętam czasy gdy nikt nie wybrzydzał robotą bo potrzebował kasy na życie a nie że on ma w dupie taką kasę.

A robota była 100razy gówniana niż dziś za bardziej gówniane pieniądze.

Odprężenie nastąpiło po wejściu Polski do Unii
A co za tym idzie boom na rynku mieszkaniowym.
Ssanie na na usługi jest takie że ceny idą w kosmos

Ludzie chcą już teraz....czyli kredyt,pusta kasa leci w rynek ssanie na materiały i spirala spierdolnia zaczyna się nakręcać.
Tyle że to nie zasługa PiSu a poprzeczki jaka stawiają sobie ludzie.
Politycy przepierdlaja kasę odkad pamiętam więc jest to jakaś ....stała...

Na czym wiec ta bieda polega? Może trzeba by zdefiniować biedę.
Bo nowe pokolenie z komórkami laptopami konsolami tv60cali może nie ogarniać.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365