 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-04-2022 11:00 | romaro (25211 punktów) | Uzdrowienie finansów
5 na 5 | Rekordowa inflacja, rekordowa drożyzna, miliardy wyprowadzone poza budżet, dramatycznie niski poziom inwestycji, a notoryczny kłamca Morawiecki bredzi o „uzdrowionych finansach”. To przypomina uzdrawianie Rozalki włożonej do pieca na „kilka zdrowasiek”, z noweli „Antek”. Mimo pisowskich sposobów leczenia Nowym Ładem stan kraju nie poprawiał się, a pogorszał. Kaczyński zdecydował się na nową kurację, która ma polegać na wsadzeniu Polski z jej "Nowym Ładem" do pieca na trzy zdrowaśki. Obsztorcowawszy przy tym opozycje za utrudnianie leczenia kraju, zamknął drzwiczki pieca. Ne jest już możliwe by po otwarciu, oczom Polaków ukazało się co innego niż gospodarczy trup - OdNowa (będziemy zaczynać), już nie długo, z ponownym całym tym zaciskaniem pasa. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Rekordowa inflacja, rekordowa drożyznaNo i co tu zrobić gdy cała masa ludzi tonie w długach? Podniosą lichwę to wszystkich zadłużonych utopią. Znowuż bezrobocie a następnie zapieprz za 5 zł na godzinę. Podobno bank centralny jest niezależny od rządu. Jak już wielokrotnie pisałem cały system pieniężny jest zwalony i cyklicznie musi zapaść się pod sobą, nie ma innej opcji. Czekamy zatem na recesję. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
1 na 1 | okragly (21676 punktów) | > Rekordowa inflacja, rekordowa drożyzna, miliardy wyprowadzone poza budżet, dramatycznie niski> poziom inwestycji, a notoryczny kłamca Morawiecki bredzito okazja przewartościować nasze emocje, co potrzebą a co zachcianką. wiele potrzeb jest niematerialnych a zachcianki sztucznie wykreowane przez patoelity, to trucizna  jesli pogonimy liberalizm do Rosji, nawet przy mniejszym PKB, wzrośnie nasza jakośc, zadowolenie z zycia nie bierze sie z PKB, czy inflacji a z relacji społecznych co jest sprzeczne z religią nam panująca, liberalizmem, gdzie bogiem jest INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ paradoks, poprzez kryzys, zmiany klimatu, zbliżamy się do raju, nastąpi wczesniej niż myślałem, determinizm
|
|
4 na 4 | Wenancjusz (16441 punktów) | > Rekordowa inflacja, rekordowa drożyzna, miliardy wyprowadzone poza budżet, dramatycznie niski> poziom inwestycji, a notoryczny kłamca Morawiecki bredzi o "uzdrowionych finansach". To> przypomina uzdrawianie Rozalki włożonej do pieca na "kilka zdrowasiek", z noweli> "Antek".> Mimo pisowskich sposobów leczenia Nowym Ładem stan kraju nie poprawiał się, a pogorszał.> Kaczyński zdecydował się na nową kurację, która ma polegać na wsadzeniu Polski z jej "Nowym Ładem"> do pieca na trzy zdrowaśki. Obsztorcowawszy przy tym opozycje za utrudnianie leczenia kraju,> zamknął drzwiczki pieca. Ne jest już możliwe by po otwarciu, oczom Polaków ukazało się co innego> niż gospodarczy trup - OdNowa (będziemy zaczynać), już nie długo, z ponownym całym tym zaciskaniem> pasa.To co napisałeś nie traktuję jako czarnowidztwo i przesadne tragizowanie. Ponieważ przeżyłem już i to boleśnie (moje skromne oszczędności "na czarną godzinę" zmalały dosłownie "w oczach" do wielkości groszowych), inflację jaką stworzyli gospodarce kraju dyletanci ekonomiczni, zwolennicy modelu radzieckiego gospodarowania, gdzie zawsze było za dużo ideologii systemowej mającej być drogowskazem, a za mało umiejętności gospodarowania w oparciu o umiejętność znajdowania się w realizmach ekonomii bez dogmatów (tzw. nieomylną linią polityczną partii), Była pierwej furtką dla inflacji, by bardzo szybko przerodzić się w szeroką bramę wjazdową. Inflacja bardzo szybko zaczęła niszczyć gospodarkę, w której strukturze dominowały inwestycje tzw. wolno rentujące się. Pomijam samą ideę gospodarki odgórnie narzuconej jako planowa i ingerencje w ekonomię kraju stworzyła system mało elastyczny i nie reagujący na sygnały że jest źle. Np. ukryte bezrobocie, rozrost biurokracji i administracji (element nieproduktywny). System musiał paść i to płasko na mordę. Ekonomia bez politycznych wtrąceń znów była górą. Mamy powtórkę z historii i to nie tak dawnej. Inflacja w końcu tak się była wielka, że zaczęła demontować całe życie społeczne. Trzeba było radykalnie zmienić wszystko, by nie była tak wielka jak Niemczech w czasie wielkiego światowego kryzysu przed dojściem Hitlera do władzy, gdzie po pensje pracujący szli z walizkami. Oczywiście mechanizmów powodujących inflację jest więcej. Człowiekiem, który się podjął uzdrowienia gospodarki był prof. Balcerowicz. Ponieważ było już widać dno gospodarcze i możliwość utraty wiarygodności państwa, więc i środki jakie zastosował były drastyczne. Zastosował politykę "trudnego" pieniądza, który zdenominował. To był szok, ale po krótce okazał się skuteczny. Czytam wypowiedzi niektórych młodych, widać, forumowiczów, to jednoznacznie przypisują Balcerowiczowi wszystkie zło tego świata, tylko nie widzą zła u siebie, bo uczyć się ekonomii im nie chciało jak był czas. Taka postawa jest zwyczajnie pretensjonalnie infantylna. Co obecnie się dzieje? Za marzec GUS podaje wielkość inflacji 9,2% w stosunku do marca roku ubiegłego, wszystko wskazuje na to (uważne i rozumne obserwacje rynku), iż mamy raczej już inflację dwucyfrową. Morawiecki więc nie mówi prawdy, a GUS podaje inflację pod potrzeby Rządu. Jak GUS może oszukiwać tworząc sofizmatycznie dane, już wyjaśniałem w wypowiedzi w innym wątku "Romaro". Morawiecki w swojej wypowiedzi publicznej rozkłada ręce i radzi skupić się na przeżyciu tego nadchodącego kryzysu. Przyznaje się więc, że jest bezradny. Dlaczego? No bo realizuje pomysły Kaczyńskiego. O faktycznie ustala kierunki ekonomicznego działania. A Morawiecki musi go słuchać, czy raczej zachowywać się jakby był robiony miękkim narzędziem rozpłodom wobec niego? JEST PRZECIEŻ PREMIEREM! CO JESZCE ROBI GLAPIŃSKI NA STANOWISKU GŁÓWNEGO POLSKIEGO BANKIERA? DLACZEGO MORAWIECKI, BANKIER PRZECIEŻ, NIE POPĘDZI GO W DIABŁY? Przecież Glapiński nie pierwszy raz wykazuje się dyletantyzmem. Pierwszy raz zabłysnął kalectwem, gdy jako min, budownictwa i gospodarki przestrzennej kraju (Minister ma prawo wydawać zarządzenia resortowe mające moc prawną), rozwalił ideę budownictwa powszechnego (dostępne mieszkania tak społecznie potrzebne), dla idei bezmyślnie stosowanej, by niszczyć wszystko co pokomunistyczne.. W tą lukę od razu weszli deweloperzy z budową mieszkań wielokrotnie droższymi, przez to trudno dostępnymi. Przeciętny młody człowiek dziś zakładają rodzinę praktycznie nie może kupić sobie mieszkania bo przy takich płacach, może na nie zarobić przez co najmniej pięćdziesiąt lat. Ludzie się więc dusza wspólnie z rodzicami (bo ceny wynajmu są porażające). Rodzina więc i demografia tam mocno narzekaj a i obłędni "fachowcy" obłędnie tłumacza dlaczego tak jest wygłaszają analizy nadające się tylko do rozbicia o kant d.py bezdomnemu psu. Sytuacja z tą inflacją jest więc podobna jak za "komuny". Jest podobne rozdawnictwo środków płatniczych na nietrafione inwestycje (elektrownia w Ostrołęce), na populistyczną politykę ponoć dobrą społecznie, na wydatki nie mające żadnego powiązania z gospodarką np. instytucja kościoła z jego fanaberiami, na komunikacją krajową ogólnie niestety nie rozwijającą się itp. itd. Czekają nas naprawdę ciężkie czasy i społeczeństwo zacznie przecierać oczy, gdy przyjdzie mu płacić za nieudolne rządy.. Trzeba dokonać radykalnych posunięć i odrzucić wizję miękkiego "lądowania" po kryzysie covidu, czy teraz wojny Rosji z Ukrainą, pilnie strzec, rozliczać i kontrolować zasadność wydatków budżetowych. Dopinać pasa jak to się mówi, bo będzie na pewno przy tej ekipie gorzej. Nie jestem Jackowskim i kalkuluję na podstawie tego czego mnie uczono w komunistycznej szkole, w której nie było religii na pierwszym miejscu. Idea Kaczyńskiego tworzenia IV RP się nie ziści, bo Kaczyński obrał obłędną metodę jej realizacji, co z biegiem czasu coraz bardziej okazuje się jako zmora straszna, bez skutecznego prawa i niesprawiedliwa. www.money.(*)d-dawna-6748188312443648a.html
Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgo
|
|
 | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | W gospodarkach Zachodu poziom globalnego długu kontroluje się poprzez decyzje małej grupki osób o wysokości lichwy banku centralnego, wysokości rezerw obowiązkowych i dopuszczeniu podmiotów na rynek finansowy. Nie ma żadnego twardego związku wysokości globalnego długu z wartością wytworzonego dobra. Może być tak i jest tak, że globalny dług rośnie pomimo, że ludzie nic nowego nie tworzą czy wręcz konsumują to co zostało wcześniej stworzone. To musi generować inflację. Wielkość globalnego długu musi być sztywno związana z wartością wytworzonego dobra. Jeżeli nic nowego nie zostaje stworzone dług globalny nie może wzrosnąć ani o jedną jednostkę. Do tego potrzeba lepszych narzędzi kontroli globalnego długu od widzimisię leśnych dziadków podejmujących decyzje o wysokości lichwy zazwyczaj w takim kontekście, żeby ich kolesie wygrali kolejne tajne wybory demokratyczne. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
 | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Ponadto uważam, w kontekście efektywności wydatków, że o tych każdy powinien decydować sam a nie tajne wybrani urzędnicy za niego. Budżet państwa powinien finansować tylko utrzymanie porządku prawnego i nic ponadto. Całą resztę każdy powinien kupić sobie sam. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | > OdNowa (będziemy zaczynać), już nie długo, z ponownym całym tym zaciskaniem pasa
Nie popadałbym w przesadny pesymizm. Ostatnie lat to mniej lub bardziej - okres gospodarczej prosperity. Widać to choćby po ilości budowanych mieszkań i km oddawanych autostrad. Wydaje mi się że obecne czarne scenariusze, to całe "zaciskanie pasa na kilka lat" nijak się mają do okresu powojennej Polski, czy w powojennych Niemiec.
Ekipa wcześniej czy później się zmieni. Przyjdzie Hołownia czy inny, młodszy polityk żądny władzy. Nie wiem czy będzie lepiej, ale na pewno będziemy się czuć mniej robieni w bamabmuko. I mniej zażenowani, spotopeń dyletanctwa, arogancji czy pustosłowia obecnego rządu jest niebywały.
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|