Racjonalista - Strona głównaDo treści
Forum - ekologiczny satelita

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
29-06-2022 10:11MaxGolonko3 (3459 punktów)Forum - ekologiczny satelita
Grafika:
pbs.twimg.(*)XoAAYk2j?format=jpg&name=large


Tytułem wstępu:
Jaka fajna nazwa satelity 'Forum'.

Zbudowany w Wielkiej Brytanii satelita Forum będzie mierzył efekt cieplarniany.

Będzie monitorować promieniowanie dalekiej podczerwieni wychodzące z powierzchni naszej planety.

To ten szczególny rodzaj światła wprawia w drgania cząsteczki gazów, takich jak dwutlenek węgla i para wodna,
co prowadzi do ogrzewania atmosfery – kluczowego aspektu zmiany klimatu (dawniej te fotony leciały w kosmos unosząc energię - E.).

Dokumenty zostały podpisane w Izbie Gmin w poniedziałek wieczorem w obecności ministra nauki, badań i innowacji George'a Freemana.
Opisał Forum jako kolejny genialny projekt Esa, który wykorzystał mocne strony Wielkiej Brytanii
w badaniach nad zmianami klimatu i produkcji satelitów.

Jak działa "efekt cieplarniany"?
Temperatura powierzchni Ziemi byłaby o wiele stopni poniżej zera, gdyby nie atmosfera.
Przychodzące krótkofalowe promieniowanie słoneczne jest absorbowane na powierzchni i ponownie emitowane na dłuższych falach, w podczerwieni.
Gdyby w powietrzu nie było pary wodnej, dwutlenku węgla ani innych gazów cieplarnianych, energia ta popłynęłaby prosto w kosmos.
Ale cząsteczki tych gazów zatrzymują promieniowanie, ogrzewając planetę. Ponad połowa tej absorpcji występuje w dalekiej podczerwieni części widma światła.


www.bbc.com/news/science-environment-61970370
Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

MaxGolonko3 (3459 punktów)
Moim głównym hobby jest ekologia.

Polecam do czytania i zapraszam do ewentualnego działania w tamtym gremium.

t.co/u4F2AjqHM8

Jakie ważkie oraz ciekawe tematy!

Grafika:
pbs.twimg.(*)sAI0vdu?format=jpg&name=medium

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365