Grafika:
pbs.twimg.(*)XwAAveuN?format=jpg&name=largeSpaceX może przegrać wyścig o wysłanie pierwszej prywatnej misji kosmicznej na Marsa.
SpaceX buduje, w tym celu, gigantyczny statek kosmiczny, Starship.
Firma Relativity Space i mały start-up założony przez inżyniera, który kierował rozwojem silników rakietowych w SpaceX,
ogłosiły we wtorek plany wysłania na Marsa prywatnie opracowanego lądownika.
Twierdzą, że mogą to zrobić już za dwa i pół roku, kiedy pozycje Ziemi i Marsa staną się korzystne.
Jeśli komercyjna misja na Marsa się powiedzie, może otworzyć nowy rynek
i różne instytucje a nawet osoby będą mogły wysyłać ładunki na Czerwoną Planetę po kosztach ekonomicznych.
Pierwszy lot rakiety Terran 1 może nastąpić w ciągu kilku tygodni z przylądka Canaveral na Florydzie.
Misja na Marsa opiera się na znacznie większej rakiecie Terran R,
która jest porównywalna pod względem wielkości i udźwigu do Falcon 9.
Po wystrzeleniu w kosmos statek kosmiczny Impulse odłączyłby się od górnego stopnia rakiety
i wyruszył w dziewięciomiesięczną podróż na Marsa.
Rozmiar i kształt kapsuły będą takie same jak w misji InSight.
Wykorzystuje to, co NASA już wiele przeanalizowała i udowodniła w każdej misji tej wielkości.
Ciekawostką związaną z tym jest to, że kilka lat temu SpaceX też miało skromne marsjańskie plany, z których później zrezygnowało.
W 2016 roku ta firma ogłosiła, że wersja jej kapsuły astronautów Crew Dragon - bez pasażerów na pokładzie
- miała opaść na powierzchnię Marsa już w 2018 roku.
W 2017 roku SpaceX anulowało te plany, nazwane Red Dragon.
Jako powód podano zmianę projektu kapsuły pasażerskiej szykowanej dla lotów na ISS, w kierunku jej wodowania w oceanie,
zamiast używania mocniejszych silników rakietowych do lądowania na lądzie.
"Lądowania na wodzie nie są osiągalne na Marsie, gdyż tam nie ma zbiorników odkrytej wody".
Tu się lekko zaśmiałem bo myślałem, że to wie każdy człowiek na naszej plancie ... ale Ok (Ekolog 2022).
www.nytime(*)g-relativity-space-spacex.htmlSiema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne