Racjonalista - Strona głównaDo treści
zagadka z elektryki akceleratorowej

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
29-07-2022 17:45alsor (3283 punktów)zagadka z elektryki akceleratorowej
Mamy generator pola elektrycznego o natężeniu E, np. kondensator próżniowy może być.

Stawiamy w tym polu ładunek e, a wtedy siła będzie równa:
F = eE, oczywista.

A teraz zagadka.
Ten ładunek najpierw rozpędzamy do prędkości np. v=0.6c,
i on wpada w to pole:

jaka teraz siła zadziała na ten ładunek w tym polu?:

1. mniejsza
2. większa
3. taka sama

jaka?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jacholek (5699 punktów)Odp: zagadka z elektryki akceleratorowej
>3. taka sama
gdyż nie ma w tym przypadku zależności od prędkości ładunku.W akceleratorach jak np. LHC nie stosuje się stałego pola elektrycznego do przyspieszania, o czym więcej w załączonym linku: home.cern/(*)rating-radiofrequency-cavities
alsor (3283 punktów)
>>3. taka sama
> gdyż nie ma w tym przypadku zależności od prędkości ładunku.

Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że na skok w strumień rwistej rzeki nie ma znaczenia prędkość...
a może ma?

> W akceleratorach jak np. LHC nie stosuje się stałego pola elektrycznego do przyspieszania, o czym więcej w załączonym linku: home.cern/(*)rating-radiofrequency-cavities

Nie mówimy o przyspieszaniu a jedynie o lataniu w polu.
Jacholek (5699 punktów)
TU nie ma wątpliwości, natomiast bardziej kontrowersyjna jest kwestia grawitacji w związku z relatywistycznym wzrostem masy. Jednak i w tym przypadku o grawitacji decyduje jedynie masa spoczynkowa. www.resear(*)ase, the inertia does.
alsor (3283 punktów)
>TU nie ma wątpliwości, natomiast bardziej kontrowersyjna jest kwestia grawitacji w związku z relatywistycznym wzrostem masy. Jednak i w tym przypadku o grawitacji decyduje jedynie masa spoczynkowa. www.resear(*)ase, the inertia does.

Skąd takie kategoryczne przypuszczenia?

Merkury zasuwa szybko w tym polu Słońca,
zatem on dostaje jakby ekstra kopa,
bo tnie ten strumień grawitacji w poprzek, co robi swoje.

W przypadku gwiazd binarnych mamy znacznie lepsze numery,
bo tam prędkości sięgają z 300 km/s, i do tego po obu stronach: 300 + 300 = 600.

No i jaka jest ta precesja w binarnych?
..........

Finalnie: co to jest pole magnetyczne i dlaczego?

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365