 |
Jaka jest różnica między metafizyką a realizmem? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-09-2022 15:14 | ayumi (1 punktów) | Jaka jest różnica między metafizyką a realizmem? | !!! Mam nadzieję, że możesz mi podać linki do pdf lub odpowiedzi na to!!!
Potrzebuję pomocy w mojej pracy badawczej. Studiuję nad realizmem metafizycznym, ale nasz profesor wymaga ode mnie włączenia tego do moich badań. Moje badania zawierają już wyjaśnienie metafizyki jako studium i realizmu jako punkt widzenia ich różnic. Jednak nie przychodzi mi do głowy nic innego. Mam nadzieję, że pomożesz mi w rozszerzeniu moich badań, pomagając mi w odpowiedzi na to pytanie. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | haish (2906 punktów) | >!!! Mam nadzieję, że możesz mi podać linki do pdf lub odpowiedzi na to!!! >Potrzebuję pomocy w mojej pracy badawczej. Studiuję nad realizmem metafizycznym, ale nasz profesor >wymaga ode mnie włączenia tego do moich badań. Moje badania zawierają już wyjaśnienie metafizyki >jako studium i realizmu jako punkt widzenia ich różnic. Jednak nie przychodzi mi do głowy nic >innego. Mam nadzieję, że pomożesz mi w rozszerzeniu moich badań, pomagając mi w odpowiedzi na to >pytanie.
Proponuję rozważyć podejście do tematu od strony kognitywistyki, a konkretnie lingwistyki termin meta znaczy po prostu po za czymś na przykładzie nazwy nauki jaką jest fizyka(ta odnosi się do zjawisk realnych(takich, które człowiek dzięki własnej percepcji oraz przyrządom pomiarowym i badawczym jest w stanie uchwycić). Istnieje też metafizyka ( tu mieści się taka nauka jak mechanika kwantowa ) - pod szyldem której ukrywa się wielu szarlatanów, ściemniaczy, duchownych i innej maści oszustów. Wielu z nich podaje masom społecznym bzdury ubrane w 'naukowe terminy' i nie chodzi tu o obiektywną prawdę a o wymierne korzyści dla fabrykujących bzdury i fake-newsy. Z punktu widzenia języka - znaczenia słów realizm przeczy metafizyce, a to dlatego, że ludzka percepcja nie sięga poza świat fizyczny(realny).
|
|
 | | qwery (2864 punktów) | >>!!! Mam nadzieję, że możesz mi podać linki do pdf lub odpowiedzi na to!!! >>Potrzebuję pomocy w mojej pracy badawczej. Studiuję nad realizmem metafizycznym, ale nasz profesor >>wymaga ode mnie włączenia tego do moich badań. Moje badania zawierają już wyjaśnienie metafizyki >>jako studium i realizmu jako punkt widzenia ich różnic. Jednak nie przychodzi mi do głowy nic >>innego. Mam nadzieję, że pomożesz mi w rozszerzeniu moich badań, pomagając mi w odpowiedzi na to >>pytanie. >Proponuję rozważyć podejście do tematu od strony kognitywistyki, a konkretnie lingwistyki >termin meta znaczy po prostu po za czymś >na przykładzie nazwy nauki jaką jest fizyka(ta odnosi się do zjawisk realnych(takich, które człowiek dzięki własnej percepcji oraz przyrządom pomiarowym i badawczym jest w stanie uchwycić). >Istnieje też metafizyka ( tu mieści się taka nauka jak mechanika kwantowa ) - pod szyldem której ukrywa się wielu szarlatanów, ściemniaczy, duchownych i innej maści oszustów. Wielu z nich podaje masom społecznym bzdury ubrane w 'naukowe terminy' i nie chodzi tu o obiektywną prawdę a o wymierne korzyści dla fabrykujących bzdury i fake-newsy. >Z punktu widzenia języka - znaczenia słów realizm przeczy metafizyce, a to dlatego, że ludzka percepcja nie sięga poza świat fizyczny(realny). >
Fajnid odpowiedziales.
|
|
| alsor (3283 punktów) | >!!! Mam nadzieję, że możesz mi podać linki do pdf lub odpowiedzi na to!!! >Potrzebuję pomocy w mojej pracy badawczej. Studiuję nad realizmem metafizycznym, ale nasz profesor >wymaga ode mnie włączenia tego do moich badań. Moje badania zawierają już wyjaśnienie metafizyki >jako studium i realizmu jako punkt widzenia ich różnic. Jednak nie przychodzi mi do głowy nic >innego. Mam nadzieję, że pomożesz mi w rozszerzeniu moich badań, pomagając mi w odpowiedzi na to >pytanie.
Chyba taka jest różnica jak pomiędzy determinizmem, a... nie determinizmem.
Co to jest nondeterminizm? Trudno zdefiniować:
wiara, mistycyzm, no i cała ta fantastyka: czarodzieje, podróże w czasie, teleportacje, światy lustrzane, chodzenie po wodzie na bosaka, itd.
Są jeszcze inne fajne terminy, np.: suerdeterminizm, nadrealizm, ultrarelatywizm, itd.
|
|
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Różnica pomiędzy fizyką i metafizyka jest taka, że pierwsza jest próbą opisu świata do horyzontu zdarzeń a druga próbą opisu świata wykraczającego poza horyzont zdarzeń. pl.m.wikipedia.org/wiki/Horyzont_zdarzeńO tym, że istnieje coś poza horyzontem zdarzeń, co ma wpływ na świat fizyczny, którego doznajemy własnymi zmysłami informuje nas losowość naszego świata pl.m.wikipedia.org/wiki/LosowośćIstnieją obiekty, których nie mamy zdolności doznać a zatem i pojąć, które jednak w widoczny sposób wpływają na naszą rzeczywistość przez co domyślamy się ich istnienia i tworzymy dla nich przeróżne projekcje umysłowe, nierzadko błędne. Budujemy wokół nich urojenia pl.m.wikipedia.org/wiki/UrojeniaCo do których nie mamy możliwości potwierdzenia ich prawdziwości i fałszywości. Bóg jest takim właśnie urojeniem pl.m.wikipedia.org/wiki/BógCzyli wyjaśnieniem dla tego, co jawi się nam jako nieskończone, jako ciągłe, niezmiennie itd. W bogu wielu znalazło sobie wyjaśnienie tego co jest za naszym horyzontem zdarzeń. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
 | | Jacek Głodzik (35558 punktów) | > Istnieją obiekty, których nie mamy zdolności doznać a zatem> i pojąć.. a często sami odbieramy sobie ową możliwość. > które jednak w widoczny sposób wpływają na naszą rzeczywistośćDokładnie. > przez co domyślamy się ich istnienia i tworzymy dla> nich przeróżne projekcje umysłowe, nierzadko błędne.Tak, przesycone zazwyczaj lękiem. > Budujemy wokół nich urojenia> pl.m.wikipedia.org/wiki/UrojeniaZgadza się. > Co do których nie mamy możliwości potwierdzenia ich prawdziwości i fałszywości... skoro sami odebraliśmy sobie prawo potwierdzenia ich prawdziwości czy fałszywości, to tak właśnie jest. Przykładu forumowicze z pewnością się domyślają: to m.in. BIK Konopki.
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
|
|
 | | haish (2906 punktów) | > Różnica pomiędzy fizyką i metafizyka jest taka, że pierwsza jest próbą opisu świata do horyzontu zdarzeń a druga próbą opisu świata wykraczającego poza horyzont zdarzeń.> pl.m.wikipedia.org/wiki/Horyzont_zdarzeń> O tym, że istnieje coś poza horyzontem zdarzeń, co ma wpływ na świat fizyczny, którego doznajemy własnymi zmysłami informuje nas losowość naszego świata> pl.m.wikipedia.org/wiki/Losowość> Istnieją obiekty, których nie mamy zdolności doznać a zatem i pojąć, które jednak w widoczny sposób wpływają na naszą rzeczywistość przez co domyślamy się ich istnienia i tworzymy dla nich przeróżne projekcje umysłowe, nierzadko błędne.> Budujemy wokół nich urojenia> pl.m.wikipedia.org/wiki/Urojenia> Co do których nie mamy możliwości potwierdzenia ich prawdziwości i fałszywości.> Bóg jest takim właśnie urojeniem> pl.m.wikipedia.org/wiki/Bóg> Czyli wyjaśnieniem dla tego, co jawi się nam jako nieskończone, jako ciągłe, niezmiennie itd. W bogu wielu znalazło sobie wyjaśnienie tego co jest za naszym horyzontem zdarzeń.> youtu.be/5VCiU1osa3wodnośnie mechaniki kwantowej - sztandarowym doświadczeniem mechaniki kwantowej, takim które człowiek z racji posiadanej percepcji jest w stanie zaobserwować jest interferencja światła, a konkretnie promieniowania elektromagnetycznego w zakresie pasma widzialnego. Nie muszą dodawać że zjawisko to obserwujemy, a więc aktywny w tym procesie jest zmysł wzroku, oberwujemy coś co znajduje się na granicy poznanego i niepoznawalnego. Ponadto ustalono, że bez obserwatora i z obserwatorem fotony(cząstki światła) zachowują się inaczej - bez obserwatora nie wiadomo jak i z obserwatorem pozycjonują się. Obserwator zawsze używa zmysłu wzroku. Człowiek posiada też inne zmysły - bardzo ważnym zmysłem jest słuch, a to dlatego że komunikacja ludzka - mowa jest za pomocą tegoż zmysłu realizowana. Wyobraźmy sobie interferencję opartą na zmyśle słuchu - takie stany bada nauka zwana medycyną a konkretnie psychiatria. Ludzie dotknięci darem słyszenia tego czego normalnie nie słychać nazywani są schizofrenikami i doznają splątania. Jakie wnioski nasuwają się po porównaniu percepcji wzrokowej i percepcji słuchowej? - Nieciekawe. - dodam, że cierpiących na tzw. schizofrenię i stany lżejsze jest znacznie więcej w populacji ludzkiej niż obserwatorów zajmujących się fotonami w ramach mechaniki kwantowej. Fenomen urojonego boga wynika z ludzkiej podświadomej(wewnętrznej) potrzeby istnienia WYŻSZEGO AUTORYTETU. Dlatego że posiadamy jako jedyny znany nam gatunek(homo sapiens) umysł mamy takową potrzebę - nasz umysł tego potrzebuje. Zwierzęta udomowione, a więc takie które ocierają się i wyższą od swojej inteligencję mają nas ludzi i bez ludzi trudno im funkcjonować. Na podstawie percepcji wiemy że coś istnieje poza naszym poznaniem, poza zasięgiem naszej percepcji, ale nijak poznać to co nie jest nam(ludzkości) dane poznać. Niejaki Dawkins napisał książkę 'Bóg urojony' - jakkolwiek dla wielu jest autorytetem i 'guru' dla ateistów, to należy takim przypomnieć, że Dawkins z racji swojej niepełnosprawności nie znał wielu rzeczy które ludziom przeciętnie sprawnym, są znane, brak mu było doświadczenia w wielu dziedzinach, z racji ułomności mógł być tylko ich obserwatorem bez wpływu na ich przebieg, lub czerpać wiedzę z tego co pisali o życiu inni ludzie. Ponadto w tej akurat kwestji przez Dawkinsa przemawia żal i zazdrość - 'czemu zostałem obdarzony kalectwem?'.
|
|
|  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > ustalono, że bez obserwatora i z obserwatorem fotony(cząstki światła) zachowują się inaczej - bez obserwatora nie wiadomo jak i z obserwatorem pozycjonują się. Obserwator zawsze używa zmysłu wzroku.To akurat łatwo wyjaśnić. Zmysłem doznania jest fizyczne oddziaływanie obserwatora z przedmiotem obserwacji. Jeżeli do układu przedmiotu obserwacji dołączy obserwator to wpłynie swoim oddziaływaniem na system całego układu zmieniając jego zachowanie. Najprościej mówiąc otwarcie powieki i wystawienie siatkówki oka na oddziaływanie z promieniującymi obiektami zmienia rzeczywistość. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
|  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > posiadamy jako jedyny znany nam gatunek(homo sapiens) umysłSkąd Ty te fantastyczne wnioski bierzesz? Z rozwiniętej komunikacji osobników homo sapiens? Osobnicy innych gatunków także doskonale komunikują się i na bazie wzajemnej komunikacji współpracują społecznie tak samo jak ludzie. Dla mnie taki wniosek to zupełna bzdura. Przypisuję umysł nie tylko zwierzętom innych gatunków czy roślinom ale jestem przekonany na podstawie obserwacji świata, że każdy obiekt fizyczny ma umysł. Wg mnie każdy istniejący obiekt fizyczny ma umysł, czuje i myśli abstrakcyjne. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | >Potrzebuję pomocy w mojej pracy badawczej. Studiuję nad realizmem > metafizycznym, ale nasz profesor > wymaga ode mnie włączenia tego do moich badań. Moje badania > zawierają już wyjaśnienie metafizyki > jako studium i realizmu jako punkt widzenia ich różnic. Jednak nie > przychodzi mi do głowy nic > innego. Mam nadzieję, że pomożesz mi w rozszerzeniu moich badań, > pomagając mi w odpowiedzi na to > pytanie.
Na jakie pytanie? Zadaj je prosto i zrozumiale.
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
|
|
michio42 (2 punktów) (zablokowany) | Usunięte przez moderatora
|
|
 | | Wenancjusz (16441 punktów) | Usunięte przez moderatora
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|