Racjonalista - Strona głównaDo treści
Solidarna patologia rządzi

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
01-10-2022 08:52romaro (25211 punktów)Solidarna patologia rządzi
Ocena 2 na 2
W sklepach taki olej 100% drożej niż rok temu. Masła, margaryny to samo. Reszta nic nie lepiej. Paliwo, węgiel, gaz, prąd- szkoda gadać. Jakim k***a cudem wychodzi 17% to ja za cholerę nie rozumiem. Co potaniało? Lokomotywy?
Oto przykład, jeden z wielu, jak się ma opowiadanie bajek do rzeczywistości:

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)
>W sklepach taki olej 100% drożej niż rok temu. Masła, margaryny to samo. Reszta nic nie lepiej.
>Paliwo, węgiel, gaz, prąd- szkoda gadać. Jakim k***a cudem wychodzi 17% to ja za cholerę nie
>rozumiem. Co potaniało? Lokomotywy?
>Oto przykład, jeden z wielu, jak się ma opowiadanie bajek do rzeczywistości:
>
o SPOŁEM
SPOŁEM powinni zamknąć, to szerzenie komunizmu
przypomnę rządzi antyspołem tzn liberalizm -INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ, on naszym bogiem

paragon ze SPOŁEM to prowokacja, wiadomo wszystkim libkom niedorozwojkom, że w kapitalizmie, liberalizmie, nie ma inflacji, to najlepszy ustrój do życia, płodzenia, rodzenia i wychowywania dzieci
szarley (54913 punktów)
>Oto przykład, jeden z wielu, jak się ma opowiadanie bajek do rzeczywistości:
>

Mości Romaro!
Jesteś złośliwym, wrednym głosicielem antypolskiej (niemieckiej, rosyjskiej, mongolskiej i wietnamskiej) propagandy w dodatku malkontentem który poradzi krytykować nawet 100-letniego moravca!

W całej Unii jest jakiś-tam wzrost, ale Polska jest tym krajem, w którym wzrost jest najbardziej wyrazisty i największy! Inni mogą co najwyżej naśladować profesora Glapińskiego w jego praktycznych sukcesach

Przyszły rok będzie rokiem kolejnego prowadzenia Polskie w europejskich statystykach - prawdopodobnie będzie największy wzrost bezrobocia

Zobaczysz ule jeszcze będzie sukcesów, malkontencie - biedna ofiaro propagandy TVN
Włączyłbyś raz publiczną TV, dostrzegłbyś domowe gospodarstwa zasypane węglem, aż nie ma go gdzie ładować

Polska na czele! Polska z największym wzrostem, a Ty malkontencisz
A fe!

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
01-10-2022 10:06 
 Ocena 2 na 2
romaro (25211 punktów)
>W całej Unii jest jakiś-tam wzrost, ale Polska jest tym krajem, w którym wzrost jest najbardziej wyrazisty i największy!
Tępa propaganda, zwalanie winy na poprzedników i Tuska, przestało działać, nawet na najgłupszych wyborców. Bełkotliwe "bo w Ukrainie jest wojna", nie tłumaczy, głupoty. Na nikim to p*****lenie pisowskie już nie robi wrażenia. Nawet tutejszym Elaspom trudno bronić pokracznych wypowiedzi głównych politruków PiSu. Te pokraki nawet sarkazmu nie zrozumią. Miałem skasowac wypowiedź Okrągłego, ale w sumie to ten sam poziom co u Elaspa, a skoro tamtemu pozwalam w moich wysublimowanych wątkach zabierać głos, to dlaczego mam tej przyjemności skapić propagatorowi PiSowskiego raju.
01-10-2022 10:12 
 Ocena 1 na 1
zeniu73 (6483 punktów)

>W całej Unii jest jakiś-tam wzrost, ale Polska jest tym krajem, w którym wzrost jest najbardziej wyrazisty i największy

A można zapytać o powód inflacji w Europie czy będzie się wtedy jakimś trollem?

Jednym powodem są pieniądze bez pokrycia wydrukowane w celu "walki" ze skutkami idiotycznego zamykania gospodarki z powodu śmiercionośnego wirusa.

Drugim powodem ( tym, który spowodował eksplozję inflacji) jest enigmatyczna solidarność ze skorumpowanym państwem ( nie, nie z Jemenem, Armenią, Mali, Syrią Kongo czy Ujgurami).

Nie można za cukier płacić okrzykiem " ty ruski trollu"?
Szkoda.
A własną, niczym nie skalaną moralnością?
Szkoda.

Btw, Czesi też protestowali przeciw wysokim cenom. To ruskie trolle czy po prostu nie rozumieją doniosłości przymusu solidarności polegającej na odcięciu się od dostaw energii??
01-10-2022 10:37 
 Ocena 4 na 4
romaro (25211 punktów)
>A można zapytać o powód inflacji w Europie czy będzie się wtedy jakimś trollem?
Nadajesz jak pisowska katarynka. Nie będę tu wyłuszczał ci, bo jak słusznie twierdzisz jesteś trollem, ale co by innym wytłumaczyć dlaczego twoje porównania do krajów Europy jest bezsensownym bełkotem.
Otóż Polski rząd w oczekiwaniu na pieniądze z KPO sprzedawał obligacje BGK, których wyemitowali za ostatnie dwa lata za 141 mld zł, kolejne 147 mld dodrukowali, licząc na to, że kasą z UE wykupią te obligacje i zaczną zabawę od nowa. Nie dostaną nic z UE. Przez to między innymi (jeżeli nie głównie), mamy wysoką inflacje. Polska ZJEP jest bankrutem w tej chwili.
pbs.twimg.(*)XoAIIlip?format=jpg&name=large
01-10-2022 10:45 
 Ocena 1 na 1
zeniu73 (6483 punktów)
>>A można zapytać o powód inflacji w Europie czy będzie się wtedy jakimś trollem?
>Nadajesz jak pisowska katarynka. Nie będę tu wyłuszczał ci, bo jak słusznie twierdzisz jesteś trollem, ale co by innym wytłumaczyć dlaczego twoje porównania do krajów Europy jest bezsensownym bełkotem.
>Otóż Polski rząd w oczekiwaniu na pieniądze z KPO sprzedawał obligacje BGK, których wyemitowali za ostatnie dwa lata za 141 mld zł, kolejne 147 mld dodrukowali, licząc na to, że kasą z UE wykupią te obligacje i zaczną zabawę od nowa. Nie dostaną nic z UE. Przez to między innymi (jeżeli nie głównie), mamy wysoką inflacje. Polska ZJEP jest bankrutem w tej chwili.
>pbs.twimg.(*)XoAIIlip?format=jpg&name=large
>

Jak się zamyka gospodarkę i wysyła zdrowych ludzi na kwarantannę to później trzeba kombinować.

Btw: wytykać PiSowi idiotyczne zachowanie w czasie "pandemii" to znaczy być pisowska katarynką? 😂😂😂😂

Ty potrafisz coś innego niż krzyczeć o trollach i zwolennikach PiSu?? 😂😂😂
01-10-2022 10:53 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)
>Ty potrafisz coś innego niż krzyczeć o trollach i zwolennikach PiSu??
Większość swoich wypowiedzi zaczynasz od przedstawienia się jak wyżej, więc nie miej do innych pretensji, że tak cię postrzegają.
Jesteś ciekawym przypadkiem co najwyzej dla psychologa.
zeniu73 (6483 punktów)
>>Ty potrafisz coś innego niż krzyczeć o trollach i zwolennikach PiSu??
> Większość swoich wypowiedzi zaczynasz od przedstawienia się jak wyżej, więc nie miej do innych pretensji, że tak cię postrzegają.
>Jesteś ciekawym przypadkiem co najwyzej dla psychologa.

Nie przestawiam się tak. To przydomek, ktory TY mi w lutym nadałeś. Ty moralny kompas, koryfeusz of all things.
01-10-2022 11:04 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>>>Ty potrafisz coś innego niż krzyczeć o trollach i zwolennikach PiSu??
>> Większość swoich wypowiedzi zaczynasz od przedstawienia się jak wyżej, więc nie miej do innych pretensji, że tak cię postrzegają.
>>Jesteś ciekawym przypadkiem co najwyzej dla psychologa.
>Nie przestawiam się tak.
Nie?
>>A można zapytać o powód inflacji w Europie czy będzie się wtedy jakimś trollem?
Liczysz na to, że ten portal rozwieje twoje wątpliwości?

01-10-2022 13:11 
 Ocena 1 na 1
Berzerac (5671 punktów)

>Otóż Polski rząd w oczekiwaniu na pieniądze z KPO sprzedawał obligacje BGK, których wyemitowali za ostatnie dwa lata za 141 mld zł, kolejne 147 mld dodrukowali, licząc na to, że kasą z UE wykupią te obligacje i zaczną zabawę od nowa. Nie dostaną nic z UE. Przez to między innymi (jeżeli nie głównie), mamy wysoką inflacje. Polska ZJEP jest bankrutem w tej chwili.
>pbs.twimg.(*)XoAIIlip?format=jpg&name=large
>
Ale Polskę z kryzysu wyciągną reparacje wojenne od Niemiec
01-10-2022 10:59 
 Ocena 3 na 3
farmer (22440 punktów)

>Btw, Czesi też protestowali przeciw wysokim cenom. To ruskie trolle czy po prostu nie rozumieją doniosłości przymusu solidarności polegającej na odcięciu się od dostaw energii??

A w Polsce wegiel razy 3 i elo. Ta Europa to bieda...wciąż jedank opłaca się tam pracowac i zyć Zeniu.
U nas się zajmują wyborami.
Jak covid wchodził to unas ustalali ile wydać TVP.
01-10-2022 11:13 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)
>>W całej Unii jest jakiś-tam wzrost, ale Polska jest tym krajem, w którym wzrost jest najbardziej wyrazisty i największy
>A można zapytać o powód inflacji w Europie czy będzie się wtedy jakimś trollem?
Nie, ale porównaj wzrost cen w Niemczech w w Polsce

Masz dostęp, lepszy niż w inni bytownicy fR, więc napisz, o ile zdrożał w Niemczech cukier, olej, węgiel, mięso kurzęcie czy wołowe, masło....

W całej Europie, zaraza a potem wojna spowodowała inflację i także w Polsce te czynniki mają wpływ na spadek wartości pieniądza, ale w Polsce dodatkowym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost cen jest
1 Celowa polityka rządu
1.1 Inflacja powoduje wzrost wpływów z VAT - będzie z czego rozdawać wyborczą kiełbasę
1.2 Sztuczne podbijanie cen (cukier, paliwa) powoduje wzrost zysków państwowych spółek, które zyski oddają do budżetu, lub finansują propagandowe kampanie PiSu
2 Nieudolność (głupota) rządu na poziomie zdrady, dla Ziobry ważniejsze jest niedopuszczenie do orzekania dwóch sędziów niż potężna dotacja, za którą można by np kupić energię lub węgiel, zwiększając podaż (czyli zmniejszając ceny)
3 Marnotrawstwo przez rząd publicznych pieniędzy na programy typu ławeczka+ maszty+
4 Utrzymywanie przez rząd państwowych monopoli. Energia byłaby tańsza, gdyby KAŻDY mógł kupić i sprzedać w Polsce węgiel czy energię.

Niemniej, żeby nie było słodko przeciwnikom PiSu - za obecny węglowy kryzys także mający wpływ na inflację odpowiada także Tusk i jego ekipa, likwidująca polskie kopalnie PRZED zastąpieniem węgla innymi źródłami energii a nie PO


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
farmer (22440 punktów)

>Niemniej, żeby nie było słodko przeciwnikom PiSu - za obecny węglowy kryzys także mający wpływ na inflację odpowiada także Tusk i jego ekipa, likwidująca polskie kopalnie PRZED zastąpieniem węgla innymi źródłami energii a nie PO

Wina Tuska A Palikot w 2014 trafnie to ujął.

youtu.be/KZEZJO0JkeY?t=269
01-10-2022 11:36 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>>Niemniej, żeby nie było słodko przeciwnikom PiSu - za obecny węglowy kryzys także mający wpływ na inflację odpowiada także Tusk i jego ekipa, likwidująca polskie kopalnie PRZED zastąpieniem węgla innymi źródłami energii a nie PO
>Wina Tuska A Palikot w 2014 trafnie to ujął.

Tak, w tym punkcie wina Tuska, pisałem o błędach kolejnych rządów w zarządzaniu górnictwem, ale PiS tuskowe błędy kontynuuje i to w warunkach, w których należy je naprawiać

Wojna trwa od pół roku. Ile ścian uruchomiono w tym czasie w polskich kopalniach?

ZERO


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
farmer (22440 punktów)
>>>Niemniej, żeby nie było słodko przeciwnikom PiSu - za obecny węglowy kryzys także mający wpływ na inflację odpowiada także Tusk i jego ekipa, likwidująca polskie kopalnie PRZED zastąpieniem węgla innymi źródłami energii a nie PO
>>Wina Tuska A Palikot w 2014 trafnie to ujął.
>Tak, w tym punkcie wina Tuska, pisałem o błędach kolejnych rządów w zarządzaniu górnictwem, ale PiS tuskowe błędy kontynuuje i to w warunkach, w których należy je naprawiać
>Wojna trwa od pół roku. Ile ścian uruchomiono w tym czasie w polskich kopalniach?
>ZERO

Czy przy takich wysokich cenach dalej się dopłaca do tony wydobycia?
Bo gdyby uruchomić teraz scianę to byłaby na plus czy na minus.
szarley (54913 punktów)
>>Tak, w tym punkcie wina Tuska, pisałem o błędach kolejnych rządów w zarządzaniu górnictwem, ale PiS tuskowe błędy kontynuuje i to w warunkach, w których należy je naprawiać
>>Wojna trwa od pół roku. Ile ścian uruchomiono w tym czasie w polskich kopalniach?
>>ZERO
>Czy przy takich wysokich cenach dalej się dopłaca do tony wydobycia?
>Bo gdyby uruchomić teraz scianę to byłaby na plus czy na minus.

Bilans bieżący byłby na plus, ale trzeba doliczyć koszta inwestycji i czas jej zwrotu.
Nikt nie zainwestuje w przygotówkę z przyczyn ekonomicznych nie mając gwarancji, że zwróci się zainwestowany pieniądz, a niestety takiej pewności nie ma. Woja się skończy, znów zacznie się (a właściwie nie ustało) nawoływanie do likwidacji wydobycia węgla i ścianę trzeba będzie zamknąć zanim się zwróci. Dlatego trzeba popatrzeć na sprawę trochę inaczej niż z pozycji księgowego.

Gdyby patrzono na to trochę szerzej przez ostatnie 30 lat, dzisiejszy paliwowy kryzys byłby dla Polski żyłą złota.


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
01-10-2022 12:31 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>Wina Tuska A Palikot w 2014 trafnie to ujął.
palikot produkuje wina tuska od 2014r (w PRL-u sie nazywaly, patykiem pisane), zarobil na tym setki milionow, my libki niedorozwojki, sie nabieramy, lubimy być dojeni przez januszy biznesu palikotów, tuskow, kulczyków, w imie naszego boga zwanego liberalizm
zeniu73 (6483 punktów)
Punkt 1, 1.1 i 1.2 dotyczy także niemieckiego rządu.

Niemcy za pomocą ślepej ideologii (Zieloni) oraz oportunizmu (CDU i SPD) mają właśnie największy kryzys energetyczny od czasów wojny.

Polskie kopalnie to odpowiednik niemieckich elektrowni atomowych, które zostaną wyłączone bez egzystującej alternatywy.

Prąd w 2021 kosztował 21 centów dziś kosztuje ponad 50 centów. Ludzie podostawali podwyżki najmu ze 170 euro na 500, 600 czy nawet 1200 (koszty tzw. Nebenkosten czyli ogrzewanie,woda itd).

To, że w porównaniu z Polską jest ciut lepiej jest argumentem infantylnym bo tak samo mogę powiedzieć, że w Polsce w porównaniu z Mali jest też lepiej.

A największy szok dopiero przed nami bo prąd i gaz na następny rok na przykład jest na giełdzie dopiero zakupowany. Cena jest parokrotnie wyższa niz teraz.

W Niemczech zbankrutowały firmy, które były na rynku od parudziesięciu lat. Och koszty gazu wzrosły do absurdalnych pułapów (piekarnie na przykład ze 170000 € na 1200000 € miesięcznie!).

Brak węgla to najmniejszy problem. Jak jebnie dostawa prądu to Europa obudzi się z ręką w nocniku.

No ale zawsze można powiedzieć, że w Niemczech czy Holandii to jest lepiej a tylko w Polsce jest źle.
01-10-2022 12:50 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)

>To, że w porównaniu z Polską jest ciut lepiej jest argumentem infantylnym bo tak samo mogę powiedzieć, że w Polsce w porównaniu z Mali jest też lepiej.

Ciut. Dobre.
Zeniu tylko żeby te plusy nie przysłoniły minusów.
Powiedz co ty właściwe chcesz napisać?
Biadolisz jak Hamerlik co wynajmuje mieszkanie w Berlinie.
Aż dziwne że nie w Monte Carlo.

Tak swoją drogą ile płacisz za autostrady w Niemczech? Aha zapomniałem jest tylko ciut lepiej i nic nie płacisz. Szoku pewnie dostajesz jak warcasz do kraju i masz jechać A2.
zeniu73 (6483 punktów)
>>To, że w porównaniu z Polską jest ciut lepiej jest argumentem infantylnym bo tak samo mogę powiedzieć, że w Polsce w porównaniu z Mali jest też lepiej.
>Ciut. Dobre.
>Zeniu tylko żeby te plusy nie przysłoniły minusów.
>Powiedz co ty właściwe chcesz napisać?
>Biadolisz jak Hamerlik co wynajmuje mieszkanie w Berlinie.
>Aż dziwne że nie w Monte Carlo.
>Tak swoją drogą ile płacisz za autostrady w Niemczech? Aha zapomniałem jest tylko ciut lepiej i nic nie płacisz. Szoku pewnie dostajesz jak warcasz do kraju i masz jechać A2.
>

Nie. Ale płacę 300 Euro podatku za posiadanie samochodu. Ty płacisz taki podatek? Albo wydajesz tyle rocznie na polskie autostrady nawet jak nimi nie jeździsz?
01-10-2022 13:37 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>Punkt 1, 1.1 i 1.2 dotyczy także niemieckiego rządu.
Przykro mi, ale to Wasz problem

>Niemcy za pomocą ślepej ideologii (Zieloni) oraz oportunizmu (CDU i SPD) mają właśnie największy kryzys energetyczny od czasów wojny.
Niestety nie tylko Niemcy posłuchali tzw Zielonych - miłośników palenia w piecach odpadami PET i szmatami nasączonymi przepracowanym olejem

>Polskie kopalnie to odpowiednik niemieckich elektrowni atomowych, które zostaną wyłączone bez egzystującej alternatywy.
To, że Niemcami rządzą ignoranci nie znaczy, że polską rządzą nieignoranci

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
zeniu73 (6483 punktów)

>To, że Niemcami rządzą ignoranci nie znaczy, że polską rządzą nieignoranci

Nigdzie tego nie twierdziłem.

Spadek Europy po równi pochyłej zaczął się od "walki" ze skutkami zidiociałej i w perspektywie czasu absolutnie złej strategii covidowej.
PiS, CDU i inne rządzące partie w Europie po prostu pokazały co to syndrom Dunninga i Krugera.
szarley (54913 punktów)
>>To, że Niemcami rządzą ignoranci nie znaczy, że polską rządzą nieignoranci
>Nigdzie tego nie twierdziłem.
>Spadek Europy po równi pochyłej zaczął się od "walki" ze skutkami zidiociałej i w perspektywie czasu absolutnie złej strategii covidowej.

Tak, tylko zachodzi jedno pytanie:
Czy w chwili, kiedy zaczęła się ta zaraza, ktoś miał PEWNOŚĆ, że brak jakichkolwiek ograniczeń nie doprowadzi do skutków podobnych jak dawne zarazy? Nie było szczepionki, nie było lekarstwa.

Okazało się, że reakcja była przesadzona, ale to okazało się post factum.


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
zeniu73 (6483 punktów)
>>>To, że Niemcami rządzą ignoranci nie znaczy, że polską rządzą nieignoranci
>>Nigdzie tego nie twierdziłem.
>>Spadek Europy po równi pochyłej zaczął się od "walki" ze skutkami zidiociałej i w perspektywie czasu absolutnie złej strategii covidowej.
>Tak, tylko zachodzi jedno pytanie:
>Czy w chwili, kiedy zaczęła się ta zaraza, ktoś miał PEWNOŚĆ, że brak jakichkolwiek ograniczeń nie doprowadzi do skutków podobnych jak dawne zarazy? Nie było szczepionki, nie było lekarstwa.
>Okazało się, że reakcja była przesadzona, ale to okazało się post factum.
>

Wirus praktycznie natychmiastowo zarysował grupę zagrożenia. Praktycznie parę tygodni po rozpoznaniu wirusa liczby pokazywały DOBITNIE kto jest zagrożony.

Szwecja stosunkowo szybko zmieniła strategię. Była za to ns początku wyśmiewana i szkalowana. Na początku z głosem nieznaczącym sprzeciwu oznjamiano, że strategia jest zła, że jest zgubna.
Jsk liczba wyjęta z dupy (aka incydencja) w Szwecji nie rosła media PRZEMILCZAŁA temat. Jak liczba nieznacznie wzrosła (oscylując w granicach liczb z reszty Europy) media okrzyknęły klęskę szwedzkiej strategii. Później liczby znowu spadły i do dziś media zgodnie milczą.

Również JEDYNY powód wprowadzenia obostrzeń (enigmatyczne przeciążenie systemu opieki zdrowotnej) okazał się być delikatnie mówiąc naciągany (a naprawdę był manipulowany - kasa za trzymanie wolnych łóżek na przykład).

Szczepionka okazała się być medykamentem a nie szczepionką.
Kraje, które szczepionki tylko powąchały (Afryka, Indie itd) nie wymarły (a według argumentacji, również twojej, tylko szczepionka ratuje).

Dziś, gdy liczba wyciągnięta z dupy (aka incydencja) jest kilkukrotnie przewyższa wartość 50 (wartość przy której policja biła ludzi, latała z suwmiarkami, ściągała dzieci z sanek) ludzie latają sobie na urlopy, chodzą na festyny i żyją jakby jutra nie bylo. Sytuacja w szpitalach się nie zmieniła (nadal brak personelu) więc czemu dziś przestałeś być ambasadorem szepionki???

Summa summarum: jeśli twój argument " nie wiadomo co by było gdybyśmy nie zamknęli szkół" miałby być poważnym argumentem to przy małpiej ospie musielibyśmy postąpić tak samo.

Zobaczymy co będzie w zimie. Być może frakcja covidowa sie obudzi i znowu będzie chciała "walczyć" z wirusem 😂
szarley (54913 punktów)
>>Okazało się, że reakcja była przesadzona, ale to okazało się post factum.
>Wirus praktycznie natychmiastowo zarysował grupę zagrożenia.
... i kierunki dalszej mutacji?

Kiedyś jechałem samochodem w gęstej mgle. Jechałem 30 km/h a przecież była noc i z przeciwka nie jechał żaden samochód

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
zeniu73 (6483 punktów)
>>>Okazało się, że reakcja była przesadzona, ale to okazało się post factum.
>>Wirus praktycznie natychmiastowo zarysował grupę zagrożenia.
>... i kierunki dalszej mutacji?
>Kiedyś jechałem samochodem w gęstej mgle. Jechałem 30 km/h a przecież była noc i z przeciwka nie jechał żaden samochód

Już o tym dyskutowaliśmy - biologia w podstawówce.
Empiria pokazała, że wirusy mutują w większą zakażalność a nie śmiertelność. Co jest logiczne bo wirus, który zabija swojego gospodarza nie ma szans na dalsze rozprzestrzenienie się.

Poza tym do pandemii corony eksperci byli zdania, że nie szczepi się masowo w środku pandemii.

Po której mutacji jesteś w stanie odpuścić? Omikron był mniej groźny od alphy. Ba5 był mniej groźny od omikrona.
Nadal jesteś zdania, że może zmutować w killera??

Co z małpią ospą? Przecież ta też może zmutować? A ludzie nie szczepią się. Czemu nie wymagasz takiego samego zachowania jak przy coronie?
szarley (54913 punktów)
>>>>Okazało się, że reakcja była przesadzona, ale to okazało się post factum.
>>>Wirus praktycznie natychmiastowo zarysował grupę zagrożenia.
>>... i kierunki dalszej mutacji?
>Już o tym dyskutowaliśmy - biologia w podstawówce.
>Empiria pokazała, że wirusy mutują w większą zakażalność a nie śmiertelność.

1 Słabo znam się na biologii, ale wiem, że mutacje nie są efektem świadomego wyboru gatunku
2 Ebola

>Co jest logiczne bo wirus, który zabija swojego gospodarza nie ma szans na dalsze rozprzestrzenienie się.
I wie o tym?

>Nadal jesteś zdania, że może zmutować w killera??
Nadal jestem zdania, że nie wiem czy może zmutować i nikt nie przedstawił mi argumentów, że nie może, więc na wszelki wypadek dałem się zasczzepić

>Co z małpią ospą? Przecież ta też może zmutować? A ludzie nie szczepią się. Czemu nie wymagasz takiego samego zachowania jak przy coronie?
Ja wymagam od siebie


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
zeniu73 (6483 punktów)
>>>>>Okazało się, że reakcja była przesadzona, ale to okazało się post factum.
>>>>Wirus praktycznie natychmiastowo zarysował grupę zagrożenia.
>>>... i kierunki dalszej mutacji?
>>Już o tym dyskutowaliśmy - biologia w podstawówce.
>>Empiria pokazała, że wirusy mutują w większą zakażalność a nie śmiertelność.
>1 Słabo znam się na biologii, ale wiem, że mutacje nie są efektem świadomego wyboru gatunku

No właśnie. Wirus, który zabija swojego gospodarza nie ma szansy na dalsze rozprzestrzenienie się. A więc ginie razem z gospodarzem. Wirus, który nie zabija swojego gospodarza z miejsca ma więcej czasu na rozprzestrzenienie się - ergo z biegiem czasu to właśnie on będzie w przewadze.

>2 Ebola

Ebolą wbrew ludowej prawdzie baaaaardzo trudno się zarazić. Mniej więcej tak jak HIVem. A więc wirus ten nie miał do tej pory szansy na spowodowanie globalnej pandemii.

>>Co jest logiczne bo wirus, który zabija swojego gospodarza nie ma szans na dalsze rozprzestrzenienie się.
>I wie o tym?

Nie musi wiedzieć. To ewolucja załatwia za niego myślenie. Po prostu lepiej przystosowany wirus (czytaj wirus, który ma większe szanse na rozprzestrzenienie się) z biegiem czasu staje się dominujący.

>>Nadal jesteś zdania, że może zmutować w killera??
>Nadal jestem zdania, że nie wiem czy może zmutować i nikt nie przedstawił mi argumentów, że nie może, więc na wszelki wypadek dałem się zasczzepić

Ile razy? 3 dawki są do tej pory minimalne. Dasz sie 4 raz? 5? 6?

>>Co z małpią ospą? Przecież ta też może zmutować? A ludzie nie szczepią się. Czemu nie wymagasz takiego samego zachowania jak przy coronie?
>Ja wymagam od siebie

Tak? Jakoś przy coronie podniesionym głosem wyrażałeś co najmniej niezrozumienie, że są tacy, którzy nie chcą się szczepić.
szarley (54913 punktów)
>>>Empiria pokazała, że wirusy mutują w większą zakażalność a nie śmiertelność.
>>1 Słabo znam się na biologii, ale wiem, że mutacje nie są efektem świadomego wyboru gatunku
>No właśnie. Wirus, który zabija swojego gospodarza nie ma szansy na dalsze rozprzestrzenienie
się. A więc ginie razem z gospodarzem.

Pytanie: czy o tym wie?

>Wirus, który nie zabija swojego gospodarza z miejsca ma więcej czasu na rozprzestrzenienie się - ergo z biegiem czasu to właśnie on będzie w przewadze.
O ile zostanie przy życiu ktoś z gatunku żywicieli

>>>Co jest logiczne bo wirus, który zabija swojego gospodarza nie ma szans na dalsze rozprzestrzenienie się.
>>I wie o tym?
>Nie musi wiedzieć. To ewolucja załatwia za niego myślenie. Po prostu lepiej przystosowany wirus (czytaj wirus, który ma większe szanse na rozprzestrzenienie się) z biegiem czasu staje się dominujący.

Tak, staje się dominujący, ale przedtem ten mniej dominujący może zniszczyć połowę populacji żywicieli

Jak zadziała, jak zmutuje covid, wiemy dziś, na początku nie było to wiadome

>>>Nadal jesteś zdania, że może zmutować w killera??
>>Nadal jestem zdania, że nie wiem czy może zmutować i nikt nie przedstawił mi argumentów, że nie może, więc na wszelki wypadek dałem się zasczzepić
>Ile razy? 3 dawki są do tej pory minimalne. Dasz sie 4 raz? 5? 6?
Tyle razy, ile zaszczepi się mój lekarz. On się na tym zna, ja wiem jak zabezpieczyć kopalnię przed wybuchem węglowego pyłu

>>>Co z małpią ospą? Przecież ta też może zmutować? A ludzie nie szczepią się. Czemu nie wymagasz takiego samego zachowania jak przy coronie?
>>Ja wymagam od siebie
>Tak? Jakoś przy coronie podniesionym głosem wyrażałeś co najmniej niezrozumienie, że są tacy, którzy nie chcą się szczepić.

Tak. I nadal uważam, że szczepienie chroni przed chorobą. Jeśli nie zachoruję, nie zarażę innych, także tych z grupy ryzyka. Sam z racji wieku mógłbym być w grupie ryzyka, przeszedłem tę zarazę w sposób niemal bezbolesny, ale za wieniec zapłaciłem


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
zeniu73 (6483 punktów)
.
>Tak. I nadal uważam, że szczepienie chroni przed chorobą. Jeśli nie zachoruję, nie zarażę innych, także tych z grupy ryzyka. Sam z racji wieku mógłbym być w grupie ryzyka, przeszedłem tę zarazę w sposób niemal bezbolesny, ale za wieniec zapłaciłem

Z tą małą różnicą, że szczepionka covidowa nie chroni przed zachorowaniem. Ostatnim argumentem ostało się podejrzenie, że chroni przed ciężkim przebiegiem choroby.

A to, że polityka nie chce przeprowadzić badań przeciwciałowych u szczepionych i tych, którzy przeszli chorobę wiele mówi o tym całym cyrku.

N o ale niedługo październik, koniec urlopów i balang więc być może interes szczepionkowy znów się rozkręci. Będziesz mógł znów wyrażać niezadowolenie, że nie wszyscy chcą się pompować "szczepionką".

>Jak zadziała, jak zmutuje covid, wiemy dziś, na początku nie było to wiadome

No to czemu w sprawie małpiej ospy milczysz i się nie udzielasz? Zaszczepiłeś się?
szarley (54913 punktów)
>Z tą małą różnicą, że szczepionka covidowa nie chroni przed zachorowaniem.
Nie, ale skraca czas choroby czyli czas możliwego zarażania innych. To opinia mojego lekarza.

>Ostatnim argumentem ostało się podejrzenie, że chroni przed ciężkim przebiegiem choroby.
Nie wiem, ja byłem szczepiony i przez jeden dzień czułem się niedoj..bany z pozytywnym wynikiem testu. Nie wiem co byłoby gdybym nie był szczepiony. mam swoje lata i wolę się bać, mam jeszcze pewne życiowe plany

>N o ale niedługo październik, koniec urlopów i balang więc być może interes szczepionkowy znów się rozkręci. Będziesz mógł znów wyrażać niezadowolenie, że nie wszyscy chcą się pompować "szczepionką".
To co wiemy teraz, tego nie wiedzieliśmy na początku zarazy. Tak jak z jazdą we mgle

>>Jak zadziała, jak zmutuje covid, wiemy dziś, na początku nie było to wiadome
>No to czemu w sprawie małpiej ospy milczysz i się nie udzielasz? Zaszczepiłeś się?
Jak mój lekarz mi to doradzi, to się zaszczepię, póki co jestem zaszczepiony przeciwko zwykłej ospie, zaliczyłem wszystkie obowiązkowe szczepienia ale też przeciwko żółtej zimnicy.


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
01-10-2022 22:46 
 Ocena 2 na 2
sztejkat (4743 punktów)
>(...)
>1 Słabo znam się na biologii, ale wiem, że mutacje nie są efektem świadomego wyboru gatunku (...)

To może się nie wypowiadaj?

W tym wypadku akurat wiedza z biologi nie jest konieczna. Wystarczy bardzo dobra znajomość matematyki i czegoś co się nazywa "algorytmy ewolucyjne".

Mutacje powstają losowo, ale powielane są już, że tak powiem, maszynowo. I tu w grę wchodzi ewolucja i presja środowiska. To one sprawiają, że w szybko namnażających się organizmach zmiany zachodzą w taką stronę by... szybciej się namnażać. Ilość generacji i osobników wirusa czy bakterii jest olbrzymia, dlatego ewolucję w tej skali widzimy już w okresie kilku miesięcy, podczas gdy ewolucja w skali makroskopowej potrzebuje stulecia jeśli nie więcej.

>(...)Nadal jestem zdania, że nie wiem czy może zmutować i nikt nie przedstawił mi argumentów, że nie może, więc na wszelki wypadek dałem się zaszczepić(...)

Co jest podwójnie zabawnym argumentem bo... zaszczepienie się przeciw "nie kilerowi" prawdopodobnie ochroni cię przed "kilerem" w takim samym stopniu, jak zdrowy tryb życia. Szansa, że coś zmutuje wbrew presji ewolucyjnej i w dodatku zachowa te same cechy zewnętrzne pozwalające działać szczepionce jest podwójnie mała.

Tyle, jeśli patrzeć na "rachunek indywidualny".

Inaczej sprawa wygląda, jeżeli patrzeć na rachunek "społeczny", co podnosisz słusznie w poście poniżej. I tu jednak sprawa nie jest prosta.

Każde przeciwdziałanie mające za zadanie powstrzymanie rozmnażania żywych organizmów modyfikuje kierunek ewolucji poprzez zmianę "presji ewolucyjnej". Przynajmniej na dwa sposoby: po pierwsze eliminując cechy wg. których dokonuje się zabijania, a po drugie oczyszczając przestrzeń życiową z zabitych organizmów.

Zauważ, że w wypadku antybiotyków powszechnie znane jest pojęcie "antybiotyko-odporności". Znane jest także to, że do powstania antybiotyko-odpornych bakterii przyczyniają się dwie strategie stosowania antybiotyków:

- nadmierne ich używanie w sytuacji, gdy nie ma zakażenia bakteryjnego oraz;
- przerywanie terapii po ustaniu objawów, a przed całkowitym wyniszczeniem bakterii w organizmie.

Pierwotnym skutkiem takich działań jest to, że bakterie które nie zmutują w stronę odporności są usuwane ze środowiska tworząc przestrzeń życiową dla tych, które antybiotyk mają w zadniej części ciała (skutek pierwszej strategii) , oraz to, że te, które zmutują w stronę choćby nieco większej odporności na antybiotyk otrzymają szansę namnażania w osłabionym chorobą organizmie (skutek drugiej strategii).

Pobocznym skutkiem są natomiast choroby grzybiczne spowodowane zwolnieniem niszy zajętej przez bakterie i skolonizowanie jej przez grzyby, którym antybiotyki są obojętne.

Te mechanizmy są doskonale znane.

Mam poważne wątpliwości, czy masowe używanie szczepionki o średniej efektywności nie jest analogiem tych dwu strategii. Na pierwszy rzut oka taka strategia przyspiesza tempo mutacji, tym bardziej, im mniej efektywne jest zaszczepienie. W oczywisty sposób wywierana jest w ten sposób presja ewolucyjna w kierunku odporności na szczepionkę.

Otwartym pozostaje pytanie, w jakim kierunku wywierana jest w ten sposób presja, jeżeli chodzi o zjadliwość wirusa?


Tomasz Sztejka
vifix (2315 punktów)
Co to pieniądze bez pokrycia?
Thoter (6650 punktów)

>W całej Unii jest jakiś-tam wzrost, ale Polska jest tym krajem, w którym wzrost jest najbardziej >wyrazisty i największy!

Nawet ten wzrost widzę codziennie przechodząc koło parkingu.
W tamtym roku stało jedno nowe auto a w tym stoją dwa.
Wzrost AŻ o 100%.
W szkole na drzwiach powiesili kartkę z napisem AKCJA PROTESTACYJNA, pod spodem coś drobnym drukiem. Wszystkich funkcjonariuszy z tej szkoły bym zwolnił. Po mieście krąży plotka, że szkoły będą otwarte do momentu gdy w klasach będzie temperatura powyżej 18 stopni. Jak będzie zimno to trzeba otworzyć okna i szkoły przewietrzyć. Polska młodzież musi wreszcie być inaczej uczona i przygotowana do ROBIENIA INTERESÓW Z CAŁYM ŚWIATEM. Trzeba zatrudnić mełamedów od geszeftów a wyrzucić bez odprawy funkcjonariuszy, którzy uczą litości i łączenia głupoty z nienawiścią.
Byliśmy kiwani setki lat, teraz przyszła kolej byśmy to my innych kiwali.
Paolo Monstro (6146 punktów)
>W sklepach taki olej 100% drożej niż rok temu. Masła, margaryny to samo. Reszta nic nie lepiej.
>Paliwo, węgiel, gaz, prąd- szkoda gadać. Jakim k***a cudem wychodzi 17% to ja za cholerę nie
>rozumiem. Co potaniało? Lokomotywy?
>Oto przykład, jeden z wielu, jak się ma opowiadanie bajek do rzeczywistości:

Prezes GUS nie wygląda na aparatczyka, typu Glapa, ale nie wykluczyłbym, że jakaś drobna manipulacja w wyborze produktów zachodzi. Pamiętaj jednak, że te pomiary pozostają, więc nawet w trybie dostępu do informacji publicznej możesz poprosić o pomiar z września i samemu zweryfikować rzetelność. Będzie Cię to kosztowało wiele walki i czasu (bo urzędy państwowe, zwł kierowane przez partyjniaków mocno utrudniają dostęp), ale będziesz mógł sam to przeanalizować.

GUS mierzy inflację badając ceny wybranych artykułów oraz stosując system wag (patrz wykres poniżej) i to może dodatkowo wprowadzać dysonans pomiędzy tym jak inflacja jest odbierana przez konsumenta, a tym jaki wynik prezentuje raport GUSu.
Dla wielu starszych ludzi żywność i utrzymanie mieksznania to 50/50 koszty ich życia, bo nie korzystają z hoteli czy edykacji a na usługi medyczne czekają latami by je otrzymać 'za darmo' z NFZ.
W tym przypadku, 4 krotny wzrost ceny prądu (oczywiście produkowanego tylko z polskiego węgla, którego mamy w bród, i którego bronił od lat PiS - więdzący od 20 lat o planach Rosji i nie uzależniający nas od niej) oraz wzrost ceny żywności o 20-30% da kilkudziesięcioprocentowy wzrost kosztów życia. Takiego wzrostu konsument może nie być w stanie udźwignąć i wtedy bla bla z TVP niewiele mu pomoże.


Pozdrawiam
Paolo Monstro
01-10-2022 10:18 
 Ocena 1 na 1
zeniu73 (6483 punktów)
No tak. Ale czy to nie obowiązek moralnego Polaka być solidarnym ze skorumpowanym państwem? Przecież moralne kompasy ( także tutejsze) oznajmiły, że moralne odcięcie się od dostaw energii było bezalternatywne.
Każda reakcja powoduje reakcję. Także nie rozumiem płaczu nad zaistniałą sytuacją bo zależność absolutnie wszystkiego od cen energii rozumie nawet przedszkolak.
01-10-2022 11:07 
 Ocena 6 na 6
Paolo Monstro (6146 punktów)
>No tak. Ale czy to nie obowiązek moralnego Polaka być solidarnym ze skorumpowanym państwem? Przecież moralne kompasy ( także tutejsze) oznajmiły, że moralne odcięcie się od dostaw energii było bezalternatywne.
Wg mnie mieszenie problemu skorumpowanego państwa z problemem cen energii i wojny na Ukrainie zaciemnia dyskusję o inflacji.

>Każda reakcja powoduje reakcję. Także nie rozumiem płaczu nad zaistniałą sytuacją bo zależność absolutnie wszystkiego od cen energii rozumie nawet przedszkolak.
>
Ja nie płaczę, ani nie jestem zaskoczony. Spodziewałem się wzrostu inflacji od 2016 roku a od marca 2020 byłem pewien, że wystrzeli - przygotowałem się na to w obszarach gdzie to było możliwe.

Patrząc na poziom inflacji wychodzący już 2019 roku poza cel NBP i galopującą inflację w Polsce długo przed rozpoczęciem wojny można zgrubnie oszacować, że połowa inflacji wynika z nieudolności rządów PiS, połowa jest kosztem wojny.
Wg mnie wojna jest poza kontrolą Polski i Polaków - więc 'strzępienie języka' na temat tego komponentu niewiele wniesie, poza 'ulga psychiczną'. Poza tym, współpraca z Rosją niewiele by wniosła, bo celem Rosji jest destabilizacja i rozbicie UE więc na dłuższą metę, nawet gdyby połowa inflacji została zniwelowana i tak sprzyjalibyśmy projektowi pogorszenia sytuacji w Polsce i UE.

Warto dyskutować natomiast o połowie problemu wywołanego przez Zjednoczoną Prawicę. Rządy tej formacji popełniły dramatyczne błędy gospodarcze i strategiczne, pomijając tysiące błędów operacyjnych (jak zatrucie Odry czy zakupy respiratorów, których nie ma):

1. PiS twierdzi (słusznie ) od 20 lat, że uzależnianie się od Rosji to bład a jednocześnie, jak jasno widać po wzroście cen prądu, polska energetyka stałą na rosyjskim węglu od lat. PiS dysponował największymi w historii składkami od polskich podatników, największymi w historii wpłatami z UE i .... skonsumował miliardy z dopłat do CO2 i podatków nie inwestując ani grosza w: sieci przesyłowe, nowe elektrownie (w tym ze źródeł odnawialnych czy atomowe), obniżenie kosztu wydobycia polskiego węgla, obniżenie emisji polskich elektrowni węglowych itd ! Jedyne co za te miliardy dostaliśmy to .... PowerPoint w TVP i teraz możemy go sobie 'zjeść'
Dla przykładu Gierek dysponując znacznie mniejszymi środkami miał dramtycznie większe osiągnięcia w ciągu 1szych 5 lat rządów i z tych osiągnieć do dzisiaj korzystamy!

2. PiS, jako 1szy w historii polski rząd, pożyczył kasę sam sobie (rządowe obligacje skupił NBP) i obszedł ustawę budżetową w marcu 2020. Doprowadziło to do dewaluacji PLN o ok 10-20% i proporcjonalnego skoku inflacji. Od tego czasu PiS robi to regularnie i dzisiaj CHF jest po 5PLN, USD po 5PLN a EUR po 4.8-4.9 gdy jeszcze w styczniu 2020 oscylowało wokół 4.2! Widział ktoś kiedyś międzynarodową giełdę na której handluje się towarami w PLN?

3. PiS obniżał stopy procentowe mimo iż od 2019 roku cel inflacyjny NBP został przekroczony (dla przykładu Europejski ECB stanął w obliczu inflacji dopiero we wrześniu/październiku 2021!)

4. PiS dokonał olbrzymich transferów społecznych w sposób nieprzemyślany: nie rozwiązał problemów demograficznych i zamiast podnieść poziom inwestycji, obniżył go. Jednym słowem skonsumowaliśmy kasę, którą pożyczyliśmy - teraz mamy dług a nie mamy inwestycji, które dałyby większe dochody. W zamian za to mamy dobra konsumpcyjne, które generują wyższe koszty.

5. PiS podnosił zbyt szybko koszty pracy w Polsce nie zważając na nie rosnący w takim tempie wzrost produktywności - spowodowało to inflację oraz obniżenie konkurencyjności polskiej gospodarki (w którkim okresie kompensowane przez dewaluację PLN, ale w dłuższym zabójcze)

Jak mawiał Warren Buffet - gdy odejdzie fala dowiemy się kto pływał bez majtek i tak wygląda teraz PiS. Wielkie inwestycje w PowerPoincie nie istnieją. Energetyka się przez 7 lat ich rządów nie polepszyła a tylko zestarzała. Zwiększył się za to dług, koszty utrzymania i zniknął czas, który mamy by przeciwdziałać problemom.

Polska, wbrew TVP, jest w bardzo złej sytuacji - i to nie tyle na dzień dzisiejszy, ale, co gorsza, na przyszłość - zabetonowaliśmy updaek tego kraju z katastrofalną demografią na czele!

Pozdrawiam
Paolo Monstro
01-10-2022 11:19 
 Ocena 2 na 2
zeniu73 (6483 punktów)
Inflacja dokucza całej Europie.
W Niemczech jest najwyższa od 1951 roku.
W Niemczech PiSu nie ma.
Więc albo problem inflacji jest bardziej złożony niż rządy PiSu albo PiS jest koalicjantem niemieckiego rządu.

Tak duży wzrost inflacji to pieniądz bez pokrycia ("walka" z covidem) oraz wzrost cen energii, która BEZPOŚREDNIO wpływa na ceny 99,99% dóbr naszego codziennego życia.

Podobna inflacja byłaby obojętnie kto by rządził, jeśli obrał by podobną strategię w "walce" z covidem i decyzją w sprawie rosyjskiej energii.
01-10-2022 15:08 
 Ocena 3 na 3
Paolo Monstro (6146 punktów)
>Inflacja dokucza całej Europie.
>W Niemczech jest najwyższa od 1951 roku.
>W Niemczech PiSu nie ma.
Cieszę się, że poruszasz temat Niemiec, bo, choć i oni popełnili wiele błędów, na ich przykładzie widać to nieudacznictwo PiS.

1. Zauważ, że różnica w inflacji pomiędzy Polską a Niemcami to ponad 7% i sama ta różnica stanowiłaby w Niemczech najwyższą inflację od 40 lat.
Widzisz różnicę w jakości?

2. Inflacja zaczęła rosnąć w strefie EUR na jesień 2021 i jaka była reakcja ECB? Powoli, ale zaczęli podnosić stopy procentowe. Tymczasem NBP obniżał jeszcze w styczniu 2020 stopy w sytuacji gdy inflacja w Polsce przekraczała długotrwale górny cel inflacyjny (3.5%). Inflacja w Polsce wzrosła już latem 2019. Glapa nam mówił 'nie ma problemu to przejściowe, stopy pozostaną niskie'. Glapa powtarzał ten sam nonsens przez 3 lata !!!! Wmówił ludziom, że niskie stopy procentowe będą na zawsze, po czym nagle podniósł stopy procentowe do wartości sprzed 20 lat !!!!

Widzisz różnicę?

3. Mamy inflację w strefie EUR i w Polsce. Reakcja ECB - podnosimy stopy mimo konsekwencji gospodarczych. Reakcja NBP - patrzymy na konsekwencje gospodarcze i instrukcje z partii i rozważymy walkę z inflacją. Obydwa banki mają jednak tylko jeden cel (w przeciwieństwie do amerykańskiego FED) - WALKĘ Z INFLACJĄ! Glapa więc wprost łamie konstytucję.

Widzisz różnicę?

4. Od ok 2010 roku Europa weszła w pozytywny cykl koniunkturalny. Polska, mimo kryzysu w 2008 nie miała rececji i dzięki temu w 2015 roku PiS zastał Polske w najlepszej kondycji gospdarczej w całej mierzalnej historii tego kraju! PiS przez ponad 5 lat rozporządzał największymi składkami podatkowymi i największymi funduszami UE w historii.

Reakcja rządu Niemiec na dobrą koniunkturę: nadwyżka budżetowa
Reakcja PiS na super sytuację: pożyczamy jeszcze więcej i olewamy problem demografii (nie podjęcie walki z problemem i jego zaostrzenie poprzez obniżenie wieku emerytalnego)

Widzisz różnicę?

5. Zarówno Niemcy jak i Polska stoją w obliczu problemów demograficznych.
Reakcja rządu Niemiec - rozwiązujemy problem (imigracja)
Reakcja rządu Polski - pogłebiamy i przyspieszamy problem (obniżenie wieku emerytalnego)

Widzisz różnicę?

6. W przypadku uzależnienia od Rosji obydwa kraje (Niemcy i Polska) dostały tak samo po dupie. Jest jednak jedna, ważna różnica:
- rząd Niemiec uzależniał się od Rosji, choć w krótkiej perspektywie, czerpiąc z tego korzyści, nie krzyczał, że to jest złe
- rząd Polski - krzyczał i narzekał na Rosję a mimo tego ...utrzymał uzależnienie, nie poprawił sytemu energetycznego i wylądował w podobnej sytuacji jak Niemcy

Widzisz różnicę?

7. Gospodarka Niemiecka jest znacznie bardziej produktywna i dowinwestowana niż Polska. Dzięki nadwyżkom i dobrej reputacji rząd Niemiecki ma teraz kasę i taniutkie pożyczki na inwestycje by zastąpić Rosję, której produkty są dość proste w zastąpieniu (w przypadku ropy już to się stało). Rząd Polski - nie ma pieniędzy ani reputacji w związku z czym koszt pożyczek drastycznie wzrósł. Dzięki temu nikt nie zna odpowiedzi na pytanie jak zmienimy system energetyczny w Polsce?

Widzisz różnicę?

Podsumowując:
Komu pożyczyłbyś 1mld EUR - PiSowi czy rządowi niemieckiemu (mimo jego licznych wad, których nie ignoruję)?

Pozdrawiam
Paolo Monstro
01-10-2022 15:33 
 Ocena 1 na 1
zeniu73 (6483 punktów)
Bezpośrednie porównywanie obu krajów jest nie tylko bezsensowne ale i fizycznie niemożliwe.

Ja nie kwestionuję nieudacznictwa PiSu ( choć jestem pewien, że PO zrobiłoby podobne bagno a inne partie być może jeszcze większe).

Gros aktualnej inflacji to wpływ gigantycznej gotówki bez pokrycia, która zalała rynek bo państwa drukowały pieniądze na "pomoc" własnoręcznie zarżniętej gospodarce.

Niuanse polskiego rządu tylko dodały pare punktów procentowych. Głównym prowodyrem inflacji bylo ogólnoeuropejskie ocipienie covidowe.
01-10-2022 22:05 
 Ocena 2 na 2
Paolo Monstro (6146 punktów)
>Bezpośrednie porównywanie obu krajów jest nie tylko bezsensowne ale i fizycznie niemożliwe.
Są parametry, które da się porównać - np. populacja, PKP, poziom inwestycji, jakkolwiek ja nie porównuję krajów tylko .... sposób rządzenia.

A sposób rządzenia wygląda jednym zdaniem tak: rząd niemiecki, mimo wielu błędów nie tylko rządu, ale obywateli i firm niemieckich, z bólem i błędami, ale stawia czoła rzeczywistości, rząd polski .... robi PowerPointa, puszcza propagandę w TVP i udaje, że to zmienia rzeczywistość!

>Ja nie kwestionuję nieudacznictwa PiSu ( choć jestem pewien, że PO zrobiłoby podobne bagno a inne partie być może jeszcze większe).
>Gros aktualnej inflacji to wpływ gigantycznej gotówki bez pokrycia, która zalała rynek bo państwa drukowały pieniądze na "pomoc" własnoręcznie zarżniętej gospodarce.

To co piszesz przeczy faktom. Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Wg Eurostatu inflację w strefie Euro (poza republikami bałtyckimi, które są mocno powiązane z Rosją) ciągnie energia.
Jesienią 2021 dramatycznie zdrożała energia i potem kolejne produkty pochodne.

Jeśli chodzi o COVID i dodruk:
'Dodruk pieniędzy' to wypuszczanie obligacji (zadłużanie się) przez poszczególne kraje. To czy to się przełoży na inflacje zależy od tego, czy dług zostanie zrolowany (rząd weźmię pożyczke na spłatę) i jaka jest wiarygodność kraju. Wielu dług zrolowało (wypuściło kolejne obligacje), ale sądząc po rentowności 10 latek Niemieckich (2.111%) ludzie na świecie nadal wierzą w niemiecką gospodarkę dosyć mocno (Niemcy pożyczają na mniejszy % niż USA). Trudno ocenić w przypadku strefy EUR jaki wpływ będzie miało emitowanie tych obligacji. To duża gospodarka z bardzo dobrą reputacją. Podniesienie cen energii x 4-10 ma natomiast oczywisty, natychmiastowy wpływ na inflację, więc myślę, że powinieneś zrewidować swoją opinię.

>Niuanse polskiego rządu tylko dodały pare punktów procentowych. Głównym prowodyrem inflacji bylo ogólnoeuropejskie ocipienie covidowe.
Tak, dokładnie około połowy inflacji. I to, co gorsza, nie jest jednorazowy skok (ceny energii przestaną rosnąć i inflacja w Niemczech stanie), tylko trwały problem.
W przypadku Polski to sam spadek wartości PLN ma bezpośredni wpływ na inflację. Różnica pomiędzy Niemcami a Polską polega na tym, że Niemcy pożyczają u inwestorów a polski rząd wpadł na 'cwany pomysł' na pożyczenie .... samemu sobie! Ten 'drobny' detal obniżył natychmiast PLN o 10-15%. Skup własnych obligacji to szaleństwo, debilizm i kompletna amatorka - nie tylko nie wygenerowało to dodatkowych pieniedzy (nominowanych w USD) w Polsce, spowodowało to utratę resztek wiarygodności. Zadziałało to jedynie na wyborców! PiS ma w dupie czy ten kraj utonie, ważne, że będziemy toneli wierząc, że jest .... zajebiście i lepiej niż w Niemczech.
Pożyczysz 1mld PLN Jankowi, który gwarantuje spłatę poprzez firmę, której jedynym właścicielem jest Janek (model Amber Gold)?

Porównaj sobie kurs PLN do USD - styczeń 2020 1USD = 3.8 PLN, dzisiaj 1USD = 4.95-5PLN to zmiana o ok 31%. Tak się składa, że nikt nie sprzedaje iPhoneów, samochodów, ropy, węgla czy komputerów w PLN tylko w USD. Skoro PLN spadł o 30% to cena w PLN ... sam widzisz, że to nie COVID tylko PiS, który jest znacznie gorszy niż COVID dla Polski.

Pozdrawiam
Paolo Monstro
Thoter (6650 punktów)
>rząd niemiecki, mimo wielu błędów nie tylko rządu, ale obywateli i firm niemieckich, z bólem i >błędami, ale stawia czoła rzeczywistości, rząd polski .... robi PowerPointa, puszcza propagandę >w TVP i udaje, że to zmienia rzeczywistość

Polaków nie można porównywać z NIEMACAMI. Niemcy grają zespołowo i podporządkowują się długofalowej strategii. Wierzyciele nie mówią im co mają robić, by dostać kolejny kredyt na spłatę poprzedniego.
Polska ekonomia jest GENIALNA, dostajemy kredyty, kredyty na spłatę wcześniejszych kredytów a w razie czego, komornik nie będzie miał co zabrać. Pieniądze jakie do nas napływają są pakowane do systemu, jaki wymyślił John Law. Pieniądz krąży ale nie tworzy kapitału. Tworzy się za to rzeczy bezwartościowe dla komorników typu: ścieżki rowerowe, oświetlenie lasów, stawia palmy itd. Zarabiają na tym procederze tylko ci co uczestniczą w tym pudrowaniu Polski. Powstają pałace nowej "demokratycznej" szlachty i dysproporcja materialna obywateli. Cofnęliśmy się do czasów sprzed trzech wieków. Jak się skończy strumień zagranicznej kasy, to po raz kolejny, "szlachta" będzie żyła z łapówek za wysprzedawanie nas obcym. Żeby obniżyć koszty łapówek dla polskiej "demokratcyznej" szlachty skłócą ją, co się odbije na biedakach. To, że jeszcze polska biedota, tak jak dawniej, nie ruszyła z widłami na "demorkatyczną" szlachtę to prawdziwy cud. Na pewno nie jest to cud boski ale cud speców od propagandy.
Zmarnowano dwadzieścia lat i los przyszłych pokoleń Polaków. Przez ten czas powstały jedynie ścieżki rowerowe, pałace "demokratycznej" szlachty, BILIONOWE DŁUGI i kosztowna wojna.
Polska nie miała i nie będzie miała elit zdolnych zbudować Polski godnej XXI w.
Ale to już nie jest nasz problem tylko wierzycieli i sasiadów.
01-10-2022 11:21 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)
Ta odpowiedź powinna być wątkiem przewodnim. W zasadzie w związku z tym co sie dzieje obecnie w Polsce nie mam już cierpliwości do wszelkich dupolizów partyjnych, czy zwykłych debili propagujących dokonania pisowskiego rządu. Popełniam być może błąd wrzucając sarkastyczne wątki, tym bardziej wielkie dzięki za twoje profesjonalne wypowiedzi.
01-10-2022 22:10 
 Ocena 2 na 2
Paolo Monstro (6146 punktów)
>Ta odpowiedź powinna być wątkiem przewodnim. W zasadzie w związku z tym co sie dzieje obecnie w Polsce nie mam już cierpliwości do wszelkich dupolizów partyjnych, czy zwykłych debili propagujących dokonania pisowskiego rządu. Popełniam być może błąd wrzucając sarkastyczne wątki, tym bardziej wielkie dzięki za twoje profesjonalne wypowiedzi.

Nikt, kto ma resztki dystansu do propagandy, tego nie może zdzierżyć, dlatego ja ... nie oglądam TVP. Denerowanie się to zemsta na samym sobie - dostaniesz zawału to tylko lepiej dla PiS -jeden trudno manipulowalny obywatel mniej!

Pozdrawiam
Paolo Monstro
farmer (22440 punktów)
>W sklepach taki olej 100% drożej niż rok temu. Masła, margaryny to samo. Reszta nic nie lepiej.
>Paliwo, węgiel, gaz, prąd- szkoda gadać. Jakim k***a cudem wychodzi 17% to ja za cholerę nie
>rozumiem. Co potaniało? Lokomotywy?
>Oto przykład, jeden z wielu, jak się ma opowiadanie bajek do rzeczywistości:

Rozmawiałem niedawno w Holandii z Polakiem co tam pracuje....mówi że kiedyś to się do Polski po cukier jechało a teraz to on matce zawozi do polski....w cudzysłowiu ofcourse

Pytam go. A energia? A on, patrz na te wiatraki i panele. Wyjebongo to wy macie problem.
za dojazd do roboty chłop dostaje ekwiwalent. inny świat.
qwery (2864 punktów)
>W sklepach taki olej 100% drożej niż rok temu. Masła, margaryny to samo. Reszta nic nie lepiej.
>Paliwo, węgiel, gaz, prąd- szkoda gadać. Jakim k***a cudem wychodzi 17% to ja za cholerę nie
>rozumiem. Co potaniało? Lokomotywy?
>Oto przykład, jeden z wielu, jak się ma opowiadanie bajek do rzeczywistości:
>

W Poznaniu macie Biedronke? U nas w Biedronce cukier po ok 4 lezy ile chcesz. Ale faktycznie, ceny zywnosci najtanszej wzrosly znacznie, nie zawsze tak jak tłuszcze, ale naprawde znacznie, z cala pewnoscia powyzej 17%. W dane gusu tu nie ma co patrzeć bo oni biora jakies srednie koszyki. Jednak co zrobić? W krajach rejonu jest pewnie podobnie. Nikt powazny z ekonomistow nie podwaza danych gus co do ogolnej inflacji u nas.
Podam przykład podobny do Twojego, pamietam ze przed cowidem kupowalem cwiartki z kirczaka najtaniej po 2zł za kg, czesto za 2,5, nigdy za wiecej niz za 3zł, a teraz jak za 9zl sa to jest dobrze. Jednak np schab byl za ok 12 a jest za ok 14, oczywiscie na promocji wBiedrze, ale bez problemu.
Wenancjusz (16441 punktów)
>W sklepach taki olej 100% drożej niż rok temu. Masła, margaryny to samo. Reszta nic nie lepiej.
>Paliwo, węgiel, gaz, prąd- szkoda gadać. Jakim k***a cudem wychodzi 17% to ja za cholerę nie rozumiem. Co potaniało? Lokomotywy?
>Oto przykład, jeden z wielu, jak się ma opowiadanie bajek do rzeczywistości:
>

Już Min. Ośw. i Edukacji stara się jak tylko może, by nie rozumieć nawet procentów. Podobno już w druku jest drugi tom HiT-u.
Procenty inflacji podaje się szukając analogii w stosunku do cen tych samych miesięcy ale roku poprzedniego. Np. przykładowy cukier

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
02-10-2022 03:43 
 Ocena 2 na 2
Wenancjusz (16441 punktów)
>>W sklepach taki olej 100% drożej niż rok temu. Masła, margaryny to samo. Reszta nic nie lepiej.
>>Paliwo, węgiel, gaz, prąd- szkoda gadać. Jakim k***a cudem wychodzi 17% to ja za cholerę nie rozumiem. Co potaniało? Lokomotywy?
>>Oto przykład, jeden z wielu, jak się ma opowiadanie bajek do rzeczywistości:
>>Już Min. Ośw. i Edukacji stara się jak tylko może, by nie rozumieć nawet procentów. Podobno już w druku jest drugi tom HiT-u.
>Procenty inflacji podaje się szukając analogii w stosunku do cen tych samych miesięcy ale roku poprzedniego. Np. przykładowy cukier. Nie odda się w ten sposób wielkości prawdziwej inflacji.
Uważni obserwatorzy tego zjawiska (o inflacji mowa), stwierdzają podejrzenia stosowania downisingu na rynku. W tym zakresie dotyczy zmniejszania się gramatury towaru (w alkoholach chodzi o procenty), przy tej samej a nawet wyższej cenie. to oczywisty chwyt producencki, bo rosną koszty pracy. W zasadzie to downising przerzuca się na redukcję zatrudnienia, co się wiąże ze wzrostem bezrobocia a tym samym mniejszą produkcję i znów karmi się inflację.

Przecież rząd podniósł już znów akcyzę w sierpniu na wyroby monopolowe.
Czyż można powiedzieć, że koszty inflacji rząd polski przerzuca na palaczy i alkoholików?


Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
Handzlik em (26 punktów)
>W sklepach taki olej 100% drożej niż rok temu. Masła, margaryny to samo. Reszta nic nie lepiej.
>Paliwo, węgiel, gaz, prąd- szkoda gadać. Jakim k***a cudem wychodzi 17% to ja za cholerę nie
>rozumiem. Co potaniało? Lokomotywy?
>Oto przykład, jeden z wielu, jak się ma opowiadanie bajek do rzeczywistości:
>

Obniżyli inflację.

Tomato co ty piłeś że wystawili ci paragon na 79 groszy?
vifix (2315 punktów)
No i? Mają wprowadzić centralne ceny maksymalne, czy jak?

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365