Racjonalista - Strona głównaDo treści
Okazja raz na kilka lat na posmakowanie nauki

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
24-10-2022 20:11MaxGolonko3 (3459 punktów)Okazja raz na kilka lat na posmakowanie nauki
Zaćmienie Słońca we wtorek, 25 października 2022 roku, to częściowe zaćmienie Słońca,
które będzie widoczne z Europy, Uralu i zachodniej Syberii, Azji Środkowej, Azji Zachodniej, Azji Południowej oraz z północno-wschodniej Afryki.
Maksymalna faza częściowego zaćmienia zostanie zarejestrowana na Nizinie Zachodniosyberyjskiej w Rosji.
Jak widać nieco lepiej być bliżej Suwałk niż Wrocławia ale cała Polska się łapie w jedną strefę (+/- 10%).
Sporo czasu trwa - zaczyna się przed 11 a kończy po 13-tej.

Jak nie masz profesjonalnej szybki to chyba CD/DVD-romy plus okulary przeciwsłoneczne?
Ja znalazłem kawałek nieruszanej folii ND

Tu są dokładne czasy dla miast w Polsce:
www.urania(*)5-pazdziernika-prognoza-pogody

Dla tych co nie zobaczą go jutro dał dziś zdjęcie jakieś NYT
www.nytime(*)nce/partial-solar-eclipse.html

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

MaxGolonko3 (3459 punktów)
Zatem jutro od około 11-tej patrzymy przez coś ciemnego na Słońce!

Darz bór!

Pogodę sprawdzajcie na www.foreca.pl

Siema
MaxGolonko3 (3459 punktów)
Grafiki:
pbs.twimg.(*)XoAAkeUq?format=jpg&name=large

pbs.twimg.(*)lX8F?format=jpg&name=4096x4096

pbs.twimg.(*)X0AI5EvJ?format=jpg&name=large

Poniżej moja kobieta - Romaro, jednak nie jestem erotomanem marzącym o odbytach ministrantów jak wielu księży co powodują raka odbytu u swoich ofiar

pbs.twimg.(*)XgAU-iIt?format=jpg&name=large

To zaćmienie obserwowałem z naszej (z moją partnerką) miejskiej działki ogrodniczej.
Gołymi oczami oraz monokularem 6x30mm firmy CELESTRON (polecam - patrz zdjęcia).
Folię Baader ND5 nakleiłem na teczkę na dokument, z przezroczystego plastyku, po wycięciu otworu
i zabezpieczeniu wszelkich krawędzi taśmą klejąca.
W pewnym momencie uzmysłowiłem sobie, że nasza altanka nie ma okien od południa,
a drzwi mają szczelinę na górze, więc przysłoniłem czymś tę szczelinę do punktu i w środku
oglądaliśmy projekcję odrobinę zasłoniętego Księżycem Słońca - to tak zwana "Camera obscura"

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365