Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zdjęcia z JWST - najdroższy teleskop w kosmosie musi dać przełom

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
28-10-2022 23:49MaxGolonko3 (3459 punktów)Zdjęcia z JWST - najdroższy teleskop w kosmosie musi dać przełom
NASA opublikowała drugie zdjęcie słynnych "Filarów Stworzenia" wykonane przez nowy superteleskop kosmiczny o nazwie James Webb.
W tym tygodniu otrzymaliśmy rendering aktywnego obszaru gwiazdotwórczego zarejestrowanego przez instrument średniej podczerwieni (MIRI) Webba.

Tym razem filtrowanie wybrało te długości fal, przy których sam pył faktycznie świeci.

Wbrew oczekiwaniom, że obserwacje w średniej podczerwieni pozwalają widzieć przez pył, to oszałamiające zdjęcie pokazuje, że świetnie nadają się one również do badania pyłu i złożonych cząsteczek świecących dzięki intensywnemu światłu pobliskich gorących gwiazd.

Niektóre ze złożonych związków chemicznych, które MIRI pomaga wykryć, obejmują wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, WWA.
Są to związki bardzo bogate w węgiel.
Znajdziesz je na spalonych tostach i w spalinach z pojazdów silnikowych.
Uważa się, że WWA wytwarzane przez gwiazdy wzbogacają zawartość węgla w całym Wszechświecie.
(to musi ułatwiać samopowstawanie życia - E.)

MIRI został opracowany we współpracy naukowców i inżynierów z 10 krajów europejskich, kierowanych przez Wielką Brytanię, oraz Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.

www.bbc.com/news/science-environment-63431578

Tu zdjęcie pełnowymiarowe:
www.nasa.g(*)01gfryyrtctmx197by86mbfcr9.png

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

MaxGolonko3 (3459 punktów)
NASA nie wspomniała (poniżej) że bilans informacji jakie zbierze JWST może (w korzystnym przypadku) rozstrzygnąć, że wielki wybuch jest tylko wielkim odbiciem czyli nasz wszechświat przedtem zapadał się.
Czyli jest znacznie starszy, może cykliczny.
Ja to wiem z artykułu naukowego w świat Nauki (Scientific American) kilka lat temu.

NASA opublikowała:

'Dzisiaj siadamy z trzema astronomami pracującymi nad Webbem, aby porozmawiać o ich najnowszych odkryciach. Członkami zespołu są Dan Coe z AURA/STScI dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i Johns Hopkins University; Tiger Hsiao z Johns Hopkins University; oraz Rebecca Larson z University of Texas w Austin. Naukowcy ci obserwowali odległą galaktykę MACS0647-JD za pomocą Webba i odkryli coś interesującego.

Dan Coe: Odkryłem galaktykę MACS0647-JD 10 lat temu za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. W tamtym czasie nigdy nie pracowałem nad galaktykami o dużym przesunięciu ku czerwieni, a potem odkryłem tę, która była potencjalnie najodleglejsza o przesunięciu ku czerwieni 11, około 97 procent drogi wstecz do Wielkiego Wybuchu. W przypadku Hubble'a była to tylko blada, czerwona kropka. Mogliśmy powiedzieć, że była naprawdę mała, tylko maleńka galaktyka w ciągu pierwszych 400 milionów lat istnienia Wszechświata. Teraz patrzymy z Webbem i jesteśmy w stanie rozwiązać DWA obiekty! Aktywnie dyskutujemy, czy są to dwie galaktyki, czy dwa skupiska gwiazd w galaktyce. Nie wiemy, ale są to pytania, na które Webb ma nam pomóc.

Tiger Yu-Yang Hsiao: Widać również, że kolory między tymi dwoma obiektami są bardzo różne. Jeden jest bardziej niebieski; drugi jest bardziej czerwony. Gaz niebieski i gaz czerwony mają różne właściwości. Niebieski ma w rzeczywistości bardzo młode procesy gwiazdotwórcze i prawie nie ma pyłu, ale mały, czerwony obiekt ma więcej pyłu wewnątrz i jest starszy. Ich masy gwiazdowe również są prawdopodobnie różne.

To naprawdę interesujące, że widzimy dwie struktury w tak małym systemie. Możemy być świadkami łączenia się galaktyk w bardzo wczesnym Wszechświecie. Jeśli jest to najbardziej odległa fuzja, będę naprawdę zachwycony!

Dan Coe: Ze względu na soczewkowanie grawitacyjne masywnej gromady galaktyk MACS0647, jest ona podzielona na trzy obrazy: JD1, JD2 i JD3. Są one powiększone odpowiednio przez osiem, pięć i dwa.

Rebecca Larson: Do tej pory nie byliśmy w stanie szczegółowo badać galaktyk we wczesnym Wszechświecie. Przed Webbem mieliśmy ich tylko kilkadziesiąt. Badanie ich może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób ewoluowały w galaktykę, w której żyjemy dzisiaj. A także, jak wszechświat ewoluował w czasie.

Myślę, że moją ulubioną częścią jest to, że na tak wiele nowych zdjęć Webba, które otrzymujemy, jeśli spojrzysz w tle, są wszystkie te małe kropki - i to wszystko są galaktyki! Każdy z nich. To niesamowite, jak wiele informacji otrzymujemy, których wcześniej nie byliśmy w stanie zobaczyć. I nie jest to głębokie pole. To nie jest długa ekspozycja. Przez długi czas nawet nie próbowaliśmy użyć tego teleskopu do spojrzenia na jedno miejsce. To dopiero początek!'

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365