Racjonalista - Strona głównaDo treści
Astronautyka lokalna i poza orbitę Ziemi. Roboty lub ludzie.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
26-11-2022 02:19MaxGolonko3 (3459 punktów)Astronautyka lokalna i poza orbitę Ziemi. Roboty lub ludzie.
Zdjęcie:
ichef.bbci(*)exomars-rover-in-tvac.jpg.webp

Zacznijmy od tego doniesienia. Dorzucajcie Wasze znaleziska astronautyczne.

Według religii bóg w całym kosmosie stworzył przyrodę czyli inne życie niż ludzkie tylko na Ziemi i tylko po to by służyła człowiekowi. Szukanie życia poza Ziemią jest zatem zbrodnią i w Islamie za taki pomysł naukowiec może mieć kłopoty a i w UE Kościół nie wykaże entuzjazmu ani wsparcia, walcząc by raczej na remonty świątyń wydawać publiczne środki niż nie badania odległych planet.

Ukończony angielski łazik, Rosalind Franklin, trafi jednak na Czerwoną Planetę dzięki pakietowi ratunkowemu o wartości 360 milionów euro (310 milionów funtów) zatwierdzonemu przez państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Rosalind Franklin powinna była polecieć we wrześniu, ale utknęła na Ziemi, gdy rosyjskie komponenty misji zostały odwołany z powodu nieakceptowalnej zdaniem Anglików wojny Rosji z Ukrainą.

Europejscy inżynierowie zbudują teraz kapsułę, aby chronić Rosalind Franklin przed przegrzaniem, gdy wpadnie do marsjańskiej atmosfery, aby wylądować.
Przygotowany zostanie również system spadochronowy i platforma napędzana rakietami wymagana do powolnego, miękkiego przyziemienia.

Oczekuje się, że porozumienie finansowe zawarte na trzyletnim posiedzeniu Rady Ministerialnej ESA w Paryżu odblokuje też udział amerykańskiej agencji kosmicznej.

NASA wskazała, że będzie gotowa dostarczyć wyrzutnię, aby wysłać Rosalind Franklin w drogę, a także niektóre nowe elementy robota, takie jak podgrzewacze radioizotopowe.
Urządzenia te, zaprojektowane w celu utrzymania ciepła łazika w surowym marsjańskim klimacie, zastąpią wcześniej planowane jednostki rosyjskie.

Robot będzie szukał oznak życia na Marsie i będzie miał wiertło, umożliwiające wydobycie materiału z głębokości dwóch metrów pod powierzchnią planety.
Gdyż akurat tam może ono teraz łatwiej funkcjonować na tej niegościnnej obecnie dla życia planecie (prawie nie posiadającej już atmosfery bo jest niezwykle rzadka - E.)

www.bbc.com/news/science-environment-63741201

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Szukanie życia poza Ziemią jest zatem zbrodnią i w Islamie za taki pomysł naukowiec może mieć kłopoty a i w UE Kościół nie wykaże entuzjazmu ani wsparcia, walcząc by raczej na remonty świątyń wydawać publiczne środki
A bądźże konsekwentny i piętnuj każde wywalanie kasy na cele pozanaukowe - to różnica między byciem racjonalistą a jakimś zaściankowym antyklerykałem.

Dodam, że antyklerykałem z duperelnego państewka, o którym na nowej planecie nikt nawet nie wspomni... Za te niedalekie 4 mld lat.

cr
MaxGolonko3 (3459 punktów)
>A bądźże konsekwentny i piętnuj każde wywalanie kasy na cele pozanaukowe - to różnica między byciem racjonalistą a jakimś zaściankowym antyklerykałem.

Czy każde cele pozanaukowe są złe? Dziwne

BTW

Wracając do astronautyki - korekta literówki w moim poprzednim wpisie:

Ukończony angielski łazik, Rosalind Franklin, trafi jednak na Czerwoną Planetę dzięki pakietowi ratunkowemu o wartości 360 milionów euro (310 milionów funtów) zatwierdzonemu przez państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Rosalind Franklin powinna była polecieć we wrześniu, ale utknęła na Ziemi, gdy zrezygnowano z rosyjskich komponentów misji z powodu nieakceptowalnej zdaniem Anglików wojny Rosji z Ukrainą.

A tymczasem trwa misja Artemis 1.

Zdjęcie (selfie)
blogs.nasa(*)/11/art001e000415-1024x768.jpg

W sobotę, 26 listopada, sonda Orion pobije rekord najdalszej odległości przebytej przez statek kosmiczny zaprojektowany do przenoszenia ludzi w kosmos i bezpiecznego powrotu ich na Ziemię. Odległość ta jest obecnie utrzymywana przez statek kosmiczny Apollo 13 na 248 655 mil (400 171 km) od Ziemi. Orion został specjalnie zaprojektowany do misji wynoszenia ludzi dalej w kosmos niż kiedykolwiek wcześniej.

Na Artemis I inżynierowie testują kilka aspektów statku kosmicznego Orion potrzebnych do misji kosmicznych z załogą, w tym jego wysoce wydajny system napędowy, aby utrzymać kurs z precyzją i zapewnić załodze możliwość powrotu do domu, systemy komunikacji i nawigacji w celu utrzymania kontaktu z ziemią i orientacji statku kosmicznego, systemów i funkcji do radzenia sobie ze zdarzeniami radiacyjnymi, a także osłona termiczna, która poradzi sobie z szybkim powrotem z Księżyca. Zarówno odległość, jak i czas trwania wymagają, aby statki kosmiczne miały systemy, które mogą niezawodnie działać daleko od domu, być w stanie utrzymać astronautów przy życiu w nagłych wypadkach i nadal być wystarczająco lekkie, aby rakieta mogła je wystrzelić.

blogs.nasa.gov/artemis/

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>A bądźże konsekwentny i piętnuj każde wywalanie kasy na cele pozanaukowe - to różnica między byciem racjonalistą a jakimś zaściankowym antyklerykałem.
>Czy każde cele pozanaukowe są złe?
Skoro nie wszystkie pozanaukowe cele są złe, to wg jakiej zasady takimi miałyby być remonty świątyń?

cr
MaxGolonko3 (3459 punktów)
>>>A bądźże konsekwentny i piętnuj każde wywalanie kasy na cele pozanaukowe - to różnica między byciem racjonalistą a jakimś zaściankowym antyklerykałem.
>>Czy każde cele pozanaukowe są złe?
>Skoro nie wszystkie pozanaukowe cele są złe, to wg jakiej zasady takimi miałyby być remonty świątyń?

ZA PAŃSTWOWE PIENIĄDZE ! ? !

Budowle gdzie głosi się bzdury czyli ogłupia ludzi można co najwyżej przeznaczyć na lepsze cele ale po odebraniu ich zdelegalizowanym religiom.

To że religie bzdury emitują masz w moim apelu poniżej:

Drukujcie to i przylepiajcie taśmą klejącą w wielu miejscach lub rozdawajcie jak ulotki (według własnej oceny prawnej takich działań i możliwych konsekwencji) dla mądrzenia Polaków:

Cesarz Konstantyn z przyczyn politycznych wylansował wiarę w Jezusa czyli chrześcijaństwo. Dostrzegł w nim siłę mogącą wzmocnić cesarstwo. Tak napisali nawet dość konserwatywni redaktorzy Wikipedii.

Paradoks siostry obala religię. Nieba i piekła nie ma bo siostra osoby skazanej na cierpienia w piekle nie mogłaby czuć się szczęśliwa mimo przebywania w niebie.

Prawie wszyscy wybitni uczeni (90%) są niewierzący (ankieta wśród wiodących uczonych amerykańskich - Świat Nauki 1999/11).

Kara piekła jest zbyt okrutna. Wiekuiste męki za skończoną ilość przestępstw jakie najgorszy nawet człowiek może popełnić to jakieś patologiczne okrucieństwo.

Bóg aby panować nad światem musiałby być wszechwiedzący, a więc też znający całą przyszłość już jak stwarzał świat. Wiedziałby zatem już wtedy kto jaki grzech popełni. Karanie za grzechy byłoby nonsensem.

Człowiek całe życie się zmienia, miewa mikrowylewy, zatrucia aluminium, itp. Dlatego na starość może być bardzo innym człowiekiem. Nie ma sensu zatem kontynuacja jego istnienia w postaci duszy bo dusza w chwili śmierci może być infantylna poglądowo i emocjonalnie. Nie można natomiast cofnąć jej do czasu świetności bo wtedy odebrałoby się człowiekowi jego tożsamość, ważne wspomnienia i poglądy z dalszych lat.

Zachowania w sferze erotyki wielu księży (w Australii oszacowano samą pedofilię na 7%, a mamy jeszcze nieformalne związki z dorosłymi mężczyznami lub kobietami) pokazują, że wiedza teologiczna nie skłania ich do faktycznej wiary w boga.

Wielu papieży, mimo obowiązującego ich zakazu, kopulowało z mężczyznami lub kobietami i miało dzieci. To oznacza ich brak wiary w Jahwe mimo znakomitej dostępności do najstarszych materiałów o wierze.

'Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż wyrazem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są ponadto dość dziecinne.' Einstein.

Wszystkie cuda Jezusa miały charakter nieanatomiczny. Wybudzał pozornie zmarłych z letargu albo uczył pacjentów poruszać bezwładną rzekomo wcześniej ręką.

Najnowsze eksperymenty z polem magnetycznym wykazały, że magnetyzmem można skłonić ludzi do grzesznych, amoralnych myśli, co oznacza, że dusza jest materialna i tworzą ją komórki mózgu.

Zalecenia religijne odnośnie seksu są sprzeczne z biologią człowieka, a zatem prawdziwy bóg takich by nie podpowiedział prorokom. Brak częstych ejakulacji u mężczyzn zwiększa znacząco prawdopodobieństwo raka prostaty, a z oczywistych względów, trudno im w pewnych sytuacjach lub na pewnych etapach posiadać żonę.

Biblijne zalecenia płodzenia i rodzenia jak największej liczby dzieci są ewidentną, szkodliwą bzdurą bo planeta nie urośnie i musi to prowadzić do katastrofalnej sytuacji ekologicznej prędzej czy później.

Religie nakazują kobietom poddawanie się gwałceniu przez męża nawet gdy okazał się w końcu alkoholikiem, damskim bokserem, psychopatą, itp.

Biblia jest dramatycznie niezgodna z nauką. Nie tylko o ewolucji ale też o powstaniu Słońca i planet (obecna Ziemia i Księżyc powstały ze zderzenia dwóch planet) i o wielkim wybuchu.

Fakt, że musiały najpierw wybuchnąć większe gwiazdy (jako supernowe) by powstały cięższe pierwiastki, niezbędne dla życia, które weszły w skład materii na później powstałej (z planetozymali) Ziemi oznacza, że były generacje gwiazd, a nie powstały one jednocześnie z ręki boga.
26-11-2022 16:48 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Skoro nie wszystkie pozanaukowe cele są złe, to wg jakiej zasady takimi miałyby być remonty świątyń?
>ZA PAŃSTWOWE PIENIĄDZE ! ? !
Tak samo jak pominięta w Twojej krytyce odbudowa Pałacu Saskiego.

cr
MaxGolonko3 (3459 punktów)
Zdjęcie:
www.nasa.g(*)221126-ph-kls01_0038_orig.jpeg

Na zdjęciu jest rakieta Falcon 9 firmy SpaceX unosząca statek towarowy Dragon.
Startuje z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego NASA na Florydzie 26 listopada 2022 r.
W ramach 26. komercyjnej misji zaopatrzeniowej dla agencji na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Cóż za zbieg okoliczności liczbowych

Wiezie między innymi mikroskop księżycowy - na którym przetestuje się zestaw do diagnostyki medycznej podczas lotu, który zawiera małe samodzielne urządzenie do barwienia próbek krwi.
Astronauta zbiera i barwi próbkę krwi, uzyskuje obrazy za pomocą mikroskopu i przesyła obrazy na ziemię, gdzie chirurdzy lotniczy używają ich do diagnozowania choroby i przepisywania leczenia.

Zestaw może zapewnić możliwości diagnostyczne dla członków załogi w kosmosie lub na powierzchni Księżyca lub Marsa, a także możliwość testowania wody, żywności i powierzchni pod kątem zanieczyszczenia.

Dragon dostarczy ponad 7700 funtów ładunku, w tym na różne badania NASA, zaopatrzenie i sprzęt dla załogi na pokładzie stacji kosmicznej,
w tym kolejną parę ISS Roll Out Solar Arrays (iROSA) czyli panele słoneczne.

Oczekuje się, że statek kosmiczny spędzi około miesiąca przymocowany do orbitującej placówki,
zanim wróci na Ziemię z badaniami i ładunkiem powrotnym, rozpryskując wody oceaniczne u wybrzeży Florydy.

www.nasa.g(*)ch-on-nasa-s-spacex-cargo-ship
Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
MaxGolonko3 (3459 punktów)
Gigantyczne zdjęcie NASA:
www.nasa.g(*)ails/image/iss066e175249_0.jpg

23 marca 2022 roku astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej i inżynier lotu Ekspedycji 66, Matthias Maurer,
skierował kamerę w swoją stronę i zrobił kosmiczne selfie podczas aż siedmiogodzinnego spaceru kosmicznego,
podczas którego zainstalował sprzęt termiczny i komponenty elektroniczne na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

www.nasa.g(*)as-maurer-takes-a-space-selfie

Warto kilka razy kliknąć aż do pełnego powiększenia bo widać detale prawie jak z mikroskopu.
Ja widzę miejsca odprysku farby nawet - czyżby był aż tak często dotykany czy farba z czasem degenerująca się?
A Wy co zauważacie?

Gwiazd nie widać bo nie da się ustawić czułości na tak jasne i zarazem tak delikatne punkty.
Z tego samego powodu (brak gwiazd na niebie) zarzuty, że lądowania na Księżycu to był fałsz, były obłędne.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
alsor (3283 punktów)
I znowu bredzisz... chyba jesteś jakoś niedouczony w temacie w którym stale próbujesz gadać.

A. W Biblii nie ma nic na temat innych planet, ani w Torach... czy innych,
no możesz hinduizm coś tam bredzi na te temat, ale raczej w ramach fantastyki.

B. W Biblii jest wyraźnie zapisane, że rolą człowieka jest badane - dociekanie prawdy, ćwiczenie umysłu. itd.

C. Bóg, czyli Jehowa bo stwórca, nigdy nie twierdził po co tworzył te... planetki, galaktyczki, itd.

...

Z. i nie ma życia w kosmosie poza Ziemią, bo... takie są fakty!

Gdyby istniały te tysiące planet z życiem w Drodze Mlecznej - bo tu są grube miliardy, biliony planet! no to dawno byśmy z nimi przynajmniej gadali!

Nie można wciąż zakładać że wszyscy inni są głupsi, zacofani - żyją na etapie średniowiecza, albo nie mają czasu, bo z dinozaurami walczą.

============================

Fakty:

I. istnieje coś

II. zatem musiał to ktoś stworzyć, bo z niczego się nie robi

III. twórca, czyli np. Jehowa - w naszym kontekście, istnieje i istniał od zawsze,
bo taka jest rola stwórcy - i nie ma innego wyjścia!

I wszelka nauka - fizyka nie ma tu nic do powiedzenia: taka szmaciana wiedza zdechnie na byle czym w przedbiegach!

MaxGolonko3 (3459 punktów)
>Fakty:
>I. istnieje coś
>II. zatem musiał to ktoś stworzyć, bo z niczego się nie robi
>III. twórca, czyli np. Jehowa - w naszym kontekście, istnieje i istniał od zawsze,
>bo taka jest rola stwórcy - i nie ma innego wyjścia!
>I wszelka nauka - fizyka nie ma tu nic do powiedzenia: taka szmaciana wiedza zdechnie na byle czym w przedbiegach!

No, wreszcie przyznałeś otwarcie że te wzorki pseudo-sensowne w twoich wątkach malujesz tu by ośmieszyć portal!

Fakty są inne niż napisałeś.

Fizyka mówi, że dyfrakcja fali radiowej zależy od średnicy radioteleskopu nadawczego i nie da się emitować wąskiej smugi.
Fotony radiowe lecą zatem w stożku i mają do pokrycia coraz to większe koło w kosmosie.
Dlatego nie odbieramy transmisji od kosmitów bo z każdym rokiem świetlnym odległości musi sygnał na metr kwadratowy drastycznie spadać.

Cud musi zajść prawie.
Nadawanie i odbieranie ogromnymi radioteleskopami i szczęśliwe wycelowanie odbiorczego w odpowiednim momencie i odległość wzajemna jednak niezbyt duża (np 100 lat świetlnych).

Co do stwórcy to znany szympans Kanzi jest bardziej inteligentny, rozmowny i moralny niż niejeden chłopiec chodzący wolno po ulicach miast.

Dlatego nawet jak jakiś stwórca uruchomił nasz wszechświat to na pewno nie traktuje ludzi inaczej niż małpy, żaby, ryby i robaki.
Nie miał też powodu by tylko na jednej planecie pozwolić zaistnieć życiu, a więc by sztucznie uniemożliwić istnienie kosmitów.

Nie organizuje też jakiegoś piekła i nieba. To jest patologiczny i żenująco sadystyczny pomysł.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365